Dramatický střet eskymáckých tradic a zhoubného vlivu západní civilizace. Eskymácký lovec Agaguk se vzbouří proti svému otci, šamanovi Krůmakovi, a proti vlivu bílé civilizace, která přináší jen nenávist, hrabivost, alkohol a pomalu ničí tradice, v nichž vyrůstaly celé generace eskymáků. Když zabije bílého obchodníka Browna, je vyobcován z kmene a vydá se do mrazivých pustin, doprovázen dívkou Igijúk a otcovou kletbou v podobě bílého vlka. Situace se ještě vyhrotí, když se ve vesnici objeví policista Henderson, odhodlaný vyšetřit obchodníkovu smrt. (oficiální text distributora)

misterz

Príjemný a pohodový dobrodružný film na sobotňajší večer. Ponúka síce jednoduchší príbeh, avšak ktorý je plný zaujímavých a napínavých scén - napr. lov veľryby, alebo hneď na začiatku súboj s medveďom... Tiež pekne predostrel celú plejádu negatívnych charakterov na jednej či druhej strane, ktoré sú tu už od nepamäti - hamižnosť, vierolomnosť... ale tiež vôľu niečo na tom zmeniť a postaviť sa čelom nepriazni osudu. Skrátka vziať svoj život do vlastných rúk a zariskovať. Agaguk zvolil síce tŕnistú a náročnú cestu, ale myslím, že urobil veľmi dobre. Navyše zo snímku sálala príjemná mrazivá atmosféra a oko sa sem-tam potešilo pohľadom na nejakú peknú prírodnú scenériu. Na slabší nadpriemer to stačí. 70/100 ()

Lacike

Celkom zaujímavý film o eskymákoch. Hlavne je pôsobivé sledovať tie ich zvyky. Postavy ma ale príliš nenadchli. Na rozdiel od indiánov, ktorí sú vo filmoch znázorňovaní ako poslední neskazení ľudia, tak títo eskymáci už sú trochu za parchantov. Hlavne ten ich náčelník holdujúci chľastu. Takže vlastne sme len celý film čakali, kedy sa v ňom pohne svedomie a udá sa. Dáva si ale riadne načas. Ale kvôli prostrediu a tým zvykom sa to raz oplatí vidieť. 6/10. ()

tron

Asi najslávnejší film o Inuitoch, ale aj tak žiadna sláva. Dobrý film to určite je, ale nadpriemerný nie. Pamätám si, že keď som ho videl ako cca 12-ročný chalan, veľmi ma neoslovil. Predsa len to bol vek, v ktorom decko ocení skôr druhého Terminátora a prvý Jurský park. Loua Diamonda Phillipsa som mal síce už vtedy rád, ale čakal som niečo iné, než mi film napokon ponúkol (a bol som dosť zaskočený štýlom, akým tvorcovia narábali s postavou Donalda Sutherlanda). Keď som si však film pozrel ďalší raz v roku 2020, zostal som príjemne prekvapený. Stále to nie je pecka a je to dosť dlhé, ale scenár je poriadne nabúchaný. Je tam akcia, dobrodružstvo, erotika, pár mystických rituálov alebo návodov na postavenie parádneho iglú. Okrem toho je v neposlednom rade žánrovo dosť rôznorodý, žánre sa neustále striedajú a hoci u iných filmov to vadí, u tohto naopak. Lou Diamond Phillips mal vtedy krásnych tridsať a za sebou hviezdne obdobie (Mladé pušky 1 – 2, La Bamba, Renegáti). V Tieni vlka dostal fakt veľkú príležitosť, hoci mne osobne vždy pripadala jeho tunajšia rola amorálna a k natoľko sympatickému hercovi sa skôr nehodila, než hodila. Po roku 1992 začala jeho hviezda klesať a nakoniec bol rád za vedľajšie figúrky (Odvaha pod paľbou či absurdná rola transvestitu v Detektívoch z Hollywoodu) alebo za titulné úlohy v hororových béčkach (Krvavá voda, Netopiere). Ambiciózna a akiste patrične náročná francúzsko-kanadská koprodukcia divákom ponúkla lov veľryby, vlkov, medvede a bohatú výprava (inuitská dedina č. 1, osada bielych ľudí, inuitská dedina č. 2). To, že nešetrila, vidno i na hudbe (Maurice Jarre mal v tom čase na konte viac oscarových nominácií, ako túlavý pes bĺch), kamere (Billy Williams – Saturn 3, Gándhi) a na kastingu, kde Loua a Sutherlanda dopĺňa legendárny japonský herec zo (nielen) Siedmich samurajov Toširó Mifune (ktorý o päť rokov nato zomrel vo veku 77 rokov) a Jennifer Tilly ako hrdinova láska, u ktorej som vôbec nevedel, že je to ona, ale pokladal som ju za renomovanú eskimácku herečku, ehm. ()

Tommassi3

"Tundra je příliš veliká, a tak když člověk nestojí přímo před tebou, je velmi těžké říct, kde vlastně je.." Veskrze velmi zajímavý a ambiciózní biják, jehož však činí bizarním béčkovým hybridem především ten nestoudně prostoduchý příběh kombinující syrové drama s detektivkou.. Hloupý, zato na hlubokomyslný kus si hrající film.. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,448,640Tržby Celosvetovo $1,448,640║ niektoré úseky dosť dobré ako súboj s medveďom, s vlkom, či lov veľryby, sú tam niektoré scény vyhrotené, silné v detailoch ale medzi tím nie je až taká dobrá súdržnosť aby to ako celok lepšie vyznelo, aspoň záver filmu obstál /50%/ ()