Nebe patří nám

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 13 min

Český krátký film o výcviku parašutistů v Dobrovolném svazu lidového letectví. V třímotorovém letadle sloužícím pro potřeby parašutistů jsou připraveni mladí skokani ke svému prvnímu seskoku. Jsou to ti, kteří se, když po prvé spatřili na leteckém dnu sportovní parašutisty DOSLETU, přihlásili do para-oddílu. Nyní po absolvování tvrdého výcviku na překážkové dráze a nácvikových můstcích mají zkusit svou připravenost ve skutečnosti. Mnohým vzaly první dojmy z výšky trochu odvahy, ale to netrvá dlouho. Jakmile se ozvou povely k výskoku, jsou mladí skokani již opět na svých místech. Seskok netrvá dlouho, ale je nezapomenutelným zážitkem. Porašutisté se proto připravují k dalším závažnějším sportovním úkolům: ke skokanským soutěžím, k výškovým seskokům a k výchově nováčků, kteří se stále hojněji hlásí do řad našich parašutistů. (FILMOVÝ PŘEHLED 34 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

Sportovní parašutismus má slavnou tradici v Sovětském svazu, kde je již po léta jedním ze skutečně masových sportů. Vysokou úroveň sovětských skokanů dosvědčují časté zprávy o opětovných rekordních výkonech při výškových seskocích i při dokonalém ovládání padáku. Také v zemích lidové demokracie se v poslední době tento sport úspěšně rozvíjí. Je tomu tak i v Československu, kde naše lidová vláda správně pochopila význam tohoto sportu pro obranu míru a rozsáhlou finanční i materiální pomocí zajistila rozvoj parašutismu. Vojenští instruktoři svou odbornou pomocí pomáhají zajistit výcvik mladých sportovních skokanů po odborné stránce. Jedině tato pomoc umožnila tak obrovský rozmach činnosti sportovního parašutismu, jehož jsme v posledních dvou—třech letech v našich zemích svědky. Uvědomujeme si radostnou skutečnost, že nám v našich skokanech Dobrovolného svazu lidového letectví vyrůstají nové, početné kádry zdatných obránců vlasti, kteří po boku hrdinných sovětských parašutistů se slavnou bojovou tradicí z let Velké vlastenecké války stoji pevně na stráži míru. Filmový přehled 34/1953 ()