• pindruche
  ****

  Příjemný film na zimní podvečer. Slušné herecké výkony. Na mně působil pan Korbelář jako bezcitný primitiv a asi to tak mělo být. Medřická a Waleská byly příjemně přirozené. Děj nevázne. Dostala mně věta na tancovačce- "každýmu kdo má víc než 5 piv připiš jednu čárku", koukám, že se nám v tom pohostinství za těch 70 let nic nezměnilo :-)(6.10.2016)

 • Marthos
  ****

  Výrobna Nationalfilm se na sklonku války rozhodla pro realizaci stejnojmenného románu novináře a spisovatele Jana Morávka. Režisér Ladislav Brom tehdy objevil nový herecký talent, třiadvacetiletou členku pražského souboru divadla Uranie Danu Medřickou, která zde získala svou první větší hereckou příležitost. Ve výrazné roli kantýnské Anky měla možnost rozehrát postavu od živočišné smyslnosti až k tragickým motivům zásadového ženství. Společně s Medřickou hrála ve filmu plejáda význačných hereckých osobností v čele s Otomarem Korbelářem a Jindřichem Plachtou, jejichž civilní projev dokresluje napjatou a dusnou atmosféru posázavského kamenolomu. Skalní plemeno zůstalo navzdory všem dobovým proklamacím typickým českým filmem, postaveným na úžasných přírodních scenériích a obrazech oslavujících těžkou a fortelnou práci lamačů kamene a kameníků.(5.8.2009)

 • Martin741
  ****

  Slusny film z obdobia Protektoratu o istom lome, ktoreho budovatel upadne do podozrenia, ze zabil svoju milenku. Namet aj scenar su fajn, aj rezia Broma. A ako zaujimavost mozu sluzit dva fakty. 1. Skalni Plemeno je mozno aj posledny film, ktory sa tocil na radlickych prazskych atelieroch - potom ich bombardovali vojska zapadnych Spojencov .... A 2. fakt, ze tu hrala Blanka Waleska, ktora si potom zahrala v istom kultovom strasidelnom filme zo 60. rokov. . K filmu : 70 %(26.10.2013)

 • sportovec
  ****

  Jeden z posledních filmů produkovaný v někdejších radlických pražských filmových ateliérech před jejich vybombardováním anglosaským letectvem na konci druhé světové války má zajímavý sociální náboj. Svou poetikou i celkovým směřováním, daným rázem a mezemi literární předlohy, odkazuje ke kritickému realismu předminulého století. Určitá míra sociálního sentimentu byla charakteristická jak pro Boženu Němcovou, tak pro dnes zcela zapomenutého Gustava Pflegra-Moravského. K úplnosti této informace je nutno dodat, že tyto rysy v zdeformované podobě byly také obsaženy v tehdejším čtivu (český výraz pro brak). Film tuto úroveň viditelně překonává a jeho obraz drsného, nesnadného života těchto dělníků-lomařů v zásadě nic nepřikrašluje. O tom, jak proměnný a bouřlivý vývoj hraný celovečerní film prodělal v druhé polovině dvacátého století i u nás, svědčí pojetí postavy Halíkové hrané tehdy začínající talentovanou Danou Medřickou, herečkou, která je nesporně spoluztělesněním moderního českého a československého filmu. SKALNÍ PLEMENO bylo a zůstává jímavým sociálním pohledem na "lidi zdola", dílem, které v lecčems přesahuje úzký rámec své doznívající éry. Nepochybně i filmem, který také dnes nalezne své diváky.(24.3.2008)

 • dr.fish
  ****

  Otomar Korbelář coby bodrý střelmistr, pro nějž je řemeslo tím nejdůležitějším na světě. Touží uskutečnit svůj sen, otevřít nový lom a postavit most přes řeku. Do života se mu tlačí spousta nepříjemných překážek, zamotává se mu to čím dál víc, ale on jde navzdory nedůvěře celé vesnice tvrdě za svým cílem. Trochu romantický snímek, s Danou Medřickou v roli praštěné svérázné kantýnské, se celý odehrává v kamenolomu či bezprostředním okolí, přesto nenudí a šlape jak hodinky. Navíc dojde k detektivní zápletce, takže dějových rovin je zde několik. Velmi slušný film. 80%(8.3.2012)

 • - Pro Skalní plemeno podepsala Dana Medřická svou první filmovou smlouvu 7. srpna 1943. (NinadeL)

 • - Filmovanie prebiehalo v okolí Nového Knína. (dyfur)