Za normálních okolností by krásní, mladí a zelení manželé Shrekovi po odstranění zákeřné Kmotřičky víly a jejího nemožného syna Krasoně ve druhém pokračování animované komedie Shrek žili nerušeně a hlavně šťastně až do smrti. Vzhledem k tomu, že se stali protagonisty nejúspěšnějšího animovaného filmu všech dob, nemají na pohodu nárok. Dobrodružství, která si pro ně kreativní scenáristé vymysleli tentokrát, jsou ještě vypečenější, než ta, která oba zlobříci prožili doposud. Posuďte sami: Král Harold má nakahánku, a je proto jasné, že musí vládu v království Za sedmero horami někomu předat. Ještě jasnější je, že nástupcem trůnu se má stát manžel jeho nejjasnější dcery Fiony. Shrek se ale vyhlídkám na kralování brání tak intenzívně, že se raději rozhodne přemluvit Fionina bratrance, teenagera Artuše, aby si královskou korunu nasadil on. Nejdřív ho ale bude muset najít a udělat z něj chlapa. Zatímco Shrek, Oslík a Kocour v botách se vydávají na poměrně dobrodružnou expedici, osiřelá Fiona má úplně jiné starosti. Absence mužského elementu v království se rozhodne zneužít již jednou odpálkovaný Krasoň, který se chce za pomoci záporných pohádkových postav zmocnit vlády v zemi Za sedmero horami násilím. Fiona je ale především Zlobryně a až na druhém místě princezna, a proto se Krasoňovi a jeho zlé armádě postaví. Navíc není sama, v první linii s ní kromě královny Lilien kráčí i svůdné komando princezen (Sněhurka, Popelka, Růženka a další), které jsou odhodlány všechny své přednosti využít boji. Ve Shrekovi Třetím bude prostě pořádně veselo, a to jsme tu ještě nezmínili draslíky, roztomilé potomky Oslíka a Dračice, a jedno překvapení, které Fiona přede všemi tají. (Bontonfilm)

