Můj bratranec Vinny

• USA My Cousin Vinny (více)

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

peetriss

Velice povedená a velmi dobře zahraná (Joe Pesci, Marisa Tomei, Fred Gwynne) komedie, která dokáže spolehlivě rozesmát i po několikerém shlédnutí. Aneb jak maloměšťácký soudce nejhoršího newyorského právníka advokátským mravům naučil. ()

ClimbVibe

Vtipnému scénáři dávají grády outfit diva Marisa Tomei, spravedlnost sama v podání Freda Gwynnea a především Joe Pesci ve stylu Roye Orbisona. K dokonalosti by stačilo jen ubrat pár minut stopáže. ()

M.I.K.E.

Když jsem tenhle film před takymi 8-9 lety videl jako malý kluk tak jsem od té doby nechtel být nic jineho než právník a dodnes je tomu tak stále,filmy se soudní tématikou jsou naprosto super a ktomu vyníkající komický výkon ,,toho potrhlého zloděje ze Sám doma I a II " Joa Pesciho musím zmeknout klobouk - po ďáblovu advokátu nejlepší film z advokátní branže 90% ()

22matelko

Bezkonkurenčný film o právnikovy v podaní Joa Pesciho. Ide zachrániť svojho synovca, ktorý bol obvinený z ozbrojenej lúpeže ale nespáchal ju. Humorné scény právnika Vincenta ktorý je vlastne len takým polovyčným pravnikom pretože skúšky urobil na šiesty krát. Jeho nekonvenčné metódy vyšetrovania a obhajoby pred súdom vás jednoducho dostanú. Ťažko opísať tento film jednoducho si ho musí človek pozrieť. ()

Stepan!

"What about these pants I got on? You think they're OK?-- Oh! Imagine you're a deer. You're prancing aIong. You get thirsty. You spot a IittIe brook. You put your IittIe deer Iips|down to the cooI, cIear water. BAM!!! A fuckin' buIIet rips off part of your head. Your brains are Iayin' on the ground in IittIe bIoody pieces. WouId you give a fuck what kind of pants... ..the son of a bitch who shot you was wearing?" ()

cherita

Slovy Járy Cimrmana, bavila jsem se dobře, to nemohu říct, ale jinak je to přesně ten typ filmu, kvůli kterým nikdy nebudu brát americkou filmovou akademii vážně. Marisa Tomei dobře vypadá, rychle mluví, vyzná se v autech… a Oskara si nezaslouží – ať už si o tomhle ocenění myslíte cokoliv. ()

DaeGurth

V první polovině jsem se nebavil. Možná je to jinou dobou, možná jiným tempem. Ale druhá polovina s přehledem zařadila film mezi věci, které si pustím ještě jednou. A možná i to hodnocení nechám. ()

strangercz

neskutečně nabušená komedie která ve mě provolávala vlny smíchu jak už dlouho nic. Ústřední dvojce je naprosto dokonalá a vlastně celý herecký ansámbl je skvělej. 5* Čistých ()

KOZEL84

Ve výkonu Marisy Tomei sem teda nic oscarového nenašel,i když byla výborná.Od začátku do konce mě ale ničil :-)))Joe Pesci.Výborná,vtipná pohodovka.Doporučuju všema dvaceti:-) ()

Chundys

Kdyby si to drželo vtipy, tak jako na začátku, tak to dostane plný počet, nicméně i tak jsem se dosti pobavil :-). Jo a Marisa Tomei byla sakra kočka :-) ()

Andronikos

S opakovanými zhliadnutiami mám túto komédiu, zdá sa, stále radšej a radšej. Nejde len o jej humor. Ten zaiste nie je zvlášť objavný, ale svoju úlohu tu má. Kúzlo niektorých vtipov opadá, ale svojho času som sa na nich miestami ohromne bavil (napr. istá nechápavá, rušiť sa ale nenechajúca lesná sova); kúzlo iných ma naopak oslňuje asi až časom (pôsobivo naaranžovaná údernosť scény, keď Vinny prichádza za budúcimi klientmi prvýkrát do väzenia). Faktom je, že na filme, ktorý máme radi, si užívame aj všetky tie neoriginálne a dokonca reprízami obohrané detaily. Druhou vrstvou filmu, ktorú by som vyzdvihol, je úžasné portrétovanie pováh filmových postáv a ich vzájomných vzťahov. (Nasledujú náznaky SPOILEROV). Existujú predsa ľudia, ktorí si užívajú ritualizované spory (či skôr "spory"), napr. o tom, či ten druhý dobre zastavil vodu. Existujú ľudia, ktorých "dorazí" oblek iných, inými slovami ľudia solídni, dôstojní a seriózni, akurát z iného uhla pohľadu trošku škrobení. A občas sa vám stane, že niekomu nechtiac napr. zhodíte rozohratú šachovú partiu. Občas zaspávate uprostred dňa a iných tak iritujete. Občas napokon pôsobíte ako blbec, keď však príde váš čas, postavíte sa, svedkovu výpoveď spochybníte až na dreň a vynútite si potlesk. A napokon: občas nedoceníte priateľkinu/manželkinu snahu a je veľmi, veľmi zle... (Náznaky SPOILEROV už snáď končia.) V istých momentoch bol pre mňa tento film jednoducho realistickejší a viac "zo života" než mnoho iných seriózne mienených a natočených filmárskych počinov. Predovšetkým kvôli tomu dostáva odo mňa *****. (Nascendi, jeden z mojich obľúbených uživateľov, s jeho dvojhviezdičkovým hodnotením a skeptickým komentárom snáď prepáči. Dúfam, že ak si tieto riadky niekedy prečíta, aspoň mu ozrejmia, že tento film je možné nadhodnocovať aj kvôli niečomu inému, než je Oscar udelený pani Tomei.) ()

BOURQUE

Veľmi dobré, skoro dokonalé spojenie žánrov krimi/komédia. A aby niekto ešte povedal, že Joe Pesci je len herec pre mafiánske veľkofilmy. Aj v tomto filme potvrdzuje svoje kvality, hlavne to, že tú malú zlatú sošku nedostal náhodu. Skvelý herecký výkon vo skvelom filme. A ešte niečo. Jeho filmová kolegyňa, M. Tomei za svoju výkon dostala Oscara (kategória VR). Jej postava, resp. žena je asi stereotypom 99,99% mužov, ktorí majú rád autá a zaujímajú sa aj o tom, čo je za autom (technika, konštrukcia, atď.). Prečo? Podívajte sa na film a pochopíte, na čo som myslel. Osobné hodnotenie: 88% (****) ()

merigieren

milá neškodná komedie, jeden obhájce co se nemůže dospat, neví co dělá a má hezkou přítelkyni nakonec vytáhne z rukávu všechna esa. ()