Indiánský bojovník

Bojovník s indiány

The Indian Fighter

Western

USA, 1955, 88 min

Kirk Douglas je bojovník s indiány (viz. česká distribuce), ale podobně jako jeho syn, bojuje ve filmu hlavně s indiánkou, jednou a tou samou, a pořádně jí nakládá - např. v houští, pod stromem, v potoku a tak všude možně... Zajímavý námět i sympatický postavy staví tenhle film k těm mírně lepším westernům, co jsem viděl. 60% a valte mi sem taky jednu Onahti na dovádění v řece!(17.5.2016)

Jeden z tych filmov, kde Indiani nie su vykresleni ako krvilacne hovada, ale ako ludia. A paci sa mi , ze sa opustil scenar typu : biely mu tvrdo pracuje u svojich bielych /blede tvare/ a nasledne odide kolonizovat Divoky Zapad, kde sa musi branit hordam krvilacnych Indianov. Walter Matthau /Prepadeni vlaku z Pelhamu, Spravna Dvojka/ v zapornej roli potesil, este lepsi nez Kirk Douglas. Akysi prototyp Winnetou-a od rezisera Haralda Reinla. Kto chce, paralely si vie najst sam : 70 %(12.8.2017)

Asi první snímek, v němž mě Kirk Douglas nikterak neimponuje ... popravdě se musím trochu nutit, abych se o něj vůbec zajímala. Samotná zápletka působí maličko chudokrevně, přitom ve vztahu ke všem protagonistům se projevuje snad až příliš dominantně, neboť se paličatě drží svého schématu a nehledí napravo ani nalevo. Nelze jí upřít upřímnou snahu o mnohovrstevný obrázek Divokého západu, jenomže v jejím podání příběh záhy ztrácí barevnost a vlastně i životaschopnost, o hloubce a atmosféře nemluvě. Slaboučké 3*(29.8.2018)

Pomerne drsný, krutý western, takmer až film vojnový. Strieľa sa tu po indiánoch a naopak nie len preto, aby tu bola akcia. V podstate liberalizačný western a slušne podaná mierová agitka. Niektoré dobové neduhy sa samozrejme nájdu, ale nijako mi neprekážali. Poteší Walter Matthau ako postava, pri ktorej si dlho nie sme istí na čom sme, je jedným z triumfom filmu. Douglasov Hawks je taký osamelý vlk, ktorý sa musí krútiť po prérii a medzi oboma stranami ako had a...nechcel by som byť v jeho koži. On je totiž jediný, ktorý celý problém vidí v reálnom svetle, no a vysvetlite to niekomu. Vidím kontrast v sýtej farebnosti a krutosti filmu.(17.5.2016)

Osud severoamerických indiánů podle stejného receptu, ale v příjemné kulise lesů a řek. Kirk Douglas coby šarmantní tvrďák je samozřejmě ztělesněná ušlechtilost. Padouši co touží po zlatě a krásná indiánka. Pochopitelně, prostředí vybaví zejména klukovské vzpomínky z mládí. A generace pamětníků si při tom jistě ráda zavzpomíná na Vinnetoua.(16.10.2016)

• - Jde o první snímek vyrobený společností Bryna Productions, kterou založil Kirk Douglas. (agass)