Star Trek II: Khanův hněv

• slovenský

Star Trek II: Khanov hnev

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1982, 108 min

Druhé shlédnutí a zvedám hodnocení na 70%, ale tak tak. Oproti prvnímu dílu je tu už značný posun k lepšímu, dočkáme se i nějakých těch soubojů a normálního (šíleného, pomstou hnaného) protivníka, který mi seděl. Přestože na přesun na Enterprise zase čekáme pár desítek minut, toto čekání je vyplněno zábavnými akcemi - ať už operace Kobayashi Maru (znovu jsem musel ocenit, jak dobrou práci udělali kluci-pánové na Star Treku (2009), zase se dočkáme pár slov ve Vulkánštině a při druhém souboji Enterprise s Khanem dokonce i čehosi silně připomínající ponorkovou bitvu z Pluj tiše, pluj hluboko (aspoň myslím, že to byl on - je to už dávno).(16.5.2006)

Khanov hnev je diel filmového Star treku, ktorý rokmi neuveriteľne zostarol. Jeho vizuál je zastaralý, vesmír v ňom zobrazený pôsobí omnoho archaickejšie ako ešte staršie Hviezdne vojny a nikdy sa nedostaví ten príjemný pocit z diaľav vesmíru. Ja som to výprave neuveril. Hlavný záporák vyzerá ako ikonická prestárnutá pop hviezda 80tych rokov, ktorá sa snaží o comeback. Kladom je ale scenár, ktorý bol vždy prednosťou či už seriálových, ako aj filmových Star Trekov. Na vyššie hodnotenie to ale nestačí.(13.7.2012)

„The needs of the many outweigh the needs of the few. Or the one..“ Vyžilý rocker s depilovaným hrudníkem a admirál suterén s bryndákem pod krkem si to rozdávají na galaktickou férovku, vše smrdí studiem na sto světelných let, triky jsou odleželejší, než vulkánské pivo a Spock si pohledem odměřuje poručíka Saavikovou a v duchu si říká, kdopak to (zase) mluví. Pokud jste na pravidla hry jménem Star Trek už kdysi nepřistoupili, čeká vás od Meyera zkouška Kobayashi Maru.. Vím, že nelze vzhledem k technologiím srovnávat nesrovnatelné, nicméně herecká představení porovnat mohu a v tomto ohledu frontman Modern Talking Revival prohrává s Cumberbatchem na celé čáře..(23.6.2014)

Výtečná scifárna, které nechybí hutná atmosféra, akce, kvalitní záporák a výtečná hudba. Je radost sledovat tento příběh lodi Enterprise a její posádky. Už první díl nasadil docela solidní laťku, v pořadí druhý celovečerák ji s lehkostí překonal, jsem zvědav, jak se bude nastolená úroveň (ne)udržovat. Fandové ST asi neunesou ten konec. "The needs of the many outweigh the needs of the few"(8.5.2009)

Vyprázdněné osmdesátkové béčko, které se však stává jakousi esencí "startrekovské" poetiky. Zápletka průměrné epizody natažená na dvouhodinovou stopáž, celý děj se odehrává ve čtyřech podobných kulisách, postavy více mluví než konají a když dojde na akci, tak je nepříjemně statická, až to bolí. To vše navíc s přepáleným a přehrávajícím záporákem v podání Ricarda Montalbana. Jednička byla velkolepý a atmosferický trek, dvojka už je jen "stará dobrá" vesmírná soap opera, jak jí známe ze seriálů. Naštěstí to zde zachraňuje emotivní finále a pár vskutku vypečených scén. Příští setkání však nehrozí. 7/10(1.4.2013)

• - Pri nakrúcani obrovského výbuchu bežala kamera rýchlosťou 2500 snímok za sekundu. Scéna sa natáčala v Cow Palace v San Franciscu iba jednu sekundu, ale vo filme trvá 104 sekúnd. Klasická 35 mm kamera natáča rýchlosťou 24 snímok za sekundu. (ursinko)

• - Efekty pro film se vyráběly ve studiu Graphics Group, které založil otec "konkurenční" sci-fi série Hvězdné války George Lucas. (Divočák)

• - Původně měla ve filmu figurovat ničivá federační zbraň The Omega System. Jelikož se však k mírumilovné Federaci moc nehodila, byla nahrazena terraformačním zařízením Genesis. (mirliflore)