T2

Rozpočet $160miliónovTržby USA $322,719,944Tržby Celosvetovo $798,958,162Tržby za predaj DVD v USA $174,355,682 //počet predaných kusov 11,676,411║ Režisér Andrew Adamson(Shrek 1+2, Narnia) v tomto prípade opustil režisérsku stoličku a radšej sa venuje pokračovaniu nádejne sérii o Narnii, namiesto neho tam zasadli neznámi tvorcovia ako Chris Miller a Raman Hui a hneď je to badateľne vidieť, škoda že v tom horšom svetle. Klesajúcu tendenciu tretých častí nezastavili ani oni, zo silného tohtoročného trojlístku Spider-man 3, Piráti Karibiku 3 a spomínaní Shrek 3 neobstál na výbornú nikto, nie že by sme mohli čakať od popcornovej zábavky niečo hlboko oduševnené, to nikto kto pozná čisto komerčné vody ani nemôže čakať ale na tak veľké a dosť drahé projekty je to dosť málo muziky či skôr zábavnosti. Pokiaľ prvé dve časti Shreka mali svoj lesk novodobej rozprávkovej paródie na všetko čo im práve vošlo do cesty, pri poslednom je tu úplne priamočiare. Príbeh nemá čím upútať, nič čo by sme doteraz nevideli ale či to bolo chybou animátorov alebo scenáristov je ťažko určiť, určitý podiel na odfláknutí má asi každý kto sa podieľal na tomto filme. __„Výborné ! Zlobr Shrek ide konečne s dobou, samozrejme že z dnešnou a hláškuje tie najsuchšie žvásti aké sú dnes u mladých ľudí zvykom.“ __Shrek, Fiona, Oslík, Kocúrik a nový objav Artuš to by mala byť najzábavnejšia zostava príbehu ale v tomto príbehu asi len ťažko, vedľajšie postavičky ako Pinochio a Medovníček sú omnoho zábavnejšie a vtipnejšie napísané ako všetko čo je naokolo nich, vrátane asi najväčšieho sklamania čarodejníka Merlina, u tejto postavičky sa aj ťažko dovtípiť čo vlastne zastáva v príbehu. V podstate na tomto príbehu je vidieť že raz aj hlboká studnica všakojakých rozprávok raz dojde a potom slabšia inšpirácia autorov príbehu už nemá čo zaujímavého ponúknuť. Treba aspoň podotknúť že zhruba v strede príbehu prídu občasné záchvevy zábavnosti a keď už to vypadá že príbeh naberá pútavejší spád, príde tak hluché miesto, či dosť nezmyselná scénka alebo suchý vtip, že v momente sa vracia do priemernosti na úrovni Loveckej sezóny či dokonca takej Rodinky Robinsonovcov. Minuloročné Pixarovské Autá či Austrálsky výtvor s fantastickou animáciou ako Happy Feet sú oproti poslednému Shrekovi neporovnateľné skvosty, plné nápaditosti a špičkovej grafiky, ktorá sa u Shreka už nikam neposúva a to mal dosť vysoký rozpočet a jednoznačne premrhaný tak ako to býva v poslednej dobe zvykom. Pochmúrne miesta v príbehu, napríklad keď zomiera žabiak dopĺňajú o to smutnejšie pesničky, ktoré nestoja za nič akoby sa temná stránka sily Sithov znášala nad príbehom. Koniec filmu sa nesie v gulatučkých tváričkách malých miminiek zlobríkov hrajúcich sa z okrídlenými somárikmi čo je celkom milé ale ako bodka za filmom žiadna zábavná pesnička, ktorá by mohla aspoň mierne zahnať pachuť zo sklamania. A potom sa netešte na už dobré 3 roky avizovaného Shreka 4, ktorý dúfam že radšej zatrhnú ale neverím že tak stane lebo pokiaľ aj takéto priemerné filmy zarábajú tak je všetko v poriadku. __"Zbytočne uponáhľaní diel série spravil z hlavného ťahúňa „smutného zabávača“ Shreka len tieň svojej niekdajšej slávy.“ /videl v kine 2x: 60%/ () (méně) (více)

Cival

Definitivní úpadek, při kterém se omílá už jednou (dvakrát... třikrát...) omleté. Až na smrt žabího krále VELKÁ nuda i v devadesáti minutách. A ptám se: Co na tom proboha stálo 160 milionů dolarů? ()

KevSpa

Co se to letos s těmi "trilogiemi" děje? Zasmála jsem se asi dvakrát a většinu času jen nevěřícně kroutila hlavou nad mizerným scénářem a trapnými vtípky. ()

Matty

Zápletka Shreka Třetího (proč tam jednoduše neflákli trojku s tečkou?) patří k těm snadno ignorovatelným, pokud nebudete chtít, jednoduše si jí všímat nemusíte. Stačí mít potuchy o zlém princi Krasoňovi s nevyslovitelně ďábelským plánem, o hodném Shrekovi, který nechce být králem a o jeho milující těhotné manželce. Všechny ostatní postavy, jakkoliv vtipné v předchozích dílech, byly redukovány na komické figurky a až na jednu rozkošnou retrospektivní sekvenci Perníčka odstrčené kamsi do míst vhodných pro zapomnění (což hlavně u jindy výborně hláškujícího osla zamrzí). Z nových postav dostává zcela neprávem (a nejspíš hlavně kvůli fanynkám Justina Timberlakea) nejvíce prostoru mladší verze Krasoňe pojmenovaná Artie, navštěvující šedivou parodii americké střední školy. Ještě větší rozpaky vzbuzuje senilní (či jednoduše debilní?) kouzelník Merlin, jehož nevtipnou neschopnost nezachraňuje ani dabující Eric Idle. Pokud měl být třetí Shrek skutečně hlavně pro menši děti, nešlo by toto tvrzení dohromady s minimem akčních scén. Ani těch pár za moc nestojí a den po zhlédnutí si již žádnou konkrétní nedokážu vybavit. Místy zde sice prosvítá snaha být další parodií všech pohádek pro všechny věkové kategorie, ale tvůrcům buď došly nápady, nebo (pod nátlakem producenta) hodili bobek na originalitu a jali se kopírovat již osvědčené. Stejně jako u všech pokračování z poslední doby (Smrtonosná past, Piráti z Karibiku), je také tady patrné až ostudné spoléhání se na sílu charismatu některých „ikonických“ hrdinů. Shrek má na rozdíl od Johna McClanea nebo Jacka Sparrowa tu výhodu, že není z masa a kostí a nemusíme tudíž naříkat nad tím, nakolik se komu zaprodal či nezaprodal. Účast v takto nezdařeném pokračování mu nemám za zlou, naopak právě kvůli němu jej nepovažuji za pokračování ještě méně zdařilé. 50% Zajímavé komentáře: Vitason, Torrance, hudryhudry, SharpChick, Weirdman, lakikaki ()

