Indiánský bojovník

Bojovník s indiány

The Indian Fighter

Western

USA, 1955, 88 min

Pomerne drsný, krutý western, takmer až film vojnový. Strieľa sa tu po indiánoch a naopak nie len preto, aby tu bola akcia. V podstate liberalizačný western a slušne podaná mierová agitka. Niektoré dobové neduhy sa samozrejme nájdu, ale nijako mi neprekážali. Poteší Walter Matthau ako postava, pri ktorej si dlho nie sme istí na čom sme, je jedným z triumfom filmu. Douglasov Hawks je taký osamelý vlk, ktorý sa musí krútiť po prérii a medzi oboma stranami ako had a...nechcel by som byť v jeho koži. On je totiž jediný, ktorý celý problém vidí v reálnom svetle, no a vysvetlite to niekomu. Vidím kontrast v sýtej farebnosti a krutosti filmu.(17.5.2016)

Indiáni sú tu veľmi ľudsky a ekologicky zmýšľajúci ľudia, žiadne krvilačné beštie, ako sa zobrazovali v prvej vlne westernov. Takto ich máme radi, a tiež Kirka Douglasa v úlohe akéhosi Old Shatterhanda, teda priateľa a milovníka Indiánov. A tiež milovnika Indiánky, ktorú neváha chytiť za vlasy, keď sa ona zdráha, to by už dnes u kladného hrdinu vo filme len tak neprešlo. Niektoré momenty filmu sú veľmi dobré, no práve záver, ked sa to poriadne melie, je príliš narýchlo. –––– Bílí proti bílým. Škoda, že někteří přežili. –––– Pro mě je Západ jako žena, moje žena. Líbí se mi, a nechci ji změnit. Žárlím na ní a nechci se dělit. Žádna civilizace!(26.8.2018)

Asi první snímek, v němž mě Kirk Douglas nikterak neimponuje ... popravdě se musím trochu nutit, abych se o něj vůbec zajímala. Samotná zápletka působí maličko chudokrevně, přitom ve vztahu ke všem protagonistům se projevuje snad až příliš dominantně, neboť se paličatě drží svého schématu a nehledí napravo ani nalevo. Nelze jí upřít upřímnou snahu o mnohovrstevný obrázek Divokého západu, jenomže v jejím podání příběh záhy ztrácí barevnost a vlastně i životaschopnost, o hloubce a atmosféře nemluvě. Slaboučké 3*(29.8.2018)

Westernom dám vždy šancu a K. Douglas toho v tomto žánri natočil tiež dosť. Mnohé dialógy, ale aj dej točiaci sa okolo neustálej snahy o mier medzi bielymi a indiánmi pripomenie slávne "Winnetuovky". Nie je to dlhé, príbeh celkom zaujal a témy ako zlato, kavaléria, indiáni, Rudý mrak, Šedý vlk, zrada či láska K. Douglasa k fešnej indiánke sú pre fanúšika žánru stávka na istotu. Určite viac ako priemer. 70%.(18.5.2016)

Na dobu svého vzniku je tento western slušný, na dnešní dobu už ale poněkud úsměvný. Především jsou úsměvné některé dialogy či akční scénky. S tím se ovšem musí počítat u všech starších filmů a nijak to nesnižuje jejich kulturní hodnotu. Rád jsem se na tuto nenáročnou oddychovku v neděli večer před nástupem nového pracovního týdne podíval.(31.8.2009)

• - Jde o první snímek vyrobený společností Bryna Productions, kterou založil Kirk Douglas. (agass)