Reklama

Reklama

Být skinheadem

  • Švýcarsko Skinhead Attitude (více)
Švýcarsko / Francie / Německo, 2003, 90 min

VOD (1)

Obsahy(1)

„Nechápu, jak se někdo může hlásit k hnutí skinheads a zároveň být rasista. Vždyť skinheads pocházejí původně z Jamajky," říká jeden z průkopníků hudebního stylu ska, se kterým byli skinheads v počátcích neodmyslitelně spjati. Jeho slova výstižně ilustrují jeden z mnoha paradoxů hnutí, které si většina lidí automaticky spojuje s násilím a sympatiemi k neonacismu. Režisér Daniel Schweizer v doprovodu mladé švýcarské skinheadky Karole se rozhodl zmapovat téměř čtyřicetiletou historii hnutí skinheads a ukázat jeho současnou podobu v nejrůznějších zemích Evropy a Ameriky. Unikátní záběry z koncertů a rozhovory se členy antirasistických skupin Bad Manners či Sham 69 kontrastují s hajlujícími jedinci na koncertech jedné z prvních neonacistických kapel Screwdriver, jejíž zpěvák Ian Stuart Donaldson založil v Anglii nechvalně známou organizaci Blood nad Honour. Brutální policejní zásah proti účastníkům koncertu Los Fastidios v Krakově, rozhovory s antirasisticky orientovanými Redskins z Berlína či se zapálenými neonacisty z USA a Švédska autor doplňuje konzistentním komentářem plným zajímavých informací. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (68)

HONXX 

všechny recenze uživatele

Dokument věnující se vývoji skinheads od prvopočátků až do současnosti. Poučné především pro lidi, kteří tuto subkulturu stereotypně pokládají za nácky. Bez kudrlinek jasně zaznívají autentické názory zleva i zprava. Vše podkresleno kvalitním výběrem hudby. Autorův postoj je zřejmý, ale i přesto je dokument objektivní a dává divákovi prostor na utvoření si vlastního názoru. ()

ceBBek 

všechny recenze uživatele

Jedinečný dokument o původu skinheads, který se snaží vyvrátit jejich mediální obraz hajlujících nacistů. Sledujeme scény v různých zemích a městech, od Anglie přes Německo až k USA. Dokument se snaží o objektivitu a dává prostor k vyjádření všem frakcím hnutí. Skinhead Attitude je povinností pro všechny, kteří se zajímají o subkultury, ale i pro ty, kteří se nespokojí s tím, co jim předloží na talíři TV Nova ve večerních zprávách. ()

Reklama

Furmi 

všechny recenze uživatele

Skinheadi mali na jednej strane úžasný postoj k realite (srať na zákony, vytvoriť si vlastnú nezávislú hudbu, módu, averziu voči všetkému konzumnému a komerčnému) ale aj zvláštny (denno denne sa ortodokzný skini opíjali v krčmách kde sledovali futbal, zmizlo to prečo skini vôbec vznikli a týmto správaním ktoré neraz končilo bitkami začali to najhnusnejšie čo vôbec v dnešnej dobe je, ... no a nesmiem zabudnúť na menšie pokritectvo voči subkultúre Hippies ktorú vraj nenávideli a pritom s nimi mali toľko spoločného že radšej ani všetko nejdem menovať lebo to sa nedopíšem). Skinheadi sú veľmi komplikovaný a náročne pochopiteľný (teda ich subkultúra ktorá sa po roky neskutočne menila a rozvíjala k lepšiemu aj k horšiemu pričom sa čím ďalej tým viac zabúdalo na pôvodnú myšlienku a vznik Skínov). Tento dokument je úžasný v tom že ukazuje skinheadov zo všeliakých strán, trebars skin girl ktoré nemá rado Oi! iba SKA, Nazi-Skins (ktorým by som skinheadi vživote nehovoril) atď atď. Škoda že sa podobné veci nerobia viac komerčnými aby sa k nim dostali aj bežný diváci a konečne zhodili predsudky a otvorili si oči na túto nekonečnú problematiku. 89% ()

Koryntos 

všechny recenze uživatele

Takže si to shrňme, už si nemyslím, že skinhead = nácek, ale tak nějak to stejně vyjde nastejno, aneb pokud nemlátí lidi z rasistický důvodů, tak se pro jistotu mlátí mezi sebou, to mi na tom přišlo, jako ta největší psina, prostě tyhle lidi jsem nikdy nechápala, nepochopím a chápat ani nechci, ale aspoň je to dokument s nějakou výpovědní hodnotou. ()

Madluska 

všechny recenze uživatele

Docela zajímavý dokument o svárech uvnitř jednotně vypadající, ale v mnohém se lišící skupiny skinheads. Jsem ráda, že film ukázal obě strany konfliktu (ačkoliv ta pravačku zvedající část mi nechtěně připomněla kampaň Be Kind To Your Local Nazi), porotože tak víc podněcuje k případné diskuzi. Jo, jsem ráda, že takové dílko vzniklo. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama