Tančím, abych žil

Take the Lead

Tanec je môj život

Drama / Hudební / Životopisný

USA, 2006, 113 min

Tanec ako-taký mi toho veľa nehovorí, no a sám som sa k nemu zdiaľky priblížil (alebo ani nie) iba ak pri rôznych pofidérnych kreáciách na tanečnom parkete uprostred hromady ľudí - tým sme si však asi prešli takmer všetci. Že by som tomu ale holdoval nejak viac, užíval si všemožné detaily, striehol na zvládnutie prevedenia atď, tak to nehrozí, k tomu nemám absolútne žiaden vzťah. Banderas taktiež nepatrí zrovna k mojim obľúbencom, čiže východisková pozícia tejto snímky bola v mojich očiach dosť zlá. Určite tomu nepomohol ani fakt, že to bolo priam preplnené rôznymi klišé a dej filmu sa dal odhadnúť už počas úvodných minút. Nejakým zázrakom som sa cez to ale tentokrát dokázal preniesť, no a pozeranie mi nespôsobovalo žiadne výraznejšie trápenie. Chvíľkami mi to síce pripadalo až moc "presladené" a tak ďalej, no nič, čo by som vyložene nezniesol. Nebolo to nijak dotieravé (iba ak trochu), šlo to pomerne plynulo a dokonca ani ten Banderas príliš neprekážal. Takže na to, že absolútne nešlo o moju "šálku kávy", tak to dopadlo ešte pomerne fajn, mohlo to byť aj horšie, oveľa horšie. Každopádne podobných snímok, kde učiteľ/učiteľka prostredníctvom nejakej aktivity zvládne "skrotiť" alebo motivovať problémových žiakov, tých som videl už viacero a niektoré z nich ma zaujali aj o čosi viac. 3/5(5.1.2015)

Nevím, kdo nazval tento film muzikálem, ani dramatem bych to nenazýval. Každopádně Antonio, učitel tance, se rozhodne učit studenty s problémy po škole jeho tancům. To se jim však nelíbí a stále mu dělají problémy, nakonec jejich černou muziku smíchají s tím jeho a vznikne prolínání dvou světů, dvou hudebních středů a naděje na lepší život, na to, že můžou dokázat trošku něco víc a nemusejí rodit se a umírat stále podle stejných pravidel v jejich drsné čtvrti, kde je úmírání na denním pořádku.(10.1.2007)

Průměrný film s nadprůměrným Banderasem. Zasadit zločin a trest na střední „černošskou školu“ je klišé, ale aby tím trestem byl standardní tanec, to už je něco jiného. Musím přiznat, že jsem byla ke konci filmu trochu zklamaná jednoduchostí a vyřčenými frázemi jako přečtenými z knížky. Jediným plusem po tomto zklamání bylo, že je film inspirován životem.(4.4.2009)

Další schématická klasika á la Sister Act 2 a mnoho jiných, jejíž utopické vyznění na oko "komplikuje" pouze (a)sociální tematika. Na problémová děcka (kde ne všichni vypadají jako z obálky časopisu) se ale přece jen dívá o něco lépe než na uhlazené skromné princezny snící o vysoké/pohádkovém princi/dosaďte si, co chcete. Antonio má tanec v krvi a role mu vyloženě sluší. Líbivka, která neurazí.(30.12.2011)

Mělo by to možná aspiraci na docela slušný snímek, jen kdyby to zas nebylo zaměřené na proměnu mládeže, která se ve svém životě potkává s těžkými ranami. O tanci to v každém případě je, dokonce máte možná chvilku pocit, že někteří skutečně tančí, aby žili. Bohužel ale sjednávaná náprava a výplň volného času pro problémové žáky z toho dělá tradiční americký počin, který je jedním z mnoha. Jediné, co mi zůstane v hlavě, je představa, že já bych se od Banderase do kola vyvést nechala.(4.4.2011)

• - Původně Antonio Banderas roli Pierra odmítl poté, co si přečetl scénář a dozvěděl se, že je celý film o tancování. Producenti ho poprosili o pár minut, že mu námět vysvětlí. Potom, co si námět poslechl, zhlédnul dokumentární film na toto téma a setkal se se skutečným Pierrem, roli přijal. (Cheeker)

• - Dante Basco hrál studenta střední školy, když mu bylo 31 let. (Cheeker)

• - Herci spolupracovali s Pierrem Dulainem, aby se správně naučili jeho tanečí kroky. (Karlos80)