Tosim

Toho, z čeho si Shrek dělal předtím srandu, jsou v díle třetím tuny. A je tam velice mnoho hluchých míst, kdy se nic neděje. Takže nejvíce vás pobaví narážky na naše reálie. ("Dej sem dítě!") ()

Cervenak

Na moje vlastné prekvapenie som sa obstojne bavil. Samozrejme, na vynikajúcu jednotku ani obstojnú dvojku sa to nechytá ani náhodou, príbeh celkovo je prostoduchá "ftákovina" bez jediného prekvapivého či aspoň zaujímavého zvratu a navyše má film kdesi v strede kritických cca 20 minút (všetko okolo Merlina je uvarené z vody, a to riadne zatuchnutej), ale... Dobrých vtipov je stále dosť a vyvrcholenie je slušne vygradované. Princezné ma bavili v každej scéne (možno preto, že som nedávno videl Snehulienku, takže ma zvieratká privolané na likvidáciu nepriateľa za zvuku Led Zeppelin naozaj potešili) a umierajúci tatko-žabiak je výborná, do absurdity naťahovaná a teda veľmi vtipná scéna. Rozsudok: výrazne slabšie ako prvé dve časti, ale stále stráviteľné. A určite menšie sklamanie ako tretie diely Pirátov a Spider-Mana... ()

Isherwood odpad!

Koncentrát trapnosti a ubohosti se potkali ve vlezlé taškařici, která svou odporností trumfuje i rodinné tajtrlíkování s dětmi a zvířátky z Disneyho produkce. Děti se zřejmě budou smát a tleskat, ale pop-kulturních narážek chtivý divák zapláče jako nikdy. Z milovaných postaviček jsou loseři, které litujete za to, že během redendrování neměli k dispozici scénář k přečtení - po tomhle by do toho nešli ani za rekordní finanční nabídky. Zároveň bych chtěl vědět, kdo zpronevěřil rozpočet ve výši 160 mil. dolarů, na filmu to totiž vidět není ani omylem. ()

Radyo

Myslím, že Shreka taky mohli zastavit po druhém díle - ale trh si žádá své a tak jsme se dočkali i trojky. Pravda, trochu slabší než obvykle, ale ještě stále v mezích snesitelnosti. Ostatně, zelená barva prý uklidňuje, že. :-) ()

