Bláznivá škola

High School High

Komedie

USA, 1996, 86 min

Bláznivou školu by jste našly někde v místech, kde končí Připoutejte se, prosím! a začíná Scary Movie. Mix klasického humoru legendární trojice ZAZ a černošského bratří Wayansů, beroucí si pod taktovkou Krále z Parodova Davida Zuckera na paškál snímky ze školního prostředí v čele s Nebezpečnými myšlenkami Johna N. Smitha. Devadesátá léta byla doslova žněmi pro fanoušky filmové parodie a pan profesor Jon Lovitz společně s jeho „džunglí před tabulí“ zastupuje jejich lepší průměr.(14.3.2012)

• tron

„Žiaci, vidím vo vás budúcnosť Ameriky.“ – „Choď do hajzlu!“ – „To bola naša knihovníčka.“ Paródia, ktorá ani v najvtipnejších okamihoch (otváranie knihy, nevinný tanec, zdolávanie schodov s napoly spustenými nohavicami, unesený učiteľ) nie je nijako extra vtipná. Jon Lovitz pre mňa vždy bol nesympatický a tak situáciu na hereckom políčku zachraňuje len zdravotná sestra z PRELETU NAD KUKUČÍM HNIEZDOM. Inak len zaujímavý sex („Nevedel som, že si panna.“ – „Ešte som si nedala dole nohavičky.“ – „Úch, ách... ale aj tak mi to nejde.“ – „Miláčik, ale ja ležím tu.“ – „Aha.“ – MŇAÚÚÚ!). V dnešnej ére takýchto paródií síce stará dobrá „klasika“ (kedy išlo ešte o príbeh, čo dnes znie takmer neuveriteľne), ale nestačí to. „Pripomínaš mi mňa, keď som bol v tvojom veku. Len ja som bol beloch, mal som oboch rodičov, boli sme bohatí, žili sme v dobrej štvrti a nemal som sto súrodencov. Vlastne mi asi pripomínaš niekoho iného.“(8.4.2011)

Nadsazená parodie na množství filmů (tak trochu ve stylu Žhavých výstřelů). Když pominu tu největší (skutečně přehnaou) nadsázku, kdy učitel Clark udělal ze špinavého ghetta téměř romantickou čtvrť, nemůžu zapomenout na hlášky a image ,,středoškoláků" z jeho třídy. Je zde i památná věta ze sborovny: ,,Co učíte?" ,,Ani nevím, něco ve třetím patře". Na zcela plný počet to není, ale nemá k tomu daleko.(9.1.2006)

• Pohrobek

Tato komedie zákonitě ztroskotala na od začátku nastavené puberťácké nadsázce, jež filmu samotnému nedovolila, aby se odlepil k výšinám gagismu či parodie. Ale na druhou stranu jako odlehčená zábava pro nenáročného diváka funguje Bláznivá škola celkem spolehlivě, a pak tu můžeme nalézt odkaz snad až na Rebela bez příčiny, což se vždycky cení.(4.5.2005)

Film jako takový stojí za houby, herecké výkony jsou hrozné, scénář je vysloveně špatný, ale filmy sou od toho, aby člověka pobavili a věřte nebo né, já sem se smál téměř celou první polovinu filmu. Druhá polovina už byla takový to klišé Hollywoodských rádobykomedií s trapným Happy endem. Na poli filmovém teda Bláznivá škola neuspěla, ale vtipem srší do všech stran.(16.7.2006)

• - Lexie Bigham zemřel při autonehodě krátce po dokončení filmu. Film je tedy věnován Lexiemu Bighamovi a také Elisabeth Leustigové, která měla na starost obsazení. (mi-ib)