Star Trek IV: Cesta domů

Star Trek 4: Návrat domů

Star Trek IV: The Voyage Home

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1986, 119 min

Oscar 4 nominace: Kamera, Hudba, Zvuk, Střih zvukových efektů(13.4.2004)

Jednoznačně nejlepší Startrekovský film s Kirkem. Díky cestování v čase kvůli páru velryb se diváci snadněji ztotožní s hrdiny. Nechybí ekologický podtext, akce, humor, všudypřítomné narážky pana Spocka na 20.století ani skutečná Enterprise - jmenovkyně vesmírné sestřičky, letadlová loď americké armády, kterou scénáristé zajímavě zapojili do děje.(22.2.2003)

Sice nemám moc rád filmy s cestováním v čase, ale tady to klidně překousnu... kromě typicky startrekovské akce uvidíte větší množství humoru než je obvyklé - právě díky cestování v čase... mimochodem krádež plutonia z letadlové lodi Enterprise v podání velitele Čechova opravdu stojí za to... A protože velryby by se opravdu neměly vybombit (díky, Nelsone), 80%.(8.4.2003)

Ano Ano Ano treekies film opět se vším co k němu patří. Snaha o vyjádření myšlenky v tomto případě o ochraně zvířat, která je však ve skutečnosti myšlena více globálně je skvěle provedeno. Akce a star trek jednou nejsou a být nemohou. A komediální stránka ( chtělo by to ještě nějaké lepší a více hlášek kamenné tváře Spoka ) je to opravdu skok od původních filmů, ale musím říct... skvělý nápad.(11.6.2004)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $109,713,132Tržby Celosvetovo $133,000,000/75%/(6.8.2005)

Nápad vzít vyčerpané jádro posádky Enterprise na výlet zpět časem bylo to nejlepší, co mohlo producenta Harva Benetta a scénáristu Nicholase Meyera po zpackaném Pátrání po Spockovi napadnout. Cesta domů je na startrekovské poměry extrémně odlehčená, nadsazená, plná špičkových gagů a výborně ostavených situací (Čekov pátrající za dob Studené války po "emerikn nuklíjrr vesls", za všechny). Příběh je vpodstatě příjemně uhozený a běží si tak do počtu, aby bylo z čeho tahat humorně-napínavé eskapády, chemie posádky cvrká jako v době dovolené, soundtrack Leonarda Rosenmana je skvěle jinaký a nebýt příšerně rozvleklého završení, byla by Cesta domů rozhodně bezchybnou komediální jízdou z rodinky "time-travel". Bohužel se nejspíš jedná o poslední větší úspěch původní posádky, ale zase... díky tomu, jak moc se vymyká těm předchozím, stojí za to.(25.3.2007)

Zachraňte Willyho v kulisách agitační "květinové" space opery s warpováním či cestováním v čase? A proč ne. Tohle je uhozená komedie již od začátku a v první polovině dokonce hodně zdařilá, místy si to v ničem nezadá s našimi Návštěvníky. Bohužel někdy od infiltrace Enterprise se to zvrtne ve frašku. Což ještě stále není tak hrozné jako závěr, který najednou zahazuje veškerou nadsázku a začne se brát lautr smrtelně vážně. Takže ze zdařilé komedie je rázem tragédie jak vyšitá. Při Grabtharově kladivu!(30.4.2009)

Masakr. Nimoy se po docela nuzné trojce vykoupil Star Trekem IV: Zachraňte Willyho, když poslal všechny postavy do osmdesátých let, aby odtud přivezly dvě velryby (ne, neptejte se...). Výsledkem je excelentní úkazka toho, že je posádka Treku banda s úžasným smyslem pro humor, protože si tenhle výlet nacpaný gagy a hláškami až po strop dělá srandu úplně ze všeho. Chekov pátrající po "nuklijr vepns", McCoy trpící v tehdejší nemocnici (Dialýza? Bože, tohle je středověk!), Spock nadávající v autobuse... jen škoda slabšího rozjezdu a konce, které z toho při lepším vychytání mohly udělat nejlepší Star Trek vůbec. Inteligence totiž příběhu nechyběla ani přes všechny tyhle úlety.(20.4.2009)

rozpočet : ? tržby americke : $109,713,132(11.6.2007)

Guessing is not in my nature. Spock chladne a solí hlášky, Kirk se rozohňuje a v příjemně osmdesátkovém duchu toká s bioložkou a Star Trek získává inspiraci a s ní naštěstí i kvalitu. Paradoxně ale tam, kde málem taxikář přejede admirála, z Čechova dělají špióna a McCoy nadává doktorům. To všechno dává dohromady nejlepší díl, ale zároveň nutí přemýšlet, jestli lze podobně nápaditý výlet kvalitativně zopakovat.(10.5.2009)

Prvnich cca 40 minut to je regulerni Star Trek, film navazuje primo na predchozi dil, posadka se vraci domu a zjistuje, ze je Zeme v prdeli. Zadny vtipky, nic, proste vazne a docela temne natoceny. Jenze pak se dej presune do 20. stoleti na Zemi a tady zacne nepretrzitej sled scenek na tema zmatena posadka versus 20. stoleti. Ne, ze bych se nebavil, videt znamy postavy, jak se bezradne motaj po ulicich, je vetsinou sranda a povede se nemalo paradnich forku a hlasek, ale precejen to pak uz je zbytecne dlouhy a clovek by uz zase rad videl nakej ten vesmirnej souboj. To, ze tu je jakysi ekologicky podtext je ale uplne jedno, to vubec nevadi, nastesti. Co se tyce hercu, prislo mi, ze jsou oproti minulymu dilu vic ve forme a triky jsou naopak oproti minulymu dilu lehoucce slabsi. Ale Nimoy uz si rezii ochmatal a ma to pevne v rukach. Takze urcite jeden z nejzabavnejsich Star Trek filmu, ale urcite ne nejlepsi nebo nejakcnejsi a podobne.(25.6.2009)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Čím si tahle ekologická komedie v hávu Star Trek zasloužila 4 nominace na Oscara? Že by agitkou zachraňujete velryby = zachraňujete Zemi? Vesmírná část za moc nestojí a je pod úrovní série. Takže body lze dát jen za komediální vložku návštěvníci z vesmíru 23.století v San Franciscu 20.století, s několika docela vděčnými vtípky speciálně Spocka a Čechova. Pro mne to nebylo dost. Trailer: http://www.csfd.cz/film/20584-star-trek-iv-cesta-domu/videa/(31.12.2010)

Mám jisté podezření, že kdybych nastartoval svůj skútr, přidal plyn na Warp 10 a střihnul to kolem Slunce lehce zleva, tak bych neomylně přistál v 18. století a působil tam dojmem futuristického idiota. Stejně jako Kirkova posádka ve 20. století, když nezná peníze, nechápe dopravní předpisy ani kvalitu zdravotnictví a naivně se táže po aktuální poloze jaderných lodí. Je to neskutečná zábava, zejména Spock s McCoyem hláškují celý film a kdyby mi zvuky sondy lehce netrhaly uši, tak bych pro záchranu plejtváků udělal rozhodně víc, než v budoucnosti hodlám udělat.(11.2.2014)

Výborná sci-fi komedie. Zarytí Trekkies museli zuřit :)(25.7.2006)

Tohohle dílu jsem se vyloženě bál, ale kdepak, je to velmi v pořádku. Celková debilita námětu, úkolů jednotlivých postav a chování pozemšťanů 20. století funguje. Takovým tím startrekovským způsobem. Okořeněno o příjemný, nenásilný humor ohledně cestování časem, který byl tolikrát před tím i potom opakován, ale málokdy byl využit tak vkusně.(4.6.2013)

Záhadná mimozemská entita (Greenpeace?) ohrožuje zemi a pokud Kirk a spol. nepřivezou na Zem dvě velryby, pravděpodobně za to lidstvo zaplatí daň největší. Celá zápletka s cestováním časem, unášením kytovců a "zelenou" agitkou je čiré WTF, ale Nimoy si včas uvědomil, že se to nesmí brát moc vážně, čímž Cestu domů prakticky zachránil. McCoy hláškují v nemocnici, Kirk urážející lidi na ulici a Spock používající vulkánský stisk na pankáče v autobuse... na to se nedá zapomenout.(26.4.2009)

4**** hlavně za odlehčený tón filmu prošpikovaný nenásilným humorem. Save the whales, save the world.(7.5.2009)

Jestli něco stárne rychleji než vize budoucnosti, pak je to vize budoucnosti přenesená do součastnosti. Navíc, i když se i ve Star Treku rád zasměju, tenhle způsob dehonestace mi úplně nesedí .(25.1.2007)

Tenhle snímek je dokonalým příkladem filmového paradoxu. Pokud by vám totiž někdo jen odvyprávěl, o čem že tento čtvrtý díl Star Trek série je, tak byste pravděpodobně řekli, že to nemusíte vidět, protože v tom zní zoufalost, že neuměli vymyslet nic lepšího, i když mají celý vesmír, ze kterého můžou brát a stovky nevyužitých a zajímavých postav o kterých by mohli vyprávět a oni nám chtějí podsouvat ekologickou agitku. Jenže, ten paradox je v tom, že jakmile se na tenhle film podíváte, tak pravděpodobně změníte názor. The Voyage Home je nejvtipnější film z celé série a to v dobrém slova smyslu. Nesmějete se, protože je vám trapně z vtipů či herců, ale proto, že ty vtipy jsou povedené a situace, do kterých se naši hrdinové dostávají, jsou taky zajímavě využité. A dokonce ani ta agitka není hloupá a dává smysl, když se nad tím opravdu zamyslíte. Plný počet nedám z jediného důvodu a to, že mám raději Star Trek ve vesmíru, než na Zemi a i přes všechny komplimenty, které jsem tomuto filmu právě složil, to není snímek na plný počet. 80 %.(30.12.2014)

Spock tentokrat ako reziser filmu nam ukazal Star Trek trosku v inej podobe, na aku sme boli zvyknuti, teda skor v takom nezvycajnom, komedialnom obale. Nie kazdemu to mohlo sadnut a ja sam som premyslal nad tym, ci mu dam 3 alebo 4 hviezdicky, ale bavilo ma to, takze predsa len za 4. ________ William Shatner - (Kirk) +++ Leonard Nimoy - (Spock) +++ DeForest Kelley - (McCoy) +++ James Doohan - (Scotty) +++ George Takei - (Sulu) +++ Walter Koenig - (Chekov) +++ Nichelle Nichols - (Cmdr. Uhura) +++ Jane Wyatt - (Amanda) +++ Catherine Hicks - (Dr. Gillian Taylor) +++(27.12.2011)

Takový Star Trek neStar Trek, který je neobyčejně vtipný a zábavný a skoro vůbec se neodehrává ve vesmíru!( což je tedy kvůli určitým vesmírným faktům, které Star Trek poněkud ignoruje, skoro dobře) Prostor, jaký byl zde dán ojedinělým charakterům, je s předchozími Star Trek filmy skoro neporovnatelný, tedy, tady je samozřejmě větší a to je určitě dobře, protože v prvních třech filmech mi mimojiné trochu vadila i jistá odměřenost, a to tady nehrozí. Zaměření na přírodu je sympatické, stejně jako spousta detailů z nichž bych vypíchnul především sympatický a lidsky neegoistický (jak poznamenal pan Spock) předpoklad (autorů) o velrybí inteligenci a hlavně cestování v čase, jehož případné paradoxy jsou vyřešeny za pomoci "osudu", jak to naznačil v jedné scéně ve starém Enterprise tuším Scotty nebo Sulu. Hudba Leonarda Rosenmana je do tohoto typu filmu silně netradiční ( určitě mě zaujaly až barokní postupy), ale rozhodně zdařilá. Kirkova posádka mi, vyjma Spocka, nikdy nepřirostla tolik k srdci ( ačkoliv jsem ze starého seriálu docela dost epizod zkoukl), ale je klidně možné, že se to po zhlédnutí jejich čtvrtého filmu, změní...Dodatek: a můžu říct, že změnilo natolik, že s odsupem času mám Kirkovu posádku mnohem raději než tu Picardovu....tomu říkám obrat :-)(1.1.2008)

Obvykle mám nedůvěru ke sci-fi, kdy z budoucnosti přiletí do přítomnosti. Většinou je příčinou takové časové pouti nedostatečný rozpočet. Zde to ale klaplo nad očekávání dobře a neměl jsem pocit, že bych byl nějak ochuzen. K fenoménu Star Trek zde přibyl humor a musím říct, že to zafungovalo. Konfrontace budoucnosti s přítomností funguje. Krom toho je zde nezpochybnitelný ekologický aspekt, jež nelze smést ze stolu s tím, že je to agitka. Problém s vymřením velryb je reálný a verlybáři jsou skutečný lidský póvl. Lovit druh až k jeho vyhynutí není logické - tato replika je asi tou nejlepší z celého filmu a je i po letech strašně moc výstižná.(26.4.2010)

Čtvrtý díl je příjemné překvapení, je plný zajímavého děje, pěkně zamotaný, promyšlený, zábavný a také napínavý.(9.5.2009)

Veľmi zábavné, ale strašne hlúpe a naivné. Dej je nepochopiteľný žvást a nájdeme tu aj nejakú tu kolekciu nelogiky. Každopádne eskapády admirála Kirka a jeho posádky v osemdesiatych rokov proste nemôžu nepobaviť. Hlúpe, ale veľmi vtipné. Ale teraz už späť domov do 23. storočia...(3.5.2009)

Ze starých verzí Star Treku mě tahle bavila zatím nejvíc. Zasazení příběhu do současného světa vytvořilo dobré předpoklady pro komické situace, nota bene při Spockově „asociálním“ uvažování.(24.1.2015)

|95%| Další skvělý film ST. Takže opět pro jistotu připomínám, že jsem velkým fanouškem původního seriálu ve známé zkratce TOS (The original series), který je pro mě naprostou srdcovkou. Takže jak už jsem popisoval v předchozím filmu. Trojice filmu Star Trek: Khanův hněv (1982), Pátrání po Spockovi (1984) a tento mají obdobnou atmosféru. A také fakt, že ta trojice krásně navazuje. Tato Cesta domů má sice odlišnější příběh a větší jednoduchost, méně sci-fi prvků ve vesmíru, takže pokles je zde snad jen minimální. Já jako obří fanda Treků jsem opět plně spokojen. Zajímavý příběh vrácení zpět časem a k tomu to, že toto bylo pojato neskutečně vtipným způsobem. Vtipné scény, k tomu je vyplnovala skvělá herecká sestava mého oblíbeného týmu hrdinů. Kligonská lod sice už není jako Enterprise, ale velkým problémem to není. O nějakých větších nápadech se zde hovořit nedá, ale ta nadlehčenost, humor, jednoduchost a herci držící opět pohromadě - to mi dává jasný důvod k opětovanému jásotu. Hudba méně výrazná, ale hodila se zde. Úplný závěr mě potěšil, to jakou získali lod na konci - no víc vykecávat nechci. Nápady s velrybami mě zaujaly. Takže režie Nimoye se opět skvěle odrazila na celkové kvalitě, podobně jako u předchozího díla. Takže mě to k nadšené zábavě bohatě stačilo. Další skvělý ST kousek to je.(15.5.2014)

Velmi zábavný díl, který dnes ocení zejména fanoušci IT Crowd (Hello, computer?:-) Tento díl jsem při jeho českém vysílání nezachytil (ráno jsem musel do školy a v osm jít spát, grrr, ještěže už je to dávno pryč:-) a tak jsem si jej s radostí zopákl při příležitosti Abramsova restartu. Víc snad ani není třeba co říct, snad jen, že hrátky s časem zbožňuji:)(16.5.2006)

ST jako eko-agitační komedie? A proč ne, k čertu? Poselství je sympatické a hlavně nevtíravě podané, téma cestování časem je výtečně využité a film samotný zábavný a často opravdu hodně vtipný. Trochu netypický, ale o to lepší příspěvek téhle filmové sérii. 70 - 80 %(21.7.2013)

Osmdesátá léta udeřila na Star Trek s úderností tunového perlíku a tak se odlehčuje kde může. Z vážného sci-fi se Star Trek zvrhává do cheesy komedie více než velmi a celý děj je tak trochu vážně nevážný, nese se hlavně ve znamení ochranářské agitace a dělání si srandy ze studené války, protože jinak je to vcelku jen snůška hovadin a nadsazeného blbnutí. Což není až tak zlé, ale spíše to působí jako amatérská parodie na Star Trek a ne Star Trek samotný. 7/10(24.11.2008)

• klerik

Otvorene povedané... neznášam takýto druh filmov: Vesmírna loď. Potrebujeme veľryby. Vráťme sa v čase a hľadajme veľryby. Toto srátka nie je sci-fi. Chce to byť akoby paródia, ale takmer vôbec to nie je vtipné. Ako hodinová epizody ANDROMEDY by sa tomu čo-to dalo odpustiť, ale ako serózny film z univerza ST je to bieda. Natočené to nie je zle, aj hudba a triky sú slušné, ale čo z toho, keď celý film je trápny...(11.6.2011)

Kirkova posádka verzus život ve 20. století v San Francisku bylo velmi milé a zábavné spojení. Nejlepší film s původní posádku, ještě za pět - ale opravdu slabších pět hvězd.(14.7.2009)

• Chrustyn

Posádka lodi Enterprise se vydává zpět v čase aby zabránily vyhynutí velryb a z výpravné sci-fi se stává nepovedená komedie. Absurdní, nudná a chvílemi trapná ekologická agitka, která po většinu stopáže nepřipomíná sci-fi a už vůbec ne další díl této populární série. Velice nepovedené.(30.8.2009)

Řekl bych tak trochu nestandardní díl ST, natočený vyloženě a záměrně chvílema jako komedie. Byly tam okamžiky, kdy jsem se opravdu nahlas smál, jako Čechov tázající se se svým přízvukem za studené války na nukleární lodě nebo Spock vázající si pásek přes uši. Výprava opět fantastická a pravdivé poselství o velrybách. A nemůžu nezmínit, že jsem postřehl Michaela Berrymana, který se se svým obličejem, musíte uznat, pro roli mimozemšťana ve Star Treku narodil! 80%(12.1.2011)

Pro mě jeden z důkazů, proč byla Kirkova posádka nejlepší. Příběh je vytržený z klasických prostředí neznámých planet a vesmírných bitev. Pro sérii je to svým zasazením do doby i místa velmi netypický film. 80.léta, velryby, ekologické poselství...a přesto funguje jako dobrodružný film, scifi, trochu komedie. Bez výbuchů a našlapané akce to ty postavy (a jejich představitelé) utáhnou a ještě při tom zachrání planetu:)(3.1.2016)

• ARI50

Zajímavý to bylo ale opět nepřesvědčilo chvílemi se prostě i nudím ale dávám tomu pořád šanci až hodnocení půjde níž bude to už horší chci ale víš.(20.10.2018)

Mě osobně to přijde jako nejlepší celovečerák s tématikou Star Treku. P. S. Dnes už nejlepší spolu s Abramsovým Star Trekem.(5.3.2009)

Slušné - vtipy jsou příjemné, myšlenka zajímavá, triky ucházející, stopáž taky ujde. Mohlo tu být víc zápletek, případně aby se nevyřešily hned, jakmile se objeví, ale jinak slušná nadsázka a neobvyklý pohled na hrdiny série.(19.7.2010)

Cestu domov som videl dvakrát. Na ten prvý ma skoro vôbec nezaujal. Chápete, ťažká nostalgia, zostarnutie filmu v každom jeho aspekte a dej, odohrávajúci sa netradične na zemi. Na ten druhý krát mi ale tieto spomenuté veci pripadali naopak ako jeho klady, ponoril som sa do scenára a potešila ma aj milostná vsuvka. Ak sa Star Trek neberie úplne vážne, je to asi lepšie, pretože fóry a hravý príbeh obecne nestarnú, zato triky a výprava rokov už dnes dávno minulých áno.(13.7.2012)

Tohle se snad i vyrovná prvnímu filmu. Cesta časem do dvacátého století je docela dobrý nápad a vcelku dobře zpracovaný. Má to nějaký obsah, hlubku, lehce/silně (ty záběry z lovu veleryb jsou fakt nechutné) ekologické poselství, naprosto výborný humor. Tohle mě fakt bavilo.(20.6.2011)

• brutale

Omg, ešte hlúpejší scenár ako v trojke, čo je veľa to je moč..ka, odpad, tfuj...(25.9.2008)

Před úvodními titulky je lehké připomenutí předcházejících událostí. Spock alias Leonard Nimoy si opět tento snímek zrežíroval. Hudbu tentokráte dostal na starost Leonard Rosenman. CITÁT - Pane Zullu, směr domov........... Admirál Kirk a posádka lodi Interprise ( která už neexistuje ) odlétají Klingonskou zelenou lodí na svou základnu. Musí zde čelit závažným obviněním ze strany Kligonů. Mezi tím z hloubi vesmíru přilétá divná a nebezpečná sonda, neznámého původu. Sonda dokáže rušit všechny možné druhy energií. Vzájemné spojení mezi doktorem Kostrou a Spockem vyvrcholilo tím, že se doktor Kostra neustále drží kousek od Spocka. CITÁT - Někdo na něj musí dohlížet.......... Neznámá sonda začne ničit planetu Zemi, tím že jí začne vysávat oceány. Tento díl obsahuje prvky cestování časem CITÁT - Časový warp !!!.......... Snímek se neodehrává ve vesmíru, ale na planetě Zemi v současnosti v San Francisku. Komické situace našich hlavních hrdinů vás určitě rozesmějí. Třeba odpověď na otázku, zda mají rádi pizzu. CITÁT - Ano, ne, ne, ano, ne, ano, ano........... Trikově zase o kus lepší, hudebně vynikající a humorně nejlepší, co kdy zatím ve Star treku bylo. Prostě warp pět.(24.4.2011)

Jednalo by sa asi o najgeniálnejší, zápletkou najvychytanejší a hereckými výkonmi naj uvoľnenejší film zo star trekovskej pôvodnej série nebyť posledných 10 minút, ktoré sú krížencom sci- fi a rodinných filmov v štýle zachráňte willyho. Od začiatku až po viac menej koniec je dej pútavý, vtipný - hlavne pán Nimoy - a obsahuje všetko čo si doslova vyžadujem u každého filmu z priestorovočasovou tématikou. Lenže práve týchto 10 minút pôsobí ako päsť na oko práve v tom, že sú vytvorené len a len preto aby to nejako skončilo a aby to bol happyend. Ale silené úsmevy a skoky do vody všetkých z lodi Enterprise aby si zaplávali z veľrybami.... veď uznajte ako to znie. Koniec potom nemá už ničím zaujať a celá tá atmosféra vyšumí do prázdna, ale zase až taká výtka to nie je. stále sa to dá ku koncu vypnúť a neprídete o nič čo by ste si nedomysleli. Plus tu vystupuje Catherine Hicks - budúca manželka reverenda Campdenna. No nebavte sa pri tom.(29.11.2009)

Zatím nejlepší film z těch starších dílů Star Treku...Střed technologií je vždycky největší sranda (Klingonský křižník a rybáršká loď)...Spock a jeho chvat - to nemělo chybu!!..Vždycky mne fascinovaly ty přiběhy, kdy lidé z budoucnosti přicestují do minulosti a natřou nám to se vším všudy...Taky bych chtěl někdy vrátit čas, byť jen o pár minut, ale vím, že takový luxus si může dovolit jenom naše scénaristická fantazie...(9.7.2008)

"Všichni zapamatovat, kde parkujeme !!" ;) Jednoznačně nejzábavnější zástupce celé téhle filmové série..(3.1.2016)

Star Trekovsky ulet do slova a do pismena. To, co predvadzal Spock sa neda slovami vyjadrit :D (celenka, uspanie mladika s radiom v autobuse, plavanie s velrybou v aquaparku). Pravdepodobne najvtipnejsi a najzabavnejsi diel serie no najlepsi urcite nie je.(12.5.2009)

Nejlepší ze Star Trek filmů!(6.6.2010)

Nimoy se vrátil k režisérskému křeslu a utvořil nejméně akční, ale o to více zábavnější a duchaplnější Star Trek film. Nejprve se sice vesmírem toulá „mimozemská“ sonda, která svým signálem ničí vše elektronické. Tady se opět navazuje na předchozí díl a tak se posádka vrací z Vulkánu na Zem vyslechnout si své tresty. Jenže to by nebyla posádka Enterprise, aby rychle nepřišla s pomocí. Musí se letět do minulosti a vyzvednout dvě velryby. Je to skoro výplod zhuleného mozku, ale ona je to opravdu zábava. Celá epizoda na Zemi je velmi vtipná a konfrontace lidí z 23.století s 20.století nabízí plno gagů. Dokonce se zde objeví jako pocta letadlová loď Enterprise. Ač film není nabušený efekty, tak nese ekologickou myšlenku. Velmi zábavný díl Star Treku. Nejvtipnější scéna (v originále) je, když se Čechov ptá lidí na ulici na "nuclear wessels". Hodnocení OST: čistý průměr, který se Hornerovi a Goldsmithovi nevyrovná. 5/10(16.1.2013)

