Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh muže, který dokázal vzdorovat stáří. Stárnoucí Joe Kotcher se cítí nespokojen v rodině svého syna a snachy, kde zůstává spíše jen trpěným úvažkem. Ani jeden z nich mu příliš nedůvěřuje, proto na občasné hlídání svého syna Duncana raději najmou studentku Ericu. Kotch se doma cítí jako páté kolo u vozu a Ericu zprvu chápe jako svou rivalku. Brzy však přijde událost, která jejich vztah natrvalo změní... Známý hollywoodský herec Walter Matthau, pod režijním vedením svého kolegy a režiséra Jacka Lemmona, vtiskl titulní postavě nečekaně lidskou a sympatickou podobu. Jeho Kotchovi, přes nastupující závěrečnou kapitolu života, nechybí humor či schopnost vidět věci kolem sebe bez hořkosti, sentimentu a ublíženosti. Svůj věk projevuje spíše jen schopností rozeznat důležité od malicherného a brát život takový, jaký je. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (17)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Matthau ve středním věku hraje velmi dobře starého pána. Příběh je plný klišé a cukrkandlových scén. Marně si říkám, jestli náhodou něco nemohlo dopadnout ještě lépe, ale to už prostě není možné. Je velice dobře, že Lemmon si na režisérskou stoličku odskočil jen jednou a pak se pokorně vrátil k tomu, co skutečně uměl, tedy hraní. Jeho režie je bez jiskry, bez nápadu, člověk by spíše soudil, že se jedná o dílo nějakého znuděného režiséra, neboť je to rutinérská práce. Velice zvláštně na mě působí hudba, která byla místy absolutně nevhodná, ale občas dokonale padnoucí. Bez Matthaua by tento snímek právem již dávno upadl v zapomnění. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Netuším, koľko rokov mal mať Joe Kotcher, ktorého sa neúspešne pokúšal zahrať 51-ročný Walter Matthau, viem iba, že ma celý film svojou nekonzistentnosťou dosť dráždil. Po Remember, ktorý so videl pred pár dňami je to ďalší film, ktorý by mi ako rovesníkovi mal byť blízky a namiesto toho ma odpudzuje. Je to už 15. film, ktorý som videl s W.M. a ani tento neprekonal priemernú až podpriemernú úroveň ostatných. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Film, ktorý v mojich očiach získava body aj za predstavu, ako by spracovanie takéhoto námetu dopadlo dnes. Buď ako uslzený sentiment, alebo ako prvoplánová rodinná komédia, založená na rozdieloch generácií. Kotch vyzerá ako konvenčnejší zástupca nového Hollywoodu a jeho dej nie je to, čo ho posúva vpred a čo si z neho budete pamätať. Dôležitejšie sú jednotlivé scény, dialógy a civilne pôsobiaci herci. 70% ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Legendy strieborného plátna ( Lemmon - Matthau ) sa stretli opäť, tentokrát Lemmon v jedinej režisérskej pozícii. Treba uznať, že to zvládol dobre, hoci mu pomohol scenár a samotný herecký partner, ktorý je proste fantasticky. Jeho úloha deda, ktorý nechce patriť do starého železa a vie svojmu okoliu ponúknuť ešte mnohé veci, je príjemne ľudský a múdry. Film sa nesie v pokľudnom tempe, obsahuje nenásilný humor a rozpráva o vážnych veciach. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Walter Matthau poprvé v roli dědka a v režii Jacka Lemmona. Hraje upovídaného pána jménem Joe Kotcher, který žije se synem a snachou (Lemmonova žena Felicia Farr) na poklidném předměstí, dává se s kdekým cizím do řeči a ze všeho nejradši hlídá svého vnoučka Duncana. Ale protože se paní domu zdá příliš lehkovážný, najme na hlídání studentku Ericu. Kotch se cítí jako páté kolo u vozu a Ericu zprvu chápe jako svou rivalku. Snacha ho časem nenápadně vyštípe z domu a Erica se musí práce vzdát, protože čeká dítě. Nemá kde bydlet, Kotch nemá o koho se starat a z obou vyděděnců se tak stanou nečekaní spojenci, závislí jeden na druhém... Ten film se podobá tolika melodramatům o starých lidech a jejich pocitu nepotřebnosti, kolik jich jen televize vysílaly každé druhé sobotní odpoledne posledních dvacet let. ;-) Liší se od nich snad jen tím, že akcentuje vlídný humor a naopak potlačuje takový ten ulepený sentiment a levné metafory typu padajícího listí, nikdo v něm neumírá ani nikomu nic nevyčítá a vyznění je veskrze pozitivní. Režie Jacka Lemmona je nenápadná, neexhibuje a nepřeceňuje svůj význam. Titulní role byla prý původně určena Fredricu Marchovi, ale Walter Matthau byl skvělá volba. Nejen proto, že v padesáti letech zahrál přesvědčivě o generaci staršího člověka. Také proto, že se při tom úplně vyhnul obligátním stereotypům. Žádná mektavá mluva, třesoucí se končetiny, záhrobní chrchlání, nic takového. Kotch je vlastně nejvyrovnanější postava ve filmu, události v něm glosuje s humorem vlastním Walterovi a stáří se u něj projevuje spíš jako schopnost rozeznat důležité od malicherného a brát život, jak je. Zajímavý kontrast k Walterově postavě Willyho Clarka ze Vstupte!, který byl v přístupu k údělu seniora Kotcherovým pravým opakem. :-) 80% ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Larry Linville v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama