Ostrov samoty

Lemore Syvan

Sabine Hoffman

Scénografie:

Mark Ricker

Komorné drama dcéry a chorého otca fixovaných na seba a svoj domov, žijúcich podľa, pre normálneho človeka podivínskych pravidel a slepo vzdorujúcich modernej dobe. Experiment v podobe postupného prijímania sveta tam vonku (cez vzťahy), poukazujúci na nezmyselnosť až nebezpečnosť konzervatívno-odmietajúceho prístupu k "pokrokovému, inému, cudziemu" a bezmocnosť osamoteného jedninca v boji za svoje "tradicionalistické" presvedčenie. "Všetko sa dá kúpiť." Povedal Lewis, opäť herecky perfektný a divák mu verí každé slovo každý pohyb, každé gesto. Inu spokojený som...(12.3.2006)

Film je nepříjemný svým detailním pohledem na duševní pochody hrdinů v jejich nativním stavu, konfrontuje samorostlou "divošku" Rose s "civilizovanými" členy nové rodiny. Asi jako pohled na detaily fungování lidského těla se všemi těmi drobnými nechutnostmi, objevujícími se až při bližším pohledu. Zároveň lze brát postavu Day-Lewisova zestárlého hipíka jako představitele éry květinových dětí, na kterém lze pochopit důvody, proč skončily 60. léta takovým fiaskem mnohem lépe, než u mnohem ambicióznějších filmů zabývajících se tímto tématem v prvním plánu.(24.10.2009)

Daniel Day-Lewis je chameleon a je jedno, zda zrovna hraje ropného magnáta, muže s mozkovou obrnou nebo amerického prezidenta. Tady vystřihl roli otce, který upřednostňuje specifický životní styl a pro diváka není problém uvěřit mu jeho odlišnost od současného modelu konzumní společnosti. Myšlenka určitě zajímavá. Stejně jako atmosféra. Nástrahy okolního světa, před kterými chrání svou dospívající dceru, se objevují po příjezdu nečekané návštěvy. Má to své momenty, ale leccos není úplně vytěžené a dotažené. Ve výsledku citlivě pojaté, ale mohlo a mělo to dolehnout silněji.(16.7.2018)

Ďalší Danielov film, ktorý - podľa jeho slov - znova nemá s klišé nič spoločné. Preto sa na jeho filmy vždy teším. A naozaj, atypický film s idealizovanou myšlienkou, ktorej hĺbka však občas presahuje moje myšlienkové pochody a zdá sa mi príliš absurdná. Niektoré scény sú z môjho pochopenia na nevydržanie a celý film sa vlečie za možnosťami jeho spracovania, ktoré sú už tak celkom plodné. Herci nie sú na vine. 60%..(18.10.2007)

Malý, komorní, ve filmografii Daniela Day-Lewise zapomenutý film, který mě svou upřímností a otevřeností uchvátil od začátku do konce. Co se stane, když své dítě vychováte mimo civilizaci a ono nikdy nepozná společenské normy? Co se stane, když vy jste vážně nemocný a ono je na vás citově závislé? Co se stane, když si po letech strávených společně jste vzájemně tak blízcí, že vy, uvědomující si svou roli rodiče a znající normy společnosti, začnete v očích svého dítěte působit jako zbabělec, který se bojí toho, co je pro vaše dítě přirozené? To vše v necelých dvou hodinách, které mi i přes tradiční vyprávěcí postupy ukázaly trochu jiný typ vztahů a životního stylu. Kdyby podobných filmů vznikalo více, vůbec bych se nezlobila.(3.2.2013)

• - Daniel Day-Lewis se na celou dobu natáčení odstěhoval od své manželky Rebeccy Miller (režisérka tohoto snímku) a žil osaměle v chatrči na pláži. (c.tucker)