Organism

USA, 1975, 19 min

Režie:

Hilary Harris

cunesk8

Nadupaný timelapse z New Yorku. Vytvoření tohoto skvostu trvalo celých 15 let (1959-1974)!! Dnešní promakané digitální timelapsy s tragickou melancholickou hudbou se můžou proti tomu jít zahrabat. 100%. ()

Dionysos

Film jako nástroj poznání, experimentální film/ epistemologie splývá s estetikou zrychleného obrazu. Skrze to zrychlení k nám právě promlouvá poznání samo: pod účinky časosběru se totiž vypařuje čas běžného cogita a vyjevuje se jeho nevědomá struktura. Lépe: jeho nevědomé podmínky možnosti, struktury, které přetrvávají - na rozdíl od běžného vědomí, které mihotá tak rychle, až je slepé k strukturám, které ho plodí, díky čemuž si jako dítě, které si zakryje tvář a myslí si, že ho matka nevidí, naše sebevědomé vědomí myslí, že ono plodí svět i sebe sama. Hilary Harris stejně jako "Go! Go! Go!" Marie Menken rozpouští člověka v jeho organismu (ať biologickém nebo sociálním) a v nejlepších tradicích strukturalismu ukazuje, že individuální subjekt není nic víc než sekundární produkt struktury: copak vy jste na nějakém záběru viděli nějakého "Člověka"? Já viděl jen struktury, povýšené na místo onoho "Člověka" - to ony se stávají subjektem, ony žijí, rostou; ony rozhodují, kam se lidská masa, freneticky zrychlená filmovým makroskopem, bude ubírat: lidé jsou pouze krev v obřím organismu, který sami denně nevědomě tvoří, a který - jak si musíme uvědomit - lidská individua vytváří, aniž by je v jejich jednotlivosti potřeboval. ()

rivah

Zrychlený život lidí, aut, strojů na Manhattanu se ve vzdáleném pohledu promění v proudění krve. Jinak nic. ()