Strašidla z Vikýře

Ghosts of the Dormers

Komedie / Rodinný

Československo, 1987, 79 min

• Jonash87

Jedna z těch slabších československých pohádek, nejspíše kvůli scénáři, protože jak už jiní psali, velkých jmen tu najdeme dost. A i když se Rudolf Hrušínský snaží, seč může, a Jana Štěpánková mu zdatně sekunduje, komediálních prvků tu tolik není a občas nevíte, co že chtěl vlastně film dětským divákům říci. I hlavní zápletka je taková všelijaká. Možná by to ještě zachránil zdatnější režisér, protože, ruku na srdce, Radim Cvrček za svoji kariéru nic výraznějšího nenatočil. Ale nestalo se.(22.9.2013)

Strašidla z Vikýře je výchovný film pro děti. Socialistická uvědomělost je sice přítomna, ovšem nikoli v přehnané míře. Film pozvedávají lehce karikaturní postavy hlavních dospělých herců, jejich adaptabilita na rozdílná prostředí přináší záchvěvy úsměvů bláznů. Film chce vychovávat poctivé lidi, pomáhá si nadpřirozenou mocí a snaží se zesměšnit zakořeněnou hamižnost a nečestnost lidského soužití. Hlavní postavou prázdninového příběhu je malá Terezka (sympatická Katarína Šulajová), poslušné děvčátko chce pomáhat potřebným. Každou sebemenší nespravedlnost a ústrk si bere velmi osobně a sama jde příkladně za svou ideou. Pohádkovým elementem je strašidýlko Cvikýř (hlas Jiřiny Bohdalové), který se po Terezčině prosebném naléhání stává soudcem i vykonavatelem nápravy a trestů. Nejrozvernější postavou je Ferdinand Malý (velmi dobrý Rudolf Hrušínský), Terezčin děda, samorostlý umělec a technický zlepšovatel radostného života. Překážky vítá, bez nich by nemohl stále snít o letu k nebesům a ke štěstí. Hlavní ženskou postavou je Ferdinandova žena a Terezčina babička (dobrá Jana Štěpánková) v rozpolcenosti povzbuzování i obav. Svědomitě hudruje a nikdy nezapomene stát na stráži. Vskutku poetické pouto škádlivé harmonie je oslavou života. Nejpanovačnější postavou je Napakunk (vynikající Josef Somr), všehoschopný obchodník a vynalézavý podvodník. Moc peněz je nezpochybnitelná a mamonu podřizuje všechny své kroky. Výraznou postavou je Vilda (zajímavý Michal Dočolomanský), družstevní řidič, který chce s každým vycházet v dobrém. Z dalších rolí: tatínka hledající malý nezbeda a Terezčin kamarád Míša (příjemný Petr Žižka), jeho starostlivá maminka Marie (zajímavá Anna Nagyová-Šulajová s hlasem Miluše Šplechtové), Napakunkova tlustá a nepřející dcera Pepina (Jana Svobodová), Napakunkova trpící a poslušná manželka (příjemná Růžena Merunková), či stará sousedka Koutná (Vilma Jamnická). Dětská tvorba má vychovávat. Nápaditost nemá vzdušný elegantní střih, naštěstí si můžeme s povděkem vychutnat herecké představení.(21.9.2017)

• nash.

Malá docela milá dětská komedie, s tuctovým námětem potrestání lumpa za pomoci nějakého toho nadpřirozeného blbnutí, které dodávají jiskru především skvěle ujetí prarodiče v podání vynikající dvojky Hrušínský a Štěpánková a kde mě asi nejvíc štvala Bohdalová, která svým děsným hlasovým projevem zničila postavu neobvyklého strašidýlka.(22.8.2011)

• Karlos80

Na tu dobu jedna z těch moderních filmových pohádek která mě nikdy nějak moc významně nezaujala a nenadchla možná jsem byl už tenkrát přeci jenom trochu náročný divák. Trochu zmatený děj kdy figurka strašidýlka Cvikýře ožije aby následně došlo k napravení vesnického hrabivce a zbohatlíka. Nevim jestli byl účel tohoto filmu pobavit tehdejšího nezkušeného dětského diváka či ho trochu znejistit a uvést do rozpaku a dezorientace. Za roli dědy Malého který to trošku oživil a za hlas J. Bohdalové jakožto strašidýlka Cvikýře dávám nakonec za 2*.(10.6.2006)

Jako malá jsem se strašidel z filmu bála, ale teď, po deseti letech, tenhle film zbožňuju, hlavně kvůli panu Hrušínskému a babičce Štěpánkové. Triky jsou sice nic moc, hlavní postava má docela zřetelně paruku, kterou také mohli vybrat méně okatou, ale příběh je hezký, moralizace příjemná a herecké obsazení povedené. Rodinná pohádková komedie, ale kvůli té vrbě se mi chtělo brečet. Pět hvězdiček pro originalitu.(17.12.2011)

• - Natáčeno v obci Machová v okrese Zlín. Dále v obcích Kojetín a Mysločovice, na zámku Račice, lomu Drysice a Kroměříži. (Vitex26)

• - Pracovní název filmu byl Strašidlo z Vikýře. (Keldak)

• - Vůz, v kterém ve filmu jezdil Napakunk (Josef Somr), byl Mercedes Benz W 123 vyráběný od roku 1976. (JARDAHONDA)