(M)učedník

Mučeník

(festivalový název)

The Student

Rusko, 2016, 118 min

51. KVIFF - asi každý ročník obsahuje alespoň jeden film o tom, jak špatně praktikované náboženství plodí zlo. Letos je jím Mučedník a je to síla.(8.7.2016)

Snad tisící film v řadě o zhoubnosti náboženského fanatizmu, ale tento má zvláštní a silné grády. Jestliže se dispozice mládence vyrůstajícího bez otce a hledajícího otcovskou autoritu vrhnou na amatérské čtení Bible a k tomu se spojí s tupostí svého okolí, logicky můžou být důsledky tragické.(24.6.2017)

Sarkastický pohľad na náboženských fanatikov, ktorí svojim konaním páchajú väčšie zlo, než samotní neveriaci. Neviem neviem, či je tento snímok určený pre širokú "verejnosť", lebo ani tak nejde o to, čo človek vidí, ale čo od samého úvodu musí počúvať. Každopádne, klobúk dolu pred hereckými danosťami Pjotr-a Skvorcov-a. Nie som si istý svojim hodnotením, no som si istý, že žiadny Boh nie je. Nakoniec, dosvedčil to i samotný Jurij Gagarin.(12.6.2017)

Až do 90 minúty sa zdalo, že sa jedná o výbornú komédiu s cynickým nadhľadom. Lenže potom sa tam v podstate všetci zbláznili a ja netuším, čo to malo znamenať. Je to len absurdná dráma, alebo by som v tom mal hľadať vážnu kritiku náboženského extrémizmu? Ale veď to bolo veľmi ľudské, často vtipné, ale hlavne nereálne. V každom prípade pozoruhodný počin, ktorý nešetrí ani jednu z postáv, náboženstvo, ba dokonca ani politickú korektnosť. IFFBA2016(11.11.2016)

V prvni puli se ukazuje, ze Serebrennikov ma skvele tema a ze umi skvele rezirovat. Sceny z bazenu jsou mistrovsky udelane. Jenze v druhe puli se vyvoj zasekne. S pohledem na Mucednika a na Leviatana tak nejak chapu, ze se rusti reziseri chteji vyjadrovat k soucasnosti sve zeme razantne. Jenze prave vyvazeni patosu ve sdeleni vzdy brani hystericnosti. A Mucednik trochu hystericky je.(6.7.2016)

Odvážný a znepokojivý ruský film.(7.7.2016)

Víťaz François Chalais Award v Cannes (a nominácia na Un Certain Regard Award tam isto). K tomu cena divákov na Biografilm Festival v talianskej Bologni. Pre mňa jeden z najlepších filmov na bratislavskom festivale. Neuveriteľne aktuálny a miestami desivý výkričník voči náboženskému fanatizmu spojeného s dobou post-faktuálnou, v ktorej sa ľudia strácajú v záplave informácií a rôznych názorových prúdoch a nevedia preto čomu veriť. A pozor, nie je tu ani jeden náznak alebo referencia na radikálny islamizmus - aj kresťanský (či akýkoľvek iný) fanatizmus môže byť vražedný. Bol som presvedčený o plnej pálke, nebyť slabšieho záveru. Tam by som bol ako režisér ešte odvážnejší. Inak pecka a rozhodne must see. (IFF Bratislava 2016)(26.11.2016)

• Silhouette

Poměrně šokující karikatura na náboženský fanatizmus, která však bez zamýšlení nad společenskými příčinami a souvislostmi postrádá podle mě smysl. Veniamin se stává fanatikem ze dne na den a nehlásí se k žádné církvi, tudíž není jasné jak k tomu přišel, co je jeho motivací a jaké mocenské mechanismy v tom hrají roli. Prostě neprůhledný blázen bez přívlastků a basta -- což je hodně zjednodušující a vlastně škodlivý, dehumanizující, pohled na tento jev.(21.4.2017)