Dospěláci můžou všechno

Just Because You're Grown-Up

Rodinný

Československo, 1970, 75 min

Nápad bohužel předčil zpracování.(4.3.2016)

Průměrný film, který se zabývá myšlenkou, která v dětství napadla každého z nás – jaké to je být dospělým, má tento obsah: Dr. Dvořák je předním pracovníkem výzkumného ústavu, který se podílí na vývoji látky, jež má umožnit zvětšování živé hmoty. To má v budoucnu vyřešit zásobování lidstva potravinami neboť např. z jedné takové gigantické krávy je možno získat i tisíce bifteků. Zatím je však výzkum ve fázi, kdy je k dispozici pouze přípravek pro zmenšování živých organizmů. Jeho synovi Míšovi se zdá, že ho nejen tatínek, ale všichni dospěláci jen peskují a nabývá dojmu, že dospěláci můžou všechno. Při jedné návštěvě výzkumného ústavu si malý Míša hraje s chemikáliemi a zapříčiní, že se jeho tatínek nedopatřením napije látky, po které se zmenší na křičící miminko. Malý Míša ho chce utišit rohlíkem, který však předtím namočí v kádince, ve které smíchal nějaké chemikálie. Jakmile si tatínek-miminko cucne rohlíku, poněkud se zvětší. Míša okamžitě pochopí jakou látku připravil a neváhá a napije se jí. Rázem se stává dospělákem. Netuší však, že být dospělákem není jen tak.(5.6.2008)

Nostalgika ve mne potěší již reálie roku 1969, takový návrat do dětství. Ale i bez nostalgie je to místy velmi vtipný film s několika úsměvnými hláškami. Ano, občas se ten film táhne a ztrácí dech, nicméně Pavlína Filipovská v roli přelétavé svůdnice mne dostala. Rovněž proměna dosavadní kamarádky Olinky v zárodečnou semetriku je přesvědčivá.(11.3.2016)

• sator

Dobrý nápad a nic...Texly písní Pavel VRBA.V první a hlavní roli Erik PARDUS který předčasně loni (2011) umírá...(21.2.2012)

• mh.mail

20% - Upřímně řečeno, pěkná blbina. Zmatené a ani nějak zvlášť vtipné.(29.9.2012)

Tento příběh známe především z amerických filmových studií, ale jak se zdá, námět pochází z českých luhů a hájů. Jedenáctiletý Míša se stal dospělým a zjistil, že až tak jednoduché, jak si představoval, to zase není. Lehce pojaté ztvárnění především pro děckého diváka, kterého dnes rozhodně neoslní. Leda diváka dospělého a to z nostalgie. Film to však není špatný. Příběh je vyprávěn především ze strany hlavního hrdiny, takže odpovídá dětské představivosti a fantazii. Lehký humor a jistá naivita, která je srovnatelná k podobným snímkům ze 60. let, neurazí. Divák si při sledování tohoto fenomenálního snímku příjemně odpočine. A vede k zamyšlení. Převzal si Hollywood tento námět, anebo ne?(2.11.2013)

Vzhledem k době, kdy to bylo natočena je to parádní podívaná, musím se mát, jak blázen:-)))) hlavně, kdybysme si to mohli každej vyzkoušet, jako Míša, nikdy se asi většina z nás neožení-nevdá a asi ani nepořídí potomka:-)) ve mě to zanechalo opravdu hluboký zážitek.(8.4.2012)