stub

Fenomenální Tatsuya Nakadai v roli ambiciózního velitele věznice na zasněženém Hokkaidu. Z této pozice využívá vězně jako pracovní sílu pro stavbu silnic. Děj je zasazen do období rané éry Meiji, tedy do doby, kdy bylo Hokkaido teprve kolonizováno. Jak bývá u solidní váhové kategorie zvykem, nic není černobílé a asi všichni aktéři se v optice západního diváka dočkají jak pochopení, tak odsouzení. Postavy nejsou tak extrémně rozkreslené a životné, jak tomu bývá u pozdní Goshovy tvorby, rozhodně však nejsou nikterak ploché. Skvělá je kamera plně vychutnávající nádherné zimní krajiny, výteční jsou herci (jako vždy dokonalá Shima Iwashita v roli rozporuplné Yu, neuvěřitelně přirozený Mikio Narita v roli pobočníka...), nenahraditelná Goshova schopnost zasadit lidské charakterové standardy do velmi reálného rámce. Zvláštní uznání si zaslouží také Nakadaiův knír:) ()

oLí

Bezpochyb jeden z nejlepších vězeňských filmů, jaký jsem kdy viděl. Gulag hadr, Japončíci se s tím rozhodně nesrali. Drsný jak sviň, od začátku vtahující a nepříjemnou tísnivou zlou atmosféru navozující - výborná hudba, kamera, herci.. Nakadai zde řekl bych až zbytečný, ale i tak výborný - jen měl dle mne až přiliš úzké mantinely hraní ( jaký rozdíl oproti jeho dva roky staré spolupráci s Gošou z gangsterské fresky Kirjúin Hanako no šógai, kde byl jak utržený ze řetězu ). Na dekapitaci se tu příliš dlouho nečeká a dojde i na medvídka. Bezútěšný, tvrdý, Japonský.. mrazivý a přesto ne chladný. 9/10 ()