Star Trek II: Khanův hněv

Star Trek II: Khanov hnev

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1982, 108 min

• O.Peta

Už první díl Star Trekovské série mě nijak neuhranul, ale druhé pokračování je teda ještě o dost slabší. Když se vyhnu nějaké kritice vizuálních efektů, přeci jen je to 30 let zpátky, tak ale už nemohu prominout snahu o akční stránku. Působí to strašně komicky a dost sráží film dolů. To už bylo lepší v jedničce proplouvání vesmírem a očekávání co přijde. Tam bylo jakési napětí. No snad se prokoušu i přes tuto slabotu na další (snad lepší) díly. 45%(12.12.2011)

Oproti prvnimu dilu akcnejsi, zajimavejsi pribeh, navic trikove lepsi, hudba opet paradni a mame tu skutecnyho zaporaka, s kym muze posadka Enterprise bojovat. Montalban ma sice priserny haro, ale jinak hraje paradne. I kdyz clovek neznalej serialu nektery odkazy nepobere, opet se film da sledovat bez nejakejch velkejch znalosti. No a tentokrat mi prislo, ze Shatner hraje jeste o chlup lip a je perfektni. Film tak trochu srazi jen zdlouhavej uvod, kdy chvilku trva, nez se Kirk dokope na palubu a zacne se neco dit, ale neni to nejak moc dlouho a ani ten uvod nenudi, takze celkove solidni a uz se da rict i akcni sci-fi, kterymu nemam nic moc co vytknout, ale vic jak lepsi 4* to nebudou.(13.6.2009)

Po prvním Star Trekovém filmu přišla změna režiséra, změna hudebního skladatele a všechno se obrátilo vzhůru nohama. Změna to ale nebyla ani k horšímu, ani k lepšímu, prostě vznikl naprosto odlišný film. Akčnější, dobrodružnější, zábavnější, ale také zase méně filozofický a hluboký a ani tak veliký. Výborného Jerryho Goldsmithe nahradil rutinér James Horner (který se ale snaží a výsledek není sice výborný, dobý ale ano), znovuobjevení záporáka Khana, který se objevil už kdysi dávno v seriálu bylo na druhou stranu velmi zajímavým tahem a dobrou volbou. Smrt na konci filmu (je tu snad ještě někdo, kdo neví, pro koho si tady přišla zubatá?) musela být pro fanoušky opravdový šok a vlastně i mě pořád ještě dojímá. Velmi dobrý ST film.(11.7.2009)

Khanov hnev je diel filmového Star treku, ktorý rokmi neuveriteľne zostarol. Jeho vizuál je zastaralý, vesmír v ňom zobrazený pôsobí omnoho archaickejšie ako ešte staršie Hviezdne vojny a nikdy sa nedostaví ten príjemný pocit z diaľav vesmíru. Ja som to výprave neuveril. Hlavný záporák vyzerá ako ikonická prestárnutá pop hviezda 80tych rokov, ktorá sa snaží o comeback. Kladom je ale scenár, ktorý bol vždy prednosťou či už seriálových, ako aj filmových Star Trekov. Na vyššie hodnotenie to ale nestačí.(13.7.2012)

Enterprise sice ve druhem Star Treku opustila lehce filozoficky vesmir ala 2001 z jednicky, ale o to zazivnejsi a plnohodnotnejsi je to napodruhe typicky trekovske zradlo. Kupodivu mi nijak zvlast nevadil ani James Horner, ktery nahradil Goldsmithe a zdatne pokracuje v jeho praci. Clenove posadky stale v plne forme a hlavne to spravne pritvrdilo diky az Cronenbergovsky hororovym vsuvkam s cervama lezoucima do ucha, ze kterych jsem mel v mladi nocni mury. Finale navic hraje silne na emoce, takze je The Wrath Of Khan vyborne funkcni i jako samostatny film, ne jen jako jedna z mnoha Trek kapitol. 8/10(5.4.2014)

• - Roddenberry původně psal scénář, který zahrnoval Klingony, cestování časem a vraždu Johna F. Kennedyho. Studiu se však námět nelíbil, a tak povolali producenta Harve Bennetta, který Star Trek do té doby neviděl. Rychle to však napravil. Zhlédl celý původní seriál, kde ho zaujala epizoda "Vesmírné sémě", a námět byl na světě. (mirliflore)

• - Původně měla ve filmu figurovat ničivá federační zbraň The Omega System. Jelikož se však k mírumilovné Federaci moc nehodila, byla nahrazena terraformačním zařízením Genesis. (mirliflore)

• - Efekty pro film se vyráběly ve studiu Graphics Group, které založil otec "konkurenční" sci-fi série Hvězdné války George Lucas. (Divočák)