16 bloků

• Německo

16 blokov

Akční / Thriller / Drama / Krimi

Německo / USA, 2006, 105 min

Z té pouti přes 16 Bloků na člověka dýchne kouzlo starých časů. Konkrétně těch, ve kterých se třeba Gene Hackman válel po podlaze v háčkovém absťáku a objednával si čokoládu. A to kouzlo, podobně jako onen dech - není-li ovšem přizdoben tláčou s cibulí nebo kartonem "stařen" - zase potichoučku polehoučku zmizí. Něco tomu totiž chybí. Něco jako třeba uvěřitelnost nebo přesvědčivost dvojice "kladných" hrdinů. S Davidem Morsem nemám nejmenší problém, ale Bruce i Richard se tak soustředili na to, aby první jmenovaný vypadal co nejvíc odkecaně, že ten druhý nějak zapomněl věnovat se svému řemeslu. A tím utrpěla i logičnost scénáře, respektive ta výše zmiňovaná přesvědčivost. Zatímco Friedkinova Francouzská Spojka člověka strhla, Donner získává kladné body leda tak za ten pokus vrátit se "ke kořenům". Pravda, Spojka je naprostý majstrštyk a 16 Bloků evidentně jen další z filmů nižšího řádu, ale i v této kategorii nenápadných stylovek máme lepší kusy na vybranou. Nebylo to špatné, ale víc než 60% nedám.(23.6.2008)

• kinej

16 Blocks se rozjede jako průměrný film, aby byl zakončen jako podprůměrná, zbytečně sentimentální možná až senilní slátatnina. Příběh dvou bad-guyů, co se rozhodli stát lepšími lidmi mě zkrátka absolutně ničím neoslovil, nejspíš proto, že se tomu nedá věřit. Film má tři scény, bohužel zamýšlené jako klíčové, které spolehlivě torpédují film do temných hlubin: zjištění obsahu sešitu, způsob provedení důkazu, a samotný závěr, ať už ten běžný, či ten alternativní. Navíc jsou zde takové seky, jako třeba že vidíme blížit se záporáky ke dveřím sanitky, ve které domněle sedí Bruce, dveře se otevřou ale ouha, Bruce sedí v úplně jiné sanitce, kterou zrovna někdo otevřel. Takhle lacino já se nedám, tohle bylo zastaralé už za Htichcocka. Od režiséra Lethal Weapon jsem rozhodně čekal víc. Bruce Willis hraje standartně to své, co už jsme viděli v Die Hard, nebo v Last Boy Scout, jen tentokrát s knírem. A Mos Def zase po celou stopáž irituje a působí jako retardovaný. Je to hodně slabý film, pro diváky, kteří mají velice nízké nároky na zábavu(12.10.2009)

Vypelichaný policajt-ochlasta Brus Vyliš a příšerně užvaněný tmavoch, svědek policejních zločinů, prchají před zlounem Davidem Morsem a jeho pidlovokou suitou. Davide, držela jsem Ti palce, ale vážně jsi to hrubě posral! (SPOILER) Můžeš mi sdělit jediný rozumný důvod na svou obhajobu, proč jsi se pořád vykecával, místo abys střílel? Co v té garáži, proč jsi Willise neoddělal a místo toho vydal pokyn k sejmutí kamsi do vyšších pater soudní budovy, kde to bude moct sledovat hafo lidí? Proč jsi to udělal, Dejve, fakt mi to nedává žádný smysl! A Bruci, na Tebe mám taky dotaz: že čtou amíci Hrom a Ha-ha, tudíž by se mohlo v autobuse sesbírat dost novin, to beru, ale nevěš mi na nos bulíky, že mají cestující běžně v kabelkách lepící pásku... Předvídatelná krimi akce, slušně obsazená, leč poněkud nudná ve své čiré průzračnosti. 51%(17.1.2011)

Inteligentní policejní thriller o stárnoucí trosce, která se nechtěně ocitá ve středu vyhrocené situace. Duo Willis/Def funguje dobře (leč trailer se tak netvářil), vyloženě lahůdkový je zkorumpovaný polda Davida Morse a Richard Donner po dlouhé době přináší režijně velmi vyzrálý film. Kdyby jeden polda honil druhého v ohraničeném prostředí, které oba dobře znají, věřím, že by to vypadalo zhruba takhle. Výborný úvod a závěr (myšlena skvělá scéna "tváří v tvář" v garáži).(12.4.2006)

Komentář bude obsahovat náznaky spoilerů!! Do filmu vstupujete jako do předem prohrané šachové partie. Vše vypadá, jako by už bylo rozhodnuto, kdo vyhraje. Jenže pak se vrátíme na začátek hry, kdy se vysvětlí, proč byla hra takto rozehrána. A i když pak vidíme některé logické kiksy v tazích střelce, popřípadě i pěšáka, tak si užijete tu chvíli, kdy zjistíte, že nic není rozhodnuto. Přiznám se, já si tento film užil, z velké části proto, že mám rád Bruce a Morse. Proto dávám čtyři hvězdy.(8.10.2009)

• - Niekoľko postáv vo filme používa rovnakú značku telefónu - Nextel Motorola I670. (misterz)

• - Kromě New Yorku natáčel štáb také v Torontu. (imro)

• - Od scénáristy Richarda Wenka jsme mohli vidět zfilmovaný text naposledy v roce 1999. Romantickou komedii Cesta ke štěstí s Andy Garciou si také sám režíroval. V jeho filmografii najdeme také ulítlé béčko Attack of the 5 Ft.2 Women, které natočil v roce 1994. (imro)