Maria Goretti (TV film)

Itálie, 2003

Jistěže se na tom podepsala spousta drobných událostí těch dnů, on je Giovanni Coppa vážně ohromně milý a skromný chlapík, ale v kryptě baziliky sv. Marie Gorettiové v Nettuno se mne tehdá dotkly skutečné emoce, což se o tom filmu říct nedá. Tedy: síla námětu není v žádném případě téma k polemice, ale Baseho televizní film je prostě jen učesaný příběh pro mladší školní děti.(26.2.2012)

Další film z italské produkce určen výhradně pro věřící. Jen ti mohou pochopit příběh mladičké světice Marie Goretti, která pro čistotu a lásku k Bohu obětovala svůj život. Film má všechny klasický prvky daného žánru (životopis světce) a je jen škoda, že film končí smrtí Marie a nedává už informace o jejím vrahovi, Alessandrovi, který nebyl odsouzen k smrti, ale po několika letech ve vězení vstoupil do řehole. Film je inspirován knihou Nebe nad močály - Životopis sv. Marie Goretti. Hudba: Andrea Morricone & Ennio Morricone, hrají: Martina Pinto (Maria), Massimo Bonetti (Luigi Goretti - otec), Luisa Ranieri (Assunta Goretti), Flavio Insinna (padre Basilio) - také gladiátor ve Svatém Petrovi(1.5.2010)

• salahadin

Rozporuplné pocity. Film sám o sobě je takový klasicky katolický patos, téměř nonstop tu hraje někdy dokonalé slzopudná hudba (poklona mistru Morriconemu), herci o sto šest přehrávají a příběh je dovedený do extrémů. A celé to tlačí na pilu, div se zuby nezadrhnou. Filmy nekriticky adorující světce/světice jsou holt skoro všechny stejné. Jakoby se onen svatý/á takto narodil, měl od kolébky jasno a téměř neudělal v životě žádnou chybu. Takoví nebeští supermani bez jediné chybičky. Jestli to na někoho působí povzbudivě k následování, mě to naopak odrazuje. Podobné filmy (toto, Bakhita apod.) by měli sledovat asi jen lidé se silnou vírou. Bože, prosím tě, dej mi.(9.7.2014)

Človeku sa až nechce veriť, že ide o televízny film. Nie žeby bola jeho kvalita porovnateľná s príbehmi svätých sfilmovaných v iných krajinách, no v rámci Talianska, ktoré síce chrlí podobné príbehy jedna radosť, no ich kvalita je často otázna, je Baseho poňatie životného príbehu mladej mučeníčky naozaj presvedčivé. Možno až priveľmi idylický obraz života - no možno to je len môj problém, že ani svätcov si neviem predstaviť dostatočne svätých. Rozhodne však poteší, že Martina Pinto, predstaviteľka hlavnej hrdinky, uniesla na svojich útlych pleciach celý dlhý film a dotiahla ho s dostatočnou dávkou dôveryhodnosti až do tragického vyústenia.(21.3.2012)

Sila námetu vysoko prevyšuje profesionalitu filmárov. Nedostatky scenára a réžie, ako aj zbytočný pátos niektorých postáv však neznižujú hodnotu tohoto filmu až natoľko, aby som ho ohodnotila menej ako 5 hviezdičkami. Enniovi Morriconemu sa svojou hudbou podarilo povzniesol tento film na dokonalý duchovný zážitok.(19.6.2009)