Žena ve vodě

Lady in the Water

Dáma vo vode

Drama / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

USA, 2006, 110 min

Rozpočet $70miliónovTržby USA $42,285,169Tržby Celosvetovo $72,785,169Tržby za predaj DVD v USA $12,474,268 //počet predaných kusov 799,785║ nezaslúžený prepadák / _M. Night Shyamalan ma prekvapil týmto počinom a v tom najlepšom slova zmysle. Do každého svojho dielka vloží takú nenápadnú dejovú rovinnosť, prepájajúcu rôznorodé charaktery postáv, tak že pri spočiatku banálnych scénkach sa vytvorí hustá atmosféra ako je badať pri úseku, keď sa vlk prvý krát objaví na scéne a prenasleduje svoju korisť, prípadne je silná momentka prílet orla. "Bravúrne dielko!" /90%/(16.1.2008)

Zdá sa, že si M.Night Shyamalan pomaly razí cestu medzi desiatku mojich obľúbených režisérov. Jeho tvorba sa mi začína čím ďalej viacej páčiť. "Žena vo vode" sa od predchádzajúcich snímkov líši hlavne v tom ako je filmársky pojatá. Jedná sa v podstate o rozprávku. Tu by doslova sedel klišoidný výraz rozprávka pre dospelých. Správca obytného domu Cleevland Heep objaví v bazéne stvorenie z iného (Modrého) sveta - nymfu Story. Je to vodná víla, ktorá prišla ľuďom pomôcť, ale zároveň jej samotnej hrozí veľké nebezpečenstvo. Shyamalan nádherne spracoval túto tému a bez rozpakov ju zaodel do rozprávkového hábitu. Dovolím si byť patetický a vyhlasujem, že je to krásne. ****(25.11.2008)

Do scény v koupelně, při níž se luští křížovka, jsem se nemohl zbavit pocitu, že je to celé strašně chtěné, zahleděné do sebe a "své velké myšlenky", prošpikované zbytnělou touhou vytvořit nějakou novou mytologii (mimochodem dost nedotaženou). Pak to získalo trochu nadhled a dokonce nějaké emoce, ale nejsem si jist, jestli to bylo dáno Shyamalanovými režijními schopnostmi nebo spíše tím, jak to nad průměr vytáhl Giamatti a James Newton Howard. Nejvíc mě štvalo lavírování mezi pohádkou, fantasy příběhem a komentářem k dnešní situaci ve světě, přičemž první dvě položky jsou slabé a třetí je ve své ideologičnosti vyloženě ubohá. Co takhle zkusit nějakého jiného scenáristu i žánr? Oceňuji však stálou relativizaci divákova očekávání a vypíchnutí toho, že když na to máte vnitřní přijímač, najdete plán na záchranu světa třeba i v hodnotách E348 a E323 na obalu cornflakes...(6.9.2006)

Nádhera. Každý nový film M. Night Shyamalana se mi líbí více než ten předchozí a o Lady in the Water to platí taky. Shyamalan tentokrát rezignoval na nečekané pointy, o to více si hraje s atmosférou, a to způsobem zcela brilantním. Film sice působí velmi naivně, čímžto se sám znepřístupňuje velké části publika (filmové kritiky, kteří by chtěli třeba něco namítat, ovšem posílá Shy nevybíravě někam skrze postavu filmového kritika Leedse), nicméně právě postavy, hrdě nesoucí svůj úděl, a stavějící se čelem k realitě, byť zcela nepravděpodobné, jsou nakonec tím nejsilnějším na celém filmu, což je ještě podtrženo solidními ( a několika brilantními) hereckými výkony. Triky jsou výborné, hlavní stvůry, byť počítačové, nepůsobí uměle, naopak jsou velmi přesvědčivé, což v dnešním Hllywoodu není zdaleka běžné (vzpoměňme na všechny (po)tvory třeba v Harry Potterovi 3, nebo i zcela zbytečně digitální Pumy v Ohnivém Oceánu). O hudbě Jamese Newton Howarda nemá cenu se rozepisovat, jeho tóny opět povznášejí film blíže k uměleckému dílu, než pouhé zábavě, a už úvodní animovaný prolog vás dojme. Shyamalan to dokázal. Znovu!(7.9.2006)

5.3. 2007 jsem dal tomuto filmu tři hvězdičky a napsal tento komentář : Přišlo mě jako kdyby pan Shyamalan, chtěl něco tímto filmem sdělit, jenže sám asi nevěděl co. Nicméně krásně se na to dívá. ----- Po necelých dvou letech, přesněji 19.11.2008 si dovolím se svým mladším "já" polemizovat. Pan Shyamalan nám tímto filmem chtěl říci, že uvěřit v pohádky a pohádkové bytosti, znamená uvěřit v existenci dobra. Za ty neskutečně pozitivní emoce, který ve mě vyvolala atmosféra příběhu, dialogy, herecké výkony a hudba, dávám plný počet hvězdiček a jsem moc rád, že jsem během své druhé projekce tohoto snímku nechal panu Shyamalanovi pootevřená dvířka do mé mysli, protože pan Shyamalan je dokázal otevřít dokořán a pak už mě stačilo jen tiše koukat a užívat si každou sekundu příběhu. Proč ? Protože pan Shyamalan mě právě vrátil do dob, kdy jsem jako malý dítě věřil v ježibaby, kouzelníky, čaroděje, rytíře, princezny a hodné víly. Protože pan Shyamalan pohladil mou duši.(19.11.2008)

• - Ve filmu si zahrál sám M. Night Shyamalan, a to postavu spisovatele, který píše "kuchařku". (T-enter)

• - V roce 2006 si M. Night Shyamalan odnesl za snímek Zlatou malinu pro nejhorší herce ve vedlejší roli a zároveň za nejhorší režii. (Pepinec)

• - Kulisy vyrobené pro filmy byly tak dokonalé, že po celém place visela upozornění pro štáb: "Prosím, nepoužívejte dřezy a záchody v bytech. Vypadají sice opravdově, ale opravdové NEJSOU!" (Divočák)