Dokumentární / Životopisný

USA, 2005, 104 min

Werner Herzog

Werner Herzog

Joe Bini

tragický osud Timothyho Treadwella a okolnosti s ním spojené jsou samy o sobě bez debat šokujícím způsobem fascinující, ale tento dokument to prodává jen zčásti.. rozhovory s jeho blízkými jsou místy zbytečně sentimentální a nejsou dostatečně zajímavé, Treadwellovy ryze amatérské záběry divočiny a medvědů neukazují nic, co bychom už neviděli jinde (když pominu fakt, že je na nich občas k medvědům grizzly přiblížen na dosah ruky) a především samotný "tak trochu pošuk" Timothy se svým podivínstvím mi je děsně nesympatický.. jeho neustálé řeči o tom, že chrání své medvědy a podobně mi v jednom kuse lezly na nervy, protože mám pocit (alespoň z tohoto Herzogova dokumentu), že pro medvědy suma sumárum nedělal vůbec nic.. Grizzly Man je tak ve finále daleko víc studií rozpolcené mysli jednoho člověka než nějakou poutavou podívanou na téma člověk vs. příroda..(29.3.2014)

Zde mě nízké hodnocení překvapuje. Vždyť Herzog zde dokázal poskládat mozaiku, která je skvělou psychologickou sondou do duše neurózami stíhaného jedince. Skvěle se zde postupně rozplétá duše muže, nejdříve považovaného za odborníka, abychom vzápětí zjistili cosi ukrytého, co nemělo vyplout na povrch (drogy, alkohol), něco co mělo na jeho osud možná ještě více určující vliv, než samotní medvědi. Navíc si zde Herzog dokázal zachovat svůj rukopis a to i přesto, že je to nehraný dokument, což je obdivuhodné. Původně jsem čekal klasický přírodopisný dokument, ale dočkal jsem se komplexní psychoanalýzy. Šokuje mě, že lidi co Grizzly mana obklopovali si nevšimli, a to i přes jeho úzkosti, máni, če mesiášké sklony, že tenhle člověk nepatří na Alajšku, ale na psychiatrii. Opravdu velice zajímavý film, zejména v originálním znění. Jeho fistulku opravdu stojí za to slyšet.(4.8.2008)

Blázen......lidi by se na tohle měli dívat, jinak umřel zbytečně.(14.10.2012)

• packa

Při sledování tohoto snímku jsem si teprve uvědomil pravdivost rčení "tak dlouho se chodí se džbánkem...".(19.11.2008)

Je to vôbec možné takéto niečo? Pysky celý film na podlahe a chlapíka hodnotím sám pre seba: k.kot! Posral som sa skoro za neho..(3.10.2008)