Portrét šílenství

Edmond

Portrét šialenstva

Drama / Thriller

USA, 2005, 79 min

Doslova šokuje mne zdejší níkzé hodnocení. Skvěle natočený, atmosferický a strhující film. Výborná muzika. Napětí po celou dobu filmu (lehký propad jen při předelové scéně chycení/vězení), ale závěr opět silný a duchaplný. K tomu všemu vynikající dialogy od kterých se prostě nedá odtrhnout. Prostě paráda a zdejšímu hodnocení teda vůůbec nevěřit, nepochopitelné. 8,5/10(31.8.2009)

Nejdříve jsem to bral jako levnou variaci na Volný pád, ale to bych tomuhle rozumně krátkému filmu křivdil. Edmond prochází jakousi osobní krizí, až mu z toho prostě hrábne. Sice se to odehrává v jakémsi alternativním vesmíru, kde štětky vypadají jako Denise Richards, Bai Ling či Mena Suvari a Julii Stiles sbalíte, když jí řeknete, že si s ní chcete za***at, ale William H. Macy působí naprosto věrohodně, scénář je propracovanější, než jsem čekal, a režisér věděl, co s tím dělat.(13.5.2011)

No čo dodať? Thriller je príliš silné slovo, nazvala by som to maximálne čiernou komédiou, už pre ten rozhovor s černošským "spolubývajúcim" v cele. Koniec ma úplne rozsekal, aj keď zrejme každý kto vo filme hral, bol totálny idiot s IQ pod 80. Nevadí, pobavil, nenudil a síce nie je nijako hlboký, avšak mne v inkriminovaný večer proste sadol.(15.8.2016)

• lennyd

Edmond Burke (William H. Macy) se jednoho dne po cestě z práce zastaví v obchůdku z číslem 115 - u kartářky, která mu sdělí, že asi není na svém pravém místě. Edmond o tom začne přemýšlet, a při tom nastoupí na dráhu, které z výšin normálního života vede až do policejní cely 115 - přes návštěvy pánských klubů, podříznutí starého fěťáka až po vraždu mladé sympatické servírky (Julia Stiles)... Jen málokdo ví (snad jen Michael Douglas ve filmu Volný pád), jak strmý může být pád mezi spodinu společnosti. Ze strany Williama H. Macyho sice brilantně sehrané, ale samotný scénář nebyl nikterak zajímavý ani zábavný (a opět ve srovnání s výše zmíněným). Člověk se jen ptá - proč? Jakej smysl tento film měl? Pobavit? To se moc nepovedlo. Poučit ? Možná ano, děti, nezabíjejme servírky, jinak nás ve vězení ojede velkej černoch.. Ještě že to celé zachraňuje délka (spíš krátkost) filmu - těch necelých 80 minut to lze vydržet a Macy byl fakt dobrej...(16.7.2008)

Výborný Macy v celkom zaujímavom "psycho" filme(keď sa nedarí, tak sa nedarí...). Film je príjemne krátky - a myslím, že dlhšiu stopáž by ani neuniesol. Už tak som sa miestami nudil. Postavu Edmonda v mnohom chápete, ale málokto by reagoval tak ako on - jeho konanie často nelogické a neuveriteľné, z čoho vyplýva určité odosobnenie od príbehu(je vám jedno ako film skončí). Ešteže ten film skončí veľmi úsmevne - dá sa povedať, že len kvôli koncu neľutujem, že som si film pustil.(8.4.2008)

• - Lionel Mark Smith (Pimp) si stejnou roli zahrál i ve stejnojmenné divadelní hře roku 1982. (Terva)

• - Natáčení filmu probíhalo v Los Angeles. (Terva)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné divadelní hry (1982) Davida Mameta. (Terva)