Reklama

Reklama

Grizzly Man

Trailer
Dokumentární / Životopisný
USA, 2005, 104 min

VOD (1)

Obsahy(1)

Snímek zpracovává příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který se pravidelně vydával na Aljašku, aby studoval medvědy grizzly a žil s nimi. Dokázal se tomuto ohroženému druhu přiblížit jako nikdo před ním. Jeho vášeň se mu však stala osudnou... Společně se svou přítelkyní Amie se v roce 2003 stali prvními známými oběťmi útoku grizzlyho na člověka a svoji vášeň zaplatili životem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (161)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Smutný dokument, který ovšem sebou přináší kromě smrti hlavního aktéra a jeho přítelkyně i mnoho působivých záběrů z divočiny a života medvědů /lišek. Timothy Treadwell byl podivín a zřejmě to neměl v hlavě úplně v pořádku, ale proč odsuzovat člověka, který prostě chtěl žít jinak než ostatní...Ano mnohokrát hazardoval ze svým životem, bral drogy a chlastal, ale našel útěchu a smysl života daleko od civilizace. Jeho fatální chybou byl fakt, že ztratil pud sebezáchovy a snažil se překročit hranice, které by se měli respektovat. Čímž za to zaplatil svým životem a zavinil i smrt své holky – ta tam ovšem šla taky dobrovolně a každý zodpovídá sám za sebe...Nebýt jeho, nikdy by diváci neměli možnost spatřit tolik krásných záběrů ze života medvědů grizzly, nebo lišek. Bohužel vzhledem k materiálu, který po něm zbyl bylo jasné, že byl tak trochu i magor – stačí ty jeho výlevy na kameru, ovšem pochybuji, že by je do svých dokumentů uveřejnil. To udělal Herzog záměrně, aby navýšil kredit svého díla... ()

molotov 

všechny recenze uživatele

Ten chlap byl asi magor, ale zároveň nesmírně fascinující, do svého světa ponořený nadšenec pro mědvědy, kterým se snažil pomáhat, chránit je a umřít pro ně, což se mu nakonec povedlo. Místy je to úsměvné, místy hodně mrazivé ale vždycky nesmírně zajímavé. Rozhodně bych nikdy nechtěl slyšet tu nahrávku, jak ho a jeho přítelkyní trhá grizzly. Už jen z popisu toho, co tam je slyšet a z toho, co po nich zbylo mi je špatně. Nejlepší dokument za hodně dlouhou dobu co jsem viděl. ()

Reklama

baribal 

všechny recenze uživatele

Tohle není dokument o medvědech, o Aljašce nebo o Treadwellovi. Je to dokument o tom, jak moc můžeš být člověk šiblej. Herzog se nezajímá o činy Treadwella, ale spíš o jeho smrt, což je tady můj hlavní problém. Nemusím poslouchat, jak moc bylo jeho tělo roztrhané, jak při útoky medvěda křičeli a jak ho všichni milujou a vzpomínají. Mnohem lepší vzpominkou, by bylo sledovat jeho činy bez komentáře kohokoli jiného než jeho. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Někdo má paragliding, někdo skákání bez padáku nebo rychlou jízdu v autě, někdo zase nevěru. Tim Dexter alias Treadwell měl medvědy. O mrtvých jenom dobře. Co si budeme namlouvat, byl to riskér, hazardér, šílenec a potažmo vrah - kvůli němu zemřel další člověk a minimálně jeden medvěd byl zastřelen. Kdoví kolik dalších medvědů vlezlo před pytláky v domnění, že to je zase jen ta trochu zvláštní žlutovlasá přesnídávka. Ve své psychóze projevené krásným monologem nadávek vůči vládě a strážcům parku aj., se ve svém vysněném světě stylizoval do jakéhosi Dona Quijota. Hrdinného bijce s větrnými mlýny za spravedlnost. I Don Quijot umřel, jenže jeho smrt měla smysl. Treadwell naopak svým riskérstvím přivedl do nebezpečí další lidi (přítelkyně a pilot). Podle tohoto dokumentu natočil přes sto hodin záznamů, přestože my uvidíme sotva pár desítek minut, především statických pohledů na "pasoucí se" medvědy. Zbytek je vyplněn neustále dokolečka se opakujícími výpověďmi lidí z jeho okolí, co si o tom myslí oni. Treadwell měl do Attenborougha mnohem dál, než Steve Irwin (jehož to byl, věřte nevěřte vzor). Navíc z jím natočených ukázek mi nepřišlo, že by o medvědech věděl něco mimořádnýho, spíš jen vyjmenovával své subjektivní dojmy, své pocity, vylíval si srdce, "vyblil tam co moh" (abych použil oblíbenou hlášku z Desperada). Co se mu stalo je jistě tragédie, ale jak už to tak bývá, tragédie předčasné smrti je skutečnou tragédií pouze pro rodinu a přátele. No, nakonec to byla i marná smrt (existuje jenom audionahrávka, kamera měla kryt), i když, aspoň se ten medvěd ještě jednou před smrtí pomněl. K dokumentu, autor se snažil vyždímat co nejvíc slziček, neustále dokola pouští další a další afektované a uměle vyumělkované výpovědi známých. Přiznám se, že po čtyřiceti minutách celkem zajmavého děje, kdy se řekne vše podstatné o Treadwellově životě a smrti, přejde k nepodstatnému a nudnému opakování. Pak jsem to proskákal po minutě a občas to zastavil, když vypadalo něco zajímavě. To srdceryvné předávání hodinek si mohl odpustit stejně jako realityshow se slzami v očích při pouštění nahrávky Treadwellovy smrti (divák ji ovšem neuslyší, tu mu jenom Herzog převypráví). ()

Joe321 

všechny recenze uživatele

Treadwell, který svého času vyvolávala v Americe hodně diskuzí. Já si o něm pamatuju jen nějakou zmínku z novin. Určitě to myslel dobře, ze začátku tak nejspíš i konal, bohužel ve většině dokumentu je zachycen jako silně nemocný člověk. Slovo magor v mysli vyskakovalo až moc často. Dokument povedený. -"And what haunts me, is that in all the faces of all the bears that Treadwell ever filmed, I discover no kinship, no understanding, no mercy. I see only the overwhelming indifference of nature." ()

Galerie (8)

Zajímavosti (1)

  • Osudový útok medvěda na Timothyho Treadwella a Amie Huguenard se odehrál poblíž jezera Upper Kaflia Lake v aljašském Národním parku Katmai. Ačkoliv Treadwell strávil 13 let ochranou medvědů (navzdory tomu, že tyhle šelmy byly chráněny aljašskými zákony), jeho smrt vedla k zabití dvou nebezpečných medvědů. (HellFire)

Reklama

Reklama