HKstars

Režiséru Dante Lamovi jsem, lidově řečeno, přišel na jméno až letos při příležitosti shlédnutí Twins Effect a pokud nahlédnete na patřičnou recenzi tady na HK Stars, zřejmě vám dojde, že moc dojmů ve mě Dante nezanechal. Při pročítání zahraničních kritik jsem si však všimnul, že Dante toho má za sebou víc a některé jeho filmy se dočkaly velice kladných ohlasů. Zašmátral jsem tedy po stole a hle, objevil jsem jeho starší počin - Hit Team z roku 2001. Příběh moderního akčního filmu Dante staví jako souboj hodných proti hodnějším. Jednu stranu barikády tvoří skupinka policistů, která se snaží shromáždit peníze na operaci svého kamaráda (notně zestárlý Chin Kar Lok), jenž utrpěl zranění ve službě a je ochrnutý od pasu dolů. Potřebné milióny se ale ne a ne sejít a tak se parta rozhodne obstarat je jiným způsobem. Ostatně proč nespojit příjemné s užitečným a neokrást gangstery, kteří jsou přímo zodpovědní za stav jejch kolegy. Co mělo být mírovou obíračkou se však díky shodě náhod (či spíše nehod) zvrhne v krveprolití a nešťastníci se brzy dostávají do zaměřovačů Chonga a jeho elitní jednotky Hit Team (takový hongkongský S.W.A.T.). Scénář se sice snaží vykreslit policisty jako dobráky od kosti (chtějí přeci jen pomoci kamarádovi), ale čím víc se Chong ve svém pátrání blíží pravdě, tím víc je jasné, že ve finále budou padat hlavy... Tak... a teď je na řadě menší překvápko. Nejen, že Dante Lam není takový fušér jak jsem si myslel, jeho Hit Team je dokonce hodně povedeným dílkem. Kromě briskného pera scenáristy (který, až na bokovku s plaváním a pár policejních klišé o mrtvých parťácích, nijak výrazně nešustí) pomáhají úspěchu především vynikající herecké výkony (bohužel v tomhle filmu jsou si všichni tak podobní, že je snad ani nebudu jmenovat, každopádně Daniel Wu i ostatní odvedli prvotřídní práci), které dovedou film podržet jak při dialogových vycpávačkách, tak během působivého finále... Obecně platí, že se ve filmu víc mluví než jedná, ale akční scény si taktéž zaslouží pochválit, ač se jedná čistě jen o přestřelky, fandové bojových scén tentokrát vyjdou naprázdno. Lam sice v akci nedosahuje takového baletu jako staří mistři (John Woo), ale dokáže na place rozpoutat peklo středních rozměrů, aniž by se musel uchylovat k nesportovně rychlým střihům. Jen ta krev mohla být trochu... ehm... krvavější... Hit Team je čistou akční prácičkou, kombinovanou s kvalitně odehraným thrillerem. Určitě to mohlo být lepší a "učesanější", ale učený z nebe nespadl a Dante Lam momentálně pilně pracuje na druhém dílu. Já osobně jsem celkem zvědav, co předvede. 70% ()