Malarkey

Svým způsobem se to dalo čekat. Shrek nedokáže mít stále tak skvělý životní příběh jaký mu autoři napíší. Ve třetím díle je to nádherně znát a rázem se z aktivní, bláznivé a příjemně vtipné pohádky stane nudný mišmaš, kde už ani oslíka smutné oči nepomůžou, můj oblíbený kocour se taky moc neobjeví a celkově Shrek a jeho rodinka spíše nudí než pobaví. Jediný opravdu důležitý fakt hlavně je ve výběru hudby, který v prvním a druhém díle nádherně zněl, zde už neexistuje scéna, co by si člověk zapamatoval, nic co by stálo za to, milovat film právě kvůli ní a je to rozhodně škoda. Jestli jsem se zasmál, opravdu zasmál třikrát, tak už je to hodně. Je mi to líto, už jen z toho důvodu, že Shrekovu kreslenou sérii mám hodně rád. Teď už asi nejde jen o radost z toho vytvořit něco originálního, ale zkásnost co nejvíce peněz, což se tvůrcům na trojce daří i když neobvykle o trochu méně než by se čekalo. -- Chlape neposlouchej ho, mít dítě neznamená, že ti to zrujnuje tvůj život. ()

imf

Cival se smál u Krále žabáka. Takový luxus mi nebyl dopřán a tak jsem zkřivil ústa snad jen u parašutistické finty oživlých stromů. Dost slabá útěcha tváří v tvář letité vizuální stránce (v Dreamworks zřejmě zapomněli aktualizovat software), mizerným hereckým výkonům (Mike Myers byl prakticky k nevydržení) a naprosté scenáristické krizi. Kde byly vtipy, kde byla akce, kde bylo cokoliv? Shrek by měl s každým dílem růst, místo toho ale během šesti let zparchantěl a od chytrého animáku klesnul k rozbředlosti, kterou bych se snad styděl vysílat i v ranním pásmu na Nově. ()

Djkoma

Tento komentář jsem chtěl naplnit stejným obdivem k Shrekovi jako moje dva minulé komentáře k jeho předchozím dílům. Trojku jsem shlédl bez očekávání. Říkal jsem si ještě na začátku, že mě tam musí přeci hodně scén rozesmát, vždyť jednička s dvojkou byly tak vtipné, takže bych mohl komentář věnovat všemu co mě naopak nerozesmálo. Po shlédnutí jsem však ihned začal uvažovat jinak a chci se zde rozepsat o tom kratším a to o scénách, které mě rozesmáli. Měl bych být přesnější ....o scéně. Jediná scéna v celém filmu, při které jsem smál a to velký výslech Perníčká a Pinochia. Ta se odehraje někde uprostřed filmu, kdy je vyslýchán perníček a je mu vyhrožováno smrtí. Promítnutí jeho dosavadního života přímo před našima očima je velmi vtipnou ukázkou, že tvůrci nezapomněli vše. Následný výslech Pinochia mě též rozesmál, protože jeho ne/odpovědi jsou skvělé. Takže tu máme vtipný výslech versus zbytek filmu, který postrádá lehkost i zajímavost. Možná tento komentář zní příliš smutné a deprimovaně, ale je to skutečnost i já tomu nevěřil dokud jsem to neviděl, Shrek přestal být vtipný. Tento fakt umocňuje neexistence pořádného scénáře, který je spíše rychlo slepencem několika nápadů. Tvůrci by měli začít sázet na kvalitu a ne na kvantitu... ()

Renton

Scénář: Jeffrey Price, Peter S. Seaman, Jon Zack, Howard Gould .. Shrek definitivně klesnul na úroveň trapné zábavy pouze pro děti s minimální přidanou hodnotou pro jejich rodiče či jiné dospělé. Osobně jsem tuto figurku nikdy nedostal nějak blízko srdci, první díl byl originální, plný nejrůznějších citací a parodii, které filmového fanouška vždycky potěší. Dvojka už naznačila, že tvůrci nezvládají vymyslet extra nosný příběh a osobně jsem dosud nějak nepochopil megaúspěch tohoto pokračování. No a trojka už necituje nic zajímavého (místy jen zparoduje své předešlé díly), pouze preparuje pár ingrediencí z mýtů a pohádek a skládá z nich přímočarou variaci na cestu za náhradníkem trůnu prolezlou chabým dětinským humorem. Děkuji, ale o to nestojím(e?)! ()

