poster

Poslední velký bojovník

 • český

  Squanto - Příběh bojovníka

 • anglický

  Squanto: A Warrior's Tale

 • slovenský

  Squanto - Príbeh bojovníka

 • anglický

  Last Great Warrior, The

Dobrodružný / Rodinný / Drama

USA, 1994, 102 min

 • tuwanakha
  ***

  Příběh mladého indiána Squanta. Přesná data již nejsou známa a tak režisér Koller vše oblékl do podobného hávu jako romantickou báji o Pocahontas. Pravda byla bohužel v obou případech mnohem drsnější, ale to už by pak nebyl rodinný film. Tisquantum (1580-1622) žil ve kmeni Patuxetů, roku 1605 jej unesli jako otroka, spolu s jeho přítelem Samosetem na loď George Weymoutha. Po několik let žil v Anglii, aby se roku 1613 vrátil do Ameriky s Johnem Smithem jako průvodce a tlumočník. Přestože chtěl zůstat u svého kmene, byl o rok později unesen Thomasem Huntem, poručíkem na lodi kpt.Smitha. Hunt prodal otroky včetně Squanta (zvaného bělochy Jeremiah Stein) do Španělska. Zde žil nějakou dobu s mnichy a uprchl do Londýna, zde se stal společníkem Johna Slana a pokusil se zúčasnit expedice do Cooperovy zátoky. Nepodařilo se mu však dosáhnout vlasti a roku 1618 se vrací do Irska. Squanto měl několik manželek- u svého kmene Kistapu a syna Sachama, v Anglii to byla Jane Smithová a děti John a Shandarel. Squanto se definitivně vrátil do vlasti roku 1619 s výzkumnou expedicí. Jeho vlastní kmen mezitím postihla epidemie neštovic a tak po zbytek života žil u kmene Wampanoagů, kde byl poradcem a tlumočníkem náčelníka Massasoita. Bohužel ani zde nedošel klidu, mnozí na něj žárlili a nevěřili mu. V listopadu 1622 umírá na záhadnou horečku, později prokázána otrava jedem.(14.7.2008)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,342,223Tržby Celosvetovo $-(16.3.2010)

 • korbitch22
  ****

  příjemná televizní oddychovka,která je navíc na téma,které mě baví.pohodový adam beach v pohodovém filmu.(4.1.2011)

 • Djkoma
  ***

  Ve všech ohledech obyčejné i předvídatelné, ale film jako celek má svůj smysl a na nic si nehraje. Divák sleduje putování dvou indiánů unesených z Nové světa do Anglie, kde jeden z nich zůstane zavřený a druhý se dostane na svobodu a pozná v omezené míře anglickou kulturu. Chvílemi se snímek podobá Poslednímu mohykánovi, ale v tomhle ohledu ztrácí nejen ve vlastních ambicích, ale i provedení. Nejznámější tváří bude především pro milovníky Harryho Pottera Michael Gambon (Brumbál). Koukatelné to určitě je, na sobotní ráno v televizi ideální, i když na pravdivostí příběhu se dá pochybovat.(5.9.2009)

 • Lokutus
  **

  Naprosto obyčejný dobrodružný Disneyho snímek, který z průměru velmi výrazně vytyčuje překrásná hudba Joela McNeelyho. Příběh indiána unesého otrokářskou lodí do Anglie po jeho svatební noci a o jeho cestě zpět... nic extra... jen ta hudba!!!!!!! Proč většinou sračky mají takhle skvělou hudbu a proč hudba ze sraček nevychází??? :o((1.1.2003)