Rodinný lékař

Nemocné navštěvovati

House Calls

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1978, 123 min

Plytká romantická komedie o tom, kterak se dva nejdříve hádají, pak se do sebe zamilují a... Jenže tenhle tuctový námět je doplněn komediálním talentem Matthau. Pravda ve dvojici s Jackem Lemmonem byli mnohem zábavnější, takřka nepřekonatelní. Zápletka Rodinného lékaře záhy vyčpí, dialogy vyprchají z paměti, ale figurka senilního šéfa nemocnice zůstane po boku úchvatné postelové scény Matthaua s Jacksonovou. Nadhodnocuji, ale za tyto dva aspekty nelze jinak.(10.9.2011)

Najlepsi Matthau bol v spojeni s genialnym Jackom lemmonom, tu ide len o radobyvtipnu, hodne plytku americku komediu. On ovdovel, stretol juu, ktora je tiez vdova, postupne sa do seba zamilovali. To je super, laska bola hetero,a le par posobil az moc filmovo a umelo, zapletka je vycpela, dialogy coskoro vyfucia do prazdna. Sivy, sedivy priemer, ktory neuratzi, ale nenadchne. Nema cim : 60 %(5.9.2017)

"Amosi, vy jste operoval?" - "Ne, jenom jsem myl auto." - "Díkybohu." Příjemná romantická komedie, ačkoliv více romantická než komediální. Ústřední dvojka perfektní, postelová scéna k popukání vtipná a scéna, v níž hraje Something od Beatles, zase velice krásná. Není to nic světoborného, na rozdíl třeba od Kaktusového květu bych si Rodinného lékaře znovu hned tak nepustil, ale zároveň ani nic, co by člověka nudilo nebo nedejbože namíchlo.(18.1.2014)

No jo, opravdu jenom průměr. Ačkoliv je mi to moc líto, protože jsem si od toho flmu slibovala daleko více srandy. Vedlo mě k tomu přesvědčení, že ostřílená hvězda WALTER MATTHAU bude řádit jako černý mor. (Viz KAKTUSOVÝ KVĚT). A tak teď nevím, zda to bylo tím, že neměl tak báječné dialogy nebo tím, že partnerkou nebyla okouzlující INGRID BERGMANN. Herečka GLENDA JACKSON nebyla špatná, ale tak obyčejně se chová spousta žen, nebyla nápaditá a to by myslím "starého děvkaře" ani trochu nelákalo. Jediný kouzelný moment tam byl vážený lékař po ránu vyjde převlečen z domu v dámském županu a se šátkem na hlavě, skočí do taxiku a nechá se v této garderobě odvézt do špitálu....atd. Je to sice komedie, ale proti očekávání opravdu jenom 3*.(18.1.2011)

Čerstvě ovdovělý lékař Walter Matthau potká pacientku a veřejnou kritičku státního zdravotnictví Glendu Jacksonovou. Ta přijme v nemocnici místo v administrativě, usadí se tam jako bakterie a zevnitř naleptá její organismus. Paralelně se rozvíjí jejich hádavá lovestory. Je to slušný film se spoustou vtipných dialogů, ale tlučou se v něm ty dva střídající se děje. Osobní a profesní spory Waltera a Glendy nejsou dost přesvědčivě provázané. Jeden oslabuje druhý a můj celkový dojem z filmu proto jen o málo převyšuje průměr. Matthau hraje další obvyklou variaci na své zanedbané vlky-samotáře, Jacksonová úzkoprsou Angličanku se suchým ostrovním humorem a za pochvalu stojí také Art Carney. Jeho pomatenému, neschopnému primáři Willoughbymu ("Pacienti? Ubožáci! Kdo vede tuhle nemocnici, já, nebo oni?") patří možná nejvtipnější scény filmu. Moc nečekejte a dostanete film na solidní, neurážlivé úrovni. 60%(8.3.2010)