Yangsando

• Jižní Korea 양산도 (více)
Jižní Korea, 1955, 90 min

molotov

Jediný dochovaný z osmi natočených filmů Kim Ki-jŏnga před The Housemaid (1960) je pro mě celkem zklamáním. Pravda, je to můj film od tohoto režiséra (beru ho chronologicky), takže nemůžu zatím srovnávat s jeho pozdější tvorbou, ale co se týče jiných korejských filmů z druhé poloviny padesátých let, tak určitě vznikly lepší kousky, například Madam Freedom nebo Hand of fate. Příběh filmu Provincie Jangsando je melodramatem o milostném trojúhelníku dvou chudých milenců a boháče, jenž zatouží po dívce již zaslíbené jinému. Bohužel myšlenkové a emocionální pochody postav jsou nadhozeny velmi ledabile, každou chvíli se mění a dost znemožňují se s postavami identifikovat. Díky do do naivity stylizovanému herectví se to vše mění v jakousi divnou frašku, kde skoro žádnou postavu nechápete. Dobové filmy si zakládaly na realismu, zatímco Kim Ki-jŏng tento svůj film zamýšlel údajně jako fantasy, což ale nejde z filmu poznat. Bohužel i technická kvalita není bůhvíjaká. Pravděpodobně vlivem doby se je řada scén kratších než původně byla a to dělá především konec celkem zmatený. Kdybych si nepřečetl, co se vlastně na konci stalo, tak bych byl dost na vážkách. ()