(M)učedník

Mučeník

(festivalový název)

The Student

Rusko, 2016, 118 min

Tři čtvrtiny filmu působí vlastně úsměvně. Mladý fanatik budí spíš soucit i pobavení a to jak u diváka, tak u samotných postav ať už z řad studentů či učitelského sboru. Scéna, ve které máchá učitelka mrkví s nataženým kondomem a v pozadí na televizní obrazovce kopulují koně, je naprosto geniální a takových absurdních momentů se tu najde víc. Díky tomu si člověk ani nevšímá, jak pomalu přituhuje a hlavní antihrdina si nenávistným výkladem Bible postupně podmaňuje své okolí. Jedinou výjimkou je učitelka biologie, která se stává terčem jeho hyterických výlevů. Z mého pohledu jeden z nejgeniálnějších filmů mířící na náboženský fanatismus, což je zásluha nejen režie, ale i naprosto fenomenálního Skvorcova. V poslední době mám pocit, že čím víc se Západ do Ivanů strefuje, tím lepší filmy točí. Tak jen do nich! 100%(1.7.2018)

Veľmi dobrá sonda do duše zmäteného mladíka, ktorému náboženstvo aj vďaka rodinnému prostrediu a škole prerástlo cez hlavu. Škoda samotného záveru, ale pravdou je že masové streľby sa odohrávajú prevažne v západnej kultúre. Dlho odkladaný film, avšak zaslúži si pozornosť najmä vďaka dialógom a protagonistom.(18.3.2019)

Waw! Spočiatku som mal pocit, že to bude prudká náboženská satira, ktorej hnacím motorom bude Venia - no napokon z toho bola dosť kritická dráma na tému náboženského fanatizmu. A musím uznať, že Kirill Serebrennikov si ani moc nedával servítku pred ústa a výsledok bol pozoruhodný, no zároveň určite aj kontroverzný. Takto to dopadne, keď niekoho presadne posadnutosť a silou mocou sa snaží interpretovať a aplikovať niečo, čo v dnešnej dobe už dávno aplikovateľné nie je. Ten extrém posadnutosti tu bol vykreslený naozaj znamenito a určite táto fanatická téma stojí za zamyslenie. Venia postavil napokon celú školu do pozoru a s takýmto prípadom si akosi nikto nevedel dať rady. Každopádne, každý extrém so sebou napokon prináša jedine zlo, keďže extrém k sebe nepripúšťa žiadny iný názor, interpretáciu či nebodaj alternatívu.(14.7.2018)

Výpověď o prázdných duších, které opustil démon socialismu, a teď jsou vystaveny novým démonům. 1) Když v roce 2011 tehdy 39letý německý dramatik a režisér uvedl svou hru Märtyrer (UA), asi netušil, co způsobí její ruská adaptace v Rusku samotném i ve světě._____ 2) Filmové adaptace se chopil 47letý Kirill Semjonovič Serebrenikov. Režisérův kritický postoj k Rusku se ve filmu nepřímo zato velmi výrazně odráží. Rusko je podle režiséra страной неотменённого рабства, kde si lidé svobody necení a mezi lidem a nekontrolovanou státní mocí je ohromná propast. Россия сейчас ведёт себя как нищий гопник, который от горя сошёл с ума. Rusko se nyní chová jako ubohý gopnik (googluj), který ze žalu přišel o rozum._____ 3) Spoiler. Všechny roviny vyprávění jsou zajímavé. V hlavní roli vystupuje ideově dezorientovaný Benjamin (Rusové jméno ponechali, ale čtou ho rusky, tedy Venjamin). Student vystupuje jako katalyzátor děje, nejde o něho, ale o konflikt, jehož je nositelem. Směrodatné jsou jenom reakce okolí._____ 4) A okolí vskutku reaguje příznačně pro postmoderní dobu. Učitelka biologie Jelena - distingovaná emancipovaná mladá žena orientovaná na zlaté tele, představuje náboženství vědy, dnes vítězné a triumfující. Заткнисъ! Učitele náboženství zajímá jen vlastní svět. Hrdinství a odpovědnost, byl-li vůbec někdy dříve takový, už dávno nepatří do jeho rejstříku. Venjamin stále více jedná podle zásady, že všechny prostředky jsou dobré - lež, křivé obvinění, navádění k vraždě. Ale sám nic neudělá - jeho chování je čirá faleš. Celý zápas píská ředitelka - vzor oportunismu, a její zástupkyně, něžná vzpomínka na staré (rozuměj: dobré socialistické) časy._____ 5) Zážitek umocňují skvělé dialogy i přiměřené herecké výkony. Zaujali mě, jak jinak, 22letý Pjotr Skvorcov (Venjamin Južin) a 24letý Alexandr Gorčilin (Venjaminův spolužák Grigorij Zajcev)._____ 6) Za milión € se v Kaliningradě podařilo natočit působivý snímek o povaze současného náboženského fanatismu.(27.6.2017)

Mrazivý film o náboženském fanatikovi, který si postupně na svou stranu získává celé okolí. Mladý žák, vyrůstající bez otce, jen s věčně unavenou matkou, začíná kázat z Bible. Hlavně ve třídě, ale i doma, matce, které vyhrožuje věčným zatracením a hříchem za to, že se rozvedla s otcem. Ve škole nejdříve odmítne chodit na plavání, protože má oblečení žáků za nemravné. Později přicházejí skandální vystoupení ve třídě, zvláště v hodinách biologie. Učitelku biologie nesnáší ze všech nejvíc, protože vyučuje vědu, která je v rozporu s učením Krista. Ze žáků si vybere postiženého chlapce, kterého všichni šikanují, a rozhodne se ho léčit slovem. Ačkoli to, co jsem popsala, vypadá praštěně, chlapce postupně začíná respektovat stále více lidí, včetně vedení školy. Je jen otázkou času, kdy dojde k tragédii.(13.6.2020)