Apartmá v hotelu Plaza

Plaza Suite

Komedie

USA, 1971, 114 min

Arthur Hiller

Neil Simon (scénář, divadelní hra)

Jack A. Marta

Maurice Jarre

Howard W. Koch

Frank Bracht

Scénografie:

Arthur Lonergan

Kostýmy:

Jack Bear

Sestupná tendence povídek, scénář v mnoha ohledech nepovedený. Vsadit na ústřední dvojici a strukturu divadelní hry se režisérovi Arthuru Hillerovi sice povedlo, jenže scénář s kterým se tady pracuje není z nejpružnějších ani z nejvybroušenějších, což je na film, který stojí především na scénáři vcelku problém. Za první a nejlepší povídku 80% za zbylé dvě 60%, ač ta poslední s přemlouváním nevěsty je jednoznačně nejhorší, celkově 65%.(10.2.2010)

Typický případ povídkového filmu - nevyrovnanost jednotlivých povídek. I když zde na vysoké úrovni, stejně 1. povídka popisující stárnoucí manžele v krizi se mi líbila nejvíc a potom už to mělo upadající tendenci. Naštěstí ale laťka byla hodně vysoko, takže ani zbytek filmu nebyl nijak špatný. Ale chyběl tomu ten drive a jiskření mezi hrdiny z 1. povídky. Trochu jsem taky změnil názor na W. Mattahua - nemám ho moc v lásce, ale tady byl opravdu dobrý.(13.6.2012)

Napoprvé docela pecka, napodruhé mnohem menší; úvodní směšnotragické minidrama stárnoucího manželského páru už další dvě povídky nepřekonají. Nejslabší je natahovací prostřední třetina s nezajímavým námětem a přepálenou nadsázkou – příliš zhýralý playboy v příliš šílené paruce příliš okatě balí příliš naivní dívčinu. Na konci se sice vrátí spád i elegance, ale už ne psychologický rozměr první části, a laskavě drsný konverzační humor tou dobou jednomu začíná lézt ušima. Ještě potěší třeba prokoumaný přechod mezi první a druhou povídkou, ale to je pořád trochu málo. Čtvrtou hvězdičku si škrtám.(21.2.2015)

Všechny tři hvězdy dávám za poslední, nejlépe sehranou část. První dva příběhy neměly šťávu, nudila jsem se, třetí naprostá bomba, skoro jako kdyby se člověk díval na dva různé filmy za sebou. Úplné nebe a dudy. Viděla jsem divadelní hru těsně před shlédnutím filmu, která byla perfektní, takže mám možná zkreslený pohled.(16.5.2016)

Komediální triptych na téma krize středního věku, aneb velká příležitost pro Waltera Matthaua. 1. povídka Výročí - s trochou bujné fantazie by se dalo říci, že se jedná o trochu odlehčenější verzi "Kdo se bojí Virginie Woolfové?". Walter Matthau zde má zcela rovnocenou partnerku v podobě Maureen Stapletonové. 80%. 2. povídka Setkání po letech - povídka nejslabší hlavně kvůli tomu, že na svoji náplň je přespříliš dlouhá. Jednoduchá blbinka tak na deset minut, při své půlhodinové stopáži tím pádem nudí. 60%. 3. povídka Svatba - povídka jednak nejlepší a jednak se v ní Walter Matthau nejvíce vyřádil. Brilantní one man show cholerického otce (role jako pro Louise De Funése), který se ani na chvilku nezastaví. 100%. Dodatek: "Apartmá v hotelu Plaza" je bezpochyby skvělá podívaná, která stojí na skvěle napsaných dialozích a vynikajících výkonech Waltera Matthaua. Jenom nečekejte žádnou velkou řachandu. Jedná se spíše o úsměvné a humorně odlehčené lidské etudy. 80%.(23.3.2009)

• - Divadelní představení Plaza Suite mělo premiéru v divadle Plymouth 14. února 1968 a odbylo si 1097 opakování. Maureen Stapleton a Jose Ocasio si ve filmu zopakovali své divadelní role. (HellFire)