Miláčku, zmenšil jsem děti

• slovenský

Miláčik, zmenšil som deti

Rodinný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 1989, 90 min

Joe Johnston umí udělat z rodinného filmu zábavnou a napínavou podívanou, o čemž mě zcela přesvědčil svým vynikajícím Jumanji, které bych osobně klidně přidal do kategorie Podobné (i přes rozdílné náměty lze jen těžko nevidět značnou podobnost mezi těmito filmy). Tento snímek je jeho docela zdařilým předchůdcem. S lehkým přihlédnutím k době vzniku dávám 65%. Bohužel v konkurenci dnešních triků začíná pomalu zapadat a hereckými výkony (ve srovnání například se zmíněným Jumanji v čele s Williamsem) také není něčím výrazně nadprůměrným nebo nezapomenutelným.(28.4.2013)

Jeden z tých zábavnejších nezmyslov osemdesiatok. Až mi je ľúto, že sa nemôžem nejakým zázračným strojom dostať opäť do tohto obdobia a ísť na Honey... do kina. Ale ešte by to náhodou nefungovalo a zmenšil by som sa. Prípadne by sa zmenšovací stroj dal využiť na to, aby ste sa zmenšili pred telkou a mali by ste zrazu doma IMAX. Ale dobre, k filmu. Niekoľko scénok je vtpných, niekoľko trikovo celkom slušne zvládnutých a celkovo to má riadne tempo. Film akoby si pýtal modernozovaný remake a ja dúfam, že k tomu nikdy nedôjde. 70%(28.4.2018)

Dětské filmy hodnotím jen sporadicky, dělají je pro jinou věkovou kategorii diváků, necítím se proto být objektivním hodnotitelem. Tahle sci-fi se mi ale líbí, takže mi to nedělá až takový problém. Zaujal mě námět, oceňuji, jak je to pestré, vyhráli si s tou posunutou perspektivou. Co mě na tom ale baví nejvíc, to je vzájemná sounáležitost mezi dětmi, které se octly napospas nástrahám světa běžných lidí. Chovají se k sobě přímo ukázkově a příklady, jak známo, táhnou. Škoda, že na jeden biják s kamarádskými dětmi připadá deset filmů s dětmi, které snad ani dětmi nejsou. Ale třeba se pletu a vidím to zbytečně moc černě. Už jsem předeslal, že v tomhle žánru a zacílení běžně nefrčím.(23.3.2015)

Po dlouhé době komedie, na kterou se hezky dívalo, od začátku, až do konce. Sympatické herecké obsazení, dobré výkony mladistvých herců a šílené vědátorské scény, jejich rodičů. Příjemná komedie pro celou rodinu, ve které se práce dělala pěkně postaru a triky jsou daleko uvěřitelnější, než ty, které se dnes dělají pomocí počítačů a ve filmech působí spíš trapně (prázdně).(17.3.2018)

Jako mlaďas jsem to pochopitelně dost žral, neboť neexistuje moc věcí, které by si dítě přálo více, než prožít jeden den v miniaturní velikosti ve světě obrů. S odstupem let je to pořád fajnové dobrodružství, které by ale víc fungovalo jako epizoda ze seriálu o šíleném vědci a jeho různorodých pokusech. Expozice je totiž hodně dlouhá a představení hrdinové do jednoho nezajímaví, zatímco část kolem zmenšení toho zase tolik převratného neukáže (nejlepší je scéna se včelou a souboj se škorpionem). Naštěstí má aspoň Rick Moranis dostatečně zábavný ksicht a Johnston umí pracovat s prostředím a s triky, takže to celé tak nějak neškodně uteče a zabaví.(13.2.2018)

• - Joe Johnston v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)

• - Ve scéně, kdy spolu děti jedou na mravenci, je v jednom záběru vidět dva členy natáčecího štábu. (Mol)