DaViD´82

Jednoznačné zklamání. Shrek Třetí není sice vyloženě špatné dílo, jen je děsivě průměrné až nezajímavé. Andrew Adamson schází více než by se slušelo. Nejhorší na tom je, že i tento díl má ohromný potenciál. Co vtípků a humoru se dalo vytěžit z vynikajícího nápadu spolčení těch "zlých" postaviček z pohádek proti těm "dobrým". Závěrečný nápad s divadelním představením si přímo říkal o nášup citací... Jenže kde nic tu nic. Odkazů je zde jak šafránu a humor zmizel docela. Zbylo pár rádoby vtipných situačních gagů, ale je jich naprosté minimum. Ne že by zde humor nefungoval, on se o něj ani nikdo nepokouší. Čestnou výjimkou je Perníkový mužíček. Jediné dvě fungující scény v celém filmu má na svědomí právě on. Hraje se na to, že davům bude stačit návrat starých známých. Shrek se tedy postavil do řady průměrných rodinných animáků, proti kterým se v jedničce tak úspěšně vyprofiloval. Nyní již dospělým nenabízí nic krom další z nekonečné řady barevných žvatlaček pro nejmenší děcka. ()

Tom Riddle

Díky kritickému přijetí připraven na nejhorší sleduji Shreka Třetího, a nestačím se divit. Vždyť to bylo fajn. No jo, nebylo tam nic moc novýho, ale byla to stejně poctivá podívaná. Plus pár scén bylo sakra vydařených (nálet čarodějnic, útok Sněhurky). Prostě jsem se fakt dobře pobavil, a o to tady jde. ()

Bluntman

The Wait is Ogre! První díl zeleného zlobra Shreka obracel fikční filmový svět pohádek na ruby a vysmíval se jejich klišé a schématům, druhý zasazoval pohádkové bytosti do světa, který není vzdálen tomu našemu a humor převážně těžil z parodických scén nejenom pohádek. Shrek Třetí těží z vypravěčskýh modelů nastolených minulými díly a a pohrává si s vlastním, předchozími dvěma díly vytvořeným světem, i když ten je nesoudržný. Oni si toho jsou i vědomi tvůrci, a tak máme úvodní divadelní scénu a v závěru musí přijít její variace, kouzelné přiznání toho, že Shrek je jenom takovou hrou na pohádky, které nechybí sebeironie. Písně zde nejsou tak poplatné době, jako tomu bylo u předchozích dvou dílů a parodických scén značně ubylo, což je na jednu stranu veliká škoda (nelze si na DVD zvolit oblíbenou pasáž a tu si pouštěl pořád dokola - záchrana princezny Fiony z jedničky či obléhání hradu z dvojky), na tu druhou však Shrek Třetí funguje dobře jako vyprávění. Příběh je prostinký, ale samotný nápad geniální - co když se spojí záporné postavy, které prohrály v pohádkových přibězích a rozhodnou se pro vendetu; třetí Shrek nám díky tomu mírně potemněl a od infantilního humoru se přešlo k tomu pubertálnějšímu. Vážně jsem byl fascinován tím, jak dobře a účelně jsou do filmu vkládány muzikálové výstupy, aniž by to narušovalo tok vyprávění, ustanovený svět se za pomocí dodržování žánrových schém předchozích dílů (road-movie) varioval (viz jen záměna Oslík - Kocour) a většina scén byla shozena až neuvěřitelně sofistikovaným a kouzelně ironockým fórkem. V tomto případě nedejte na trailery a pokud možno vyhledejte povedenou titulkovou kopii ("Paroubshrek" si dokonce vysloužil v kině potlesk), protože si neumím a ani nechci představit, co s tím filmem udělá dabing. ()

Fr

Shrek si ještě nepořídil pyžamo a už se má stát králem..... Jo, TROJKA je jiná než jsme bylo zvykem. Jiný příběh a také jiný humor. Už to není jen Shrek a Oslík nebo třeba Kocour. Gagy jsou rozděleny do více postav a bohužel jich není tolik, jako v předchozích dílech. A připadá mi, že už nejsou určeny dospělým. To vážně zamrzí. I když třeba Perníček byl jedlej...vlastně - milej. ()

