Nejlepší způsob, jak zemřít

A Better Way to Die

Najlepší spôsob, ako zomrieť

Akční

USA, 2000, 97 min

Je to mierne nadpriemerný akčný film. Má zaujímavý príbeh o mladom policajtovi, ktorý sa po nevydarenej akcii rozhodne pre oddych a stretnutie so svojou priateľkou, ale ocitne sa v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a kvôli podobnosti hlasu je považovaný za agenta, ktorý vlastní významný mikročip a tak po ňom začnú ísť nielen rôzni zabijaci, ale aj polícia, keďže za nimi zostávajú len mŕtvoly a vôbec nevie, komu môže veriť. Spracovanie je celkom slušné, po zvláštnom úvode sa už začne prakticky road movie, hlavný hrdina sa stále presúva s tým, že občas na neho niekto zaútočí, takto to vydrží polovicu filmu a z celej tejto zápletky s pomýlením osoby som mal ešte zvláštny pocit, ale od stretnutia s priateľkou sa už film slušne rozbehne, pridá sa viac dôležitých postáv a už je to vydarená zábava až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Tvoria ju hlavne menšie prestrelky, ale s minimom zabitých, väčšinou sa len hlavný hrdina ostreľuje s menšou skupinou zabijakov, poteší pár vydarených výbuchov, ktorým hlavný hrdina v poslednej chvíli unikne, dá sa na to pozerať. Herecké obsadenie je na tom dobre, Scott Wiper v hlavnej úlohe je mi úplne neznámi, ale túto úlohu zahral dobre, charizmu na to má, len v akcii ma až tak moc nebavil, v menšej úlohe poteší Natasha Henstridge a plno zaujímavých vedľajších postáv ako Andre Braugher, Lou Diamond Phillips, Rick Hoffman a iní. Réžia a technická stránka nie sú ničím výnimočné, ale nemám s nimi problém. Najlepší spôsob ako zomrieť je veľmi zaujímavý akčný film, ktorému síce dávam len priemerné hodnotenie, uprednostňujem iný typ akčných filmov, ale bavil som sa dobre, síce po akčnej stránke ani moc nie, ale dej je zaujímavo podaný a aj pomerne nepredvídateľný, aspoň raz sa to určite pozrieť oplatí. 58%(16.6.2012)

• Lukoboss

U tohohle filmu mám pocit, že věta "Být ve špatný čas na špatném místě." číhá na každým rohu. Jen se hlavní hrdina dostane z jednoho průseru, už je v dalším. Jakmile přežije jeden útok, začíná útok číslo dvě, tři, čtyři... Jdou po něm všelijací padouši, mafiáni, zabijáci i samotná policie a to snad ještě není všechno. Proto se mně snímek až tak nelíbil, protože už v pohádce Hrnečku, vař věděli, že jakmile to přeplácají vším možným, tak je to pohltí. Tady je to taky poněkud překombinovaný, takže už vám to všechno leze krkem. Akční to je, to se musí nechat, ale jinak nic moc, spíš podprůměr.(21.7.2010)

Úžasný film. Vzhledem k ostatním hodnocením to možná vyznívá divně, ale je to tak. Po supersprostém začátku filmu, kdy hlavní hrdina vychrlí ze svých úst takovou větu, že by se za ni nemusela stydět ani parta dlaždičů se děj začíná slušně rozjíždět, což pokračuje de facto po celý film, kdy vás nenechá ani na minutu vydechnout. Vše graduje v překvapivém závěru filmu, který korunuje tento film, a díky kterému vám tento film zůstane ještě dlouho v paměti (v dobrém slova smyslu). Gratuluji, i s relativně neznámými herci se dá udělat řádně áčkový film. Prostě a dobře: "Nobody´s nervous"...(14.11.2005)

Viem, že teraz asi každý pohrdne nad mojím názorom a dobre si zapamätá môj nick, aby vedel, že od "neho" už komentáre čítať namá. Ale nebudem dávať nízke hodnotenie len preto, aby som sa niekomu pchal do prdele, potom by táto stránka nemala význam. Mne film ponúkol výborný zážitok, a aj napriek možno tuctovému a priemernému deju bol obohatený o množstvo skvelých scénok, kvalitných kamerových záberov (najmä v kvalitných prestrelkách, špeciálne tej úvodnej, ktorá bola fakt super) a takých zložiek, ktoré dodávali dobrú autentickú atmosféru. Taktiež som sa občas pristihol, ako mám od napätia až zatajený dych a akoby som to všetko prežíval spolu s hlavným hrdninom. Za svojím názorom si stojím a ešte predtým, ako ma zaň budete chciet ukrižovať, spomente si na staré-známe: "Koľko ľudí, toľko názorov!" ;)(17.9.2006)

• ScreamJay

No tak by mě zajímalo, jak tohle ohodnotit. Když na to půjdete z pohledu náročného akčomilce, patrně si v hluboké agónii masírujíce svůj spánkový lalok poslintáte potah na pohovce s hodnocením něco o pokaženém večeru, ale vezmete-li A Better Way to Die s rezervou, možná se úplně nudit nebudete. Po přelouskání nudného a křečovitého úvodu, kde se vám vkrádá myšlenka o pokusu vybrakovat styl některé z Tarantinovek, dostanete se do střední pasáže, kdežto se mísí poměrně slušná akce okořeněné sem tam nějakou trefnou hláškou. Jenže s blížícím se koncem, znovu naskakuje ta neodbytná křeč z úvodu a nastartovaný dojem posléze uvadá jako přehnojená sukulent. Nikterak nepomáhá ani leckdy podivná kamera. Scott Wiper jako režisér téhle hry na záměny udělal ze své hlavní postavy takového zvláštního jedince, kterému chvíli vadí zabíjet a jindy zase rád posnídá z dobře upražených vnitřností. Poměrně neznámé herecké obsazení ale překvapivě dělá film koukatelným, leckdy zacáluje kdejakou minelu v příběhu, žel jindy naopak na své známější kolegy z gangsterek mnohonásobně ztrácí. Ať už tak či onak, úplně tenhle videofilm nezatratím, neb v záplavě toho neuvěřitelně přiblblózního béčka, které se na našich vezdejších televizních obrazovkách prezentuje, je tady stále alespoň patrná jistá snaha. Takže u mě za dvě hvězdičky a napodruhé už si to ale nechám ujít. [3/10](22.6.2006)