poster

Vražda

 • anglický

  Homicide

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1991, 102 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • hlošík
  ****

  "Říkáš, že jsi Žid, ale neumíš hebrejsky. Kdo tedy jsi?" Homicide patří do té zajímavé odnože krimi snímků, kde detektiv nehledá tolik řešení daného zločinu, ale spíše zločin sám mu slouží k tomu, aby našel sám sebe. Židovský policista Gold právě stojí mezi případem, který je z hlediska kariéry bezesporu lákavý. To by se mu ale nesmělo pod ruce připlést zavraždění židovské majitelky v obchodu, který sídlí uprostřed chudé a primárně černošské čtvrti, ačkoliv sama byla členkou velmi zámožné rodiny. Gold chce tento případ odbýt, ale sám se mu stále vrací a spolu s ním i další otázky o jeho vlastní identitě. Postupně jako by se ocital na pomezí dvou neslučitelných sounáležitostí - sounáležitosti vůči policejnímu sboru a té, kterou cítí k náboženské komunitě, do níž se postupně stále více noří. Už jen díky této cestě hlavní postavy a celkem nekonvenčnímu pojetí detektivního žánru stojí Homicide za pozornost. Trochu ji ale sráží jak některé scénáristické zkratky (ukvapená expozice, dvakrát detektiv natrefí na místo činu čirou náhodou), tak možná až přílišná polopatičnost v tom, jakým způsobem nastoluje v dialozích hlavní téma. O něm naštěstí dále pojednává komplexně a nejednoznačně, což dokládá i skvělý konec.(9.11.2017)

 • Houdini

  Zlatá Palma - výběr(14.9.2006)

 • liquido26
  ****

  Pochmurné a temné krimi drama ze špinavých ulic Baltimoru, kde to vře mezi židy, černochy a policisty. Židovský detektiv vyšetřuje vraždu židovky, která ho zavede na stopu radikální sionistické organizace a neonácků a zároveň se snaží dopadnou černocha kvůli drogám a vraždám policistů. Poměrně depresivní a s překvapivým rozuzlením.(28.3.2016)

 • Topco
  ****

  Dobrá, špinavá (zabudnutá) neo-noir detektívka. Špinavá prostredím, spoločnosťou a jazykom (fan-fucking-tastic!). Scenár s ošúchanou, ale príjemne variovanou zápletkou si pomáha s nie vždy uveriteľnými skratkami... napokon to však vyvažuje skvelý záver. Prekvapivý a bezútešný. To, že Mamet atmosféru noirovej ulice vie, dokázal už vo výbornom debute House of Games (1987). Mantegna inak veľmi presne obsadený! Bavilo ma sa naňho pozerať. Málokedy sa detektív takto "hľadá" v zločine.(25.11.2018)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,971,661Tržby Celosvetovo $-(12.7.2009)