Tančím, abych žil

Take the Lead

Tanec je môj život

Drama / Hudební / Životopisný

USA, 2006, 113 min

Tanec ako-taký mi toho veľa nehovorí, no a sám som sa k nemu zdiaľky priblížil (alebo ani nie) iba ak pri rôznych pofidérnych kreáciách na tanečnom parkete uprostred hromady ľudí - tým sme si však asi prešli takmer všetci. Že by som tomu ale holdoval nejak viac, užíval si všemožné detaily, striehol na zvládnutie prevedenia atď, tak to nehrozí, k tomu nemám absolútne žiaden vzťah. Banderas taktiež nepatrí zrovna k mojim obľúbencom, čiže východisková pozícia tejto snímky bola v mojich očiach dosť zlá. Určite tomu nepomohol ani fakt, že to bolo priam preplnené rôznymi klišé a dej filmu sa dal odhadnúť už počas úvodných minút. Nejakým zázrakom som sa cez to ale tentokrát dokázal preniesť, no a pozeranie mi nespôsobovalo žiadne výraznejšie trápenie. Chvíľkami mi to síce pripadalo až moc "presladené" a tak ďalej, no nič, čo by som vyložene nezniesol. Nebolo to nijak dotieravé (iba ak trochu), šlo to pomerne plynulo a dokonca ani ten Banderas príliš neprekážal. Takže na to, že absolútne nešlo o moju "šálku kávy", tak to dopadlo ešte pomerne fajn, mohlo to byť aj horšie, oveľa horšie. Každopádne podobných snímok, kde učiteľ/učiteľka prostredníctvom nejakej aktivity zvládne "skrotiť" alebo motivovať problémových žiakov, tých som videl už viacero a niektoré z nich ma zaujali aj o čosi viac. 3/5(5.1.2015)

• Cassandra

Uáá, že já káča se ještě pokouším dívat na filmy typu jak vizionářský učitel vytvořil ze skupiny delikventů lepší lidi - Nebezpečné myšlenky mi měly stačit. Mám ráda Banderase a taneční filmy (dobré taneční filmy, i když jich moc není), ale tady Banderas neměl co hrát, v podstatě se tu skoro netančilo, a film byl v podstatě vyplněn klišovitými dialogy a zobrazováním těžkého života teenagerů. Jedna hvězdička za scénu s otvíráním dveří a obstojnou taneční scénu v závěru.(26.2.2007)

Netradiční taneční film, který se zaměřil na klasické tance a samozřejmě nemohl jinak než lehce ustoupit modernějším prvkům tance (jinak by to samozřejmě největší sígry z NY nezaujalo). Postavy nejsou nijak zvlášť zajímavé, snad až na charismatického Banderase; máme tu mladou černošku, jejíž máma je kurva a ona sama čelila pokusu o znásilnění, plnoštíhlý pár trápící jejich objem, studentku na výměnným pobytu bez sebevědomí, hodnýho černocha z kriminálního podsvětí atd. Školáci si postupně najdou cestu k tanci a vyvrcholí to soutěží o prize money proti mnohaletým skillerům vedených bohatou a sexy Morgan. Mám klasické tance rád, přestože sám tančit ani jeden neumím. Film je samozřejmě přitažený značně za vlasy, protože amatéři se po pár týdnech nemohou rovnat veteránům, ale docela dobře se na to koukalo. Trapný scény jsem zaznamenal dvě; návštěvu bělocha u Pierra a závěrečný mejdan v moderním stylu, který nakonec nikomu nevadil. Ještě bych rád vyzvednul herce, kteří se mi líbili - Antonio Banderas mě bavil, šarm má v krvi a stejně tak ten zápal je vidět v jeho filmech často. Alfre Woodard jako ředitelka školy, zpočátku svině a nakonec dobračka. John Ortiz jako minipadouch. A samozřejmě mojí oblíbenkyni z Amerika hledá topmodelku - Yayu. Je to stále kočka :-)(29.11.2014)

Další schématická klasika á la Sister Act 2 a mnoho jiných, jejíž utopické vyznění na oko "komplikuje" pouze (a)sociální tematika. Na problémová děcka (kde ne všichni vypadají jako z obálky časopisu) se ale přece jen dívá o něco lépe než na uhlazené skromné princezny snící o vysoké/pohádkovém princi/dosaďte si, co chcete. Antonio má tanec v krvi a role mu vyloženě sluší. Líbivka, která neurazí.(30.12.2011)

Kdo má rád hudbu a tanec bude asi spokojen a kdo se rád dívá na Banderase ( jako já) tak taky. Jinak je to další variace na téma, jak mladí a nezbední, a samozřejmě z problematických rodin, k rozumu a disciplíně přišli. A tentokrát první krok (kroky) k cestě za lepším „já“ udává galantní a elegantní tanečník a to v rytmu foxtrotu a tanga. A musím říct, že to tango, kterým probudil zájem u poškoláků a milovníků hip-hopu, bylo vážně parádní a vlastně většina tanečních čísel. Film už tak oslnivý není, je to prostě …. jako vždycky.(14.10.2006)

• - Ve filmu se jako jeden z porotců mihne i Pierre Dulaine. (Karlos80)

• - Původně Antonio Banderas roli Pierra odmítl poté, co si přečetl scénář a dozvěděl se, že je celý film o tancování. Producenti ho poprosili o pár minut, že mu námět vysvětlí. Potom, co si námět poslechl, zhlédnul dokumentární film na toto téma a setkal se se skutečným Pierrem, roli přijal. (Cheeker)

• - Dante Basco hrál studenta střední školy, když mu bylo 31 let. (Cheeker)