Apartmá v hotelu Plaza

Plaza Suite

Komedie

USA, 1971, 114 min

Arthur Hiller

Neil Simon (scénář, divadelní hra)

Jack A. Marta

Maurice Jarre

Howard W. Koch

Frank Bracht

Scénografie:

Arthur Lonergan

Kostýmy:

Jack Bear

Film je složen ze tří příběhů, které spolu mají společné jen to, že se odehrávají ve stejném hotelovém pokoji a kde hlavní roli vždycky hraje Walter Matthau. První příběh je manželské drama se špičkovými hereckými výkony (*****). Druhej je asi komedie, nevim, moc mě to nebavilo, o producentovi co si chce vrznout (***) a třetí a nejlepší je komedie, kde je Waler Matthau doslova k neudržení a k neudržení je i smích divákův (*****).(20.3.2009)

Film složený ze tří různých povídek, které mají společné jedno: všechny se odehrávají v apartmá č. 719 v hotelu Plaza na Manhattanu a ve všech exceluje Walter Matthau. Ale ani jeho ženské herecké protějšky nezůstávají pozadu! Ba právě naopak! Zvláště v té první o stánoucím muži, který zahýbá své ženě se svou sekretářkou ho ženská herecká kolegyně zasťiňuje ( je to především proto, že zde dostala daleko více prostoru vyniknout). Je opravdu vynikající! V druhé povídce se W. Matthau představí jako neodolatelný svůdník, hollywooodský producent, leč již dost " vyčpělý " snažící se vyplnit svůj volný čas v hotelu avantýrkou se svou kamarádkou z mládí. Použije všech možných dostupných fint , aby dosáhl svého. Opravdu úsměvná povídka. V té třetí, vystupuje Walter jako otec, jehož dcera se zamkla na hotelové toaletě, zatímco dole na ni všichni ( včetně snoubence ) čekají. Toto je pro změnu koncert pro Waltera, který v roli otce, neurvalého, hysterického cholerika exceluje! Celý film je především o dialozích a ty jsou ( ve všech 3 příbězích ) napsány opravdu BRILANTNĚ! Co stojí ještě určitě za zmínku je vynikající dabing! Opravdu parádní zážitek. p.s. většina z vás zde zmiňuje nevyrovnanost povídek a především fakt, že třetí povídka o hodně vyčnívá nad předešlými dvěma. Jsem jiného názoru a pro mě osobně byla tou nejlepší hned ta první a to především díky koncertu hlavní ženské představitelky.(19.3.2009)

Napoprvé docela pecka, napodruhé mnohem menší; úvodní směšnotragické minidrama stárnoucího manželského páru už další dvě povídky nepřekonají. Nejslabší je natahovací prostřední třetina s nezajímavým námětem a přepálenou nadsázkou – příliš zhýralý playboy v příliš šílené paruce příliš okatě balí příliš naivní dívčinu. Na konci se sice vrátí spád i elegance, ale už ne psychologický rozměr první části, a laskavě drsný konverzační humor tou dobou jednomu začíná lézt ušima. Ještě potěší třeba prokoumaný přechod mezi první a druhou povídkou, ale to je pořád trochu málo. Čtvrtou hvězdičku si škrtám.(21.2.2015)

Typický produkt studiového systému 70. let - konverzační komedie na téma partnerských vztahů s uznávanou hvězdou v hlavní roli, která měla zaručit komerční úspěch. Walter Matthau je opravdu výtečný a už jen kvůli jeho herectví stojí za to film vidět. Dalším kladem je kvalita dialogů a jemný ironický humor. Celkový dojem: 80 %.(11.4.2009)

Občas není zcela od věci si trošku zašmírovat. Nedávno jsem se zrovna schovával za závěsem v apartmá č. 719 v hotelu Plaza a to byste nevěřili co se tam dělo. Nejdřív se tam ubytoval starý smutný smilník s hysterickou manželkou, pak je vystřídal bohatý nadrženec se starou známou a po nich přijel cholerický otec se sobeckou manželkou a zmatenou dceruškou. Jelikož jsem celkem bystrý, tak bych si dovolil tvrdit, že všichni tři chlapi byli jenom jeden a ten byl hodně podobný Walterovi Matthauovi. Pokaždé sice vypadal jinak, pokaždé se choval jinak, ale já jsem mu pokaždé rozuměl. Všechny příběhy byly samy o sobě dostatečně zajímavé, ale mne nejvíc oslovily přechody mezi povídkami, kdy končící postavy odjížděly a nové v témže záběru přijížděly.(28.11.2013)

• - Divadelní představení Plaza Suite mělo premiéru v divadle Plymouth 14. února 1968 a odbylo si 1097 opakování. Maureen Stapleton a Jose Ocasio si ve filmu zopakovali své divadelní role. (HellFire)