Star Trek II: Khanův hněv

• slovenský

Star Trek II: Khanov hnev

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1982, 108 min

pokračovanie populárnej vesmirnej ságy so zmenou režisera, zmenilo i štyl a tak namiesto pomalého tempa tu máme skvelého zaporáka, iny look filmu (dizajn kostymov, všetko vyzerá viac skutočne a preč je celkova televíznost) a hlavne vynikajúci záver. pri scene s červikmi v uchu som sa v mladosti skoro posral strachom...(1.6.2013)

Jo, admirál tvrdej chleba má, ale zaručeně ne tvrdší než můj otec, který toho osudného večera, kdy jsme se sesedli u Khanova hněvu, sice neměl mstivého renegáta v zádech, nově vznikající planetu před nosem, bývalou přítelkyni po boku a krizi středního věku na krku, zato měl hlavu jak škopek z trojice usedavě vzlykajících osob ženského pohlaví, vnímajících závěrečné minuty filmu jako velice negentlemanský políček od scénáristy. Ale jak víme, vše se v dobré obrátilo a touhle bezva zahranou, napínavou a na svou dobu trikově znamenitou space operou s charismatickými hrdiny i záporáky a velice nepříjemnými mozkožravými potvůrkami jsem schopná se vzdor tomu dávnému a přetrvávajícímu traumatu kochat donekonečna.(21.10.2007)

„The needs of the many outweigh the needs of the few. Or the one..“ Vyžilý rocker s depilovaným hrudníkem a admirál suterén s bryndákem pod krkem si to rozdávají na galaktickou férovku, vše smrdí studiem na sto světelných let, triky jsou odleželejší, než vulkánské pivo a Spock si pohledem odměřuje poručíka Saavikovou a v duchu si říká, kdopak to (zase) mluví. Pokud jste na pravidla hry jménem Star Trek už kdysi nepřistoupili, čeká vás od Meyera zkouška Kobayashi Maru.. Vím, že nelze vzhledem k technologiím srovnávat nesrovnatelné, nicméně herecká představení porovnat mohu a v tomto ohledu frontman Modern Talking Revival prohrává s Cumberbatchem na celé čáře..(23.6.2014)

Několikanásobně lepší než než první film, ale osobně nemůžu dát filmu, který místy okatě vykrádá Impérium vrací úder (stavbou příběhu, formálními prostředky), maximální hodnocení. Ale jinak opravdu slušné. Uhuře se zvětšilo afro, McCoyovi obarvili vlasy a Kirk malinko přibral, ale hned v první scéně si ze svých vrásek udělá legraci a to samo o sobě posouvá Star Trek trochu dál k lehkovážnému sci-fi blockbusteru, který se nesnaží zbytečně filosofovat a místo toho spoléhá na solidní triky, výborné akční scény a pořádnou dávku napětí, doplněnou, jako třešničkou na dortu, vypečeným cliffhangerem. Meyer umí.(25.4.2009)

Klasické scífko v plné parádě a miláček z dětství, na kterého se dnes můžu podívat bez uzardění starého nostalgika. Příběh je výborný a mnohem víc než první film propojuje stříbrné plátno se seriálem. Návaznost na seriálový díl "Space Seed" přinesla Khanovu hněvu krom chytlavé zápletly především famózního padoucha v charismatickém provedení Ricardo Montalbana... už v originále měl jeho mladý Khan neuvěřitelné volty, ale hořkost stáří a úporná nenávist vůči Kirkovi té postavě ještě víc dodala švih. Jejich duel je osobní, je spektakulární... je galaktický. Takřka ponorkářská férovka Enterprise a Reliantu v mlhovině Mutara patří do zlatého fondu sci-fi, efekty z ILM jsou neobyčejně poctivé, detailní a jen potvrzují, že sterilita počítačů se těžko vyrovná živosti a (jisté) neumělosti modelů a přirozeného svícení. Soundtrack Jamese Hornera posunul Star Trek od vesmírné lehkosti k akční výbušnosti, je tam méně patosu a víc dynamiky. Možná jenom humoru mohlo být více, ale co by člověk chtěl od dílu s tak fatální ztrátou na konci. Určitě nejlepší film původní osádky Enterprise a společně s Prvním kontaktem nejlepší ST movie vůbec... Pár marginálních střípků: podle všeho první film, kde byla použita CGI animace (sekvence s prezentací projektu Genesis) || Leonard Nimoy původně ve filmu odmítal hrát. William Shatner napůl v žertu tvrdí, že to byla vyjednávací strategie. Nimoy zase, že ke změně názoru ho přiměla právě možná smrt jeho postavy. Ať je to, jak je to, v průběhu natáčení došel k názoru, že úplně zavřít Star Treku cestu by byla škoda a tak doimprovizoval scénu s předáním mysli McCoyovi. Shatner Nimoyovi dodnes neodpustil, že se mu nikdy nepřiznal, že Spockův comeback byl plánovaný už v průběh dvojky. || Režisér Nicolas Meyer Khanovým hněvem debutoval a Star Trek mu byl jako fenomén zcela cizí. Do své vize filmu tak začlenil zkušenosti se svým oblíbeným dětským hrdinou Horácem Hornblowerem. Pokud tedy Enterprise v některých ohledech připomíná loď anglického námořnictva z napoleónských dob, není to náhoda. || V českých DVD titulcích má Enterprise místo štítů kryty a je poháněná elektřinou... další perly jsem nezachytil, protože jsem přepnul na titulky anglické...(23.3.2007)

• - Kirstie Alley v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Spoiler: Leonarda Nimoye k účasti na filmu přesvědčilo to, že si bude moci zahrát dramatickou „umírající“ scénu. (mirliflore)

• - Efekty pro film se vyráběly ve studiu Graphics Group, které založil otec "konkurenční" sci-fi série Hvězdné války George Lucas. (Divočák)