Star Trek IV: Cesta domů

Star Trek 4: Návrat domů

Star Trek IV: The Voyage Home

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1986, 119 min

Tady se nám rýsuje sequel trojky. Obecně je známo, že lidé kteří neholdují Star Treku (non-trekkies), tak pokud je nějaký ST zaujal, tak to byla právě čtyřka pro svůj zásah do "civilizace" jak ji známe. A onen účel poslání, mise,... netřeba komentovat. Pořád na fantastický úrovni, dvě nezapomenutelný scény: Jedna, jak hrot harpuny (či co to je) vystřelí a zlomí se o maskovaný Bird of Prey, který se nad lodí demaskuje. Ten záběr nemá konkurenci (a všiměte si, jak je pohyblivej). Další, jak ta baba narazí do neviditelný zdi a pohltí ji transporter beam. Mráz po zádech mi běhá... nechybí ani fun, scénky z nemocnice, prostě, nemá to chybu :)(25.4.2008)

Bez zbytočného komentára a vysvetľovania dôvodov prečo také hodnotenie, nikoho nepresviedčam o správnosti môjho názoru, ale patrí to do jednoducho do tématiky mojich naj seriálov a tým je povedané všetko... P.S. Asi najobľúbenejšia časť z najstaršej série.(9.1.2009)

spock v župane zo stoickým klidom brita potulujúci sa v 80.rokoch San Franciscom ..najzábavnejší star trek:)(24.6.2009)

Star Trek IV: Cesta domů je skvělá komedie s milým humorem (doufejme, že to tak i bylo zamýšleno). Jediné co mi na filmu vadilo byla chybějcí zápletka - přiletí loď chce verliby, uvidí verliby a odletí (co to bylo za loď, proč chtěla zrovna plejtváky???) Stejně však musím dát plný počet. (McCoy v nemocnici je jednoduše okouzlující....)(15.1.2011)

Velice dobrý startrekovský film. Scénáře založené na cestách časem do naší přítomnosti jsou velice silné, což se ukázalo i v jednom voyagerském dvojdíle, který byl nápadně podobný Cestě domů.(24.3.2011)

tak trošku podivná téma "Cesty domov" ma skutočne dostala:D. Tentokrát je Star trek film vyváženou kombináciou sci-fi, humoru, dobrodružstva, akcie i filozofie. 90%(2.2.2011)

Jeden z nejvtipnějších celovečerních Star Treků od Star Trek: The Motion Picture a také bohužel jeden z nejméně reálných. Děj a zápletka jsou dobré ale je třeba je brát s velkou nadsázkou. Některé části působí jako komedie ne-li parodie. Kýčovitý závěr. Zajímavější než Star Trek II a Star Trek III. Verdikt: 3* a 75 %.(21.7.2011)

Vtipné,akční,zajímavé.Tenhle Star Trek je podle mě ten nejlepší.(17.3.2012)

Mě se Cesta domů nakonec líbila o něco méně než Khan a Hledání Spocka, přesto je to jeden z těch lepších Star Trek filmů. První polovinu filmu to je klasický vesmírný Star Trek, přímo navazující na minulý film. Když se ale posádka Enterprise ocitne v naší současnosti, vůbec jsem to tak dobré nečekal. Celý film je parádně vtipný ( Spockovo tápání ) a zábavný, akce tentokrát bylo o trochu méně ale kupodivu to vůbec nevadilo. A ten konec byl tak trochu i dojemný. Takže celkově spokojenost. 80%.(31.3.2012)

Určitě druhý nejlepší film této série Star Treků, který sbírá kredity také návštěvou hrdinů v naší současnosti (těch dvacet třicet let stáří filmu nehraje roli) a konfrontací zvyků a technologií 23. století s naší dobou, která má za následek spoustu dobrodružných i příjemně vtipných situací. Skvělým doplňkem byla práce s tématem velryb, která výtečně posloužila jak sci-fi námětu, tak nenásilnému ekologickému apelu, upozorňujícímu na nebezpečí vyhubení těchto inteligentních tvorů. Cesta domů je zábavné dobrodužné sci-fi, které sérii pozvedlo opět do vod poctivého nadprůměru. Pochválit musím i technickou stránku.(7.12.2013)

Jeden z těch lepších filmů Star Treku. Tentokrát se posádka vydává zpátky v čase, aby zachránila lidstvo před jistou zkázou od jisté neznámé „sondy“. Vtip je v tom, že musí zachránit velryby před vymřením. Taková zápletka zní doopravdy lacině – a taky laciná je. Celý film je ve své podstatě komentář na moderní dobu a sebedestruktivní chování lidstva (které se přece „nikdy nechová logicky“), s ekologickým podtextem. I přes tento okatý nešvar však nelze filmu upřít určité klady. Především se už tak zbytečně netáhne a nepůsobí natolik zbytečně, jako díl předchozí. Navíc mu neobyčejně prospívá trošku komediálnější pojetí, kdy se musí posádka vypořádat s rozdílnostmi v tehdejším chování lidí (klející Spock je fakt super). Ačkoliv je to tedy blábol, a na dvojku (Hněv Khana) určitě nemá, míra zábavnosti výsledný dojem z příběhu docela napravuje – 7/10.(31.10.2014)

