Jamaica Inn (TV film)

Hostinec Jamajka

Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1983, 3x55 min

Tuto adaptaci patrně nejlepšího románu i dle mého mínění nejlepší ženské spisovatelky uvedla ČST na podzim 1987, (živě si to pamatuji v souvislosti se střední školou, ale to tu nebudu pitvat) se slovenským dabingem a v paměti mi utkvěla nejen perfektní ponurá cornwallská atmosféra jako vystřižená z předlohy a půvabná Mary v podání jedné z mých oblíbených hereček, ale také a především charismatický "strýko Joss", prototyp všech záludných vražedných hostinských co jich jen v literatuře a filmu je :-). Udělalo mi velkou radost, když se tenhle film i s oním slovenským dabingem ocitl na jednom webu ke stažení a já si jej mohl zařadit do filmotéky :-).(12.5.2014)

Daphne du Maurier autorka krásných, napínavých a strašidelných knih. Filmová Hospoda Jamajka se rozhodně povedla.(9.3.2005)

Chci to zas vidět a chci to vidět s tím slovenským dabingem. Dlouhovlasá Jane Seymourová má hlavní roli v románu Daphe du Maurier jako Mary Yelanová, které pobřežní piráti zabijí otce/kapitána a matka, zmatená žalem, ho zanedlouho následuje do hrobu. Mary ví o tom, že má ještě další živou příbuznou - tetu Patience. Pamatuje si ji jako veselou a krásnou ženu a vydává se za ní do hospody Jamajka, kde žije se svým manželem Jossem Merlynem. Netrvá dlouho a dívka pozná, že její strýček jednak zničil své ženě život, ale také, že se zabývá nečím velmi ošklivým. Komu může věřit? Teta je ustrašená a její nápadník je zloděj koní a strýcův bratr. Tajulpná atmosféra slatin, drsní obyvatelé. Mary je rozhodná dívka, ve které hrubý, ale i slabošský strýc rychle vycítí silného protivníka, kterého nenávidí, ale i respektuje. Velmi pěkná adaptace.(20.8.2006)

Tahle adaptace knihy IMO nejlepší ženské spisovatelky byla u nás kdysi (zaslouženě) docela populární, bohužel jí už tak 20 let žádná televize nereprízovala (jako ostatně řadu dřív oblíbenejch věcí). Správná anglická ponurost, mlha, temnota, tajemstí. Věrné knize a povedený film.(17.5.2011)

2 a půl hvězdičky Knižní předlohu jsem dočetla dnes ráno a byla tak napínavá, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Film mě proti tomu docela nudil, i když měl své dobré momenty - ponurá krajina slatiny, starý hostinec, pěkná hudba, ale především dobře typově obsazení herci v hlavních rolích - tj. v první řadě Patrick McGoohan coby Joss Merlyn, ten ztvárnil postavu hrubce, pijana a vraha naprosto přesvědčivě. Dobře svou postavu zničené ženy bez vůle Patience Merlynové ztvárnila Billie Whitelaw (pamatuji si ji z mé oblíbené Zeffirelliho adaptace Jane Eyrové), Jane Seymourová jako Mary Yellanová také obstála, stejně tak Trevor Eve jako Jem Merlyn, nějak jsem zkousla i "albínského" vikáře Johna McEneryho. Nesedly mi některé úpravy oproti knize - tj. zešílení Maryiny matky, vikářova služebná Hanna chránící svého pána ... Scény s pobřežními piráty a ztroskotáním lodí byly dostatečně děsivé. Nějak nevím, co tomuto filmu vytknout, hodně scén přenesl věrně, jen mě prostě nebavil, zatímco knižní předloha mi nedala spát.(10.8.2013)