16 bloků

• Německo

16 blokov

Akční / Thriller / Drama / Krimi

Německo / USA, 2006, 105 min

Z té pouti přes 16 Bloků na člověka dýchne kouzlo starých časů. Konkrétně těch, ve kterých se třeba Gene Hackman válel po podlaze v háčkovém absťáku a objednával si čokoládu. A to kouzlo, podobně jako onen dech - není-li ovšem přizdoben tláčou s cibulí nebo kartonem "stařen" - zase potichoučku polehoučku zmizí. Něco tomu totiž chybí. Něco jako třeba uvěřitelnost nebo přesvědčivost dvojice "kladných" hrdinů. S Davidem Morsem nemám nejmenší problém, ale Bruce i Richard se tak soustředili na to, aby první jmenovaný vypadal co nejvíc odkecaně, že ten druhý nějak zapomněl věnovat se svému řemeslu. A tím utrpěla i logičnost scénáře, respektive ta výše zmiňovaná přesvědčivost. Zatímco Friedkinova Francouzská Spojka člověka strhla, Donner získává kladné body leda tak za ten pokus vrátit se "ke kořenům". Pravda, Spojka je naprostý majstrštyk a 16 Bloků evidentně jen další z filmů nižšího řádu, ale i v této kategorii nenápadných stylovek máme lepší kusy na vybranou. Nebylo to špatné, ale víc než 60% nedám.(23.6.2008)

S trochou nadsázky by tohle mohl být poslední díl Smrtonosné pasti. Ono profláknuté "ve špatný čas na špatném místě" zde funguje dokonale a celý děj běží prakticky v reálném čase. Willis je v této poloze (kulhající, potící se ochlasta s prošedivělými vlasy a vráskami po celém ksichtě) neokoukaný a přitom celkem komickým dojmem působící. Donner si drží svůj průměr a pár výborných momentů jako autobus, ambulance či čínská čtvrť bohužel sráží podprůměrný a dementní scénář, který vrcholí okatým koncem. David Morse je ovšem fenomenální a potkat Defa, asi bych mu dal jednu pěstí.(10.6.2007)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $36,895,141Tržby Celosvetovo $65,664,721Tržby za predaj DVD v USA $17,510,483 //počet predaných kusov 1,280,681║ akčný žáner to ma dnes ťažké a len ťažko si hľadá svoje publikum ale pre zarputilých akčných žrútov je to v určitom slova zmysle fajnšmerkrovina _Richard Donner na staré kolená prekvapuje a ponúka nám hustý thriller z prostredia skorumpovaných policajtov. __Jack Mosley je životom unavený „prepitý“ policajt, je mu absolútne jedno čo sa v jeho okolí deje až do chvíle pokiaľ mu nezveria prevoz svedka na súd, práve toho čo by mal potopiť jeho kolegov. Bruce Willis v jednej z mála jeho vážnejších úloh a zvláda ju až nadštandartne dobre, jeho zunovaná vyblednutá tvár dáva postave ten pravý vnútorný rozmer človeka čo hľadá uspokojenie len na dne fľašky. Jeho náprotivok Mos Def je až trošku moc uvoľnený vo svojej úlohe a zo svojím škerkaľavím ukecaním hlasom(v originály) dosť uberá na napätí, čo je škoda ináč by to bola prvotriedna policajná dráma, ale na druhú stranu má jeho postava určitú charizmu a postupom času sa dá na nho aj zvyknúť, dobrú prácu tu odvádza aj David Morse ako skorumpovaní policajt drsne idúci si za vlastnou spravedlnosťou. Za výbornú gradáciu v príbehu je zodpovedný už dosť skúsený filmár ako Richard Donner, pre nho to bol menší návrat medzi elitu kam patrí, aj keď sa filmu nedostalo zrovna uznania aké by si zaslúžilo. Donner si dal záležať na mnohých detailoch vo filme, postavy sa správajú dosť reálne, presnejšie su späté zo životom a prostredím v akom sa pohybujú. Dnešná doba už nie je zrovna naklonená pre žáner policajnej drámy. /videl v kine: 85%/(11.1.2007)

Mno, ehm jak to říct. Solidních 70 % za to, že mi ta hodinka a půl nádherně utekla a nakonec se dostavil nějaký ten vrchol uspokojení ze stráveného času před bednou. Willis trošku v jiné roli policajta potěšil, ale jeho macho stránku ala Die Hard mám vážně radši. Ten chlast, kulhání a psí oči mu vážně moc nesedí. V celku je to příjemná jednohubka, která potěší, vyšumí a za pár let se na ni rád mrknu při nějaké nudnější chvilce.(28.1.2007)

Bylo to nečekané..tak originální role, napsaná snad Bruce Willisovi na tělo. Postava přestárlého policajta, který si jednoho dne řekne, že konečně něco udělá pořádně. :P Jinak konec předvídatelný jak nedělní oběd..klišé vedle klišé. Škoda, že režisér nebyl schopen vybudovat alespoň trochu té atmosféry. I tak ale průměr.(16.8.2007)

• - Jack Mosley (Bruce Willis) nosí hodinky značky Casio. (dyfur)

• - Zbraň, ktorú používajú všetci policajti vo filme, je Glock 17, ráže 9 mm. (misterz)

• - Aby kulhání detektiva Jacka Mosleyho vypadalo co nejvěrohodněji, nosil Bruce Willis během natáčení oblázky v botě. (Holina)