Nezdolný idealista Richard Clark je profesorem dějepisu na prestižní střední škole. Rozhodne se však odejít a učit na problémové škole v té nejnebezpečnější chudinské čtvrti města. Ta už na první pohled vypadá jako místo, kde naivní Clark nemůže přežít ani do prvního zvonění. Budova budí dojem, že stojí uprostřed válečné zóny, po zuby ozbrojená stráž zabavuje u vchodu vybaveného detektorem kovu zbraně a než se Clark stačí rozhlédnout, přijde o auto i aktovku. Spíše omylem než úmyslně získává sympatie dětí, a dokonce je dokáže něco naučit. Zachrání ze spárů drogové mafie a nepřátelského gangu jednoho ze svých žáků a zároveň odhalí, kdo je vůdce drogových dealerů. (TV Nova)

tron

„Žiaci, vidím vo vás budúcnosť Ameriky.“ – „Choď do hajzlu!“ – „To bola naša knihovníčka.“ Paródia, ktorá ani v najvtipnejších okamihoch (otváranie knihy, nevinný tanec, zdolávanie schodov s napoly spustenými nohavicami, unesený učiteľ) nie je nijako extra vtipná. Jon Lovitz pre mňa vždy bol nesympatický a tak situáciu na hereckom políčku zachraňuje len zdravotná sestra z PRELETU NAD KUKUČÍM HNIEZDOM. Inak len zaujímavý sex („Nevedel som, že si panna.“ – „Ešte som si nedala dole nohavičky.“ – „Úch, ách... ale aj tak mi to nejde.“ – „Miláčik, ale ja ležím tu.“ – „Aha.“ – MŇAÚÚÚ!). V dnešnej ére takýchto paródií síce stará dobrá „klasika“ (kedy išlo ešte o príbeh, čo dnes znie takmer neuveriteľne), ale nestačí to. „Pripomínaš mi mňa, keď som bol v tvojom veku. Len ja som bol beloch, mal som oboch rodičov, boli sme bohatí, žili sme v dobrej štvrti a nemal som sto súrodencov. Vlastne mi asi pripomínaš niekoho iného.“ ()

choze

"CO UČÍTE?" - "NEVÍM, NĚCO VE TŘETÍM PATŘE." Potom co ZAZ skoncovali se svými kultovními parodickými sériemi PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM!, BLÁZNIVÁ STŘELA a ŽHAVÉ VÝSTŘELY, vystřihli v druhé polovině devadesátek ještě tři slušné jednohubky - BLÁZNIVOU ŠKOLU, MAFFIÓSA a UTOPENCE NA ÚTĚKU. Ta první si vzala na paškál filmy o učitelích krotících problematické třídy jako DŽUNGLE PŘED TABULÍ (na kterou odkazuje např. scéna zničení gramofonové desky nebo pokus o znásilnění ve školní knihovně) a její aktuální odvar NEBEZPEČNÉ MYŠLENKY (viz. plakát). A samozřejmě tu najdeme typické prvky komediálního stylu ZAZ od specifického herectví přes fyzické gagy, fóry v druhém plánu, až po odzbrojující dialogy a hlášky. ()

Pohrobek

Tato komedie zákonitě ztroskotala na od začátku nastavené puberťácké nadsázce, jež filmu samotnému nedovolila, aby se odlepil k výšinám gagismu či parodie. Ale na druhou stranu jako odlehčená zábava pro nenáročného diváka funguje Bláznivá škola celkem spolehlivě, a pak tu můžeme nalézt odkaz snad až na Rebela bez příčiny, což se vždycky cení. ()

Xmilden

Film Nebezpečné myšlenky mě v hlavě moc neutkvěly, takže mě ani parodie na něj nikdy moc nezajímala. Bláznivá škola má hlavně v prvních minutách pár solidních heftů, ale s blížícím se koncem se dostavuje spíše nuda. Přecijen komedie měla potenciál hlavně v tom, že ředitelka stojí na chodbě s bejsbolkou, učitelé nevědí ani co vlastně učí a tělocvikářka pro dívčí tělocvik vypadá jako chlap. Nevyhnutelný happy end tomuhle vůbec neslušel. 50% ()

petaspur

Richard Clark vzal život do svých rukou a našel si školu, kde bude moci šířit osvětu a velké myšlenky mezi dychtivé studenty. Jenže vyvolená škola je spíše bojištěm, auto i kufřík přestanou být jeho majetkem ještě před příchodem k detektoru kovů a svou touhu po vzdělání studenti před vyučujícím také umně skrývají. Richard se však odmítá smířit s tím, že úspěchem učitele je přežít ve zdraví vyučovací hodinu a vydává se na boj se zabedněnými studenty, netečným vedením i žhavým klínem kolegyně Chappellové. ()

• Během premiérového měsíce vidělo film v českých kinech 53 297 diváků, což znamenalo tržbu 2 339 056 Kč. Snímek se tak stal 2. nejnavštěvovanějším filmem měsíce ledna 1997. (cinema_cz)
  • Lexie Bigham zemřel při autonehodě krátce po dokončení filmu. Film je tedy věnován Lexiemu Bighamovi a také Elisabeth Leustigové, která měla na starost obsazení. (mi-ib)