Jednoznacne nejzabavnejsi Star Trek film. Misty uz to brousi do sfery regulerni komedie, ale velmi povedene a zaroven je zde kreativne star trekovsky zobrazeno ekologicke poselstvi pro planetu zemi skrze galaktickou velrybi komunikaci. Spock na reziserske stoliccce tedy tentokrat boduje naplno. 9/10(19.4.2014)

Zábavné 80's sci-fi, které je víceméně definicí toho, proč mě SG univerzum tak baví. Má to své veliké mouchy (přestřelený závěr, přílišné tlačení na eko-notu, absence de facto jakékoliv akce a záporáka), ale i tak bych za takhle příjemné a uvolněné sci-fi byl velice rád i v dnešní době. Navíc ty krásně jednorozměrné charaktery první posádky jsou neskutečně kouzelné. Pomezí 3* a 4*. 70%(30.5.2014)

Star Trek a crazy komedie jsou dva pojmy, které jsem si dohromady v jednom filmu představit téměř nedokázal. Leda tak v parodii (kterou to místama skutečně připomíná). V Cestě za velrybami to ovšem funguje. Jenom škoda vážně braného úvodu a konce, který s komediálním středem nejde příliš dohromady. O zábavu je ale každopádně postaráno.(5.1.2011)

Skvělej Star Trek. Klející Spock, ekologická agitka a absurdní hrátky s cestováním časem. A ty triky už maj vážně úroveň, paráda.(4.6.2013)

Po First Contactu jednoznačně nejlepší film nabušený neuvěřitelnými gagy a hláškami (Chekova pobíhajícího po San Franciscu asi už nebudu připomínat). Film vsadil na odhlečenou notu a té se drží po celou dobu. Máme možnost vidět ST z trochu jiné polohy- a to polohy komické. Zajímavost: Scéna, kdy se Čechov ptá policistů nebyla nahraná. Policisté jsou oba skuteční a v rámci autenticity scény jim předem nikdo neřekl, že se zde točí film:-)(21.10.2007)

Zakoncenie volnej trilogie tentoraz pojali v komedialnom style. Hlavna zapletka je blazniva asi ako väcsina zapletiek o cestovani v case, ale aspon sa nezabudlo aj na nejaku myslienku. Aj Greenpeace by mala radost. Ziadny zaporak sa tentoraz nekona rovnako ako suboj hviezdnych korabov. Zasadenie nasich oblubenych postav do roku 1986 je zdrojom mnozstva vtipnych scen. Nielen neustale spickovanie medzi Kirkom, Spockom a Kostrom, ale konecne dostanu poriadny priestor aj ostatni clenovia posadky a kazdy z nich tu zaziari jak v komickej scene, tak zaroven maju vyznam aj pre pribeh. Na môj vkus je to malo sci-fi a vo vesmire sa to odohrava minimalne. Dokonca sa to snazili vykompenzovat opakovanim sceny vybuchu Enterprise z minulej casti. Takisto hudba je tentoraz dost odlisna. Menej typicky Star Trekovska. Trikova stranka je stale slusna. Tazke vysledkom je skôr komedia so Star Trekovskou posadkou, ktora ani na chvilu nenudi, ale ja mam radsej tie viac sci-fi diely s poriadnym dramatickym nadychom. 7/10.(3.10.2016)

Tohle je ukázka toho, že předhodit divákovi dílo naivní-tak čistě, že by se z něj mohli učit i ty nejnaivnější pohádkové postavy filmového světa-nemusí být nutně recept na katastrofu........Nimoy si po své předešlé StarTrekovské režijní škytavce asi uvědomil, že sice umí udržet vážný výraz ve Spockově obličeji ale už neumí udržet dynamiku a stravitelnost čistě vážného sci-fi filmu....tak to vzal z druhého konce a nutno dodat, že velmi povedeně....Všechny ty vtípky, střeštěné situace a skoropohádkový příběh-jsou evidentně tvořeny s radostí, hravostí a odvahou...Jako divák to cítím, dokážu to ocenit a s radostí pak přehlédnu pár drobných přešlapů=80%=(29.5.2011)

Pět hvězdiček pro režiséra Nimoye , který se od těžkopádného Star Treku 3 hodně zlepšil.Napínavý , ekologicky aktuální a navíc plný humoru.Nejpovedenější díl.(22.10.2006)

Už jen kvůli scéně, ve které se pan Čechov svým ruským přízvukem ptá amerického policisty, kde mají ty nukleární lodě, stojí za to vidět tenhle film. A svádějící admirál Kirk je taky boží. A Spock rozpomínající na svou lidskou část...návrat do starého San Franciska se vydařil.(28.11.2014)

Humorný Star Trek s ekologickým poselstvím? Proč ne, tohle je příjemné pokoukání.(19.6.2004)

Hodně příjemný Shatnerovský Star Trek, který kloubí dohromady více filmových žánrů a celkem úspěšně. Asi je to tím humorným nádechem, kterého by ovšem mohlo být více, že se mi to líbilo. Postavy se tu chovají uvěřitelně a nejsou to jen loutky na odříkávání dialogů. První minuty po vylodění se v San Franciscu jsou opravdu vtipné a hlavní dějová linie je zajímavá. -"Do you guys like Italian?" -"Yes." -"No." -"Yes." -"No." -"I love Italian and so do you." -"Yes."(2.5.2008)

Nejvtipnější Star Trek.(18.4.2009)

Star Trek opět nezklamal a vrací se zase ve větší síle, než měl předchozí díl. Pomalu začínám věřit tomu, že se mi každý další díl líbí čím dál tím víc proto, že se mi čím dál tím víc líbí Star Trek celkově, protože jiné vysvětlení to asi nemá, což jenom dokazuje můj názor ke třetímu dílu, o kterém jiní tvrdí, že byl o hodně slabší než ostatní. To jsem ale tak trochu odbočil, myslím že navzdory mému názoru, že cestování časem nazpátek se filmu vůbec nevyplácí, by byl tento film stejně pro mně nejoblíbenějším dílem (nebo alespoň momentálně) série. Má to vtip, má to hloubku, má to myšlenku... Co víc si od Star Treku přát? Možná tak ještě o něco více akce, ale přece jenom, co by se do takovéhleho příběhu ještě dalo nastrkat? Herecké výkony jsou jedna báseň, to možná proto že tu konečně dostávají dostatečně prostoru všechny postavy - další velký klad. Leonard Nimoy v roli Spoka (Spok je nejlepší!! :D) je prvotřídní a i William Shatner a spol. odvádějí téměř bezchybný výkon. Prostředí s velrybami (ačkoli ve velmi špatných podmínkách) trochu dodává filmu odlehčující atmosféru. Abych se moc nerozkecával, tohle prostě... nemělo chybu.(29.9.2011)

Až mě překvapilo, jak mě tenhle snímek bavil. Nemám moc rád příběhy o tom, jak se cestuje v čase, a v případě "Star Treku" mi to celkově znělo divně, ale tady se podařilo spojit humor, poselství a známé postavy do celku, který je zábavný a funkční a ani vám nebude vadit to silné ekologické poselství, které si to s sebou nese.(31.3.2015)

Johó, Startrekovský film jako tutová komedie! Po (nebo spolu s) The Motion Picture ten z dobrých filmů staré série. Bavila jsem se a smála tak, jak u Star treku ještě ne (a to se u seriálu směji normálně), zvláště Spockova konfrontace se starou dobou se povedla. Jen výtku bych měla ke konci. Ty mimozemské verlyby by mě vážně zajímaly a on se člověk nakonec o nějaké pointě vůbec nic nedoví.(26.5.2010)

Humorne odľahčený STAR TREK s ekologickým podtextom. Film opäť na vysokej profesionálnej úrovni, ktorý je tak trochu rodinnejšieho druhu, ako ostatné diely. Úžasné a mimoriadne zábavné.(21.9.2010)

Jeden z mála starých Star Trek movies, který bych si klidně pustil znovu. Sledovat Chekova, jak se ptá ruským přízvukem policajta na nukleární lodě je fakt k nezaplacení. Čert vem začátek, já se prostě bavil. Je to jiné, ale zábavně jiné.(7.6.2013)

Sci-fi a sit-com tady k sobě mají tak blízko, že není úplně zřejmé, co to vlastně mělo původně být.(3.3.2012)

Star trek si ke mě vždycky dost těžko hledal cestu, ale tohle je vážně zábava, oproti ostatním dílům dost jednoduší a popcornová, ale zábava.(3.4.2012)

Určite jeden z lepších Star Trekov. Film má jednoduchý, ale originálny námet, zaujímavý dej. Objavuje sa aj humor a rôzne narážky. Je to trocha iný Star Trek, vo vesmíre je toho tentokrát menej. Nimoy to rozhodne vedel a zvládol, čo sa nedá povedať o nasledujúcom dieli. Ja som sa dobre bavil aj keď je film dlhší. 75%(16.9.2008)

Vyloženě komediální Star Trek zavede ikonické hrdiny z vesmírné lodi Enterprise na výpravu zpátky časem do 80. let 20. století. Je to přesně tak ujeté jako tehdejší sci-fi taškařice s mimozemšťany v našem každodenním světě. Ekologické poselství je nepřehlédnutelné. Ale protože chybí pořádné zvraty, Cesta domů není ani napínavá ani moc akční.(3.5.2011)

Zábavný pel mel všeho možného spojený Nimoyovou umnou režií. Po temném úvodu nastoupí komedie "fish out of water", pak je tu najednou počátek Kirkovy romance s bioložkou, trocha té ekologické agitky, a něco jako akční závěr. Ale od celovečeráku bych čekal více než pospojované epizody.(21.5.2013)

Tentokrát se vracíme na velkou část filmu do naší doby, kde se snažíme zvrátit budoucí zánik naší planety. Hodně povedený díl, který se mě zatím líbí nejvíc. Ps- určitě nejvíc pobaví narážky doktora na současnou medicinu a její postupy.(4.10.2014)

• Radiq

Jeden z těch lepších Star Treků. Nápad s velrybama byl dobrej, ale cestování časem už tak chytrý nebylo. Jako ve všech startrekovejch filmech, i tady je plno blbostí a nelogičností. Kupodivu mě to ale jakž takž bavilo...(19.9.2010)

Příjemná sci fi podle pravidel. 1) Éra Star Treku mě minula. Seriály z 60. a 70. let jsem jako občan socialistického Československa neměl možnost v době vzniku sledovat. Ani 90. léta jsem netrávil u televizních obrazovek, i když tehdy snad už některé filmy a seriály na obrazovky pronikly. A tak se k těmto dnes už historickým archiváliím dostávám až v 21. století. Takový je život. 2) Viděl jsem toho velmi málo. Několik pokračování původního seriálu a několik samostatných filmů. Vše mělo různou úroveň zpracování, jak to tak u projektů podobné šíře nutně dopadá. Ale všechny mnou shlédnuté střípky měly nápady a šťávu. 3) A totéž platí i o Cestě domů. Film má šmrnc. Čtvrstoletí od vzniku se podepsalo na filmových efektech, ale, jak už jsem nejednou psal, triky nejsou důvodem, proč koukám na filmy. Snímek respektuje klasická pravidla sci fi dobrodružství. Rozhodující je příjemný, divácky nenáročný scénář a vše ostatní mu jde na ruku. Film není příliš vtipný, ale trochu je. Film oplývá ve své době možná efektními, dnes jen úsměvnými triky, ale není jim podřízen. Ve filmu jsou i malé honičky, jen tak pro zpestření, víte, ne proto, aby bylo jak zaplácnout dvě hodiny. 4) Byl bych raději, kdyby se tvůrci jasně rozhodli, jestli půjde o komedii nebo o napínavou sci fi. Tato ani ryba ani rak nebyla ani silná komedie, ani silná sci fi. Téma návratu časem do minulosti (resp. současnosti) je téma vděčné a zde je jeho potenciál využit jen částečně. Přesto však jde o příjemný film.(18.11.2010)

Vida, Spock je zpátky a univerzum "Star Treku" se vrátilo do těch správných kolejí. I ty nejmenší součástky složitého soukolí do sebe hladce zapadly ... a celek najednou bez problémů funguje - a to jak v dramatické, tak i v odlehčené poloze. Tenhle díl jsem měla vždycky ráda - a teď jsem si v podstatě jenom potvrdila svůj názor. Nejsou to sice úplně čisté 4*, ale co je maličko naivní, nemusí být nutně hloupé ... nebo to můžete brát třeba tak, že mám kladný vztah k velrybám.(4.7.2014)

[Druhé zhlédnutí] Kdo by to byl řekl, že výlet intergalaktického proutníka Jamese T. Kirka tentokráte do 20. století, za účelem dovezení světospásného párečku velryb, bude tak zajímavý. Napínavý či vícerozměrný v žádném případě, ale zase zábavný s vynikajícím komediálním timingem. 80 %(27.1.2011)

