Přelud

Mirage

Mysteriózní / Thriller

USA, 1965, 108 min

Hodně zajímavá výchozí situace - téma amnézie a konspirace - ale naivní režií akčních se Dmytryk zasekává ve svých noirových 40. letech (Murder, My Sweet) a stejně tak celou interiérovou studiovou estetikou. Pozoruhodné tím, jak se tu mísí "stará" filmařina s nastupujícími moderními tématy konce 60. a první poloviny 70.let. Hybrid starého a nového. Když se třeba tenhle film srovná s Frankenheimerovými Seconds (1966), vypadá to jako by mezi nimi byl rozdíl deset let. P.S. jako krásný výsměch "starému" považuji to, že Walter Matthau tu hraje soukromého detektiva ve stylu Phil Marlowe v Murder, My Sweet, který nenosí zbraň, pije Dr. Peppera a jeho agentura se jmenuje AAA, protože "to najdete ve zlatých stránkách hned na první straně."(28.1.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,000,000Tržby Celosvetovo $-(15.12.2009)

Gregory Peck po Spellbound znova trpí amnéziou a my pátrame po jeho minulosti s ním. Neskorý noir, ktorý ma celkom bavil.(23.9.2017)

Příjemně zamotaný a zpočátku nejasný příběh s amnézií, skvělý Gregory Peck a kulisy New Yorku, to je to, co mě na tomto snímku bavilo. Je pravda, že akční scény a souboje byly místy trochu naivní a taky nakonec nebylo těžký uhodnout, co se stalo, ale to vůbec nevadí, protože se na Mirage hezky koukalo.(10.12.2014)

Zklamal vás někdy G.P. v nějaké své roli?? Mne tedy ne a v této už vůbec ne.!(30.10.2013)