poster

Po celou noc

 • anglický

  All Night Long

Drama

Velká Británie, 1962, 91 min

Režie:

Basil Dearden

Scénář:

William Shakespeare (divadelní hra)

Kamera:

Edward Scaife

Kostýmy:

Julie Harris
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • bogu
  ***

  Stylová, uhlazená moderní parafráze Shakespearova Othella z prostředí jazzových hudebníků, kde profesionální kariéra jazzmana má stejnou váhu jako kariéra vojáka v Othellově světě. I když spousta prvků prošla radikálními úpravami (‘Iagova’ motivace, závěrečné rozuzlení), All Night Long kopíruje divadelní předlohu poměrně detailně, přičemž přichází s nápaditými ekvivalenty pro mnoho scén v příběhu (problémem ‘Cassia’ není alkohol – ten tu teče proudem od začátku do konce – ale drogová závislost; ‘Iago’ pro ‘Othella’ připraví předem sestříhanou nahrávku jako důkaz ‘Desdemoniny’ nevěry; spoustu monologů zde nahrazují hudební výstupy…). Aurelius ‘Othello’ Rex Paula Harrise vzbuzuje respekt svou obrovitou postavou a vystupováním aristokrata a na rozdíl od Shakespearova tápajícího Othella je díky svému postřehu a podezřívavosti mnohem rovnocennější protivník pro Johnnyho ‘Iaga’ Cousina (skvělý Patrick McGoohan). Johnny, Rexův bubeník, má ovšem několik trumfů v rukávu. V pro mě nejpamětihodnější scéně filmu se Johnny pouští do dramatického hudebního sóla a jak jeho paličky kmitají mezi bubny, on se očima vpíjí do Rexovy ztuhlé tváře, jeho bubnování rytmizuje Rexovy myšlenky a přívádí jeho krev k varu. Kolem postávají další hudebníci, uchvácení Johnnyho mistrovskou technikou, stejně jako publikum v divadle je obvykle uchvácené tou Iagovou, a spokojeně se pohupují do rytmu. V tomto případě je filmový obraz stejně výmluvný jako (ne-li ještě výmluvnější než) Shakespearův text. Navzdory stylové večerní (a notně hutné) atmosféře, skvělým hudebním výstupům, výrazně old-schoolovému slangu a chytrým parafrázím ve mně ale tahle shakespearovská improvizace nezanechala trvalejší stopy. Film je to lehký, svižný a elegantní, má patřičný nános melodramatu, ale, snad kvůli žánrovým kompromisům v závěru, nedosahuje hloubky ani dlouho-trvajícího účinku Shakespearovy tragedie. Nabízí dobrou zábavu na jeden večer, nic víc, nic míň.(30.3.2009)

 • dopitak
  *****

  Hudební nebo i muzikálové drama, jež zraje jako víno. Pomalý a trochu málo nadějný začátek v kontrastu s vytříbeným sledem událostí na konci. Užíval jsem si přítomnost velkého herce Richarda Attenborougha, byť v menší roli, užíval jsem si bíločerného protikladu obou manželů (do role Delii by se moc hodila Marilyn Monroe, ovšem rok premiéry tohoto filmu byl i rokem jejího úmrtí!) a ze všeho nejvíc jsem si užíval skvělé jazzové hudby, která byla kulisou, střihačem a téměř i vypravěčem příběhu, jehož originální pozadí (tedy Othella) neznám.(23.10.2012)

 • Svadbos
  **

  Priemerná verzia Othella. Medzi hosťujúcimi hviezdami nájdeme Dave Brubecka, Charlie Mingusa a Johna Dankwortha. Scenár napísal W.D. Richter.(27.9.2011)

 • JimiH
  ****

  Pro milovníky jazzu povinnost. Navzdory inspirací Othellem tento film nestojí a nepadá na základní osnově příběhu známé z Shakespearova dramatu. Atmosféra je skvělá a díky ohraničenosti příběhu (jeden večer) i pevně sevřená.(24.8.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace