Iodo

Jižní Korea, 1977, 110 min

Ki-young Kim

Začalo to tak slibně, ale postupně mě to přestávalo zajímat. Je to výrazný film, o tom se nedá přít, ale nesedl mi. Temné vyprávění o tom, kam až jsou ženy i muži ochotni zajít pro splnění svých tužeb, hezky pojí mystično a realitu, ale nepodařilo se mu mě strhnout a připoutat k vyprávění. Uznávám kvality, ale nebavilo mě to.(1.2.2012)

Veľmi silne a prísne vedený príbeh o potláčaní tradičného ničivým moderným. S trochou patetizmu povedané - film o legende, ktorá si našla miesto v súdobom svete: legenda o ostrove Io a jeho sile pritiahnuť/ privolať duše mužov-rybárov, ako i o ostrove, na ktorom žijú ženy lovkyne mušiel v akomsi primitívnom spoločenstve, snažiac sa prežiť a udržať rod - vždy prostredníctvom jedného muža. Muž paradoxne je nielen tým, kto dáva nádej na pokračovanie rodu,ale je aj ničiteľom života na ostrove. Túžba muža po modernizácii - zmene lovu na chov - vedie k rozpadu všetkého. Je telom, ale aj symbolom ničivých vedľajších efektov priemyselného pokroku - znečistenia.Celý príbeh je pritom odkrývaný retrospektívne, v krátkych výpovediach a spomienkach postáv v rámci vyšetrovania záhadného zmiznutia jedného muža. Realistické sa prekrýva s mystickým.(8.2.2009)

po prvych 15-20min mam dojem ze sa dej akosi zastavil a rozbieha sa az po nejakych 30. minutach. skoda ze hudba je vo filme vlem zriedkava, mohla by to trochu ozivit. par dramatickych vsuviek by tiez nebolo odveci. unless you tie me up and beat me, I dont think I can have a child. - vitajte v korejskej kinematografi. dalej uvidite co su schopne dat zeny za muzsku mrtvolu aby sa dostali k jeho semenu a ako ako ho z neho spravne dostat :P(22.4.2013)