Větrný démon

Demon Wind

Horor

USA, 1990, 96 min

• tron

„Robíš chybu.“ – „Možno. Ale je to MOJA chyba.“ Typický pohrobok 80-tych rokov. Znesiteľné béčko, snažiace sa (9 rokov po premiére Raimiho kultovky) kopírovať Evil Dead. Je to poznať hlavne na maskách, násilí a situovaní deja do chaty, z ktorej je nemožné dostať sa von. Scenár hrozný, k tomu predpotopné CGI (našťastie je to len pár desiatok sekúnd), nesympatické postavy a samoúčelné násilie. A woodoo na Tahiti? Nepomýlili si to náhodou s Haiti alebo s Afrikou?!?(3.3.2018)

Trochu mi to připomínalo Evil Dead. Jednu hvězdičku dávám za masky a efekty. Satan v tomto filmu vypadá zpuchle a spáleně,velmi entypicky než jiných filmech,ztělesněn vším hnusným a oplzlým. Další hvězdička byla dána za nápad a herce. Třetí hvězdička byla uložena za napínavou hudbu a napětí filmu,zbylé dvě,protože se mi to líbilo tak moc,abych tomu dal za pět. Dokonce i krtitizováný konec mi sedl,film kvalitně natočen a docela i levně,prvních 25 minut rychle sjede a pak nastupují démoni a kouzla.(5.6.2008)

Tak tohle opravdu myslel někdo vážně? Banda mladých hipíků byla docela k popukání, některé jejich hlášky mě vážně rozesmály, ale jinak to byla docela banda ubožáků. Film mě ze začátku vůbec nebavil snad i díky docela trapným efektům. Masky nemrtvých ještě celkem ušli, ale i animované blesky a žluté šmouhy si mohli odpustit. Já blázen si myslel, že tohle je film z nějakých sedmdesátých let, ale ono to je kupodivu z roku 1990. Abych však film jen nekritizoval, tak musím říct, že zhruba od 50.minuty jsem se do děje docela zažral. Ne snad, že by to byla nějaká skvělá zábava, ale docela se mi líbila stupidita hlavních postav a zástup nemrtvých, který se pokoušel dostat do domu. O neomezeném počtu nábojů se už asi nemusím zmiňovat. 5/10(4.8.2010)

Krystalicky čistá esence brakového videobéčka z těch nejnižších polic videopůjčoven. Pro fanoušky nádherné guilty pleasure. Téměř žádná vata, a neustále se jede horor. Ať už se chodí po strašidelných místech, hážou vyjevené pohledy, valí mlha, objevují mrtvoly, zjevují démoni, střílí z brokovnice, nebo hláškuje- furt se něco zábavného děje. A na to, že je to očividně velice levná záležitost, tak se tvůrci neupejpají, a zahrnují diváka celkem nevídaným množstvím atrakcí.(25.12.2017)

Ch. Ph. Moore očividne ľúbi Fulciho a talianske horory, ich vplyv je vo Veternom démonovi evidentný. Takisto má iba minimálny zmysel pre logiku a realitu - napr. benzínová pumpa na poľnej ceste opäť odkazuje na makabróznu poetiku starej talianskej školy. Náznaky hrôzy sú však veľmi účinné a vyvolávajú strach. Režisérovi sa darí vytvárať mrazivú atmosféru a navodiť pocit, že zlo je všadeprítomné. Takže, stupídne herecké prejavy a zopár lacných trikov (modré elektrické výboje) sa ľahko dajú odpustiť. Masky nemŕtvych boli výborné, ale keď sa tieto bytosti z oného sveta objavili na scéne s filmom to išlo od desiatich k piatim. Záver bol prekombinovaný. Podstatné však je, že ide o horor, v ktorom sa už od začiatku niečo deje, ktorý má rotáciu, dynamiku aj tajomstvo.(11.4.2011)