Solidní zápletka, která tentokrát poprvé přesahuje pouhý děj epizody seriálu. Celé už se to ovšem z velké části odehrává mimo loď Enterprise . Vlastně se to skoro celé odehrává ve 20. Století, tudíž to není až takové Sci-Fi jakým by měl Star Trek být, nicméně na druhou stranu tady je mnohem více prostoru ztotožnit se s postavami. Zejména tu pak vyniknou charaktery Kirka a Spocka. Pro mně je to jeden z těch lepších Star Treků. Lehoučký nadprůměr, 3 hvězdy.(19.11.2011)

Ku podivu 4. diel nezapadol do nejakého stereotypu a snaží sa o inovatívnosť a sviežosť čo sa mu v konečnom dôsledku darí. Poteší výborná hudba i vizuálne efekty (na tú dobu), veľká dávka humoru a aj zakomponovanie environmentálneho problému a ľudskej hlúposti, ľahostajnosti či zadubenosti. Niekde medzi 8-8.5/10(9.12.2012)

K zemi se blíží velký neidentifikovatelný předmět, který ničí vše co mu stojí v cestě. Jeho přílet na oběžnou dráhu Země natolik poruší armosférické jevy, že obyvatelům naší mateřské planety nezbývá moc času k přežití. Naštěstí kapitán Kirk s posádkou (chtěl jsem říct Enterprise, ale ta v minulém díle vzala za své) zjišťuje, že neidentifikovatelný předmět vydává zvuky, jako dávno vyhynulé velryby hrbaté. A tak se posádka vydává možná na svoji nejdelší cestu - tentokrát nikoliv prostorem, ale časem - zpět do roku 1986, aby zde vyhledali ještě žijící velryby, a vzali je zpět do "současnosti" ... Jo, tak tohle se opravdu povedlo - Trek opustil vážné vody, a vydal se do nezčeřených vod komedie, a byla to trefa do černého. Cesta domů je možná nejlepší z Trekkies filmů - výborný příběh bez jediného hluchého místa, spousta vtípků (nejvíc mi asi uvízlo v hlavě Scottovo ovládání "současného" počítače nebo eliminace hlučného elementu v MHD), výborné herecké výkony všech zúčastněných (vysvětlování ruského "agenta" Chekova co dělá na americké nukleární základně). Prostě radost sledovat :)(29.1.2004)

Star Trek a cestování časem?Co víc si přát?Rozhodně nejvtipnější film o posádce lodi Enterprise(V Tomto filmu vlastně Klingonského dravce)...scény jako Spockovo zneškodnění punkera v autobusu,nebo Kirkovo"sám jsi kretén vole!"A taky trefně zasazená námořní loď Enterprise do děje.Postavy dostali mnohem víc prostoru než v předchozích filmech a přirostli mi k srdci...(31.3.2009)

Tento a VI. díl mě snad přesvědčily, že se Star Trek dokáže pohodlně obléknout do jakéhokoliv žánru. A opravdu netuším, jak se na tenhle počin musí tvářit trekkies, ale já se opravdu bavil. Zápletka s párkem velryb, které mohou zachránit svět tím, že si promluví s ničivou sondou, byla pitomá až za nejzazší hranici, ale posádka musela mít důvod cestovat do dvacátého století, tak zvládnu i ten pitomý. A že se to odehrává právě ve dvacátém století není žádné překvapení - cestování časem ve filmech je nejčastěji z roku vzniku do minulosti/budoucnosti, nebo odtamtud zase do roku vzniku, málokdy z budoucnosti do minulosti nebo ještě nějak bizarněji a to mě mrzí.(8.10.2010)

Asi nejlepší celovečerní Star trek s původní posádkou. Film je značně odlehčen, plný humoru a cestování časem. Nejlepší jsou scény z nemocnice a McCoyovy hlášky. "To je jako ve středověku....chemoterapie, endoskopická vyšetření!"(26.5.2011)

Humorem a ekologii okoreneny Star Trek ktery se navic odehrava z vetsi poloviny v roce 1986, to jsem necekal. Parada. Scena kdy se Cechov v ulicich San Francisca pta svym brutalnim prizvukem policisty kde ve meste kotvi "nejake" plavidlo s jadernym pohonem - to se musi videt :)(22.7.2006)

The Voyage Home je z celé šestice filmů nejlépe přístupný širokému diváctvu a zároveň nejvíce podobný komedii. Námět je zčásti okopírován z jedničky, jen obří kosmický mrak nahradila obří kosmická sonda. Ovšem seriózní a temné dobrodružství prvního dílu vystřídala odlehčená a hravá výprava do minulosti. Posádka cestuje na místo které by mělo být důvěrně známé, ale ukáže se že je cizejší než většina planet v Hlubokém vesmíru. Konfrontace tvrdého kapitalismu USA poloviny osmdesátých let a nekonečně vyspělejších příslušníků civilizace ze 23. století má obrovský potenciál a scénáristé ho dokázali využít téměř bezezbytku. Díky zvolené zápletce je film lehce stravitelný i pro lidi kteří se neorientují ve složitém Star Trekovském univerzu a nebo jim sci-fi až tak nevoní.(2.12.2012)

Srandovni, hodne srandovni, zjevne si vsichni skvele nataceni uzivali, a docela asi i usetrili za triky :-)) Pro me osobne film, ktery pobavi skoro za jakychkoliv okolnosti...(20.11.2003)

Velrybářská výprava zdařila se a já se moc pobavila.(20.10.2010)

Považuji se za fanouška všeho trekovského a ani tahle odnož všech možných variant star treku mi nebyla cizí. Ba naopak! Cesta domů je extrémně zábavná sci-fi, na svou dobu hodně nad věcí a zároveň také nadčasová. Vynikající příběh a scénář. Opět skvělý ST, těsně pod plnou palbou. 90%(16.9.2011)

rozhodně kvalitní komedie. nejsem žádný trekkie, ale tento film jsem si parádně vychutnal...(2.6.2004)

Star Trek IV stejně jako předchozí díl navazuje na minulý děj. To ovšem není tak strašné v porovnání se Star Trekem III, protože zdě jde pouze k uvedení do děje, což znamená vysvětlení proč je posádka na Klingonské lodi, kde je Enterprise a proč se hrdinové musí vrátit domů. Toť vše co se návaznosti týče a to vše se dozvíme v prvních pěti minutách filmu které shrnují veškerý děj. Neopakuje se tak situace ze Star Treku III kde, když jste nevideli předchozí díl tak si v podstatě neškrtnete. Voyage Home má vlastní příběh, který s předešlými filmy má společný jenom úvod, proto sí v kontextu stojí o mnoho lépe, člověk se necítí být svázán dějovou linkou a může se plně věnovat ději. Samotný děj není moc akční, to naprosto připouštím, nedočkáme se žádných vesmírných bitev, ani se nevydáme tam kam se dosud nikdo nevydal. Vše se v podstatě odehraje na stařičké planetě Zemi. Otázka je ovšem kdy a zde přichází na řadu ona originalita celého děje. Autorům se příběh opravdu povedl a střet 20. a 23. století je opravdu promyšlen do nejmenších detajlů, což sebou nese i hromadu humorných a komických situací (například když se v 90. letech ptá Čechov svým ruským přízvukem amerického policisty na nukleární vojenská plavidla je úplně geniální, zvláště v dobovém kontextu). Hláškami je totiž tento film prošpikován od samého začátku do konce. Tvůrcům se tak povedlo něco nevídaného, kdy staví na příběhu a promyšlenosti děje více než na tupou akci. Co se mě osobně týče tak tah tímto směrem je přesně to co se mi na sci fi zamlouvá. Dalo by se připustit, že tu a tam je vysvětlení jistých kliček kulantně nadsazeno a občas člověku nesedí, ale přesto děj nenudí a napětí si udrží až do samého závěru. Herecké výkony a zpracování nemá cenu nijak zvlášť hodnotit, to je pořád skvělé. Pochvalu si zaslouží i zapracování více postav, kdy už to není jenom trojice Kirk, Spock a Kostra, ale podařilo se zapojit kompletní posádku a všichni víceméně dostanou stejné množství prostoru. Na závěr snad jenom takové shrnuté, Stár Trek je pro mě vyloženě srdcová záležitost už od ranných dětských let kdy běžel na České televizi a tenhle film je podle mě nejlepším ST filmem s původní posádkou v hlavní roli.(15.6.2006)

Zachraňte Willyho je oproti tomuto filmu neskutečnej póvl. Aneb jak řekl Leo Nimoy ve Futuramě: "Když jsem režíroval Star Trek IV, dostal jsem z Billa skvělý výkon, protože jsem ho tolik respektoval."(12.1.2010)

Nezabudnuteľný Star Trek, spojený so záchranou veľrýb.(31.10.2013)

Tady se nám rýsuje sequel trojky. Obecně je známo, že lidé kteří neholdují Star Treku (non-trekkies), tak pokud je nějaký ST zaujal, tak to byla právě čtyřka pro svůj zásah do "civilizace" jak ji známe. A onen účel poslání, mise,... netřeba komentovat. Pořád na fantastický úrovni, dvě nezapomenutelný scény: Jedna, jak hrot harpuny (či co to je) vystřelí a zlomí se o maskovaný Bird of Prey, který se nad lodí demaskuje. Ten záběr nemá konkurenci (a všiměte si, jak je pohyblivej). Další, jak ta baba narazí do neviditelný zdi a pohltí ji transporter beam. Mráz po zádech mi běhá... nechybí ani fun, scénky z nemocnice, prostě, nemá to chybu :)(25.4.2008)

Bezesporu jeden z nejpovedenějších dílu. Pomineme-li cestování časem, je to hodně povedený kousek a po nezdařené trojce příjemná změna. Akce, skvělý humor, napětí i zápletka, vše skvěle klape!!!(11.1.2011)

"...kdyz nebudete porad nadavat, nikdo Vas nebude brat vazne." radi Kirk Spokovi pote, co se presunou v case do 80. let 20. stoleti...:-) A k tomu asi dalsich sto hlasek v tomto (do humoru ladenem) dilu ST. ve kterem jde predevsim o velryby... Catherine Hicks jako hlavni zena taky neurazi...(27.1.2011)

• provitamin

Neznáma sonda sa blíži k Zemi, lebo si chce pokecať s veľrybami, ale keďže veľryby už vyhynuli, tak sa naši hrdinovia na klingónskej lodi prenesú do 20.storočia a presenú 2 veľryby do budúcnosti, aby si tieto veľryby mohli pokecať so sondou a odhovoriť ju od zničenia Zeme. Nepodarená zlátanina Zachráňte Willyho a Návratu do budúcnosti. To že sa dej predošlých epizód odohráva v budúcnosti, sci-fi nádych robí z týchto filmov pozerateľné diela. Ale prenesenie Kirka, Spocka a spol. do 20. storočia spečatilo jasný odpad a nepomôže ani enviro agitka na záchranu veľrýb.(20.4.2013)

Spíše scifikomedie se zeleným poselstvím, než klasický Star Trek. Spock se chopil kormidla za kamerou a udělal to nejlepší co mohl, dal více prostoru posádce a Shatnerovi není dáno více času a prostoru, než je nutné. Cestuje se časem, takže si tu neužijeme tolik triků, ale televizní "look" exteriérů tu samozřejmě je! Asi jedno procento sebral na mém hodnocení utopismus budoucnosti - žádné peníze, nemluví se sprostě a pilulka po které naroste ledvina,to je jak z neználka, od Holywoodu bych čekal trochu víc, nebo to trochu lépe umět podat...70%(12.11.2008)

Dalo se čekat, že každý sci-fi seriál či filmová sága musí jednou skončit také cestou do minulosti. Bylo tomu tak u SG-1, u Voyageru, u Enterprise a děje se tak i u tradičního Star Treku. Nějak už mi ale to lezení do minulosti začíná lézt krkem.(25.4.2012)

Posádka lodi Enterprise poruší všechna pravidla o cestování časem, o nevměšování se, bez skrupulí šíří budoucí léčiva, technologie a navíc krade velryby a stvoří jediný film z původní Star Trekovské série, na který se dá dívat s partnerkou.(2.1.2016)

Čtvrtý starý Star Trek mě z počátku moc nezaujal, ale od chvíle, kdy se posádka vrátila časem do současného San Franciska, to začalo být fakt fajn. Je zde více humoru a opravdu vtipných hlášek a přesto to není parodické, ale velice trefné. Nimoy si u mě napravil reputaci po třetím dílu, který byl pro mě zklamáním.(24.6.2018)

Kvalitni a zabavny Star Trek film s cestovanim v case. Hvezda navic za Cechova, ktery se uprostred studene valky s silenym ruskym prizvukem vyptava na palube Americke letadlove lodi na plutonium.(22.4.2005)

*EARTH TREK* Pri čítaní komentárov som mal pocit, že budem vidieť: a) dielo komické a parodujúce, b) dielo výrazne lepšie ako predošlé časti. Po zhliadnutí filmu môžem skonštatovať, že dielo vôbec nie je prepchaté vtipnými momentami, objavujú sa len sporadicky a, uznávam, majú niekedy charakter skeču (napr. Scotty snažiaci sa obsluhovať počítač 20. storočia). Ak bolo zámerom natočiť film odľahčený, komických situácií na pozadí seriózneho príbehu bolo príliš málo a príliš výrazných, a preto pôsobili rušivo. Škoda, že potenciál v podobe nedorozumení a komických situácií, ktoré stretnutie tak vzdialených generácií so sebou prináša, nebol využitý lepšie. Takto to bol len mix žánrov, ktorý tu pre mňa nefungoval a prekážal mi. Z dovtedy nakrútených je tento film asi príbehovo najkomplexnejší a taktiež zobrazujúci nepriateľa mierne bizarného ale skutočne desivého (zvukmi aj zjavom vesmírneho plavidla). Verdikt v 1 vete: Asi najoriginálnejší z dovtedy nakrútených filmov Star Trek, ktorý sa od predchádzajúcich líši lokáciou a silnými komickými situáciami, pričom tento posun nemusí byť každému sympatický. 20.08.2010(20.8.2010)

Zvláštní ekologicky laděný film, se sice naivním dějem, ale nesoucí se v takovém uvolněnějším tempu, kde se občas vyskytnou i povedené vtipy. Na jedničku nemá, ale i tak patří mezi nejlepší v sérii.(27.1.2012)

Posun do komediálnější roviny tomuhle filmu dost pomohl. A mr. Spock jako režisér se od minulého dílu dost zlepšil....doporučuji shlédnout i bonusy na special edition 2-dvd. Některé historky z natáčení jsou dobrý.(5.1.2004)

Bez zbytočného komentára a vysvetľovania dôvodov prečo také hodnotenie, nikoho nepresviedčam o správnosti môjho názoru, ale patrí to do jednoducho do tématiky mojich naj seriálov a tým je povedané všetko... P.S. Asi najobľúbenejšia časť z najstaršej série.(9.1.2009)

spock v župane zo stoickým klidom brita potulujúci sa v 80.rokoch San Franciscom ..najzábavnejší star trek:)(24.6.2009)

Star Trek IV: Cesta domů je skvělá komedie s milým humorem (doufejme, že to tak i bylo zamýšleno). Jediné co mi na filmu vadilo byla chybějcí zápletka - přiletí loď chce verliby, uvidí verliby a odletí (co to bylo za loď, proč chtěla zrovna plejtváky???) Stejně však musím dát plný počet. (McCoy v nemocnici je jednoduše okouzlující....)(15.1.2011)

Velice dobrý startrekovský film. Scénáře založené na cestách časem do naší přítomnosti jsou velice silné, což se ukázalo i v jednom voyagerském dvojdíle, který byl nápadně podobný Cestě domů.(24.3.2011)

tak trošku podivná téma "Cesty domov" ma skutočne dostala:D. Tentokrát je Star trek film vyváženou kombináciou sci-fi, humoru, dobrodružstva, akcie i filozofie. 90%(2.2.2011)

Jeden z nejvtipnějších celovečerních Star Treků od Star Trek: The Motion Picture a také bohužel jeden z nejméně reálných. Děj a zápletka jsou dobré ale je třeba je brát s velkou nadsázkou. Některé části působí jako komedie ne-li parodie. Kýčovitý závěr. Zajímavější než Star Trek II a Star Trek III. Verdikt: 3* a 75 %.(21.7.2011)

Vtipné,akční,zajímavé.Tenhle Star Trek je podle mě ten nejlepší.(17.3.2012)

Mě se Cesta domů nakonec líbila o něco méně než Khan a Hledání Spocka, přesto je to jeden z těch lepších Star Trek filmů. První polovinu filmu to je klasický vesmírný Star Trek, přímo navazující na minulý film. Když se ale posádka Enterprise ocitne v naší současnosti, vůbec jsem to tak dobré nečekal. Celý film je parádně vtipný ( Spockovo tápání ) a zábavný, akce tentokrát bylo o trochu méně ale kupodivu to vůbec nevadilo. A ten konec byl tak trochu i dojemný. Takže celkově spokojenost. 80%.(31.3.2012)

Určitě druhý nejlepší film této série Star Treků, který sbírá kredity také návštěvou hrdinů v naší současnosti (těch dvacet třicet let stáří filmu nehraje roli) a konfrontací zvyků a technologií 23. století s naší dobou, která má za následek spoustu dobrodružných i příjemně vtipných situací. Skvělým doplňkem byla práce s tématem velryb, která výtečně posloužila jak sci-fi námětu, tak nenásilnému ekologickému apelu, upozorňujícímu na nebezpečí vyhubení těchto inteligentních tvorů. Cesta domů je zábavné dobrodužné sci-fi, které sérii pozvedlo opět do vod poctivého nadprůměru. Pochválit musím i technickou stránku.(7.12.2013)

Jeden z těch lepších filmů Star Treku. Tentokrát se posádka vydává zpátky v čase, aby zachránila lidstvo před jistou zkázou od jisté neznámé „sondy“. Vtip je v tom, že musí zachránit velryby před vymřením. Taková zápletka zní doopravdy lacině – a taky laciná je. Celý film je ve své podstatě komentář na moderní dobu a sebedestruktivní chování lidstva (které se přece „nikdy nechová logicky“), s ekologickým podtextem. I přes tento okatý nešvar však nelze filmu upřít určité klady. Především se už tak zbytečně netáhne a nepůsobí natolik zbytečně, jako díl předchozí. Navíc mu neobyčejně prospívá trošku komediálnější pojetí, kdy se musí posádka vypořádat s rozdílnostmi v tehdejším chování lidí (klející Spock je fakt super). Ačkoliv je to tedy blábol, a na dvojku (Hněv Khana) určitě nemá, míra zábavnosti výsledný dojem z příběhu docela napravuje – 7/10.(31.10.2014)

Bomba! Myslím, že je to velmi zábavný IV. díl trilogie. Napětí, dramatické situace, nebezpečí, humor, láska k přírodě a lidem, přátelství a Spock. Leonard Nimoy překvapivě pochopil podstatu Star Treku, tzn. nebrat se tak vážně a nadchnout diváky zaujetím pro věc.(8.8.2017)

Tentokrát mohu říct, že jsem byl doslova nadšen. Konečně se tvůrci ubrali trochu jiným směrem a pochopili, že si v tomto žánru musí občas ze sebe udělat i srandu. Cesta domů je napínavá, zajímavá a hlavně vtipná. Rozhodně se jedná o nejlepší díl Star Treku, který jsem do teď viděl. Mimo to díky tomuto dílu si začínám velice vážit Leonarda Nimoye jako režiséra.(1.12.2017)

Asi nejlepší z filmových Star treků, skvěle konfrontující svět Star Treku s naší dobou. Právě setkáním budoucí a současné civilizace vzniká prostor pro odlehčený příběh plný vtipných situací. Skvělý film(16.3.2007)

Jeden z mých nejoblíbenějších...Ekologie, humor, letadlová Enterprise, Spock,... Klasika...(14.9.2010)

• Lilloos

Samo o sobě to sebeparodování dopadlo dobře, odlehčení určitě mnozí uvítají, ale já, okouzlená prvním filosofujícím dílem, postrádala tu typickou startrekovskou atmosféru. Tohle jakoby patřilo nejen do jiné doby ale i jiného vesmíru.(17.11.2015)

Naprostý vrchol celého Star Treku. Pokud si dobře pamatuju, nepadne ve filmu jediný výstřel, nic nevybuchne, dokonce tu chybí jakýkoli záporný hrdina, kdysi dávno ale nic z toho sci-fi nepotřebovalo. Původní posádka zavítala do současnosti (z hlediska natáčení) minimálně třikrát, tentokrát si ale z časových paradoxu hlavu neláme. Rozdělí se do několika skupinek a soutěží, kdo si lépe vystřelí z lidstva koncem 20.století. Chekov (pochopitelně se svým přízvukem) se poptává po uranu v San Franciscu, Spock se snaží napodobit mluvu ulice a vyslouží si potlesk v autobuse "vypnutím" pankáče, McCoy komentuje současnou lékařskou vědu a Scotty komunikuje s počítačem. A samozřejmě nebyl by to Kirk, kdyby nenavazoval kontakt s místní ženskou populací. Ale Gillian byla moc sympatická a Kirk by si jí zasloužil víc než Nexus. Ale není to jen výborná komedie, ten ekologický podtext je příjemný, v té době ještě nebyla ekologie zneužívána pro politické účely. Navíc pro velryby jsem měl vždy slabost (od Samsona&Sally). Tehdá to bylo mé třetí setkání se Star Trekem a navždy se ze mě stal trekkie. 96% double dumbass on you(17.2.2006)

Nejen proto, že mám rád cestování časem jsem si tento film oblíbil a považuji ho za bezkonkurenčně nejlepší odkaz klasické série ST 90 %.(29.5.2009)

Čtvrtý Star Trek pod Nimoyovou taktovkou byl trefou do černého, a zápletka s cestováním časem nebyla tak úplně k zahození. Posádka se na Zemi ve 20. století dostává do spousty komických situaci a tak je jistá jiskra, která mi v dřívějších filmech chyběla, doplněna velkou dávkou humoru. Nápad s velrybami je minimálně velmi nečekaný, ale budiž. Několik chybiček se najde (třeba pro mě nepochopitelný otřesný design sondy, která se pohybuje bůhví jak???), nicméně jsem se vážně bavil a zaznamenávám si první ST film, který se mi opravdu líbil nejen z retrohlediska.(16.4.2011)

Určitě nejvyzrálejší Star Trek s Williamem Shatnerem v hlavní roli. Napínavý, velmi vtipný. Zápletka sice v bledě modrém kopíruje první film (těleso odkudsi z vesmíru vysílá signál k Zemi, ale nedostává se mu odpovědi, a navíc ničí vše v dosahu...), ale to vůbec nevadí, jelikož řešení problému je úplně jiné, opravdu originální, prošpikované spoustou nezapomenutelných hlášek...(25.9.2007)

Tohle je spise sci-fi komedie se jmenem Star Treku a s herci Star Treku, nez opravdicky Star Trek. I tak je to jeden z nejlepsich ST, zde ma vysoke hodnoceni prave kvuli tomu, ze ho dokazi snest i neznali, troufam si rict 'naseho', universa. :D Pro vsechny ostatni snad jen: 'Live long and prosper...'(29.10.2009)

Posunout další startrekovský film trochu komediálnějším směrem byl nejen dobrý nápad, ale navíc se ho podařilo zdárně realizovat. Motiv cesty časem a nedorozumění plynoucích ze setkání se světem 20.století se sice párkrát vyskytl už v původním seriálu, ale až tady z něj vzešly opravdu vtipné momenty (Spockovo klení, Čechov pátrající s ruským akcentem po jaderném materiálu). Ekologické poselství není přehnaně patetizováno a tudíž si s odlehčenou náladou filmu nepřekáží. Povedené.(24.7.2011)

Parádní odbočka z klasického Star Treku - bez Enterprise, s cestováním do "současnosti", příjemná změna.(10.5.2012)

"Čo si myslíte? Je to nejaký rusák. To je tá najhlúpejšia odpoveď akú som kedy počul" Štvrtý Star Trek začína tam kde tretí skončil. Posádka ukradnutej a zničenej Enterprise sa vracia domov na palube šlohnutej Klingonskej lode v ústrety mnohopočetným obvineniam. Pred potupným osudom ich zachráni mimozemská sonda ktorá si prišla na zem pokecať s veľrybami. Tie už ale medzitým vyhynuli a sonda svojim signálom nechtiac ničí celú zem. Odletieť do minulosti za účelom zohnania pár veľrýb nie je v Star Treku problém, Spock také výpočty zvládne na počkanie a potom už len obletieť slnko aby nabrali rýchlosť. Po príchode do 20-teho storočia sa z vážneho sci-fi razom stane veselohra kde dobrodruhovia z budúcnosti na povel hláškujú a myslím to len v dobrom. Scénka kde Spock spacifikuje pankáča v autobuse je určite pamätná. Napriek tomu že tento diel nestojí na špeciálnych efektoch, tie ktoré uvidíme sú kvaliťnejšie a dynamickejšie než v predchádzajúcich dieloch. Keď som bol ešte školák tento diel sa mi moc nepáčil ( predsa len som od Star Treku chcel vesmírne bitky a nie situačnú komédiu ), ale dnes som si to užil priam kráľovsky a musím Nimoya pochváliť za dobre odvedenú robotu.(23.9.2012)

