THE CAGE je první pilotní díl seriálu Star Trek. Jde o první a zároveň jediné dobrodružství kapitána Christophera Pika (Jeffrey Hunter), který byl následně nahrazen kapitánem Kirkem. Hvězdná loď Enterprise zachytí nouzové volání ztroskotané lodi. Při pátrání po trosečnících však kapitán Pike padne do pasti bytostem s ohromnými telepatickými schopnostmi a Hrozí mu, že zůstane navždy uvězněn v kleci. (lord_styx)

kinej

Pilotní díl Star Treku je asi hlavně pro ty nějvěrnější fanoušky, neutrálnímu divákovi nemá The Cage moc co nabídnout. Největším problémem je, že film působí strašně lacině. Všechny kulisy a kostýmy jako by byly vyhrabány ze skladišť filmových ateliérů po tom co si své již odsloužily v jiných filmech. Navíc mentální kamufláž není zrovna nejatraktivnjěším tématem. Cítím z toho snahu ukazovat co nejvíce sci-fi, za použití těch nejlacinějších prostředků Na druhou stranu je celé to zpracování poměrně roztomile naviní. ()

KarelR

Spoustu papundeklových kulis a zoufalou akci tu vyvažuje zajímavý příběh a Hunterovo charisma, takže to jako svoje první setkání se starým Trekem hodnotím nadmíru pozitivně. ()

EdaS

Úplně první díl Star Treku má opravdu slušný příběh a pro laciné kulisy ve starých sci-fi mám slabost, takže spokojenost. ()

Skejpr

V zásadě klasická sympatická papundeklovka, která je nejen strašně naivní, ale také logicky strašně děravá. Logika se tomuto dílu kapičku vyhla.. ()

Hellboy

Zajímavý nápad pohřbený zpracováním. Nedivím se, že tenhle pilot byl zamítnutý a (jestli to dobře chápu) tak byl odvysílán až v roce 1987 jako náhražka při stávce scenáristů. Z tohoto filmu do původní série zůstal pouze Spock a i ten málem ne. No a kapitán Pike mi nevadil, klidně bych si ho dovedl představit na místě Kirka. Takže 3*** hlavně za historický význam, než za skutečné kvality filmu. ()

Dan9K

Povedený pilot se zajímavou zápletkou (tehdy jistě dost originální), ve které je vám skoro i jedno, že i když se podíváte na všemožná místa světa, nevystrčíte ani půlku nožky z papundeklového studia. Těšil jsem se na mladého Spocka, ale první housle tady hrál Hunter alias Pike a je škoda, že se tenhle kapitán už pak v dalších dílech neobjevil, až tedy nečekaně po dlouhých 43 letech... ()

Tom_Lachtan

´ještě včera bych byl přísahal, že místo kapitána "Pípající krabicoidní vozík" Pikea se tu už proháněl James T. Kirk, ale to dokazuje jen to, že se pomalu blíží čas, kdy bude nutné velké Star Trekovké opakování, už jen proto, že tenhle pilot, který byl odvysílán až roky po té, co byl vyroben má jeden velký klad - je chytrý, v žádném případě není filosofický, k čemuž se okolní diváctvo snaží přesvědčit někteří zmagoření trekies pod vlivem zelených houbiček, ale je chytrý, ve své podstatě natolik, že by jeho základní princip mohl s určitou dávkou změn (například s eliminací všudypřítomného polystyrenu) bez problémů fungovat i teď (o kolika scifi z šedesátých let by se to dalo říct?). Úctyhodný počátek jednoho velkého kultu, ve kterém ještě pan Spock nepůsobí jako parodie sebe sama. ()

JohnnyD

Skvelý pilot seriálu oplývajúci atmosférou klasických sci-fi z 50tych a 60tych rokov (tj. papundeklovými kulisami a dokreslenou scenériou) a inteligentným fantastickým príbehom. ()

Nin

Upřímně řečeno se mi zdá tento pilot lepší než všechny díly Star treku z první řady... (9/10) ()