Dever

Soundtrack Harry Gregson-Williams: 1. Royal Pain - Eels ,2. Do You Remember Rock 'N' Roll Radio? - The Ramones ,3. Immigrant Song - Led Zeppelin ,4. Barracuda - Fergie ,5. Live And Let Die - Wings ,6. Best Days - Matt White ,7. Joker And the Thief - Wolfmother ,8. Other Ways - Trevor Hall ,9. Cat's In the Cradle - Harry Chapin ,10. Losing Streak - Eels ,11. What I Gotta Do - Macy Gray ,12. Thank You (Falletin Me Be Mice Elf Again) - Eddie Murphy ,13. Final Showdown - Rupert Everett ,14. Charming's Plan - Harry Gregson-Williams , ()

novoten

Dvakrát do jedné řeky nevstoupíš. Ale napotřetí se možná úspěšně, byť klopýtavě přebrodíš. Andrew Adamson je pryč, obměněný tým scénáristů si věří o poznání méně než jejich předchůdci, ale obojí považuji za klady. Ne že by snad narážky na popkulturu zmizely úplně, tento neduh na úkor vyprávění přetrvává, ale příběh, i přes nejrůznější klišé nebo variování viděných zápletek, uhání kupředu překvapivě dravým tempem. Oslík se stále drží na hranici vtipnosti a vlezlosti, Kocour je ideální parťák, Fiona oddaná manželka a Shrek k tomu všemu stále přichází tak nějak nechtěně. A já se u toho ke svému překvapení bavím. 70% ()

tron

„Toto mal byť MÔJ šťastný koniec!“ – „Musíš si ho nájsť niekde inde.“ Na jednotke som bol v kine a bola to bomba. Dvojku som si nechal na video a hoci jej dávam 80%, moment prekvapenia bol fuč (viac akcie, viac postáv, zamotanejší dej). Trojku som si nechal už rovno na televíziu - a dobre som urobil. Za prvé, postavy sú nesympatické. Od princa Krasoňa (ktorý svojou prítomnosťou ničil už dvojku) až po Artuša (pardon, Artieho). Tentokrát sú ale nesympatickí už i Shrek a Fiona! A zápletka stojí za prd. Urazený Krasoň navštívi krčmu s 20. zápornými figúrkami a s ich pomocou ovládne kráľovstvo počas dvojminútovej akčnej scény (kráľovstvo, ktoré MUSÍ mať stovky vojakov), stane sa novým kráľom a na konci usporiada divadelnú hru. ČOŽE!? Kto im vymýšľa také scenáre a prečo ho napriek tomu púšťajú do areálu??? Situáciu ako-tak zachraňuje štipka slušnej akcie (200-kilová zelená Fiona robí karate) a vedľajšie postavičky (Oslík začína byť otravný a Kocúr v čižmách stratil glanc, našťastie exceluje aspoň „to drevo“ Pinokio, veľmi zložito odpovedajúci na veľmi jednoduché otázky, lebo všetci vedia, že ak bude klamať, narastie mu nos). DreamWorks a Shrek sa utopili v trápnych pop-kultúrnych odkazoch ("Hastalavista, bejby, som kráľ sveta!“). Z niečoho, čo bolo kedysi kúzelné, rozkošné, šikovné a originálne, sa stal otravný škaredý mutant, ktorého ďalšie časti sa nakrúcajú len aby štúdio zarobilo na plyšákoch. ()

Rozdáme si to počtvrté, bejby!

Rozdáme si to počtvrté, bejby!

20.05.2007

Kdyby Mike Myers (ten komik, ne ten psychopat v bílé masce! ;-) tu a tam neposkytoval hlas tlustému zelenému ogrovi, svět by už pomalu zapomněl, že někdo takový kdysi svými filmy vydělával stovky… (více)