Malý toaster

• Československo Odvážný malý toaster (více)
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie / Fantasy / Muzikál
USA / Tchaj-wan / Japonsko, 1987, 90 min

Mile svérázné veselé postavičky a přitažlivé výtvarné zpracování dělají z tohoto výjimečně pěkného filmu krásný zážitek pro každé dítě. Film připomíná velké hollywoodské filmy, ve kterých hrdinové stále musí čelit novým problémům a proto je velmi vzrušující a skutečně silně upoutá vaši pozornost. Nudit se při něm zaručeně nebudou malí ani velcí! Jednoho dne rodina opustí svůj domov a zanechá v něm domácí spotřebiče. Ty ale oživnou a vypraví se do světa najít svého „pána“. Tak začíná nebezpečná, humorná a krásná podívaná o putování domácích spotřebičů do města i na venkov. Po boku nebojácného malého toastera tu kráčí vážný vysavač, zbabělá skříńka, hlučné rádio, rozsvícená lampa a další. Cestou prožívají nevídaná dobrodružství a jsou moc rádi, když nakonec svého „pána“ přece jen najdou. (oficiální text distributora)

rikitiki

Dětinská až primitivně kýčovitá kresba mě ze začátku odrazovala. Elektrickou dečku jsem dlouho považovala za budík zabalený do hadru. Písničky byly dlouhé a pitomoučké k nepřežití (český dabing). Ale pak se vylouplo pár nadprůměrných scén, například halucionogení trip u rybníku nebo Toasterova surrealistická noční můra a to bylo jak z úplně jiného filmu. Konec byl napínavý. ____ Nemůžu si ale odpustit poznámku, že Toaster není jednoznačně kladný hrdina, dokonce není aní leadr party zběhlých spotřebičů, kápem je spíš Vysavač. Toaster není ani dobrým parťákem, ostatní se obětují pro partu, zatímco Toaster jen kvůli své otrocké lásce k pánovi. A ve věcech lásky je Toaster bez srdce. Pěkně rychle zapomněl na Elektrickou dečku a nebohou žlutou květinku nechal zvadnout, aniž by jí poskytl slovo útěchy. Kdepak! Toaster je spíš záporákem, rádoby vzorňasem, který za sebe nechá dřít ostatní a neohlíží se na ně. ()

Mahalik

Krutost. Domácí spotřebiče se vydávají na dobrodružnou cestu ke ztraceným majitelům. Už po přečtení toho o čem film vlastně je sem umíral smíchy a proto jsem si snímek nemohl nechat ujít. S opravdu velkým klidem můžu říct, že The Brave little toaster je (spolu se SpongeBobem) nejujetější film, který jsem viděl. Hlášky typu "Co když se z nás stanou kanibalové" nebo " Jsem šťastný jako kdybych měl v sobě čerstvou housku.", jsou opravdu rulezz. K tomu se tam zpívají ty nejdebilnější písničky na světě a hraje psychedelická hudba. Tenhle film je prostě moc..... Doporučuju ()

strougy

Slušný pohádkový příběh, který sice nahrazuje tradiční zvířátka či malé děti elektronickými spotřebiči, ale až na několik vtipů s tím nijak nepracuje a pohybuje se v obvyklých žánrových kolejích. Kromě standartní adorace přátelství a odvahy se zde ovšem divák dočká i zjištění, tak odlišného od postojů současné spotřební společnosti, že kvalitně fungující staré spotřebiče mohou díky nostalgii uživatele s přehledem porazit i moderní multifunkční přístroje a zabránit mu tak v nákupu nového zboží. Jak nemilé zjištení pro firmy, zakládající svůj profit na neustálém nátlaku na uživatele, aby modernizoval pravidelným utrácením težce vydělaných peněz za nepotřebné, ovšem módní předměty... Aby bylo spravedlnosti učiněno za dost, tak musím zmínit, že Subjektiv pouze na základě zvuků linoucích se z mého počítače tuto interpretaci předpokládal dříve, než se dala vyčíst ze samotného snímku. Kdybych to zde nedoplnil, tak by byl jinak hrozně nespokojený a chtěl by mi určitě zvýšit nájem, zrůda! ()

klerik

TOY STORY+ZA PLOTOM Pekná, zábavná, poučná rozprávka o skupinke spotrebičov, ktoré sa vydajú hľadať svojho pána... Adventúrna schéma, ktorú využívajú animáky dodnes dobre funguje, poučovanie o konzumnosti ľudskej spoločnosti je striedané s nevtieravým humorom. Čo však pomerne dosť kazí zážitok je recitovanie... Neviem či v originále sa spievalo, ale v českom prevedení pôsobí "čítanie textu" dosť morbídne až má človek chuť strhnúť z hodnotenia štvrtú hviezdu... ()

Subjektiv

Solidní dětský film, v němž banda opuštěných, zastaralých, ale stále funkčních spotřebičů touží po další poctivé práci, k níž byly vyrobeny. Pouštějí se proto na cestu plnou nástrah a překážek, na níž hrozí utopení, rozebrání na součástky či slisování na šrotišti. Film tematizuje konflikt lásky k modernímu, co nabízí víc a nostalgie, citového pouta k věcem, s nimiž jsme vyrostli. Výchovně, leč nenuceně ukazuje klady přátelství a týmového ducha. +++++ Přitom všem zvládá děti učit základům filmové řeči - rozebrání na součástky zobrazuje jako naivistický, stylizovaný horor, první kontakt spotřebičů s vnějším světem v podobě záběru rozevírající krajiny a hudby ala "širý kraj", ukazuje představy i noční můry, které střihem přerušuje ke skutečnosti... Škoda, že podobný přístup někdy nerozvinutý a neobměněný přetrvává i ve filmech pro dospělé - ti již tak nemají pocit, že by měli divácky růst, možná jakkoliv růst. Silné ***. ()

• Na filmu se podílela velká řada tvůrců ze studia Pixar, z nichž nejvýznamnějšími jsou John Lasseter a Joe Ranft. Lasseter přišel s původní myšlenkou, studio Disney ho však k produkci nepustilo, jelikož se jim zdál příliš nákladný jeho plán točit film s 2D postavami v 3D animovaném prostředí. Joe Ranft se podílel na scénáři a namluvil jednu z postav. (T-pack)
  • Jon Lovitz nadaboval všetky svoje party na prvý pokus. (m.a.t.o.)
  • Ve filmu můžeme na dveřích spatřit i známý pixarovský odkaz A113. (T-pack)