Děti ze stanice Leningradská

Dzieci z Leningradzkiego

The Children of Leningradsky

Dokumentární / Krátkometrážní

Polsko, 2005, 35 min

zdrcující dokument, ve kterém je jasně vidět, jak na tom Rusko i v současnosti je.. Opravdu si po takových dokumentech uvědomíte, jaké máte štěstí, že ste se narodili zde a na malou chvilku zapomenete na všechny svoje "problémy". Chudáci děti, takový život si nezaslouží nikdo, rozhodně ne bez samostatného rozhodnutí..(21.1.2011)

Aneb Rusko. Hlavně, že měli nejvelkolepější Olympiádu, a prvního čokla na oběžné dráze, mužici zasraní. Škoda, že nejzdegenerovanější a nejneschopnější národ mimo Afriku, ničí největší kus zeměkoule a 150 milionů lidí. Jinak dokument je to strašidelnej, i cyniky nutící přemýšlet o svém založení. 100%(9.4.2014)

Těžko hodnotitelné. Pro ty, kteří se podílel na výrobě dokumentu a nechal před sebou fetovat děti lepidlo, pro ty mám jenom dlouhé hmmmmmmmmm. Divil bych se, kdyby měli klidné spání. Člověk je zrůda a dokáže se na tento problém pouze dívat. Cítil jsem se bezmocně a zaroveň jsem byl rozhněvaný sám na sebe, že nezachránim svět a všechny děti s takovýmto osudem . Emoce jen tečou.(6.1.2015)

To je poprvé,co tu píšu,že jsem něco jen opravdu stěží dokoukala a po celou dobu mi z toho bylo hodně nepříjemně a hodně smutno. Díváte se na všechny ty děti a říkáte si jaké jste vlastně měli štěstí,že jste jako dítě mohli v klidu usínat a být v blízkosti těch,co vám dali lásku,pocit bezpečí a hlavně klidný domov. Drsné,smutné a bohužel reálné.(10.11.2013)

Dokument zachycuje současnou surovou realitu dětí přežívajících v ulicích ruských měst. Záběry na malé bezdomovce, které čichají lepidlo a mluví o matce, která k nim nepřichází, naléhají v každém svém detailu. Co mě ale znechucuje, jsou komentáře níže - "mrazivě dokonalé dílo" - "tady se člověk může snad jenom zamyslet" - "mimořádně nepříjemné" ? Máme vůbec právo něco takového hodnotit? Proč se o problematice v dokumentu nedozvíme více? Jací lidé vedou sirotčince, kdo o nich rozhoduje? Jak se dá dětem pomoct? Kam až sahají hranice výzkumníka, který přihlíží posledním chvílím lidského života? Jak sami režiséři přispěli ke kvalitnějšímu životu dětem? Jako kdyby podstatné informace o této problematice byly zastíněny emočním nátlakem, který neústí nikam jinam než k "nepříjemným pocitům". PS. Kdoví, kde jsou "hrdinové filmu" teď, po 7 letech od natáčení.(20.11.2012)

• - V roku 2005 bol film bol nominovaný na Oscara za najlepší dokument s krátkou témou, vyhral cenu za najlepší dokument na MFF Cinemanila v meste Manila na Filipínach a cenu IDA za krátky dokument od International Documentary Association. V roku 2006 bol nominovaný na cenu Emmy v dvoch kategóriách. (Marek1991)