Tančím, abych žil

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Hudební / Životopisný

USA, 2006, 113 min

Nevím, kdo nazval tento film muzikálem, ani dramatem bych to nenazýval. Každopádně Antonio, učitel tance, se rozhodne učit studenty s problémy po škole jeho tancům. To se jim však nelíbí a stále mu dělají problémy, nakonec jejich černou muziku smíchají s tím jeho a vznikne prolínání dvou světů, dvou hudebních středů a naděje na lepší život, na to, že můžou dokázat trošku něco víc a nemusejí rodit se a umírat stále podle stejných pravidel v jejich drsné čtvrti, kde je úmírání na denním pořádku.(10.1.2007)

Netradiční taneční film, který se zaměřil na klasické tance a samozřejmě nemohl jinak než lehce ustoupit modernějším prvkům tance (jinak by to samozřejmě největší sígry z NY nezaujalo). Postavy nejsou nijak zvlášť zajímavé, snad až na charismatického Banderase; máme tu mladou černošku, jejíž máma je kurva a ona sama čelila pokusu o znásilnění, plnoštíhlý pár trápící jejich objem, studentku na výměnným pobytu bez sebevědomí, hodnýho černocha z kriminálního podsvětí atd. Školáci si postupně najdou cestu k tanci a vyvrcholí to soutěží o prize money proti mnohaletým skillerům vedených bohatou a sexy Morgan. Mám klasické tance rád, přestože sám tančit ani jeden neumím. Film je samozřejmě přitažený značně za vlasy, protože amatéři se po pár týdnech nemohou rovnat veteránům, ale docela dobře se na to koukalo. Trapný scény jsem zaznamenal dvě; návštěvu bělocha u Pierra a závěrečný mejdan v moderním stylu, který nakonec nikomu nevadil. Ještě bych rád vyzvednul herce, kteří se mi líbili - Antonio Banderas mě bavil, šarm má v krvi a stejně tak ten zápal je vidět v jeho filmech často. Alfre Woodard jako ředitelka školy, zpočátku svině a nakonec dobračka. John Ortiz jako minipadouch. A samozřejmě mojí oblíbenkyni z Amerika hledá topmodelku - Yayu. Je to stále kočka :-)(29.11.2014)

Nabušená hudba,"uhladený"tanec a problémová mládež.Niečo podobného sme tuna už mali,avšak Antonio Banderas ma na moje prekvapenie nenudil..!Je pravdou,že ide o naivný snímok(aj keď podľa skutočnej udalosti)ale vážne som sa bavil.Atmosféra nabitá hudbou a slušné prevedenie robí ztohto snímku niečo viac ako len tanečné B!Tanec veľmi nemusím,ale vysvetlenia a názorné ukážky pomocou Banderasa sa mi páčili..!(6.2.2008)

Nesmírně elegantní učitel tance Banderas na trnité cestě k osvícení školních "delikventů", kteří tak maximálně po sobě házejí o přestávce svačinou.. Ač natočeno podle skutečné události, do hlavy se vkrádají Nebezpečné myšlenky, že nosný příběh Take the Lead není pro film zrovna dvakrát originální. Ke konci mi to dokonce připomnělo epizodu Star Dance (ovšem bez břitkého humor Ebena) a kdyby bylo někdy nějaké příště, tak na otázku: „Smím prosit?“ odpovídám obratem: „S Antoniem zásadně netančím..“(16.9.2009)

Od všeho trochu - Hříšný tanec, Tanec v srdci, Sestra v akci, Nebezpečné myšlenky, Nežádej svůj poslední tanec, Smím prosit? a mnoho dalších slaďáků, které čerpají z kontrastu lásky k tanci a outsiderství. To všechno lze znovu najít v novém balení s Antonio Banderasem v hlavní roli. Čili staré téma zas a znovu a záleží jen na vás, jestli máte právě chuť mít opět víru v lepší zítřky.(22.10.2011)

• - Herci spolupracovali s Pierrem Dulainem, aby se správně naučili jeho tanečí kroky. (Karlos80)

• - Původně Antonio Banderas roli Pierra odmítl poté, co si přečetl scénář a dozvěděl se, že je celý film o tancování. Producenti ho poprosili o pár minut, že mu námět vysvětlí. Potom, co si námět poslechl, zhlédnul dokumentární film na toto téma a setkal se se skutečným Pierrem, roli přijal. (Cheeker)

• - Ve filmu se jako jeden z porotců mihne i Pierre Dulaine. (Karlos80)