Mě se Cesta domů nakonec líbila o něco méně než Khan a Hledání Spocka, přesto je to jeden z těch lepších Star Trek filmů. První polovinu filmu to je klasický vesmírný Star Trek, přímo navazující na minulý film. Když se ale posádka Enterprise ocitne v naší současnosti, vůbec jsem to tak dobré nečekal. Celý film je parádně vtipný ( Spockovo tápání ) a zábavný, akce tentokrát bylo o trochu méně ale kupodivu to vůbec nevadilo. A ten konec byl tak trochu i dojemný. Takže celkově spokojenost. 80%. -- ¤ -- " Nevíme přesně proč velryby zpívají " ~ " Třeba zpívají tomu pánovi " ~ " Zatraceně ! " (17.1.2015)

• Hapretor

Blbé, nudné, ale místy aspoň vtipné.(10.2.2018)

Pre mna jasna jednotka medzi filmami o posadke Enterprise. Paradoxne je to diel ktory ma s celym unverzom Star Treku spolocne mozno najmenej. Prave to prenesenie deja do nasej doby je tu zrejme velmi tym faktorom ktory tomu celemu dodal smrnc navyse. Diel o nieco viac odlahceny oproti inym ale s presne vyvazenou stipkou humoru v niektorych situaciach a vynikajucimi forikmi. Kam sa hrabu dnesne komedialne filmy. Napriek Patrickovi Stewardovi a jeho vynikajucemu Picardovi mam o nieco malo vacsiu slabost pre Kirka. :)(10.8.2010)

Návštěvníci po trekkovsku.Příjemné je, že tvůrci vykašlali na nějaká rádoby logická pravidla ohledně cestování časem atd., a připravili divákům pouze zábavnou podívanou, která si na nic nehraje.Velmi příjemný a pohodový film.(19.11.2012)

Nikde v celém vesmíru asi nenajdete tolik smějících se Vulkánců pohromadě! (to těm komparzistům nikdo neřekl že Vulkánci potlačují emoce?) A Poprvé od pilotního filmu Star Trek Klec, můžeme opět vidět pana Spocka se širokým úsměvem, kterak sdílí radost a nadšení svých lidských přátel... ale tak pane režisére ;-)(16.4.2014)

To ekologické téma se u toho starého filmu dá odpustit, zejména, když tam není nijak násilně samoúčelné tak jako v některých novějších kouscích. Opět smysluplná zápletka a kompaktní děj, pár dobrých hlášek a vcelku hezké vyobrazení sci-fi prvků. Skutečnost, že volně navazuje na předchozí dává třetímu dílu o něco lepší vyznění (konkrétně to dojmově snižuje samoúčelnost celé předchozí zápletky)(25.7.2015)

65%(20.4.2018)

První z řady filmových Star Treků, který je dle mého názoru stravitelný a zábavný nejen pro skalní fanoušky Star Treku. Vtip a komediálnější rovina spolu s dobrým příběhem Star Treku sluší.(13.9.2008)

Nejlepší Kirkovka...(17.9.2009)

Nebyť teba brácho, dala by som tomu 5 hviezdy, ale musel si mi komentovať každú scénu tupko. :))))) Veľmi sa mi páčia časovocestovateľské filmy a tento nebol výnimkou:))Kopec srandy.(8.10.2010)

Po slabšej trojke opäť super. Trochu mi chýbalo viac tej budúcnosti, ale vždy mám rád keď sa v sci-fi sériách hrajú na cestovanie časom.(22.11.2010)

Nebýt té hlášky s nukleárními loďmi, tak tenhle díl není nic zajímavého. Cestovní časem, aby se zachránilo pár verlyb. Tohle už byl první Star Trek film o první posádce, kde už to začalo vypadat spíše na komedii než na sci-fi.(12.4.2011)

Kirk o Spockovi: "On je neškodnej, v 60. letech patřil k hnutí hippies v Berkeley. Ehm, myslim, že trochu přebral eLDéeS..." Velmi vtipný díl, humorná a ekologická složka mají nad tou sci-fi navrch, což mi ale vůbec nevadilo.(31.3.2012)

Velmi dobrý nadčasový sci-fi díl trek série. Ač nejsem příznivcem původní série (Jean Luc je prostě Jean Luc:-) tak toto se dá vidět a navíc to významně zábavné a roztomilé...(3.1.2016)

Tak tohle mne konečně začalo bavit. Možná proto, že se to hodně odehrává na Zemi a ne ve vesmíru, možná pro samotný příběh...(31.12.2016)

• celticek

Nejsem nadšen odklonem od série. Už předchozí díl byl restartem Spocka, jelikož bez něho by to stálo všechno za prd. Některé hlášky+skeče jsou vtipné - moje oblíbená scéna je umlčení punka v autobuse, ale jinak je to spíše komedie než sci-fi.(16.11.2017)

Neuvěřitelný příběh! Chvílema jsem ani nevěděl zda sleduji STAR TREK či komedii. Tvůrcům se podařilo brilantní dílo, které nás v táhne do hlubin temného vesmíru, úsměvně pobaví a nenechá nás chladnými v otázkách nad životem jako takovým. Velká spokojenost.(9.8.2009)

Po záchraně Spocka se posádka vrací na Zemi, kde je má čekat vojenský soud - jenže na Zemi začne útočit záhadná cizí sonda, což znamená jediné - Kirk a spol. budou mít opět hodně práce :) Zápletka se záchranou velryb je sice těžce WTF, ale zrovna u ST jsem si na určitou dávku střelenosti zvykl (viz třeba epizoda Spock's Brain) a výlet do minulosti nám zajistí spoustu vtipných situací, takže tu máme srandičky typu Spock navazující komunikaci s velrybami, Scotty snažící se ovládat počítač hlasem, zachraňování Chekova před lékařskou vědou 20. století ("Dejte pryč ten svůj řeznický nůž a dovolte mi zachránit toho pacienta!") a podobně. Komediálnější ladění se k ST hodí, takže opět spokojenost, i když jedna menší výtka by se tu našla - SPOILER - nedověděli jsme se nic o záměrech té sondy :)(26.6.2011)

Opět naprosto jinak odvyprávněný příběh, ale myšleno jen v tom nejlepšim. Záměrný humor, se přesně hodil ke každému charakteru zvlášť a přesně zapadal do děje. Zkrátka přesně takto by to vážně mohlo být. Výborný!(4.2.2013)

Konfrontace exotů z budoucnosti s přítomností (teď už spíš nedalekou minulostí) byla zábavná. Velmi legrační bylo, když se Čechov se silným ruským přízvukem v době Studené války ptal kolemjdoucích, včetně policajta, kde se nachází loď s jaderným reaktorem. Skvělé momenty také nabídla návštěva nemocnice.(18.4.2013)

Zajímalo by mě, zda se ještě někdy najde v Holywoodu někdo s gulemi, aby natočil tolik proekologický film a zároveň si otevřeně utahoval z protagonistů zavedené série. Třeba takoví Avengers by mohli být zajímaví v takové poloze. Poněkud netradiční nápad se vcelku vyvedl a řada hlášek (jejichž densita je mnohem četnější, než na obvyklý ST film obvyklé) opravdu vykouzlí úsměv na tváři. Aneb, jak si kapitán Kirk zachránil krk.(14.6.2013)

Štvrtý film v sérii a priame pokračovanie predchádzajúcej časti Hľadanie Spocka. Na začiatku sa musí Kirk aj s posádkou postaviť obvineniam súvisiacim s jeho činmi v predchádzajúcom dieli. Pri ceste na Zem sa však ukáže "nepriateľ" ohrozujúci celú planétu a Kirk s ostatnými je jediný, kto môže pomôcť... Nakoniec teda dôjde na cestovanie v čase, záchranu veľrýb a kopu komických situácii, ktoré hlavné postavy zažívajú v minulosti a vzíde z toho jeden z najlepších a minimálne najzábavnejších dielov v sérii. Efekty sú na pomerne slušnej úrovni, scenár je prepracovaný, vtipy sú účinné a posolstvo jasné - tentoraz ide o ekologický odkaz a zamyslenie sa nad ľudským znečisťovaním a ničením Zeme. Nimoy sa ukázal ako kvalitný režisér a natočil asi najlepší diel pôvodnej kirkovskej série.(18.7.2013)

Komediální složka se hodně povedla. Posádka Enterprise v ní dokazuje, že jsou to taky jenom lidi, který si dokážou udělat srandu sami ze sebe a jejich smyslem života neni jenom se zadumanym výrazem pobíhat po vesmírný lodi a snažit se řešit záhady vesmíru. Dokázal bych si představit víc hlášek, uvolněnější atmosféry i akčních scén. Nicméně i tak jde o příjemnou oldschoolovou scifi komedii pro každýho, sympatickej úlet celýho Star Trek týmu a jeden z nejmíň geekovskejch Star Treků vůbec, čtyři slabší hvězdy.(27.7.2013)

• Vikta

Hrát tam Leslie Nielsen, tak bych hodnotil větším počtem hvězd. Takhle je to tuctová komedie za 1 a půl... Zklamání hraničící s nasraností...(25.3.2015)

Jako komedie to bylo dobre, ale zapletka je v dnesni dobe opravdu usmevna :)(3.1.2016)

Pro mě vrchol Star Treku. Skvělá sebeparodie opravdu na úrovni, víceméně čistokrevná komedie...skoro jak Stopařův průvodce po galaxii :)(12.3.2009)

Můj nejoblíbenější díl série. Sci-fi, akce, srandykopec a trošku varování k tomu, co děláme s touto planetou.(22.5.2009)

Když někdo cestuje v čase do jiné doby, je téměř jisté, že o zábavu bude postaráno. Čtvrtý Star Trek se této tradice samozřejmě drží a nabízí slušnou porci zábavy z prostředí druhé poloviny 20. století. Pokud opomíjím fakt, že z vesmíru letí dvě století jakási sonda, aby si přišla pokecat s párkem velryb, byl tento díl pro mě asi nejatraktivnější, i když se samotnou sérií má toho jen málo společného.... (Btw, z těch deseti nejlepší film)(17.7.2009)

Na Star Treku je fascinující, že téměř v každém díle jde o záchranu Země. Tady se za nás přimluví velryby! Paráda! Docela by mě zajímalo, na co se to ta obří mimozemská velryba ptala a co jí to ta pozemská řekla. A kam ta mimozemská potom letěla a proč to nikoho nezajímalo... Prostě ohromná bžunda!(10.11.2009)

Velké osvěžení startrekovské ságy. Vymyká se absencí záporáka a hlavně prostředím. Spoustu fanoušků jistě napadlo, jak by si jejich hrdinové počínali v dnešní době (1986). Vzhledem ke svojí genialite se adaptovali velmi rychle, nicméně dobovým trapasům se nevyhne ani admirál Kirk. Ekologická agitka je zde skryta za hlavní dějovou linku a vykukuje pouze v metaforách. Výborně.(23.2.2010)

Pre mna dost slaba cast. Akoby sa tvorcovia chceli otvorit nasilu vacsiemu poctu divakov. Najlepsim prikladom je navsteva a nasledny utek z nemocnice. Akoby vystrihnute z komedie s Leslie Nielsenom, no v Star Treku to vyznieva dost hlupo.(30.11.2010)

Skvostné a zábavné dobrodružství, které sráží jen tempo ztrácející konec. Ale jinak paráda. Spolu s Wrath of Khan nejlepší klasický Trek film!(13.4.2012)

Pokud není Cesta domů tím nejlepším z prvních čtyř Star Trek filmů, rozhodně je tím nejzábavnějším. Galaxii ohrožuje nová hrozba - kulovitá sonda, která vysílá neznámé signály, které vysávájí energii a vypařují vodu z oceánů. Posádka zničené Enterprise zjistí,že oním signálem je zpěv velryb, ovšem velryby jsou již vyhynulé a tak jim nemá, kdo odpovědět. Z toho důvodu se Kirk, Spock, Scotty, Uhura, McCoy, Sulu a Čekov vydávají na cestu časem do roku 1986 s cílem získat párek velryb a dopravit je zpátky do budoucnosti (tedy jejich současnosti)...No ona tajemná sonda mi až moc připomínala hrozbu z prvního filmu, ale cesta časem to už bylo jiné kafe, konfontace Kirka a spol. s 20. stoletím prakticky nemá chybu, především hlášky doktora McCoye v nemocnici jsou obzvlášť povedené a Katherine Hicks jako "velrybářka" Gillian je příjemným rozšířením původního obsazení. Cesta domů je tak opravdu zdařilá startrekovská komedie, kde člověku ani příliš nevadí jasné ekologické poselství.(4.7.2014)

Scénař, režie a hlavní role: Mr. Spock. Lehká komedie. Některé scény by mohli namísto kpt. Kirka a Mr. Spocka sehrát 1:1 Bud Spencer a Terence Hill.(4.1.2016)

