Portrét šílenství

Edmond

Portrét šialenstva

Drama / Thriller

USA, 2005, 79 min

Asi tak dvě třetiny stopáže jsem měla za to, že koukám na hodně černou komedii, která se pohybuje ve škálách (anti)morality a satiry. Prostě mě přišlo docela zábavné sledovat politováníhodného lůzra, kterak smlouvá v baru, peepshow a bordelu o laciný sex, aby si dodal tu správnou odvahu až koupí pořádně velkého nože. No a pak ten nůž dojde užitku a hlavní chudinka je zatčen a ono se to nějak mění v rozvláčné vězeňské drama, škoda. 60%.(25.4.2009)

"Zošaleli snáď v tomto meste všetci?" Perfektná otáka, ktorú si dáva hlavný hrdina tohto uleteného príbehu. Skrýva sa v ňom ale mnoho filozofickej pravdy. Ak máte smolu na blbcov, tým bláznom a kriminálnikom budete nakoniec vy, aj keď ste spočiatku mali dobré úmysly. Škoda len, že tento debilný popis filmu vyššie tu popisuje všetko od začiatku po koniec, takže najviac si užijete veľmi pekné prostitútky, ktoré na kástingu vybrali znamenite. A ešte jeden dialóg stojí za to: "Myslím si, že namiesto černochov by v base mali sedieť bieli. A viete prečo? Aby tam boli spolu s čiernymi."(23.10.2018)

Ďalší skromný, no pôsobivý prírastok do rodinky drám so zmagorenou hlavnou postavou, ktorej 'prepne v bedni' a počas neuveriteľných zhôd náhod sa dopracuje k svojmu osobnostnému opaku. Je to akási slabšia atrapa Schumacherovho 'Falling Down', s hlavným predstaviteľom rovnako herecky silným, len s tou škodou, že Macyho postava nemala toľko priestoru a ani psychologického základu, ako by mala mať. 75%.(1.8.2008)

Vtipne a pritom ne banalni (a kratke, coz se na filmovem festivalu vzdy ceni) pojednani o tom, jak muz jednoho dne opusti svou manzelku a ponori se do viru nocniho pokoutniho zivota velkomesta, coz mu az zalostne nejde a nakonec ho dovede do velku zajimaveho konce. Pri tom, jak se snazi zaplatit prostitutce kreditni kartou, se jiste budete bavit.(7.7.2006)

Nejdříve jsem to bral jako levnou variaci na Volný pád, ale to bych tomuhle rozumně krátkému filmu křivdil. Edmond prochází jakousi osobní krizí, až mu z toho prostě hrábne. Sice se to odehrává v jakémsi alternativním vesmíru, kde štětky vypadají jako Denise Richards, Bai Ling či Mena Suvari a Julii Stiles sbalíte, když jí řeknete, že si s ní chcete za***at, ale William H. Macy působí naprosto věrohodně, scénář je propracovanější, než jsem čekal, a režisér věděl, co s tím dělat.(13.5.2011)

• - Natáčení filmu probíhalo v Los Angeles. (Terva)

• - Lionel Mark Smith (Pimp) si stejnou roli zahrál i ve stejnojmenné divadelní hře roku 1982. (Terva)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné divadelní hry (1982) Davida Mameta. (Terva)