Dokumentární / Životopisný

USA, 2005, 104 min

Werner Herzog

Werner Herzog

Timothy Treadwell (a.z.), Franc G. Fallico, Werner Herzog (herec, vyp.)

Joe Bini

Nejednoznačný, v mnohém rozporuplný pocit je to, co vás s pravděpodobností, která se blíží jistotě, ovlivní jako zobecnění ze zhlédnutí více než devadesátiminutového filmu, který se vědomě pohybuje na rozhraní hraného díla a dokumentárního snímku. Asi nejvýstižnější vyjádření ideje filmu je naznačení limitů ultrazeleného myšlení, založeného na poněkud krátkozraké zásadě, že co jednostranně prospívá biodiverzitě, potažmo antropocentristicky osvojovaným druhům, musí prospívat i člověku, byť by mu to mělo škodit. Osobnost svérázného pečovatele a dětinského exhibicionisty, jemuž byť vlastně chudinský nebo polochudinský jednostranně založený, na úkor ostatního světa postupně vybudovaný americký životní standard dopřává přepych pobývat až třetinu roku v drsném jihoaljašském prostředí nedaleko Aleutských ostrovů, tento rozpor soustřeďuje do postavy Timothy Treadwella. Je to myšlenková, citová i osobnostní základna, kterou výstižně již předestřel ve svém prvorepublikovém BUDOVÁNÍ STÁTU Ferdinand Peroutka. Je to základ a východisko extrémistických názorů - lhostejno, zda komunistických, nacionalistických, fašistoidních či ultrazelených nebo ultrakřesťanských či ultraislámských. Při hodnocení tohoto názoru na svět nevystačíme s černou barvou, i když ani tou bílou plýtvat nemůžeme. Krása krajinných záběrů, některé opravdu neotřelé záběry ze života mědvědích obrů (větší mají být už jen kodiakové, další poddruh mědvěda hnědého, a lední medvědi; váhově i rozměrově podle dostupných údajů grizzlyové převyšují i ussurijského tygra, největší kočkovitou šelmu) je ovšem podle všeho rozptýlena do extenzívního seriálu exhibicionistických Treadwellových produkcí. Alternativní pohledy - autochtonní aleutský, odborný ochranářský i obecně lékařský - , které jsou v "grizlákovi" také zastoupeny, mluví za vše. Tragický konec mladistvě vypadajícího čtyřicátníka i jeho jižjiž od něj odcházející družky mluví za vše. Dokumentovat a dokládat pouze nesporné vrcholy, byť ani zde není rozhraní příkře jednostranné (mám na mysli např. další tragický osud Diany Fosseyové), nestačí; postihnout kvalitu však znamená zvládnout i to nepohodlné. Pokud by toto pojetí bylo - nebo mělo být - skutečným Herzogovým záměrem, zvládl své předsevzetí obdivuhodným způsobem. Rozervanost obsahu je totiž i rozervaností tématu a rozervaností předlohy. Předlohy, jíž je nešťastně tragicky přervaný život amerického medvědího horlitele v očích těch, kteří ho milovali, i těch, kteří si k jeho životnímu údělu z věcných i osobních důvodů zachovávali zřetelný odstup, nezřídka hraničící s viditelným despektem.(7.11.2008)

Zde mě nízké hodnocení překvapuje. Vždyť Herzog zde dokázal poskládat mozaiku, která je skvělou psychologickou sondou do duše neurózami stíhaného jedince. Skvěle se zde postupně rozplétá duše muže, nejdříve považovaného za odborníka, abychom vzápětí zjistili cosi ukrytého, co nemělo vyplout na povrch (drogy, alkohol), něco co mělo na jeho osud možná ještě více určující vliv, než samotní medvědi. Navíc si zde Herzog dokázal zachovat svůj rukopis a to i přesto, že je to nehraný dokument, což je obdivuhodné. Původně jsem čekal klasický přírodopisný dokument, ale dočkal jsem se komplexní psychoanalýzy. Šokuje mě, že lidi co Grizzly mana obklopovali si nevšimli, a to i přes jeho úzkosti, máni, če mesiášké sklony, že tenhle člověk nepatří na Alajšku, ale na psychiatrii. Opravdu velice zajímavý film, zejména v originálním znění. Jeho fistulku opravdu stojí za to slyšet.(4.8.2008)

• Andreas

Zbytečný film o pozérovi, jenž nebyl žádný blázen, ale jen obyčejný idiot. Otravoval medvědy, na vše sprostě nadával a pořád mlel naprosté nesmysly. A to machrování, jak se nebojí, když se někde kilometr daleko, za třemi jezery vyskytlo nějáké vycpané medvídě.... Jeden grizzly však už asi nevydržel poslouchat to jeho nekonečné žvanění, tak jej sežral i s přítelkyní, která tak draze zaplatila za svou blbost, že se tahala s něčím takovým.(12.12.2007)

• Orlau32

Je to dokumentární film. Příběh, který se opravdu stal. Jelikož byl natočen na základě vyprávění samotné oběti a svědectví jeho přátel, tak se místama dost opakuje. Snímek mohl být o 15 min.kratší a mohly se vynechat opakující se scény. Tu hrůzu, která se tam stala každý pochopí už v prvních 20. minutách. Jinak ale krásná příroda na Aljašce a dá se to vydržet si to celé poslechnout od Timothyho Treadwella, milovníka medvědů Grizzly a obětí těchto obrovských nebezpečných šelem.(7.10.2007)

Tento film nie je ani tak dokumentom, ako skor Herzogovym nahladom do zivota jednej bytosti, ktora by chcela byt ineho druhu ako sa narodila. Treadwell bol urcite odvazny, ale z mojho pohladu islo skor o cloveka, ktory sa nedokazal normalne socializovat a preto sa snazil najst utocisko niekde uplne inde, co sa mu napokon aj vypomstilo. A ako uz bolo niekolkokrat spomenute, nebyt sposobu jeho smrti, tak by sme zrejme o ziadnom Timothy Treadwellovi nepoculi. Ale ta liska bola super.3,5/5*(18.11.2008)