Pocitově je to pro mě jedničkový film. Myslím, že ruská kinematografie jede nahoru velkým tempem. Duely mrazivé, téměř hororové. Herecké výkony naprosto skvělé a kněžna to svojí krásou jen projasnila. Po tomto filmu mám pocit, že tam věčně lilo, čvachtalo se v blátě a všem to bylo jedno, atmosféra, kostýmy (hlavně žen), tam není co vytknout..........a Jakovlev by stál za hřích......(22.7.2017)

Vizuální lahůdka, to především. Výprava, kamera, hudba, to všechno za pět (ruských). Příběh plný křivdy, krve a odplaty, ponurá atmosféra šlechtických soubojů, strohé a vážné dialogy, bláto v petrohradských ulicích mezi výstavnými paláci, nájemní vrazi s pravými ruskými kyji... Inu lebedil jsem si. Ovšem až do té doby, než kněžna Tučkovová zdlouhavě přicházela o panenství v kočáru vprostřed pitěrského bulváru - který scénáristický pes může do tak zajímavého filmu vsunout takový kýčovitý exkrement a totálně jím vykurvit jinak dobře budovanou atmosféru? I samotný závěr pak byl "hollywoodsky" šablonovitý, navíc málo vygradovaný, jaksi zkratkovitý, uspěchaný... No jo, není to holt žádný Tarkovskij. Ale v rámci komerční produkce krásný a působivý kousek.(28.12.2017)

Zápory - doteď netuším, o co tomu Jakolvovy Kalmykovi šlo. Přinejmenším na začátku. Neboť to za pomstou vzal přes hodně švihlou odbočku. Též by mi zajímalo, proč se pořád objevuje v našrot stavu chrápající na pramici uprostřed pitěrského kanálu. Jestli jako vzpomíná na veselé topení u Eskymošů, nebo do nich furt padá cestou z hospody.... Klady - výprava jak z Godunova, na ruské poměry snesitelné množství proslovů i patetického čurákování, milce Nastěnek potěší Chlyniiny dvojky. Ok, dvou a půlky. Ale vrchol kinematografie bych z toho tedy nedělal.(15.12.2017)

Rusové se nepochybně zlepšují a především letos to jde vidět. Nejen, že si vybírají zajímavé projekty. Nedávný Viking je nejen vizuálně strhující, ale také se jedná o tématiku, která vychází jednou za 5 let a tenhle Duelista je také velmi originální žánrovkou, která nikde jinde není k pohledání. Dobová atmosféra je parádní,vizuál prvotřídní a jednotlivé duely mají šmrnc. Líbil se mi hlavní hrdina i záporák a byť se zde našlo pár hluchých pasáží občasná brutalita mi nedovolí jít pod 4*. Ivanové jen tak dál! 75%(22.4.2017)

Soubojová lahůdka z dob, kdy se ruská šlechta byla ochotná střílet za křivý pohled. Má to správnou dobovou atmosféru, duely jsou rozmanité a i když se leckdy jedná prakticky o jediný výstřel, mají větší koule než leckterá akčňárna a na úroveni jsou i herci, přičemž Maškov je padouch par excellence. Příběh sám o sobě je celkem průhledný, ale je ku prospěchu, že tvůrci se tím ani moc netají a navíc i po vcelku brzkém odhalení o co vlastně jde, divák pořád tápá, jak to celé dopadne, protože těch scénářů se nabízí hned několik. Výtka míří jen k několika málo hluchým místům a samozřejmě k tradičnímu ruskému rychlodabingu při německy mluvených pasážích. Na to si nikdy nezvyknu. Ale jinak je to další ruská pecka, která snese ty nejpřísnější měřítka. 85%(22.4.2017)

• - Pre film bol skonštruovaný bicykel bez reťaze podľa vzoru z roku 1849. Bol prerobený tak, aby sa na ňom dalo jazdiť po naklonenej rovine do kruhu (na originálnom bicykli sa dá ísť len po rovine). Vladimir Maškov sa pre túto scénu na bicykli pripravoval asi dva mesiace. (LUCVA)

• - Dueljant (2016) je tretím ruským filmom natočeným vo formáte IMAX. (LUCVA)

• - Špeciálne pre natáčanie filmu našli a kúpili v Európe aj v Rusku naozajstné páry zbraní určené na duely z 19. storočia. Pištole boli opravené, aby sa dali používať. (LUCVA)