poster

Star Trek II: Khanův hněv

 • USA

  Star Trek II: The Wrath of Khan

 • slovenský

  Star Trek II: Khanov hnev

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1982, 108 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • xxmartinxx
  ****

  Khanův Hněv jsem už před nějakou dobou viděl, ale až teď, napodruhé, jsem ho víc docenil. Sice se Khan na postavu s "nadměrným geneticky vyšlechtěným intelektem" chová docela jako idiot, přesto je pěkné vidět sci-fi nutně nezaložené na dechberoucí akci, ale spíš charakterech a jejich interakci. Škoda, že právě tenhle jeden aspekt nezvládá Abrams, jehož postavy se chovají strojově "podle kánonu", ale chybí jim osobnost a osobitost.(3.6.2013)

 • mzss1
  *****

  |100%| Naprostá spokojenost. Na začátku musím jako tradičně připomenout, že originální sérii, známou ve zkratce jako TOS (The original series) mám rád nejvíc. Přesto vidět filmy po několika letech TOS je pro fanouška staré klasiky velké nadšení. Prvním film nesoucí název: Star Trek: Film (1979) jsem hodnotil 5* (91%). Tam stačilo záživnější pojetí příběhu a něco z TOS - lepší chování a využití postav, ale přesto bylo perfektní. Zato tohle totálně nemá chybu. Jede si to přímočarým směrem, dost to připomíná TOS, ale je to jiné - má to svůj styl. Tradičné narážky Spocka a McCoye, Kirk ve svém živlu, zde jako Admirál, ale přesto řídí lod. Příběh je jednoduchý a zajímavý v tom, že má pozoruhodného záporáka Khana, který se chce Kirkovi pomstít. V jedné epizodě TOS jsme Khana už viděli - tehdy mě zaujal, zde měl aspoň více prostoru. Takže, čekal jsem, že se půjde hned na věc, kdy začne Khan řádit. A ono to šlo hezky mírně, rozvíjelo se to. Bylo to napínavé, dobrodružné a tak dále. Myslím si, že se nedá o Star Treku nějak dlouze debatit. Kdo je velkým fanouškem (osobně se za něj považuji), tak mu stačí málo ke štěstí. Herecké obsazení je skvělé, co k tomu dodávat. Konec mi přišel dosti smutný, ale aspoň dobře sehraný. Akce zde bylo také dost. Hudba se povedla - parádní soundtrack, který obsahoval i motivy z klasiky TOS. Takže tempo a atmosféra - to pomalu houstlo. Čas filmu utekl jak nic - hltal jsem každou sekundu. Nemám co už dodávat.(14.5.2014)

 • Galadriel
  ****

  Po prvním Star Trekovém filmu přišla změna režiséra, změna hudebního skladatele a všechno se obrátilo vzhůru nohama. Změna to ale nebyla ani k horšímu, ani k lepšímu, prostě vznikl naprosto odlišný film. Akčnější, dobrodružnější, zábavnější, ale také zase méně filozofický a hluboký a ani tak veliký. Výborného Jerryho Goldsmithe nahradil rutinér James Horner (který se ale snaží a výsledek není sice výborný, dobý ale ano), znovuobjevení záporáka Khana, který se objevil už kdysi dávno v seriálu bylo na druhou stranu velmi zajímavým tahem a dobrou volbou. Smrt na konci filmu (je tu snad ještě někdo, kdo neví, pro koho si tady přišla zubatá?) musela být pro fanoušky opravdový šok a vlastně i mě pořád ještě dojímá. Velmi dobrý ST film.(11.7.2009)

