Cry Wolf

Krutá hra

Horor / Thriller / Mysteriózní / Drama

USA, 2005, 87 min

• -bad-mad-wolf-

No, musím uznat, že ve finálním shrnutí jsem poměrně mile překvapen. Nejzajímavější je rozhodně zápletka: Banda studentů hraje svojí zvláštní hru "na vlka", při které jeden student lže a ostatní ho musí odhalit. Ve chvíli, kdy je poblíž školy nalezena zavražděná mladá žena, přichází trošku zvrácený nápad - co takhle rozehrát podobnou hru s celou školou? Vymyslíme si sériového vraha, pro kterého byla ona vražda pouze začátkem, a chystá se napadnout školu. Budeme posílat maily. Partička si svou "vražednou" hru opravdu rozehraje, ale brzy se začne zdát, že někdo si bere její pravidla do vlastních rukou. A co je horší, později to vypadá, že je tu někde skutečný psychopat. Dozvěděl se vrah ženy o hře, a rozhodl se dát jim důvod, nebrat zabíjení na lehkou váhu? Nebo se jen někdo rozhodl, že hru vztáhne i na své spoluhráče? Nebo je to úplně jinak? Možná to tak nevyznívá, ale daný námět mi přijde hodně ambiciózní. Dal by se na něm vybudovat velmi slušný mysteriózní thriller, kde si není jistý nikdo ničím a nikým. Tvůrci se bohužel rozhodli pro stokrát viděnou partu studentů, školní prostředí a moderní videoklipovitý styl, s tuctovými písničkami během oddechových scén a nejedním klišé. Naproti tomu se docela daří držet potenciál námětu nad vodou a stoprocentně jistý jsem si okolnostmi, postavami ani skutečnostmi až do konce nebyl. Škoda té unylosti, nevzrušivosti a nevýrazných postav, kvůli které mi bylo i celkem jedno, kde je pravda. Napětí citelně chybí. Jako plus bych paradoxně viděl ztvárnění smyšleného/nesmyšleného vraha, v podobě uvěřitelného chlápka v maskáčovém a lyžařské kukle, proč pořád hledat znetvořené magory nebo výstřední masky. V závěrečné desetiminutovce přijdou hned tři zvraty po sobě, a v tom je trochu kámen úrazu - kdyby zůstalo jen u toho prvního, který má co říct, přidal bych bod a byl skutečně spokojen. Další dva zvraty jsou totiž absolutně zbytečné a příliš nalepené na sebe, ačkoliv smysl mají. ---------- SPOILER ---------- Po prvním zvratu by totiž film nejenže nekončil happy endem, ale navíc by nechával hezké, byť neoriginální ponaučení, že hrát si se strachem, násilím a ještě k tomu porušovat pravidla hry, se vážně nevyplácí. 5/10(17.2.2008)

Tak tenhle kousek mě naprosto dostal! Čekal jsem nějakej neinteligentní vyvražďovák s pěknejma holkama a potoky krve, ale světe div se, nakonec se z toho vyklubalo silně nedoceněné dílo. Velký plus má film za herecké obsazení, kdy všichni prostě opravdu vypadají jako studenti univerzity a ne jako hollywoodský napomádovaný blbečci. Hrají jednoduše, přirozeně, přesně jako by netočili film ale opravdu to prožívali. No a závěrečné rozuzlení (vlastně dvojí rozuzlení) je úplně parádní, nečekané a silně originální u filmů tohohle typu.(24.1.2009)

Film je silný v tom, že není vůbec tím, čím se tváří být. Místy je děj dost překombinovaný a přezvratovaný (přičemž občas pokulhává a zakopává), ale po jeho dokoukání jsem v klidu konstatoval, že to zase tak špatný nebylo a že mě to i bavilo. Má to docela dobrej nápad, kterýmu ani moc neuškodí dost levné zpracování (ale u tohohle snímku mi připadá, že stojí hlavně na psychologii, než na vizuální stránce). Problémem trochu je, že pointu z větší části odhalíte dost brzo, k čemuž obrovsky pomůže jeden závažnej fakt - ani jedna z vražd není pořádně ukázána. U tý první se to ještě přejít dá, ale u každé další vám to začne víc a více vrtat hlavou. Jon Bon Jovi je rozhodně lepší herec, než zpěvák :D:D. Lehce nadprůměrný film.(20.2.2009)

• Jordan

veľmi priemerná tínejdž vyvražďovačka, ktorá svoju priemernosť mierne prekoná v závere (nerád predzrádzam závery a preto to tu nebudem rozvádzať) - ak to chcete brať ako horror, tak ten to rozhodne (najmä kvôli vzrastajúcej žánrovej konkurencii) rozhodne nie je. všetko je to v tomto type filmov o tom, dať zhruba zaužívanej a osvedčenej štruktúre nejaký primárne nevšedný alebo neotrelý nápad, ten však postupom filmu, keď si ho už človek osvojí, doznie ako nejaký prvotný impulz a človek sa už len "prenudí" alebo prebrodí k záveru sket všetky tie zaužívané formálne klišé - pripomína to príliš dlhý beh cez prekážky. a podobné to je aj s týmto filmom. svetlý okamih (aj keď použitý v jednom z pokračovaní Vreskotu) bol pri scéne v sprche.(29.7.2006)

• Deimos

DVD/// Obsazení 5/10 Děj 4/10 Hudba 6/10 Efekty 5/10/// +trošku atmosféra, trošku Lindy Booth, dobrej plakát a maska -slabej masakr, nic moc neukážou, překombinované finále, horší kamera i obraz/// Tak Cry Wolf jsem si dlouho odkládal s nadějí, že uvidím pořádněj horor nebo aspoň pěkně pikantní vyvražďovačku. Ničeho z toho jsem se ale nedočkal. Jediné o co se film snaží (a trošku mu to vychází) je klamat diváka a hezky si s ním pohrávat. A taky se snaží o dobrou atmosféru, ale ta je v kontextu s koncem filmu ehm zbytečná. Takže filmu bude více slušet dvouhvězdičkové hodnocení./// Celkem 48%///(28.7.2009)

• - Jeff Wadlow dostal šancu natočiť svoj celovečerný debut po tom, čo v roku 2002 vyhral milión amerických dolárov na filmovom festivale Chrysler Million Dollar. (misterz)

• - Natáčení probíhalo na univerzitě v Richmondu. (Lajty)