Je to normální a koukatelný film na který se dá koukat.(3.1.2017)

Tento film mě opravdu bavil. Byl tam i humor, který se v takové míře v jiných "Star Trecích" neobjevoval. Odkaz na ekologii resp. ochranu ohrožených druhů zvířat byl více než patrný, ale na škodu to rozhodně nebylo. Každý ze Star Trekovských filmů mívá nějaký odkaz.(11.6.2006)

Hlaska filmu - Slecna: "Vas priatel (Spock) je nejaky divny..." Kirk (bez mihnutia oka): "Viete, v mladosti mal problemy s LDS"(24.1.2009)

Pro mě vůbec jeden z nejlepších dílů. Cestování v čase, plno hlášek (opět skvělý McCoy v nemocnici, kamenný Spock ve 20. století, skvělý Chekov i Scotty a samozřejmě i Kirk), akce a to vše i s poselstvím.(5.4.2009)

Klasický Star Trek, jeden z nejlepších dílů s kapitánem Kirkem. Ku cti je mu poměrně originální příběh a místy komické scény (Čechov na Sanfranciské křižovatce: "Chlédame nukleárny lódě").(20.5.2009)

• knotie

Skor parodia ako pokracovanie.(2.6.2009)

Eco Trek? Veľryby? Spock v župane a s "čelenkou"? Vtipné hlášky? No a šak čoby nie :)) ... (▲)(17.9.2009)

Pro mě asi nejlepší díl série.(2.12.2009)

Hlavní devizou tohoto dílu jsou všudypřítomný sarkastický až černý humor a jednoduchý přímočarý příběh.(11.12.2009)

Hodnocení čtvrtého filmu je trochu oříšek. Pokud bych jej bral jako nezávislý počin (nebo nikdy neviděl seriál a ostatní filmy), pak se jedná o povedené sci-fi s lehkým nádechem komedie a sebereflexe 20. století. Problém ale je, že tento film je pokračovatelem dlouhého příběhu posádky Enterprise a jako takový pro mne naprosto neuspěl a nezapadá mi do příběhové linie. Je zde málo Star Treku a příliš mnoho komedie, proto pouze 3*.(15.5.2010)

Pravě kvůli velrybám dávám menší hodnocení nwm to se spíš mělo dát do jedné epizody než do filmu. Ale Spock byl vybornej :-)(15.6.2010)

Velmi vtipný díl Star Treku plný skvělých hlášek od každé postavy. V tomhle díle znovu exceluje Doktor "Kostra" McCoy, ale Spock ho tentokrát dohání. Spockovu hlášku ,,Nehodila by se teď jedna barvitá metafora?" nebo McCoyovi ,,Proč jste tady? - Kvůli dialýze. - Dialýze, bože jsme snad ve středověku?" ,,Ta žena má akutní postprandiální abdominální distenzi. - Cos říkal že má? - Křeče." ale překonává Kirkova hláška, kterou jsem napsal na konec recenze. Také je tu plno vtipných scén, ale nebudu vybírat nejlepší, protože to nemůžu tak rychle určit. Je podivné, že lidé mají možnost cestovat časem a nevyužívají ji. Závěr je také divný. Sonda nakonec bez vysvětlení odletí a nic se nestane. Někde jsem vyčetl, že Star Trek IV: Cesta domů je nejoblíbenější film Shledona Coopera. ,,On je neškodnej. V šedesátejch letech patřil k hnutí hippies z Berkeley. Myslím, že trochu přebral LDS."(18.1.2014)

Čtvrtý příběh nás zavádí na matičku Zem. Vybrané osazenstvo posádky cestuje časem do současného San Francisca, aby našli velryby, kteří jsou důležití pro záchranu Země v jejich době. Téma velice svádící ke komedii, což opravdu nakonec tak dopadlo. A tak je toto pokračování opět jiné, což není na škodu. Humor sérii osvěžil a dodal tomu lidskou přirozenost a jistý nadhled.(11.7.2014)

První Star Trek komedie, ve vypůjčeném/ukradeném klingonském dravci zpět na Zemi, ale cestou je potřeba zajet do minulosti a nabrat na palubu 2 velryby i s ošetřovatelkou. Na konci posádka dostává novou loď NCC - 1701 - A.(16.1.2016)

Komentář plný pobožnosti! ---- Ježíši Kriste. Ježíši Kriste, už nikdy více. Jednoho Shatnera na odstřel, Kirka hned za ním, ó bože, tak trapné, tak ponižující, tak smutné, tak hloupé, že by jeden plakal. Za nejlepší a snad i nejsmysluplnější komediální výstupy si trumfnu označit Kostru v nemocnici a Čechovovo "zajetí". Šmarjá, celou prostřední většinu filmu mohli vynechat, aniž by komu způsobili újmu na duševním zdraví, nebo možná právě proto. ---- Hicksové nevěřím ani nos mezi očima, Nicholsová nedostala mnoho prostoru a více mne zaujal upgrade na Zoe Saldanu, pročež výkon, ač půvabné, Nichelle hodnotím coby ucházející. Kelley, Nimoy a konfrontace mezi jejich postavami jsou perfektní. Doohan coby typicky nadšený Scotty, Takei a Koenig - božínku, kdo by si stěžoval na takové herce? Paráda. Ovšem ten děj, prokristapána, ten děj! Leonarde, jak jsi to mohl dopustit? ---- Uniká mi smysl LSD okénka během první cesty časem. ---- Do očí bijící nesmysly způsobují fyzickou bolest. U sci-fi nečekám dodržování fyzikálních zákonů a ohled na fakty, jezuskote, ještě aby. Ale vyčíst, že je odčerpávána energie jaderného reaktoru, z pohledu na lodní radar... to je... to je prosím krásná příležitost k necivilizovaným skřekům. ---- "The doctor gave me a pill and I grew a new kidney!(28.6.2016)

muj osobne nejoblibenejsi Trek film. Neni v nem Enterprise, ale skvely klingonsky Dravec a cele je to takove odlehcene a zabavne.(28.6.2006)

Nefalšovaná Star Trek komedie. Tolik neotřelého humoru jsem nečekal. :-)(5.3.2007)

Minulý díl nabídl pohled na obnovení komplexního ekosystému, hrdinové se potýkali z některými rannými stádiemi evoluce, nyní se musí vrátit domů a pak ještě dál do doby, která je pro lidi vlastní dobou barbarství. Příběh je podobný jako ve Star Trek Motion Picture, ale tentokrát se vrátí jiná sonda, která nesla na své palubě písně velryb. Vesmírné inteligence se neptají po úspěších člověka (jako v 79), ale spíše "nepřímo" oslovují jeho neúspěchy. Je zapotřebí se vrátit zpátky v čase a pro přítomnost zachránit nezachranitelné. A tak se hrdinové Hvězných cest vydávají utkat se z velrybáři 20. století, kteří pomalu a jistě připravuji Zemi o jedny z nejúžasnějších živočichů, kteří na ní kdy existovali. Nutnost faktu cestovat v čase, která je možná jenom v imaginativních příbězích, upozorňuje, že spolehát se na zázrak, že přiletí kapitán Kirk a zachrání budoucnost země od současné devastace, není zrovna nejlepší strategie, i když zůstává jako skrytá tužba po lepší budoucnosti.(8.3.2009)

Fantastické - nejlepší Star Trek všech dob!!! Herci, zápletka, hlášky, tempo i závěr - nemá to chybu. Kdykoli to vidím, tak umírám smíchy při scénách v nemocnici - Bonesovy hlášky jsou prostě "da best"!(13.5.2009)

:-D zatial najpodarenejsia cast!!!! Stupiditny namet s velrybami ako od Animal Planet, hudba z Vianocnych rodinnych komedii a trefne hlaskujuci herci. Naozaj skvele! A napad s cestovanim v case tvorcom vysiel asi ako Microsoft Gatesovi:-DDD(27.11.2009)

Spock uklidňující výrostky v autobuse,velryby atd.Po konci jsem se zamyslel víc než po všech kecech o globálním oteplování.(16.1.2010)

Úžasné jako knížka a úžasné jako film. Tentokrát žádné vesmírné extravagance, ale poctivá matička Země - v ohrožení, jak jinak, a naši staří dobří... posádka ji zachrání, tak jako zachránila spoustu jiných světů. Moc jsem si to užila.(28.8.2010)

• Ziriath

Asi patřím k menšině trekkies, kterým se tenhle příběh nelíbil. Zápletka s verlybama, tajemnou sondou (která vypadá jak metalurgický nepodarek nebo rozbité zkušební těleso) a cestováním časem je hloupá, až to mlátí dveřma. Nehledě k tomu, že přes vesmírné vakuum by ona sonda slyšela z verlybího zpěvu asi prt. A Spock běhá po městě a vesmíru ve vulkánském ekvivalentu tepláků, jak Arthur Dent v županu, zrovna jako by byl vytažen z postele a šel v tom, v čem spal. Nic proti panu Nimoyovi- je to inteligentní člověk a býval to dost hezký chlap, ale většina těch známých věcí, co se kdy v jeho velké hlavě zrodily, není zrovna můj šálek čaje.(7.6.2011)

Najodlišnejší Star Trek, zvláštne, ale vyšlo to, keď sa zamyslím nad tým scenárom, tak je to až na zasmiatie, lenže toto sa jednoducho podarilo, veľmi dobre sa nato pozerá, cestovanie do vtedajšej prítomnosti, ruka hore...(9.11.2012)

Zase o krůček dopředu. I když se vlastně jedná o cestu časem nazpátek. Bohužel nebyl využit potenciál této situace, takže se jedná spíše o velkou křeč. Navíc hlavní téma je hodně sladké - nikdy jsem neměl rád filmy typu Zachraňte Willyho a tento příběh i jeho zpracování se tomu hodně podobá. Nenechá oko suché. Budu se těšit příště, tentokrát jen za 3+(16.8.2013)

Konečně první podařený Star Trek film. Ačkoli se jedná o pořádný úlet se stěhováním velryb časoprostorem, je to prostě příjemnější a jiná podívaná než obvyklé poletování vesmírem s blbým žvatláním o ničem. Přenést posádku lodě do naší doby a nechat je pobíhat po městě je vskutku zábavnější a já můžu konečně říct, že mě Star Trek bavil. Když to není dobrý sci-fi film, tak komedie určitě. Jo, to museli ti Trekies skřípat zuby.(5.7.2014)

Jedno z tých lepších pokračovaní Star Treku, v ktorom odznelo naozaj dosť kvalitných hlášok. Film bol obohatený o motív cestovania v čase, ktorý bol skvelo doplnený vizuálom a réžiou Leonarda Nimoya. Čo je na Star Trek film dosť netypické, tak tam prevládal aj ekologický motív. Mne osobne sa ale viac páčil Khanov hnev, ktorý bol viac "startrekovský". 75 %(12.4.2015)

S kapitánem Kirkem určitě nejlepší Star Trek.Výborné prostředí a více skvělého humoru.(12.2.2016)

Tak tenhle díl se mi líbil nejvíc za všech!Byla tam i švanda!(31.3.2016)

Zajmavej Stártrek řekl bych. Možná i nejlepší. Cesta zpátky časem pro známý postavy vždycky slibuje velkou srandu - a tady zrovna tak. A i přes tu srandu se jedná o dobrý dobrodužný scifák...(21.7.2005)

Star Trek asi nejpřístupnější normálním lidem :) Ale začínám v tom cítit labutí píseň Kirkovy posádky...(27.12.2007)

Místy netuším, jestli tenhle díl brát jako parodii nebo seriózní pokračování. Každopádně je tohle největší úlet ze série Star Trek, u kterého jsem se vzhledem k roku vzniku vcelku dobře bavil.(31.5.2009)

Skvělý film a tentokrát nepřílíš z vesmíru. Kirk a Spock na Zemi v osmdesátých letech dvacátého století, to byla vyjímečná podívaná.(23.2.2010)

spolu se Star Trekem XI nejspíš nejlepší Star Trek všech dob! Úsměvný důvod pro cestování časem přesune Enterprise do roku 1986, kde všichni vypadají jako parta exotů. V tu chvíli se sci-fi film mění na komedii: Uhura a rus Čechov hledající "nukleárny ľodě" a následné výslech (Je to Rusák. Jasně že je to Rusák :D), Spock s Kirkem snažící se chodit a mluvit jako v 80. letech (vole :D), Scotty snažící se ovládat počítač mluvením do myše (Halo, počítači) a McCoy, podle kterého je současná medicína na úrovni středověku. Kvalita tohodle filmu spočívá v tom že je to víc komedie než sci-fi. Závěr s únosem v nemocnici byl taky dokonalý: "Ten doktor mi dal prášek a mám ledvinu :D". Prostě vtipná komedie o cestování časem. Pro mě za 90%.(24.11.2010)

