Sanatorium

Pascal Laugier

Pascal Laugier

Pablo Rosso

Joseph LoDuca

Spíše než o klasický horror jde o silně mysteriózní drama. Které však občas může být mnohem působivější a strašidelnější než „obyčejný“ horror. Saint Ange staví hlavně na nejistotě, atmosféře a jakémsi ponurém napětí. Což je jeho plus a umí to hodně dobře, na druhou stranu ta táhlost a pozvolnost vyprávěcího tempa je místy docela ubíjející a i když film vlastně nemá žádné hluché místo, docela mě to uspávalo. Film má hodně kladů, které by ho v hodnocení mohly povystrčit hodně vysoko: Výborná kamera a s ní ruku v ruce jdoucí přesný a výmluvný střih. Interiéry starého sanatoria (to ale funguje zpravidla vždy). Obrovským plusem je obsazení obou mladých hereček, nejen že hrály opravdu dobře, ale obě se do svých rolích fakt hodily, byly přirozené a uvěřitelné. Takovým vedlejším hezkým a potěšujícím faktem je zjištění, že tvůrci mysleli na všechno, např. i na to, že se v padesátých letech ženy ještě nevyholovaly :-). Povedená hudba pak už jen vhodně doplňuje a spoluvytváří onu táhnoucí se atmosféru napětí. Saint Ange (alespoň v mých očích) však ukazuje, že tohle všechno k dobrému zážitku a pocitu z filmu nestačí. Čekal jsem víc, pořád jsem čekal, že se to nějak rozjede, že ta táhlost a unylost nalezne své opodstatnění v nějakém ostrém švihnutí bičem, v nějakém ostrém a rázném rozuzlení, ale nic z toho se nekonalo. Jak to začalo, tak to také skončilo. Nedokázalo se to rozjet. Pointa a rozuzlení, pokud něco takového film vlastně má, jsou hodně nevýrazné a nedůrazné. Až na tu zajímavou atmosféru, která však k ničemu zásadnímu nevede, je to vlastně pořád jen takový čajíček. Což je škoda. Pravda, jen záběr je tam fakt hodně hustej, to musím uznat. Ten film se mnou mohl zacloumat trochu důrazněji, a měl k tomu všechny předpoklady. Nakonec mě však jen tak trochu polechtal. Připadal jsem si asi jako učitel, který ví, že určitý žák má na víc, že mu nedělá problém se naučit, vyjádřit a získat dobrou známku, jen to z nějakého záhadného důvodu nedělá, nesnaží se a neprojevuje.(23.4.2012)

Kde nič neni,ani smrť neberie.A prvú hodinu tam vážne nič neni.Atmosféra by ešte šla,Virginie tiež,lakačky povedzme,ale čo je najhoršie je to celkové prázdno..V podstate asi polovica z prvej hodiny filmu je iba vata.Laugier sa spolieha na strach z nevideného,ale keď ani nenaznačí,čoho sa vlastne máme báť,moc to nefunguje.V poslednej tretine sa to celkom pekne vygraduje a už to je ten klasický Laugier ako ho poznáme;nemilosrdný;depresívny;ženy necháva trpieť a uvidíme aj jeho typické chladné uzavreté priestory...Viem,že už je to klišé,ale každý nejak začínal a tento film nie je vyslovene nepodarený,iba sa Laugier - scenárista skrátka ešte mal čo učiť.A to má vlastne stále.50%(2.9.2012)

• sidzej

Male deja vu. Vcera som mal podobny pocit z filmu Abandoned. Uvodna 15 minutovka ma navnadila na kvalitny filmovy pocin s vybornou kamerou, hudbou a atmosferou. Avsak v momente ked sa sanatorium vyprazdni ide vsetko nadsenie do stratena. Pribeh sa skratka zastavi a zvysnu stopaz naplnaju prazdne nudne zabery z ktorych citit nizkorozpoctovost na mile daleko. To je taky problem vytvorit scenar, ktory by dokazal udrzat divakovu pozornost pocas celych 95. minut? Nie je to ani poriadna ducharina, ani horor, toboz nie fantasy. Skratka sklamanie. Ked uz nieco podobne, tak odporucam pozriet Sirotinec. Ten bol ovela, ovela lepsi. 40%(21.4.2009)

• Ten Druhy

Dlho som som sa vyhýbal filmu Saint Ange, a keď som si ho napokon pozrel, utvrdil som sa v tom, že som urobil dobre. Spočiatku to tak ale vôbec nevyzeralo. Kombinácia atmosferického prostredia katolíckeho sirotinca kdesi v lesoch a uhrančivej hudby vyzerala sľubne. Potešilo ma aj obsadenie Catriony MacCollovej - herečky zo starých fulcioviek. Výtvarne je tento film takisto zvládnutý: ošarpaný lesný cintorín nemal chybu. Kamera ponúkala pekné zábery, herečky sa naozaj snažili, ale to bolo všetko. Úplná obsahová impotencia a bezzubý scenár poslali film ako celok do podpriemeru. Duchovia, ak už sa aj objavili, boli apatickí. Šramot v dome a hudobný motív ešte horor nerobí.(6.5.2012)

No původně jsem chtěl dát i 4 ,ale díky trochu zmatenému konci musím dát jen 3. Jelikož si pořád nejsem jistý na čem jsem? Jestli to byl záměr tvůrců nechat to jako by na obě strany. Od začátku ,kdy přijede mladá těhotná uklízečka Anna bije do očí jeden důležitý fakt. A to proč je v celém sanatorium jen jeden sirotek a k tomu kuchařka a ted uklízečka a ještě šéfová. Kdo tohle financoval? vždyt po válce jich tam bylo 300 ,ale jak se dozvídáme nejen od kuchařky tak i z děje všechny děti až na jednu nechali umřít či umřeli sami. Zároveň se zase ukazuje že Anna byla labilní a měla pouhé halucinace. A nebo né... Atmosféru to má ,ale dějově je to prostě zmatené. Celkově se ve snímku moc nemluví.(29.8.2008)