Stín vlka

Agaguk

Tieň vlka

Dobrodružný

Francie / Kanada, 1992, 110 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,448,640Tržby Celosvetovo $1,448,640║ niektoré úseky dosť dobré ako súboj s medveďom, s vlkom, či lov veľryby, sú tam niektoré scény vyhrotené, silné v detailoch ale medzi tím nie je až taká dobrá súdržnosť aby to ako celok lepšie vyznelo, aspoň záver filmu obstál /50%/(6.3.2010)

Asi najslávnejší film o Inuitoch, ale aj tak žiadna sláva. Dobrý film to určite je, ale nadpriemerný nie. Pamätám si, že keď som ho videl ako cca 12-ročný chalan, veľmi ma neoslovil. Predsa len to bol vek, v ktorom decko ocení skôr druhého Terminátora a prvý Jurský park. Loua Diamonda Phillipsa som mal síce už vtedy rád, ale čakal som niečo iné, než mi film napokon ponúkol (a bol som dosť zaskočený štýlom, akým tvorcovia narábali s postavou hranou skúseným Donaldom Sutherlandom, ale nechcem spoilerovať). Keď som si však film pozrel ďalší raz v roku 2020, zostal som príjemne prekvapený. Stále to nie je pecka a je to dosť dlhé, ale scenár je poriadne nabúchaný. Je tam akcia, dobrodružstvo, erotika, pár mystických rituálov alebo návodov na postavenie parádneho iglú. Okrem toho je v neposlednom rade žánrovo dosť rôznorodý, žánre sa neustále striedajú a hoci u iných filmov to vadí, u tohto naopak. Lou Diamond Phillips mal vtedy krásnych tridsať a za sebou hviezdne obdobie (Mladé pušky 1 – 2, La Bamba, Renegáti). V Tieni vlka dostal fakt veľkú príležitosť, hoci mne osobne vždy pripadala jeho tunajšia rola amorálna a k natoľko sympatickému hercovi sa skôr nehodila, než hodila. Po roku 1992 začala jeho hviezda klesať a nakoniec bol rád za vedľajšie figúrky (Odvaha pod paľbou či absurdná rola transvestitu v Detektívoch z Hollywoodu) alebo za titulné úlohy v hororových béčkach (Krvavá voda, Netopiere). Ambiciózna a akiste patrične náročná francúzsko-kanadská koprodukcia divákom ponúkla lov veľryby, vlkov, medvede a bohatú výprava (inuitská dedina č. 1, osada bielych ľudí, inuitská dedina č. 2). To, že nešetrila, vidno i na hudbe (Maurice Jarre mal v tom čase na konte viac oscarových nominácií, ako túlavý pes bĺch), kamere (Billy Williams – Saturn 3, Gándhi) a na kastingu, kde Loua a Sutherlanda dopĺňa legendárny japonský herec zo (nielen) Siedmich samurajov Toširó Mifune (ktorý o päť rokov nato zomrel vo veku 77 rokov) a Jennifer Tilly ako hrdinova láska, u ktorej som vôbec nevedel, že je to ona, ale pokladal som ju za renomovanú eskimácku herečku, ehm.(23.1.2020)

Drsný film o dvou velkých láskách, rodičovské a milenecké. Obě jsou zpočátku nezřetelné a projevované spíše jako touha vlastnit a ovládat, ale postupem času se projeví ve své ryzosti. Vše je okořeněné překrásnou přírodou Kanadského severu a atmosférickou hudbou. Pozoruhodné jsou herecké výkony, zejména titán japonského filmu Toshiro Mifune září v každém záběru, Donald Sutherland je skvělý jako vždy a Jennifer Tilly je prostě nádherná.(31.7.2011)

Vcelku podařený dobrodružný snímek z prostředí eskymáků. Film na pozadí jednoduché dějové linie dává nahlédnout do života tohoto osobitého národa. Nechybí nádherné záběry kanadské přírody. Scénář není nikterak originální, ale špatný taky ne a má celkem logické vyústění. Určitě záležitost hlavně pro fanoušky žánru. Z herců mě nejvíc zaujal Toshiro Mifune v jedné ze svých posledních rolí.(30.12.2011)

• Tommassi3

"Tundra je příliš veliká, a tak když člověk nestojí přímo před tebou, je velmi těžké říct, kde vlastně je.." Veskrze velmi zajímavý a ambiciózní biják, jehož však činí bizarním béčkovým hybridem především ten nestoudně prostoduchý příběh kombinující syrové drama s detektivkou.. Hloupý, zato na hlubokomyslný kus si hrající film..(27.9.2016)