 • Eodeon
  *****

  Khanův hněv získal postupem času status fanoušky nejoceňovanějšího filmového příspěvku do univerza Star Treku. ačkoliv osobně nesouhlasím, že by vskutku byl nejlepším filmem mezi všemi dnes již třinácti kousky, dobře rozumím tomu, proč se snímek těší až takové oblibě. předně je tomu tak proto, že na rozdíl od předešlého a většiny následujících vychází z přímočaré a v základu nekomplikované zápletky. nemají v něm místo žádná neuchopitelná fantastická mystéria, diváky netrápí žádné filozofické hlavolamy, žádné alegorie jim nenastavují zrcadlo a nenutí je k morálnímu (sebe)zpytování. místo všeho toho film spoléhá "jen" na prostý, avšak spolehlivý archetyp souboje dvou vůdců, dvou odvěkých protivníků, a to v dimenzích hrubé síly i intelektu. ne že by snad oduševnělost scházela filmu docela. své vlastní myšlenky v sobě zjevně nese. jen je nepojednává do přílišné hloubi a nevěnuje jim příliš prostoru. spíš pokaždé jen zabředne pod povrch, aby se trochu osmělil, a vzápětí se kvapem vrací k akci a napětí. co však budí klamný dojem intelektuální hloubky, je těsná návaznost těchto myšlenek na vnitřní prožitky postav a jejich role ve vyprávění. Tím se dostávám k další (tentokrát plným právem) oceňované přednosti filmu - k práci s postavami. první film podle Star Treku postavám péči sice věnoval, každé dal její vlastní smysl a její vlastní úděl, ale to vše se nakonec ocitlo v rozlehlém stínu ústřední záhady a jejího řešení. především však postavy zůstávaly typicky roddenberryovsky "sošné". se startrekovými postavami se vůbec těžko sžívá. s charakterově naprosto dokonalým jedincem, rozumným, poctivým a veskrze čestným není vůbec lehké se identifikovat, a přesto přesně takoví jsou Roddenberryho lidé budoucnosti. to však naštěstí neplatí pro Meyerovy lidi budoucnosti. pro verze hrdinů z Khanova hněvu se pochopení nachází snáz. zde jsou totiž obtíženi méně abstraktními, a proto daleko srozumitelnějšími starostmi. řečeno prostšími slovy, postavy filmu jsou lidštější, než jak byly známy do té doby. stačí si vzpomenout na Kirka, když v útrobách planetoidu Regula přemítá nad volbami, které kdysi učinil. sužují ho vzpomínky na malý podvod ze studentských let, kvůli němuž se však nikdy nenaučil zásadní lekci a to nyní může stát mnoho lidí pod jeho velením životy. tím se zase dostávám ke konci filmu a poslednímu z nejvýznamnějších důvodů, proč si film vydobyl svůj kultovní status: "Byl jsem a vždy budu Vaším přítelem..." neboli největší scéna v dějinách filmového Star Treku až po současnost. tím jsem si tak jist, že ani necítím potřebu tak smělý výrok zdůvodnit.(14.10.2017)

 • Skejpr
  *****

  Famózní. Po poněkud nedějovém prvním filmu tu máe skutečně brilantní sci-fi (stále bych to nenazýval akčním filmem) Triky opět polepšily, Enterprise je úchvatná, taktéž pasáž v Mlhovině stojí za to. Občas sice trošku škobrtne logika, ale všechno zachraňuje fantastický Ricardo Montalban a sem tam se i docela uchechtnete (James T. Kirk je sympaťák :) 9/10... nechávám si rezervu na další díly. Nicméně už po tomto filmu mohu říct, že Star Trek se mi líbí mnohem více než Star Wars. P.S. Všimněte si, že James Horner už v té době používal svůj hudební "motiv" , na který dneska narazíte prakticky v každém jeho soundtracku.. skupinku 4 tónů v mollovém nádechu, kdy 3 stoupají a jeden klesne :)(18.7.2006)

 • - Kirstie Alley v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

 • - Spoiler: Leonarda Nimoye k účasti na filmu přesvědčilo to, že si bude moci zahrát dramatickou „umírající“ scénu. (mirliflore)

 • - Efekty pro film se vyráběly ve studiu Graphics Group, které založil otec "konkurenční" sci-fi série Hvězdné války George Lucas. (Divočák)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace