Dokumentární / Životopisný

USA, 2005, 104 min

Werner Herzog

Werner Herzog

Timothy Treadwell (a.z.), Franc G. Fallico, Werner Herzog (herec, vyp.)

Joe Bini

„Nemôžem povedať, že ma Timmyho smrť zaskočila. Napriek tomu som pri jeho smrti necítil takú ľútosť, ako keď mi umierali iní priatelia. U Timmyho sa mi zdalo, akoby vlastne ani nezomrel.“ Strhujúci dokument ceneného nemeckého extravagantného režiséra Wernera Herzoga (NOSFERATU) má krásne zábery divokej aljašskej prírody, krásnu baladickú záverečnú pieseň „Coyotes“ a tucty scén na zamyslenie. Ale tým najcennejším na ňom je asi to, že neponúka jednoznačné závery pre diváka. Naopak, necháva ho v tomto boji samého, aby si sám spravil názor. Treadwell, ktorého som videl ja, si uveodmoval svoje správanie, VEDEL o čo so koleduje a neohrozoval nikoho iného, iba SÁM SEBA (tragickou výnimkou bola až jeho priateľka Amy). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/179859/Grizzly-Man-100.html(31.8.2006)

Ten kdo bude od tohoto filmu čekat zajímavý dokument o medvědech bude zklamaný. Ten kdo bude čekat vykreslený portrét Timothyho Treadwella bude také zklamaný. Tak proč na to koukat? Protože to je typický film Wernera Herzoga. Herzog nikdy nestavěl své filmy na silném příběhu nebo na skvělých hercích. Vyjímkou je samozřejmě jeho dvorní herec Klaus Kinsky. Také se nikdy nesnažil šokovat nějakým silným tématem. Ne. Herzog ukazuje ve svých filmech sny o přírodě a o lidech. Nesnaží se diváka vtáhnout do děje. Chce aby si užíval jakoby zpovzdálí to co se děje na plátně. A to je případem i Grizzly Man. Proto koukněte na Grizzly Man a užijte si podivína Tima Treadwella a prohlídněte si trochu jeho svět. Svět možná blázna, možná svět jen někoho kdo nechtěl žít konzumním životém, ale určitě svět zajímavý.(26.6.2006)

tragický osud Timothyho Treadwella a okolnosti s ním spojené jsou samy o sobě bez debat šokujícím způsobem fascinující, ale tento dokument to prodává jen zčásti.. rozhovory s jeho blízkými jsou místy zbytečně sentimentální a nejsou dostatečně zajímavé, Treadwellovy ryze amatérské záběry divočiny a medvědů neukazují nic, co bychom už neviděli jinde (když pominu fakt, že je na nich občas k medvědům grizzly přiblížen na dosah ruky) a především samotný "tak trochu pošuk" Timothy se svým podivínstvím mi je děsně nesympatický.. jeho neustálé řeči o tom, že chrání své medvědy a podobně mi v jednom kuse lezly na nervy, protože mám pocit (alespoň z tohoto Herzogova dokumentu), že pro medvědy suma sumárum nedělal vůbec nic.. Grizzly Man je tak ve finále daleko víc studií rozpolcené mysli jednoho člověka než nějakou poutavou podívanou na téma člověk vs. příroda..(29.3.2014)

Přiznejme si, že Timothy Tredwell byl tak trochu blázen. Ale, bez ohledu na to, jaký byl (a že mě to jeho věčné "I love you, little fox." a "Thank you, that I can be your friend, Mr. Chockolate." už docela štvalo), měl právo vybrat si život, jaký se mu líbil a jaký také potom plných třináct let žil. Timothy opravdu nemusel zemřít v roce 2003 ve spárech medvěda- ale třeba už v roce 1990 kvůli nadměrnému pití alkoholu... skoro bych řekla, že udělal dobře a že na té mano_negrově "euthanasii medvědem" vážně něco bude :-)(22.11.2007)

Hodně zvláštní film a i hodně zvláštní dokument. Málokdy se naskytne možnost vyprávět příběh postavy, která není ani typicky kladnou postavou, ale ani typicky zápornou. Chvilku má člověk pocit, že vlastně chápe, co Timothy Treadwell chtěl a proč to dělal, za pár okamžiků ale zas jen kroutí hlavou a ťuká si na čelo. Je to o medvědech, ale je to především o psychice a chování opravdu zvláštního člověka. Herzog dokonale manipuluje se všemi Treadwellovými známými a příbuznými, strhává je k až teatrálním výpovědím, ale nějakým zvláštním způsobem to do celého toho stylu vyprávění pasuje. Silné a zvláštní. 8/10(29.1.2019)