Bomba! Myslím, že je to velmi zábavný IV. díl trilogie. Napětí, dramatické situace, nebezpečí, humor, láska k přírodě a lidem, přátelství a Spock. Leonard Nimoy překvapivě pochopil podstatu Star Treku, tzn. nebrat se tak vážně a nadchnout diváky zaujetím pro věc.(8.8.2017)

Tentokrát mohu říct, že jsem byl doslova nadšen. Konečně se tvůrci ubrali trochu jiným směrem a pochopili, že si v tomto žánru musí občas ze sebe udělat i srandu. Cesta domů je napínavá, zajímavá a hlavně vtipná. Rozhodně se jedná o nejlepší díl Star Treku, který jsem do teď viděl. Mimo to díky tomuto dílu si začínám velice vážit Leonarda Nimoye jako režiséra.(1.12.2017)

Asi nejlepší z filmových Star treků, skvěle konfrontující svět Star Treku s naší dobou. Právě setkáním budoucí a současné civilizace vzniká prostor pro odlehčený příběh plný vtipných situací. Skvělý film(16.3.2007)

Jeden z mých nejoblíbenějších...Ekologie, humor, letadlová Enterprise, Spock,... Klasika...(14.9.2010)

• Lilloos

Samo o sobě to sebeparodování dopadlo dobře, odlehčení určitě mnozí uvítají, ale já, okouzlená prvním filosofujícím dílem, postrádala tu typickou startrekovskou atmosféru. Tohle jakoby patřilo nejen do jiné doby ale i jiného vesmíru.(17.11.2015)

Naprostý vrchol celého Star Treku. Pokud si dobře pamatuju, nepadne ve filmu jediný výstřel, nic nevybuchne, dokonce tu chybí jakýkoli záporný hrdina, kdysi dávno ale nic z toho sci-fi nepotřebovalo. Původní posádka zavítala do současnosti (z hlediska natáčení) minimálně třikrát, tentokrát si ale z časových paradoxu hlavu neláme. Rozdělí se do několika skupinek a soutěží, kdo si lépe vystřelí z lidstva koncem 20.století. Chekov (pochopitelně se svým přízvukem) se poptává po uranu v San Franciscu, Spock se snaží napodobit mluvu ulice a vyslouží si potlesk v autobuse "vypnutím" pankáče, McCoy komentuje současnou lékařskou vědu a Scotty komunikuje s počítačem. A samozřejmě nebyl by to Kirk, kdyby nenavazoval kontakt s místní ženskou populací. Ale Gillian byla moc sympatická a Kirk by si jí zasloužil víc než Nexus. Ale není to jen výborná komedie, ten ekologický podtext je příjemný, v té době ještě nebyla ekologie zneužívána pro politické účely. Navíc pro velryby jsem měl vždy slabost (od Samsona&Sally). Tehdá to bylo mé třetí setkání se Star Trekem a navždy se ze mě stal trekkie. 96% double dumbass on you(17.2.2006)

Nejen proto, že mám rád cestování časem jsem si tento film oblíbil a považuji ho za bezkonkurenčně nejlepší odkaz klasické série ST 90 %.(29.5.2009)

Čtvrtý Star Trek pod Nimoyovou taktovkou byl trefou do černého, a zápletka s cestováním časem nebyla tak úplně k zahození. Posádka se na Zemi ve 20. století dostává do spousty komických situaci a tak je jistá jiskra, která mi v dřívějších filmech chyběla, doplněna velkou dávkou humoru. Nápad s velrybami je minimálně velmi nečekaný, ale budiž. Několik chybiček se najde (třeba pro mě nepochopitelný otřesný design sondy, která se pohybuje bůhví jak???), nicméně jsem se vážně bavil a zaznamenávám si první ST film, který se mi opravdu líbil nejen z retrohlediska.(16.4.2011)

Určitě nejvyzrálejší Star Trek s Williamem Shatnerem v hlavní roli. Napínavý, velmi vtipný. Zápletka sice v bledě modrém kopíruje první film (těleso odkudsi z vesmíru vysílá signál k Zemi, ale nedostává se mu odpovědi, a navíc ničí vše v dosahu...), ale to vůbec nevadí, jelikož řešení problému je úplně jiné, opravdu originální, prošpikované spoustou nezapomenutelných hlášek...(25.9.2007)

Tohle je spise sci-fi komedie se jmenem Star Treku a s herci Star Treku, nez opravdicky Star Trek. I tak je to jeden z nejlepsich ST, zde ma vysoke hodnoceni prave kvuli tomu, ze ho dokazi snest i neznali, troufam si rict 'naseho', universa. :D Pro vsechny ostatni snad jen: 'Live long and prosper...'(29.10.2009)