Oproti prvním třem filmům Star Trek stoupl na kvalitě. Není to jen efekty, ale i příběhem a celkovou atmosférou filmu. Je to hezká podívaná a to i přesto, že krom závěru posádka po celou dobu disponuje pouze klingonskou lodí místo Enterprise a taky prřes tu okolnost, že Spock není úplně ten, co býval. Je jiný, má jakýsi odstup. Netvrdím ale, že je horší, jeho chladně logická povaha přináší ještě humornější situace jako dřív a McCoy, stejně jako dřív, tu a tam pronáší na Spockovu adresu hlášky, bez kterých by Star Trek nebyl tím, čím je.(28.11.2011)

Zachraňte velryby! Zachraňte planetu. Člověk svými činy jí přivodí zkázu! Chce sdělit tým kpt. Kirka lidem. Tento ekologický prvek je největší slabinou filmu. A navíc zopakoval motiv z jedničky, kdy nějaká sonda hrozí zkázou Zemi. Ale oproti trojce zlepšení. Podle mě je to sice nejméně startrekovský díl, protože většina filmu se odehrává ve 20. století na Zemi (Star Trek jsou pro mě poutě vesmírem, hvězdné lodě a bitvy atd.). Tento příběh má však něco, co jiné nemají – výbornou komiku, dobře napsané dialogy. Scény typu, kdy Kirk a Spok neví, co znamená v autobuse mít drobné; když Čechov se s ruským přízvukem v Americe ptá policisty na vojenský přístav a jadernou loď … nemají chybu.(8.12.2011)

První vlaštovka v cestování časem v podání Star Treku. Opět originální podívaná s hlubokým podtextem, který říká to že když na této planetě mají velryby jen ocas a ploutve že na jiných to nejsou obři s rukama a nohama:)(16.8.2012)

Myslím že snímek má rohodně zajímavý děj, nese se v takovém klasickém duchu původního seriálu Star Trek. Ve filmu se mi líbilo, že obsahuje spoustu vtipných hlášek hlavních hrdinů. Obzvláště bylo zajímavé jak hrdinové, hlavně dr. McCoy, hodnotí technickou vyspělost populace roku 1986. Jen Spockovi přišlo vše, jako vždy, fascinující :-) Pravda, někomu hlavní zápletka nemusí až tak úplně sedět, ale mě to neodradilo. Myslím, že je rozhodně na co se dívat.(19.5.2013)

• Scaevola

Další pokračování příběhů Kirkovy notně stárnoucí posádky se proměnilo s očekávatelnými nápady (Čechov proti FBI) a roubovaným ekologickým poselstvím v nejapnou komediální taškařici, která výrazně zanedbávajíc časové paradoxy dává tušit jediné - že L. Nimoy je lepší režisér nežli herec, což však zase není tak těžké.(6.8.2014)

Můj oblíbený film, který se nebere vážně, humorná nadsázka s trochou té agitace funguje jako dobré vytržení z typické linie dosavadních filmů. Část v nemocnici je obzvlášť skvělá. 90%(22.2.2015)

Ta naivní představa o tom, jak snadno lze "vypočítat" cestu časem tam a zase zpátky do přesně stanoveného období v minulosti/přítomnosti, a že toho lze dosáhnout pouhým blízkým průletem kolem hvězdy (navíc v cizí nepřátelské lodi s jejímiž parametry se mohli seznamovat sotva pár dní) v mé sci-fanouškovské mysli dost skřípe a působí na mně dojmem, že scénárista zaspal dobu nejmíň o takových 20 let. Sice za to musím srazit jednu hvězdu, ale jinak povedený film.(4.3.2016)

Star Trek a Vesmírne Veľryby. WTF.... !!!§!!!(3.6.2016)

• mrclTV

ST film s príbehom z kategórie bláznivý, ale tým dobrým, milým spôsobom (no zase nie až tak dobrým spôsobom, veď čítajte ďalej). Exkurzia do "minulosti", čiže súčasného San Francisca je niečo ako nechcená (alebo chcená, neviem to posúdiť) komédia s pripojenou greenpisáckou agendou. Príklad za všetky drobné: Tentokrát to kapitán trochu pokazil a neznalý dejinných súvislostí vyslal jediného rusa z posádky hľadať lode s nukleárnymi reaktormi do vojenského prístavu - dosť lacný a dopredu odhaliteľný spôsob ako sa zabaviť na startrekovský účet. Celý film je ladený v tomto nepodarenom, komickom tóne (dokonca tu v jednom momente hraje niečo ako cirkusová hudba). Originálne Zachráňte Willyho. Slušný prisladený film pre rodiny, ale ja ako echt sci-fi fanúšik (ak sa tak môžem označiť) som nebol uspokojený. Hrajú tu síce postavy zo Star Treku, ale dej nie je vobec startrekovský. Kde zmizli rokovania, rozpory v posádke, filozofické uvahy, neznáme formy života a prefíkaní alebo aspoň hrubí nepriatelia? Na oplátku sme dostali posádku, ktorá porušuje snáď všetky pravidla cestovania v čase a dokonca bez následkov!(14.4.2017)

Oproti trojce veliký posun v akci, vtipu i příběhu.(29.9.2017)

70% | 6/10(28.1.2019)

za vtipnost se kterou se jse jeste ve Star Treku v takove mire nesetkal(16.11.2009)

zábavnej díl...eko..eko..jinak nevim, kolikátý cestování v čase...v ST světě asi jedno z prvních, ale pozdějc...každej druhej film, každej druhej závěrečnej díl nějaký série...pokaždý něco s cestováním v čase...(29.12.2010)

ZAUJÍMAVOSTI: Pieseň I Hate You, ktorú počúva "punk on bus" nahrala kapela Edge of Etiquette. Kapela spolu fungovala pol druhého dňa a vznikla iba za účelom tejto scény (povodne tam mala byť hudba od Duran Duran). Tvorili ju členovia zvukového štábu a vedúci produkcie Kirk Thatcher, ktorý napísal text piesne, naspieval ju a strihol si i cameo punkáča. V jednom rozhovore sa k scéne, ktorá ho preslávila vyjadril: "Možem vyhrať Nobelovu cenu mieru a moj náhrobok ponesie epitaf Punk On Bus – Star Trek IV."(7.10.2011)

• Adhemar

Startrek pro mě byl vždy největší brak a nové díly nejsou lepší...(6.3.2012)

Tento film má jednoznačně všechny aspekty k hodnocení, je zde jak humor tak i akce, na tomto filmu musím přednést i zprávu o ochraně zvířat, která je krásně zakomponovaná do celého dění a neřuší ani požitek ze sci-fi, kterým se obvikle vyznačuje Star trek. Zvláštní na tomto díle je, že se neodehrává (skoro) ve vesmíru anýbrž na planetě ze Zemi což tento díl odlišuje od ostatních.(a proto) Tento díl považuji za "nejlepší" ze "staré série" (před Pickardem) Life long, and prosper....(13.8.2012)

Tento díl určitými nosnými prvky připomíná jedničku. Opět tu máme odkaz z minulosti který je třeba nějak vyřešit. Ovšem tím podobnost s jedničkou hasne. Ve The Voyage Home máme více akce, humoru a máme tu i cestování v čase. Celkově asi moc zaryté Trekies nepotěšil ale obecné sci-fi fanoušky určitě pobaví/potěší. A to třeba i mladší generaci která jej v dnešních dobách uvidí prvně - sic efekty nejsou zrovna nejlepší, ale díky podání příběhu člověka ani moc nezajímají. Dle mého jeden z nejvydařenějších Star Trek filmů a asi i nejlepší s kapitánem/admirálem Kirkem.(29.8.2012)

Rodinná komédia zo silným ekologickým a pacifistickým posolstvom. Jediný ST film, ktorý dokázal osloviť to najširšie spektrum divákov. Za päť. PS: Záver dvojdielnej ódy na Spocka, po tomto nasleduje óda na Kirka.(22.4.2013)

Star Trek trošku ináč, a čuduj sa svete, funguje to. Vážne a temné na začiatku, odľahčené a vtipné v strede a patetické a vážne na úplný záver, O. K. zrejme by to ináč trekkies nerozdýchali, ale momentálne mi nenapadá iný Star Trek, kde by to takto dobre šlapalo, nadhľad, prvky sebaparódie a zároveň snaha o zachovanie princípov tejto série, skrátka a jasne bomba a ani tie amatérske triky tak nevadia...(23.6.2013)

Nejlepší z těch starých Star Treků(23.7.2013)

Tak toto bola pecka! Keď som to prvýkrát videl, tak som sa chechtal ako blázon. Je to proste podarené. Každému členovi Kirkovej posádky dali celkom slušný priestor. Filmy aj diely Star Treku o cestovaní v čase majú vždy niečo do seba. Paradoxne aj najlepší film s Picardom (ST VIII) bol o cestovaní v čase. Funguje to. Raz mi jeden kamoš povedal: "Ja Star Trek nepoznám, nevidel som z neho nič, vždy som sa to snažil pozerať, ale nudilo ma to, ale ten film o veľrybách, ten bol perfektný." Tu sa prvýkrát upiekol koláč, ktorý proste chutil všetkým. Je jedno, či ste fanúšik Star Treku alebo nie. Tento film sa Vám bude páčiť.(23.4.2014)

Pre mňa najlepší Star Trek. Fascinujúci film nenápadne naznačujúci ľudskú hlúposť pri likvidovaní živočíšnych druhov. Filmy II, III a IV na seba súvisle nadväzujú, a myslím, že to tvorcovia urobili dobre. Zmena lodi a takpovediac aj žánru Star Treku prospela a z 23. storočia sa posádka vrátila do 21. storočia. Bolo zaujímavé vidieť posádku Hviezdnej flotily v uliciach San Francisca. Hláškujúci Spock bol perfektný, hnev Dr. Leonarda H. McCoya na „stredoveké“ metódy liečby bol impozantný. Síce by sa mal Star Trek odohrávať väčšinou vo vesmíre, ale je to príjemná zmena, ktorá pobaví.(4.8.2014)

Jeden z mojich najoblubenejších dielov: prostý dej, trocha ekologického posolstva a spústa vtipných situácií robí pre mňa z tohto filmu čosi výnimočné - namiesto hlbokých filozofických úvah je posádka nútená sa prebojovávať bežným spôspbpm života 20 storočia - autori to poňali s nutnou dávkou humoru (scénka v autobuse Spock vs. Punker nemá chybu) a celkovým odľahčením filmu po ťažkej kláde III - Hladanie Mr. Spocka(3.9.2015)

Výborná komedie a navázní na pátrání po Spockovi. Vlastně úplně první Star Trek který jsem viděla a musím říct,že posádka si mě hned získala.Výlet do minulosti byl výborný tah i v Tosce patří takové díly k mým oblíbeným.Skvělé hlášky,správný startrekovský humor a scéna v nemocnici je prostě nezapomenutelná. Kirk oblbuje bioložku, doktor žasne nad medicínou 20.století,Scoty se snaží mluvit s počítačem pomocí myši,Čechov a Uhura se uprostřed studené války ptají po jaderných lodích. A vše to završuje Spock, kterému se ještě úplně nevrátila paměť,musí lecos trefit od boku,skočí si zaplavat a spojit mysl s velrybami a nedokáže pochopit jak s ním doktor může chtít filosofovat o smrti,když nikdy neumřel.....(17.4.2016)

Starší film, příslušné efekty a tempo. Přesto zábavné a místy vtipné.(5.10.2016)

Film obsahuje spoustu scén, na které se těším vždy znovu a nenechám si je ujít. Za všechny snad jen tuto: Kirk před přistáním na planetu Zemi v 80. letech 20. století jen tak mimochodem prohodí, že v té době se ještě lidé se zástupci mimozemských civilizací nesetkali. Dívá se přitom na Spocka, který bez jediného mrknutí oka a jediného slova utrhne cár rukávu ze svého oblečení a udělá si z něho čelenku, aby zakryl své uši. Rovněž Čechovovo hlasité shánění nukleárních zbraní v centru města stojí za to. Pan Scotty a doktor McCoy rovněž září ve svých úlohách a film se tak stává velepříjemným osvěžením ve startrekovském světě.(4.11.2016)

Spolu so Star Trek VI pre mňa jednoznačne najlepšie filmy z danej série. Aj dnes po 20 rokoch si to rada pozriem, kedykoľvek. Spock na Zemi v 20 storočí teda budil svojim správaním pozornosť. A záver filmu - super koniec. Tomuto filmu sa nedá absolútne nič vytknúť.(14.3.2018)

Tohle je jediný Star trek film, který je pojatý jako komedie a podle mě jednoznačně nejzdařilejší, protože kromě hromady výborných hlášek a momentů, ukrývá i jedno důležité poselství.(11.5.2019)