Nekonečná - nevystupovat

• Československo

Nekonečná nevystupovať

No Last Stop – Do Not Get Off!

(festivalový název)

Rodinný / Komedie

Československo, 1978, 84 min

Lasica se Satinským si vždy dokázali dělat srandu z každého, i ze sebe. A někdo je prostě citlivý, když si z něho někdo dělá srandu. Proto chápu i ty odsuzující hodnocení. Děj filmu v tomto případě ani není tak důležitý, důležitá je atmosféra, kterou snímek navozuje. Dnes, kdy každý sní o dovolené u moře, nejlépe v nějakém exotickém ráji, se může dovolená na tak podivném místě zdát jako nemysl. Ale věřte, takový starý strážný domek, někde u opuštěné trati, může mít větší kouzlo, než ten nejluxusnější hotel na Copa Cabana. Za krásnou atmosféru a neopakovatelný humor L+S dávám 4.(7.3.2012)

Jedná se o klasický průměrák rodu dětského, čeledi letní, ve kterým dobrý a špatný momenty uhrály jasnou remízku. Filmu, zejména ze začátku nejvíce ubližovaly občasné vsuvky v podobě různých představ a fantazií, byly totiž udělány značně nešikovně a akorát tak narušovaly srozumitelnost a spád příběhu, nemluvě o tom, že byly zcela zbytečný. Z postav mě nejvíce zaujala soudružka učitelka, s ní bych klidně soudruhoval celé noci. No a celé dny bych nejradši trávil na místech, kde se film natáčel. Jako člověka, který se během léta hrozně rád toulá po naší republice by mě zajímalo, kde se film natáčel. Hlavně kde je ten dům u slepých kolejí ve kterým bydlel Lasica a Satinský, protože to bylo překrásný místo. Úplně jsem si představoval jak se tam válím v trávě u těch kolejí, svítí slunce, já žeru řízek, piju pivo, koukám na modrou oblohu, mám na mysli nesmysli, dělám totální hovno a jsem nejšťastnější tvor na světě. Z toho všeho vyplívá jasný heslo filmu - léto je sexy !(30.1.2010)

Příjemně laděný prázdninový příběh sehrané přátelské dvojice, která si vyrazí na „opuštěnou“ chatu kvůli klidu a pohodě. Jenže co čert nechce – poblíž je zrovna dětský tábor a výrazně zasáhne do života dvou hlavních hrdinů. Česko-slovenský mix se podařil především díky dokonalé ústřední dvojici a také díky příjemné atmosféře, která na člověka z obrazovky přímo sálá. Hudba: Harry Macourek(19.10.2010)

Je potecha sledovať ústrednú dvojicu Lasica - Satinský. Sú to práve oni, vďaka ktorým sa oplatí vidieť tento film. Je vidno, že sa podielali na dialógoch, ktoré sú miestami absurdné, ako sme na to zvyknutý z relácie Ktosi je za dverami alebo z iných scénok. Našťastie im je venovaný dostatočný priestor (i keby mohol byť aj väčší), pretože bez nich by išlo len o tuctový mládežnícky filmík. Áno, áno, konečne sú to Slováci vďaka ktorým je tento český film taký zaujímavý.(29.8.2015)

• pytlik...

Majka odletěla na Gurun a nechala po sobě na Zemi rakety a všelijaká další udělátka... co s tím? No ano, zrecyklovat v dalším filmu. Celou dobu jsem litoval, že si s sebou Majka nevzala i hlavního dětského hrdinu, jehož nechutný knírek tak vesele zkazil další snímek. A skutečně se nedal přehlédnout, protože ten kluk tradičně převyšoval minimálně o hlavu okolní drobotinu. Mimochodem, asi jsem úchyl přes vousy, ale nešlo si nevšimnout, že takový Zedníček měl ten svůj smeták sice jakž takž udržovaný, ale přesto by člověk neměl sebemenší problém při delším pohledu na něj vrhnout. Kdyby mě chtěl políbit, tak to nedám, a né jen proto, že jsem heterosexuál. Chudák Šplechtová, ta určitě měla na víc. V tomto ohledu to naštěstí trochu zachránil Satinský, protože se film točil v době, kdy měl ještě nějaké to estetické cítění. Zajímavost: Režisér Cvrček posloužil jako inspirace pro postavu popleteného režiséra Kohoutka, kterého v Trháku hrál Smoljak. Při natáčení totiž Cvrček špatně pochopil větu ve scénáři "pionýři vystřelí Zedníčka do vesmíru". Samozřejmě se mělo jednat o Pavla Zedníčka, na kterého měli pionýři pěknou pifku, neboť jim pomocí svých dokonalých půvabů (fáro, háro, sluneční brejle, knír & titul Ing.) neustále odváděl jejich vedoucí Miluši Šplechtovou, takže místo koupání museli hrát jakési přihlouplé branné hry. Tím by taky bylo logicky vysvětlené, proč tak ochotně s vystřelováním pomáhali Lasica se Satinským, kteří si sami na krásnou Šplechtovou brousili zuby a patrně i něco jiného. No ale Cvrček místo toho zavádí na scénu malého pionýra jménem Zedníček, který se tak stává prvním dětským kosmounatem. Holt si asi myslel, že když první kosmonaut byl slévač a první kosmonautka šička, tak první kosmonautče musí být také od nějakého řemesla.(6.7.2013)

• - Vo filme sa zopárkrát mihne aj predstaviteľka "Majky z Gurunu" (Spadla s oblakov, 1978), Zuzana Pravňanská. Je tu však ťažko rozpoznateľná. V podstate účinkuje v komparze. (miro63)

• - Film byl věnován mezinárodnímu roku dítěte. (mchnk)

• - V úvode Julo (Július Satinský) vysvetľuje Milanovi (Milan Lasica), že kúpil usadlosť od grófa Drakulu, na čo on odpovie: "Poznám, to je môj strýko". No po celý zbytok filmu obaja neraz vravia, že usadlosť kúpil od svojho strýka na splátky po 25 korún. (J.J.1972)