Žena ve vodě

Lady in the Water

Dáma vo vode

Drama / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

USA, 2006, 110 min

„Keď človek spozná svoj vnútorný hlas, získa jeho život pôvab.“ O niektorých filmoch sa dosť ťažko píše a bojím sa, že DÁMA VO VODE patrí k nim. To, čo ostatných štvalo (čudné efekty, čudný scenár, čudné herecké výkony), mňa nadchlo – a to nijako zvlášť nemusím ako Paula Giamattiho, tak ani Bryce Dallas Howardovú. Ten film je ale skvelý, pretože prebudil moju fantáziu a pôsobivo skĺbil „civilizačný fenomén“ s detskou (až detinskou) rozprávkou. Krásna výprava „jednej bytovky s bazénom“, miestami veľmi rozkošní obyvatelia a množstvo vtipných, dojemných a strhujúcich scén. Niekto tento film neberie. Ja ho beriem. Ja ho beriem úplne.(18.3.2007)

Žena ve vodě... Shyamalan v lyričtější podobě jako nikdy dřív a nikdy potom. Jaká škoda, že se později dal na filmy, které mu zkurví buď studio (Airbander), nebo Will Smith (After Earth)... Taková podoba mu nikdy slušet nebude, pro něj jsou stvořeny malé autorské filmy, které si užijí ti, kteří si je užít mají, a nikoli široké popcornové publikum (proti popcornovému publiku nemám nic, proti popcornu v publiku naopak). Děj plyne jako pomalá voda, která se na konci naštěstí nezmění v peřeje, ale jen ve výrazné čeření. Kapitolou sama o sobě je božská Bryce Dallas Howard, která je tak nádherná, ale prazvláštním, neerotickým způsobem, který jí dává dojem zranitelnosti, avšak hlavně i něčeho, co by si z ní měl vzít každý filmař, který se snaží zpodobnit anděla. Jasně, Žena ve vodě není nejlepší film všehomíra, ani Shyamalana (ač jeho typických figurek, které zbožňuju, už zřejmě nikdy nebude na jednom místě tolik), ale je sakra dobrý, jiný a hlavně - poetický.(8.9.2013)

Konecne zadny zasadni odhaleni na konci, diky bohu za to. Shyamalan se chtel vymanit z reci o tom, ze dokaze tocit stale zanrove stejne filmy a natocil neco uplne jineho a do znacne miry se mu to povedlo. Cela ta mytologie, kterou Shyamalan stvoril je sice zajimava, ale znacne jednoducha a nedotazena, coz vyresil konstatovanim, ze se o tom nesmi mluvit, takze jedine informace spocivaj ve vtipnejch uvodnich titulcich a pohadce jedne stare cinanky. Cely mi to prislo jako trochu mysteriozni komedie s nekolika napinavejma az skoro strasidelnejma momentama. Bohuzel postupem casu, jak se kazdej zacal zapojovat do reseni problemu, mi to cely prislo jak velka hadaci soutez o tom, kdo driv zjisti kdo, co, jak a kdy a navic bylo divny, ze vsichni okamzite zacli spolupracovat. Velmi se mi libila hudba, akorat bych si ji predstavil spis u nakejch velkolepejch bitev, nez u skoro komorniho mysteriozniho pribehu, kterej se v podstate zameruje na jeden barak a ignoruje okolni svet. Herci se mi hodne libily, Giamatti nemel chybu a Bryce Dallas Howard, ackoliv byla vetsinou nekde schoulena a valila oci, taky nebyla spatna. Co se tyce role Shymalana, cekal jsem, ze se tu zas objevi jen na minutku, hodi hlasku a uz nebude do filmu zasahovat, ale tentokrat se Shyamalan rozhod predvest, ze umi i hrat a kupodivu mi nijak nevadil. Dal snad zaujme uz jen chlap s posilenou jednou rukou a filmovej kritik. A ty prisery taky nebyli nejhorsi, sice nepusobily jak zosobneni vseho zla, ale aspon z nich sel respekt. Nerek bych, ze me Shyamalan zklamal, sice jsem nebyl nejak ohromenej, ale na druhou stranu, je to neco jineho a je to zabavne.(14.9.2006)

Žena ve vodě je výzvou diváckým očekáváním a představám, jak má vypadat filmové vyprávění. Na jedné straně nás nutí uvěřit příběhu, na druhé tyto snahy sama nabourává. Až při druhém zhlédnutí jsem plně docenil její rafinovanost, skrývající se pod zdánlivě jednoduchým až prosťoučkým povrchem. Sám jsem si při sledování uvědomil, jak moc vězím v zajetí vypravěčských konvencí. Je to vlastně spíš "artovka" pro hloubavého diváka, než blockbuster pro masy.(17.12.2006)

• Divočák

***Věděli jste, že: Scénář filmu vzniknul z jedné z pohádek, kterou M. Night Shyamalan vyprávěl svým dvěma dcerám na dobrou noc.// Kvůli neshodám s producenty poprvé Shyamalan změnil studio a opustil Disney. Jeho novým zaměstnavatelem se stalo Warner Bros.// Poté, co se Giamatti Shyamalanovi týden neozval na nabídku hlavní mužské role, režisér málem nabídnul roli Kevinu Costnerovi.// Kulisy vyrobené pro filmy byly tak dokonalé, že po celém place visela upozornění pro štáb: "Prosím, nepoužívejte dřezy a záchody v bytech. Vypadají sice opravdově, ale NEJSOU!".***(24.3.2007)

• - Ve filmu si zahrál sám M. Night Shyamalan, a to postavu spisovatele, který píše "kuchařku". (T-enter)

• - Režisér chtěl původně do vedlejších rolí obsadit například Williama Hurta, Sidney Poitiera, Gena Wildera či Aleca Baldwina. (imro)

• - Námět filmu je založen na povídce na dobrou noc, kterou Shyamalan napsal pro své děti. (imro)