Maria Goretti (TV film)

Itálie, 2003

Další film z italské produkce určen výhradně pro věřící. Jen ti mohou pochopit příběh mladičké světice Marie Goretti, která pro čistotu a lásku k Bohu obětovala svůj život. Film má všechny klasický prvky daného žánru (životopis světce) a je jen škoda, že film končí smrtí Marie a nedává už informace o jejím vrahovi, Alessandrovi, který nebyl odsouzen k smrti, ale po několika letech ve vězení vstoupil do řehole. Film je inspirován knihou Nebe nad močály - Životopis sv. Marie Goretti. Hudba: Andrea Morricone & Ennio Morricone, hrají: Martina Pinto (Maria), Massimo Bonetti (Luigi Goretti - otec), Luisa Ranieri (Assunta Goretti), Flavio Insinna (padre Basilio) - také gladiátor ve Svatém Petrovi(1.5.2010)

• salahadin

Rozporuplné pocity. Film sám o sobě je takový klasicky katolický patos, téměř nonstop tu hraje někdy dokonalé slzopudná hudba (poklona mistru Morriconemu), herci o sto šest přehrávají a příběh je dovedený do extrémů. A celé to tlačí na pilu, div se zuby nezadrhnou. Filmy nekriticky adorující světce/světice jsou holt skoro všechny stejné. Jakoby se onen svatý/á takto narodil, měl od kolébky jasno a téměř neudělal v životě žádnou chybu. Takoví nebeští supermani bez jediné chybičky. Jestli to na někoho působí povzbudivě k následování, mě to naopak odrazuje. Podobné filmy (toto, Bakhita apod.) by měli sledovat asi jen lidé se silnou vírou. Bože, prosím tě, dej mi.(9.7.2014)

Sila námetu vysoko prevyšuje profesionalitu filmárov. Nedostatky scenára a réžie, ako aj zbytočný pátos niektorých postáv však neznižujú hodnotu tohoto filmu až natoľko, aby som ho ohodnotila menej ako 5 hviezdičkami. Enniovi Morriconemu sa svojou hudbou podarilo povzniesol tento film na dokonalý duchovný zážitok.(19.6.2009)

• hygienik

Zle, veľmi zle. O Márii Goretti vie väčšina katolíkov veľa. Práve preto som si istý, že nie je potrebné o nej točiť takýto sladký, osvetový gýč, ale normálne kvalitné dielo bez pátosu a afektu. Pretože tí, ktorí majú 30 a menej rokov a mali by byť filmom oslovení, by toto spracovanie nemuseli rozdýchať. Keby to bolo nebodaj moje prvé "stretnutie" s Máriou, zlomil by som nad ňou palicu, ako nad podivínkou, ktorá modernému človeku nemá čo povedať. Blamáž!!!(7.5.2017)

Jistěže se na tom podepsala spousta drobných událostí těch dnů, on je Giovanni Coppa vážně ohromně milý a skromný chlapík, ale v kryptě baziliky sv. Marie Gorettiové v Nettuno se mne tehdá dotkly skutečné emoce, což se o tom filmu říct nedá. Tedy: síla námětu není v žádném případě téma k polemice, ale Baseho televizní film je prostě jen učesaný příběh pro mladší školní děti.(26.2.2012)

• - Maria Goretti sa narodila 16. októbra 1890. Zomrela 6. júla 1902. Alessandro Serenelli si vo väzení odsedel 27 rokov. Svoj čin ľutoval a bolo to poznať aj na zmene jeho správania sa vo väzení. Po prepustení pracoval ako záhradník a vrátnik v kláštore kapucínskych bratov vo francúzskej obci Marches. Zomrel vo veku 87 rokov. Posledných 67 rokov svojho života prežil pokojne a v meditáciách. (Šuplík)