Být skinheadem

• Německo

Byť skinheadom

Dokumentární

Švýcarsko / Francie / Německo, 2003, 90 min

Jimmy Pursey, Ian Stuart (a.z.)

Annette Pisacane

Takže si to shrňme, už si nemyslím, že skinhead = nácek, ale tak nějak to stejně vyjde nastejno, aneb pokud nemlátí lidi z rasistický důvodů, tak se pro jistotu mlátí mezi sebou, to mi na tom přišlo, jako ta největší psina, prostě tyhle lidi jsem nikdy nechápala, nepochopím a chápat ani nechci, ale aspoň je to dokument s nějakou výpovědní hodnotou.(18.6.2013)

Docela zajímavý dokument o svárech uvnitř jednotně vypadající, ale v mnohém se lišící skupiny skinheads. Jsem ráda, že film ukázal obě strany konfliktu (ačkoliv ta pravačku zvedající část mi nechtěně připomněla kampaň Be Kind To Your Local Nazi), porotože tak víc podněcuje k případné diskuzi. Jo, jsem ráda, že takové dílko vzniklo.(28.2.2012)

Pro dokument nemám ještě úplně nastavená měřítka. Tenhle působil trošku monotónně, na druhou stranu zvolené téma a sdělení měly velkou váhu. Dokument bez předsudků a zkreslení mapuje vznik a vývoj hnutí Skinheads až do současných dnů. Některé věci určitě člověka se zažitou představou překvapí (třeba černí skinheads), u některých výpovědí a scén má zase problém věřit, že nejsou hrané, protože jsou zkrátka neuvěřitelné. O to větším varováním by však měly být.(26.9.2005)

Dokument o často diskutované subkultuře, která je haněna hlavně díky neojektivnosti médií, která předkládají veřejnosti obraz skinheada jako rváče/výtržníka/nácka... Cením si hlavně toho, že ukazuje různá vyjádření a názory různých lidí z různých sfér... Ať povinně shlédne každý předtím, než začne vypouštět z pusy nějaké nesmysly - i když, zabedněncům to stejně nepomůže...(5.2.2013)

Musím přiznat, že jsem se včera díval na Religulous, takže proto tento dokument na mě zapůsobil jako živá voda! Kdybych to asi viděl jindy, tak bych snad i zvažoval hvězdičku dolů! Snaha o vyváženost a nestrannost byla naznačena, tedy možná byla zbožným přáním a tak se i do dokumentu promítla! Ovšem "objektivní" rozhodně tento dokument není! Bylo jasně vidět ke které názorové frakci skinheads autor jasně inklinuje, které nechává větší prostor pro vyjádření (musíme ovšem uznat, že se šarpy se debatuje lépe než s B§H a White Power) a kterou i lépe "vykresluje"! Jinak toto považuji za záslužný a odvážný projekt, který se snaží poukázat na nečernobílost skinheads hnutí, na názorovou rozrůzněnost uvnitř oproti jednoznačnému radikálnímu odmítnutí médii! Tím, že dokument sám prochází genezí od kořenů až po současnost, vyjevuje pohnutou historii, která vedla až k dnešní nesmyslné zpitvořenosti a upozorňuje na to, že hnutí odporu proti rasistickému házení do jednoho pytle je možná silnější mezi skinheads než mezi námi, kteří je často velmi povrchně směšujeme a velkohubým gestem rádoby tolerance odsuzujeme! Dle mého je kastování na jakékoli skupiny ve finále nesmysl, ale když se tak již děje, tak se chci seznámit s fakty, aby mé sympatie směřovali pro mě správným směrem a nebyl zaslepeným chrličem ohně a síry na něco, co vlastně ani neznám!(26.7.2009)