mzss1

|73%| První pilot k tomuto známému a jistě úspěšnému seriálu, který má tolik fanoušků a je k němu dodnes vyráběno tolik věciček pro pravé fandy. Knížky, postavičky, trička, hrnky atd. Já, jako nezaujatý divák jsem tento seriál nikdy neviděl až na pár starších dílů. Moc jsem tomu nevěřil, tak tomu dávám šanci a chci si pár dílů, zejména pilotů zkompletovat, abych si vytvořil názor. Naštěstí jsem začal velmi dobrým hodnocením, tak si třeba seriál oblíbím. Uvidíme. Tato první a prodloužená epizoda byla opravdu nenáročná, jednoduchá, ničím víc nepřekvapující- nápadů mohlo být víc, zejména vylíčení, hlubší poznání hlavních hrdinů a jejich lodě atd, ale nevadí. Přesto mě to bavilo od začátku do konce krásně a výrazně nadprůměrně, takže nemám žádný velký důvod dávat nižší hodnocení než slabší, ale poctivě zasloužené 4*. Na tu dobu se povedlo hezky vykreslit sci-fi prvky, lodě, prostředí a nelidské bytosti, které mě zde zaujali. Efekty, používání zbraně jakéhosi laseru atd, to vypadalo dost lacině a staře, ale mě to sedlo, na tu dobu - co víc si přát, že ? Samozřejmě by se to dalo o trochu zvládnout lépe, ale já si nestěžoval. Nuda zde nebyla a té já jsem se obával. Úvod klidný, pomalý - normální seznámení s postavami, které mohlo být v průběhu filmu hlubší, ale je to jen první díl toto, tak co už. Prostředí bylo na tu dobu rovněž hezky vykreslené, k tomu též nemám co říci špatného. Nejvíc mě zaujali jakýsi jak bych to nazval, nelidské bytosti + jejich myšlnekové triky. A nejvíc mě potěšila zajímavá, nenáročná a přesto trochu nečekaná pointa, takže to mě utvrdilo v tom abych tu 4* nakonec dal. Z toho vyplývá, že mě příběh chytnul - byl jednoduchý, ale bavil mě. Navíc zde nebylo nic složitého abych nějak dlouze a namáhavě přemýšlel. Hudba splnila svůj standart, průměrná, ale hodila se k této epizodě. Herci byly dobře zvolený. Hlavní hrdina mě zaujal, ale přesto mě nevím proč zaujala postava Spocka - taková tajemná a velmi chytrá, takže se na tuto postavu můžu těšit v dalších pilotech či i dílech. Ještě zmíním myšlnekové triky těch mimozemských tvorů - nechci je teda tak nazývat, ale jsem v tomto seriálu nyní nováček. Ty myšlenkové triky a manipulace mě potěšily. Bývá to hodně v novodobých filmech, tak mě potěšilo, že i v této době měly tvůrci takový nápad. Jenom scéna, kdy hlavní hrdina bojoval s tím jakýmsi člověkem v tom zmanipulovaném snu se mi moc nelíbila, ale to je detail. Mohlo to mít víc nápadů a nebylo to celkově tak superhvězdné, abych se na to díval každý den, ale přesto jsem velmi spokojený. Tak jednoduché, tak obyčejné (na tu dobu samozřejmě vydařené), takže jsem nenalezl žádný hlubší zápor. Klidně jsem mohl dát lepší 3*, ale bylo to tak poctivě staré a dobré, že jsem dal lepší hodnocení. I se na to někdy znova ještě podívám. Tempo filmu bylo velké. Takže i nějaká menší napínavost tam byla a hlavně nepředvídatelnost. Samozřejmě všechno bylo v malém, obyčejném ražení...takže to není nějak oslnující, ale já mám dost starých filmů rád. Takže tato první epizoda k ST mi sedla. Nemám co už dodávat. () (méně) (více)

dr.horrible

Nikdy som sa nejak extra nezapájal do debaty, že či Star Trek, alebo Star Wars (rovnako ako Marvel vs.  DC), pretože v detstve som skrátka začal s Marvelom a Star Wars, a už mi to potom ostalo. A začať v dospelosti študovať komiksové DC, alebo televízny Star Trek zaberie niekoľko rokov. Po tých rokoch som sa ale rozhodol, že si od budúceho roku Star Trek skuknem (teda nie celý, len Original Series, filmy a New Generation). A pilot bol obstojný. Prudko televízny, ale zábavný. Jefferey Hunter v hlavnej roli mi prišiel zúfalo necharizmatický, ale môže to byť len zažitou popkultúrnou spätosťou s Williamom Shatnerom. Nimoy, v tých pár scénach, skvelý. 3 a 1/2. ()

stilgar1

Star trekovský pilot, v němž jedinou postavou, která bude tvořit základní (a velmi známou) posádku Enterprise, je právě Spock. Příběhově velmi kvalitní, ovšem ještě ne tak dokonalé, jako následující díly. ()

Fingon

Pokud si odmyslím primitivní kulisy (a Spocka, který ještě musí dozrát), není to vůbec špatné - femme fatale, mimozemšťané s tak velkými mozky, že to vypadá, jako by jim na hlavě rostla druhá prdel... trocha psychologie, psychoanalýzy a nejrůznějších settingů... ()

honajz

Ani se nedivím, že tenhle pilot diváci poprvé uviděli až po dvaceti letech jako raritu. Chybí tomu totiž veškeré startrekovské atributy, i když příběh samotný má určitý potenciál výpovědi. Ale premisy jsou žel tak vágně nahozené, že netušíme, oč vlastně těm podzemšťankám skutečně jde, a možná to netuší ani ony samy. ()

jonyyy

Řekl bych, že na starý Star Trek nadprůměrný díl. Dojem možná trochu kazí papírovo-igelitové kulisy. Jinak zbytek ani nepůsobí moc kýčovitě, jak bývá u mnohých epizod ST zvykem. Spokojenost. 70% ()

ScarPoul

Jediné čo mi tak fakt vadilo boli kulisy a kostými mimozemšťanov. Vizuál pôsobí béčkovo a všetko je to spravené z lepenky a nejakej umelej srsti či čo. Na druhú stranu v rámci scenáru, dialógov a základnej myšlienky je to kupodivu veľmi funkčné a dobre napísané. Vidno, že ten Roddenberry mal talent. Okrem zaujímavých schém, ktoré v tomto pilote nemajú kedy nudiť, si tu necháva aj priestor pre vtip, ktorý mu funguje. V zásade som milo prekvapený. ()

PanCitron

Pípátka, blikátka, papundekl. Prostě skvělé. A především jsem se hodně bavil, což se mi u Pilotů často nestává. ()