Star Trek II: Khanův hněv

• slovenský

Star Trek II: Khanov hnev

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1982, 108 min

Oproti prvnimu dilu akcnejsi, zajimavejsi pribeh, navic trikove lepsi, hudba opet paradni a mame tu skutecnyho zaporaka, s kym muze posadka Enterprise bojovat. Montalban ma sice priserny haro, ale jinak hraje paradne. I kdyz clovek neznalej serialu nektery odkazy nepobere, opet se film da sledovat bez nejakejch velkejch znalosti. No a tentokrat mi prislo, ze Shatner hraje jeste o chlup lip a je perfektni. Film tak trochu srazi jen zdlouhavej uvod, kdy chvilku trva, nez se Kirk dokope na palubu a zacne se neco dit, ale neni to nejak moc dlouho a ani ten uvod nenudi, takze celkove solidni a uz se da rict i akcni sci-fi, kterymu nemam nic moc co vytknout, ale vic jak lepsi 4* to nebudou.(13.6.2009)

Enterprise sice ve druhem Star Treku opustila lehce filozoficky vesmir ala 2001 z jednicky, ale o to zazivnejsi a plnohodnotnejsi je to napodruhe typicky trekovske zradlo. Kupodivu mi nijak zvlast nevadil ani James Horner, ktery nahradil Goldsmithe a zdatne pokracuje v jeho praci. Clenove posadky stale v plne forme a hlavne to spravne pritvrdilo diky az Cronenbergovsky hororovym vsuvkam s cervama lezoucima do ucha, ze kterych jsem mel v mladi nocni mury. Finale navic hraje silne na emoce, takze je The Wrath Of Khan vyborne funkcni i jako samostatny film, ne jen jako jedna z mnoha Trek kapitol. 8/10(5.4.2014)

Popravdě řečeno, od legendárního Khana jsem čekal o mnoho většího frajera - kromě jedné scény (hned té první, v níž se objeví) ve mně nevzbuzoval žádný velký respekt (ta jeho údajná superinteligence mi přijde poněkud pochybná). Vlastně mi ze všech startrekovských hlavních padouchů, s nimiž jsem se zatím setkal (momentálně mám za sebou 5 z 12 filmů), přišel asi nejslabší. Už jen ta "amazonská" stylizace jeho posádky je dost cheesy (holt 80. léta a jejich záliba v nevkusné módě a účesech). O akci tu divák moc nezavadí, rozjezd poměrně pomalý (stejně tak tempo celého filmu) a zápletka dost jednoduchá (což není nutně zápor, spíše varování, aby někdo marně neočekával složitý děj s hromadou zvratů a šokujícími pointami). Napětí sice funguje, ale opravdu znatelné je jen v klíčových scénách. Rozhodně mě potěšily na svoji dobu výborné triky, zato nepříjemně mě překvapil emoční chlad v sekvenci, kvůli níž se film tak proslavil. 70 %(9.6.2013)

Po zhlédnutí prvního dílu, který byl tak trochu mimo hranice mého chápání, jsem myslel, že dvojka mě potěší o trochu víc. Bohužel se to nestalo. Vůbec nějak nechápu celý ten star trekovský fenomén. Tak nevím v čem je problém. Flm, ve kterém se záporák s hlavním hrdinou ani nesejdou tváří v tvář a který je postaven pouze na tom, jak co nejefektivněji napodobit otřes lodi při pomyslném výbuchu, se mi prostě nějak nezamlouvá. Tak jsem to přetrpěl a ještě si hodně rozmyslím, zda se budu věnovat i dalším dílům. Bohužel celkem zklamání.(18.12.2011)

Stejné herecké obsazení, jako v prvním filmu. Zde akorát přibude Khan. Toho si ve filmu zahrál Ricardo Montalban. Hudbu tentokráte komponoval James Horner. Režisér Nicholas Meyer spolupracoval z Gene Roddenberrym, podle jehož předlohy se film natáčel. Tento příběh se odehrává ve 23 století. CITÁT - Romulanské pivo........... Ve 26 minutě je použit stejný záběr, jako ve filmu prvním. Dopravní modul prolétá kolem kosmické lodě Interprise, podle levého boku. Loď je osvětlená, a ikdyž se modul dostane do světla, nevrhá na boku lodi žádný stín, ale na jeho povrchu je vidět výrazná světelná změna. DIALOG : PORUČÍK SAAVIK ( Kirstie Alley ) - Kirk je tak......lidský. SPOCK ( Leonard Nimoy ) - Nikdo není dokonalý.......... CITÁT - Warp pět !!.......... Co je více ohrožuje ? Projekt Genesis nebo snad sám Kapitán Kirk ? Khanův hněv je obrovský. Zajme loď Reliant - NCC 1864 - a blíží se s ní k Interprise - NCC 1701 - . Pravidlo Klingonů zní - CITUJI - Pomstu je nejlepší servírovat za studena......... V tomto snímku je Spock obviněn kapitánem Saavikem ze lži. Spock na to reaguje slovy - CITUJI - Jenom jsem přeháněl.......... Pěkný příběh o pomstě, smrti a novém životě. ..........lety vesmírné lodě Interprise budou stále pokračovat. Jejich nekonečným posláním je zkoumat podivné neznámé světy, nové formy života, nové civilizace.....a s odvahou zkoumat místa, kam lidská noha nevkročila..........(24.4.2011)

• - Roddenberry původně psal scénář, který zahrnoval Klingony, cestování časem a vraždu Johna F. Kennedyho. Studiu se však námět nelíbil, a tak povolali producenta Harve Bennetta, který Star Trek do té doby neviděl. Rychle to však napravil. Zhlédl celý původní seriál, kde ho zaujala epizoda "Vesmírné sémě", a námět byl na světě. (mirliflore)

• - Původně měla ve filmu figurovat ničivá federační zbraň The Omega System. Jelikož se však k mírumilovné Federaci moc nehodila, byla nahrazena terraformačním zařízením Genesis. (mirliflore)

• - Pri nakrúcani obrovského výbuchu bežala kamera rýchlosťou 2500 snímok za sekundu. Scéna sa natáčala v Cow Palace v San Franciscu iba jednu sekundu, ale vo filme trvá 104 sekúnd. Klasická 35 mm kamera natáča rýchlosťou 24 snímok za sekundu. (ursinko)