Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jen ten, kdo všechny ostatní přežije, může vyhrát tontinu, investiční spekulaci původně dvacetkrát jednoho tisíce liber šterlinků do společného fondu dvaceti mladých chlapců poručníky či otci jejich vloženou a po léta dozorčí radou (ovšem za přiměřený poplatek) moudře spravovanou. Série nešťastných nehod krátí seznam čekatelů na výhru, až na zakládací listině fondu zůstanou jen jména dvě – Masterman Finsbury (John Mills) a Joseph Finsbury (Ralph Richardson), bratři. Tito dva, ač bydlí v domech situovaných tak říkajíc bok po boku, spolu už přes čtyřicet let nepromluvili. Starší Masterman je nyní na smrtelném loži a protože by jmění, za ta léta pěkně zúročené na sumičku převyšující sto tisíc liber, rád zachoval pro svého poněkud nesmělého vnuka Michaela (Michael Caine), adepta medicíny a vášnivého patologa, lstivě se rozhodne pozvat Josepha, aby se ještě před (bratrovou!) smrtí usmířili. Jenomže i Joseph má dědice, dvojici chamtivých synovců Morrise (Peter Cook) a Johna (Dudley Moore), kteří se ve jménu (své) dobré věci neštítí ani takových praktik, jakou jest kupříkladu podvrhnutí úmrtního listu. Hip Hip Hooray! (dopitak)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (35)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Nesprávná truhla je taková milá, lehce staromódní britská černohumorná komedie. Nabízí spoustu hlášek, humorných scén, záměn, nedorozumění a (ke konci) honiček, které dohromady vytváří opravdu kvalitní zábavu. Nejvtipnější mi přišly snad všechny pasáže s bezchybnou mileneckou dvojicí, ale pozadu nebyli ani oba staří bratři (zvláště jejich setkání bylo k pokukání) a samozřejmě další postavy. Nelze tak určitě zapomenout ani na opravdu luxusní vystoupení Petera Sellerse, který možná nedostal tolik prostoru jako jiní, využil ho však nanejvýš královsky. Za zmínku stojí i příjemná hudba. Jistě, film má i slabší/méně vtipná místa, ale ta divákovi vynahrazuje naprosto skvostné finále, které jsem téměř celé probrečel smíchy, proto hodnotím slabšími, ale z mého pohledu zaslouženými 5*. „No, můj dědeček umírá.“ – Oh…“ – „Ach, to není nic vážného, umírá už řadu let.“ ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

U nás málo známá černá komedie, která je ale ve Spojeném Království kultovní a ve zlatém fondu zaujímá postavení srovnatelné s naším Limonádovým Joem. Asi je to i hustou koncentrací slavných osob, které se na filmu podílely. Bryan Forbes byl tehdy nejúspěšnější britský režisér, scénář (podle předlohy R.L.Stevensona) napsal Larry Gelbart, byl to vůbec první film s populární televizní dvojicí Peter Cook/Dudley Moore a obsazení je vůbec hodně pestré. Zápletka je kouzelná: dvacet šlechticů po celý život přispívalo do tzv. tontiny, jakési loterie, jejíž jackpot získá poslední přeživší. V tuto chvíli zbývají jen dva - bratři Masterman a John Finsberryovi, kteří spolu už několik desetiletí nemluví, ačkoli bydlí ve stejné ulici. :-) No a když se do situace vloží ziskuchtiví synovci jednoho a zamilovaný synovec druhého, dochází k všelijakým záměnám a intrikám přesně v duchu anglických tradic. Nejvtipnější je ovšem Peter Sellers v malé roli zkrachovalého MUDr. Pratta s ordinací plnou koček. 80% ()

Reklama

burina 

všechny recenze uživatele

Komédia s takou koncentráciou skvelých vtipov, že vám hrozí trvalé poškodenie bránice.:-) Peter Cook a Dudley Moore boli vynikajúci komici, k tomu nesmelý Michael Caine a v malej roli skrachovaný doktor Peter Sellers. Za všetky scény spomeniem aspoň tú, kde sa jeden brat snaží zabiť druhého vázou s čerstvými kvetinami(Too late to apologize!).:-) ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Nemůžeš konstatovat smrt jenom proto, že chybí projevy života." Tak nám Masterman Fisbury zemřel. Bylo to však dříve než jeho bratr Joseph? Tak to je těžká otázka a protože jde o velké peníze, tak se bude falšovat doba, místo i způsob úmrtí a to je zábavné. Zábavné je to zejména proto, že oba mrtví bratři stále žijí a policejní inspektor nemá nejmenší tušení koho a za co má zavřít. Tohle je prostě úžasně bláznivá záležitost, která nabízí jeden zábavný moment za druhým, ale já jsem se tomu z nějakého záhadného důvodu nedokázal smát. Chtěl jsem se smát a skutečně bylo čemu, ale nešlo mi to, tak to nemohu s hvězdami přehánět. ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Bláznivá komedie plná tradičního anglického humoru a skvělých herců. Závěrečná honička pohřebních vozů a scéna na hřbitově je par excellence. The Wrong Box dokazuje, že komedie se starším datem výroby můžou (a často také jsou) mnohokrát zábavnější a hlavně chytřejší, než veselohry z produkce dnešní. A:"My father was a missionary. He was eaten by his Bible class." B:"And your mother?" A:"She too. They never eat one without the other." ()

Galerie (11)

Zajímavosti (1)

  • Peter Sellers svou roli natočil za 3 dny a bylo mu za každý den natáčení přislíbeno 25 000 amerických dolarů. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama