Portrét šílenství

Edmond

Portrét šialenstva

Drama / Thriller

USA, 2005, 79 min

Po skončení tohoto filmu možná dostanete chuť zajít si někam za kurvama a pak jít do baru a přemejšlet tam nad nesmrtelností chrousta. Pro mě to byla taková nenáročná podívaná, na který mě občas překvapilo obsazení některejch vedlejších rolí (např. Mena Suvari a Denise Richards jako kurvičky). Nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že film byl až neuvěřitelně odfláknutej. Problém je v tom, že film je hrozně krátkej a v těch cca 70 minutách neni moc prostoru na nějaký vysvětlování. Třeba proměna hlavní postavy je tak náhlá, že je až neuvěřitelná. Podle mě by film moh mít klidně 2 hodiny.(15.9.2008)

Copak jsem jediná, kdo je nadšený? Předně, film má Macyho. Ten hraje smolaře a outsidery a tady tomu není jinak. Kromě toho, že se jednou nasere (jinak to říct nejde, za výraz se omlouvám). Ano, víc než připomíná to Volný pád, ale to není na škodu. Macy je úžasný, ať už mluví, řve, mlčí, nebo šmidlá kolem sebe zabijáckou kudlou. Na něm to stojí a padá. Ale líbilo se mi i vystupňování napětí a neměla jsem problém věřit tomu, že člověku může rupnout v kouli a chovat se - třeba jako Edmond. Takže raději pěkně pravidelně a preventivně upouštějme ventil, než ten přetlak jednou bouchne.(21.8.2011)

• Lima

Jestli jsem se s nějakým filmem za poslední rok pro mě nečekaně naprosto minul, byl to tenhle. William Macy pod vedením hororové persony Stuarta Gordona a scenář z pera Davida Mameta, jednoho z nejrespektovanějších scenáristů současného Hollywoodu? Nezvyklé spojení...fajn, těšil jsem se moc! A byla to studená sprcha. Ješte zhruba tak první třetinu film držel nad vodou sympatický politicky nekorektní přístup k některým postavám a Macy, na kterého se dobře dívá, i kdyby vám na plátně celou dobu předčítal z telefonního seznamu. Počínaje neskutečnou (ve špatným slova smyslu) společnou scénou Edmonda s Glenn jsem přestal věřit všemu, co se v příběhu děje, slova NEPŘIROZENOST a NEUVĚŘITELNOST to dobře vystihují. Ať jde o vývoj hlavní postavy, jednotlivé scény, u kterých by si člověk krk ukroutil a hlavně - tak šroubované, nepřirozené dialogy jsem ve fimu už dlouho neslyšel, včetně filozofování dvou muklů v cele v samém závěru (vážně jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo plakat). 76-minutová filmová tortura, možná z mé strany nepochopená, ale v tomhle případě mě to snad ani nemrzí.....(9.1.2007)

• liuk

První 2/3 téhle zkrocenější variace na Falling Down jsou fakt v pohodě a poměrně zábavné, všechny tři "děvka scény" jsou opravdu povedené. Jenže jak děj skončí svůj part na nočních ulicích, tak se z filmu stane strašná plytkost, která se asi snaží něco sdělit, ale v mém případě jsem nezachytil ani ň. Škoda tohoto pádu na beton, za první dějství 3,5*, za druhé 1*.(17.10.2006)

Priznám sa bez mučenia že tento film som si išiel pozrieť len kvôli Mene Suvari, keď som zbadal v obsadení jej meno. Hraje tu kurvu, ale nehorázne je sexi (ako vždycky) a nakoniec sa tu ukázala len na tri minúty :( No film ako celok som vôbec nepochopil, to nepochopiteľné filozofovanie hlavného hrdinu ma už po čase začalo hrozne srať a teplý černoch v cele tomu nasadzuje korunu :D Celkovo vzaté, divný príbeh, divné konanie Edmonda, divný vývoj filmu, proste naprosto divný film ku ktorému sa už asi nikdy viac nevrátim. Ale dávam tri hviezdy lebo pozeralo sa to nakoniec celkom dobre a sympatická stopáž v rozsahu kapacity jedného audio CD tu postačila nadmieru dobre :) P.S.: aj ja chcem stretnúť servírku, ktorá by mi dala vo svojom byte bez zbytočných kecov ako to urobila Julia Stiles :DD(3.4.2010)

• - Natáčení filmu probíhalo v Los Angeles. (Terva)

• - Lionel Mark Smith (Pimp) si stejnou roli zahrál i ve stejnojmenné divadelní hře roku 1982. (Terva)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné divadelní hry (1982) Davida Mameta. (Terva)