poster

Sarajevský atentát

 • Jugoslávie

  Atentat u Sarajevu

Drama / Historický

Jugoslávie / Československo, 1975, 124 min

Režie:

Veljko Bulajić

Kamera:

Jan Čuřík

Hudba:

Luboš Fišer

Hrají:

Christopher Plummer, Florinda Bolkan, Maximilian Schell, Irfan Mensur, Radoš Bajić, Jan Hrušínský, Branko Đurić, Libuše Šafránková, Ivan Vyskočil, Charles Millot, Otomar Korbelář, Jana Švandová, Dušan Blaškovič, Zdenka Heršak, Jiří Holý, Rejhan Demirdžić, Nelly Gaierová, Hans Klering, Hannjo Hasse, Jiří Kodet, Wilhelm Koch-Hooge, Miloš Nedbal, Viktor Maurer, Werner Wieland, Luba Skořepová, Miroslav Krejča, Veljko Mandić, Filip Hlušička, Tereza Kučerová, Zdeněk Braunschläger, Zdeněk Dolanský, Jan Kuželka, Alena Janošková, Alois Čuřík, Pavel Jiras, Otto Ohnesorg, Karel Peyr, Jan Pohan, Josef Střecha, Bohumil Šmída, Jaroslav Tomsa, Karel Hovorka st., Jiřina Bílá, Jarmila Navrátilová, Markéta Sodomková, Irena Tichá, Isabella Tylínková, Ilona Jirotková, František Linhart, Zdeněk Skalický, Miroslav Chochola, Jiří Kosek, Václav Luks, Karel Sekera, Václav Podhorský, Eugen Jegorov, Zdeněk Vašátko, Vladimír Pospíšil, Stanislav Hájek, Jordanko Čevreski, Miloš Kandić, Uroš Kravljača, Safet Pasalić, Bata Radulović, Zdeněk Srstka, Karel Engel, František Jákl, Petr Jákl st., Gustav Jankovský, Miroslav Jíra, Jiří Kalenský, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Zbyněk Krákora, Antonín Kramerius, Ladislav Lahoda, Josef Pechanec, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jiří Sládek, Jaroslav Šanda, Jiří Vach, Jan Váňa, Karel Vítek st., Jaroslav Vlk, Ludvík Wolf, Ivo Gübel, Ferdinand Krůta, Oldřich Janovský, František Němec, Klára Jerneková, František Vicena, Petr Štěpánek, Alfred Strejček, Miroslav Moravec, Otakar Brousek st., Oldřich Musil, Soběslav Sejk, Josef Langmiler, Martin Růžek, Slávka Hamouzová

Střih:

Roger Dwyre

Scénografie:

Bohumil Pokorný
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radyo
  ****

  Film je nejzajímavější faktem, že vlastně malá skupinka lidí dokázala jedním atentátem změnit doslova chod evropských dějin. Jinak je to samozřejmě solidně natočený film s několika velmi dobrými a známými herci v hlavních rolích. Nejde o žádné převratné dílo, ale právě onen v úvodu zmíněný fakt jej staví tak trochu do jiného světla.(26.9.2003)

 • Orlau32
  ****

  Mám ráda filmy, které jsou založené na historické skutečnosti. Tento film mě nezklamal, držel se velmi přesně skutečnosti. Výběr herců byl znamenitý : Christopher Plummer (jako Ferdinand d'Este), Florinda Bolkan (jako vévodkyně Sophie), Maximilian Schell (jako hlavní organizátor atentátu). Ale i naši herci, kteří zde hrají, podali velmi dobré výkony. Bezvadný film. Režisér Veljko Bulajic se zhostil svého úkolu znamenitě. A tak to bylo, tohle ovlivnilo chod dějin a spustilo 1. světovou válku a zničilo Rakousko-Uherskou říši.(22.9.2007)

 • NinadeL
  ****

  Sice bych si odpustila většinu těch malých rolí, které sehráli Češi, melancholickou Šafránkovou, Švandovou do větru a zejména tápajícího Hrušínského nebo tradiční Skořepovou v komparzu... Naštěstí vše důležité ale hraje zahraničí a Korbelářův ideální František Josef už lépe zapadá do typizace v čele s Plummerem a Bolkanovou a takový Nedbal v pozadí taky neurazí. Jinak bych se spíš zamýšlela nad vývojem filmové spolupráce ČSR a Jugošky, než nad čímkoli jiným. Ještě v 50. letech se jezdilo s Hvězdou na jih nebo se v Praze plnila Tři přání a teprve Atentát na d'Esteho připomíná velkofilm.(22.12.2012)

 • Ivoshek
  ****

  Tématu sarajevského atentátu se filmaři věnovali velmi málo, takže je jen dobře, že o něm vůbec něco je.... Historicky je film celkem věrný, hereckým výkonům není kromě slabého Vyskočila moc co vytknout. Ještě poznámka pro Radyo a pár dalších romantiků: sarajevský atentát běh dějin nijak zásadně nezvrátil, maximálně o něco málo urychlil. Ferdinand byl tehdy v Sarajevu primárně kvůli manévrům (na kohopak se asi cvičilo?). Už delší dobu bylo v té době jasné, že se Rakušani připravují na útok na Srbsko. Už proto, že Srbové podporovali v Bosně protirakouské síly. A vzhledem k rozložení sil v Evropě a spojeneckým smlouvám to dopadlo, jak to dopadlo, což Rakušani nečekali.(28.6.2007)

 • curunir
  ****

  Pomerne verne spracovaná historická dráma o atentáte na následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda D'Este a jeho manželku Žofiu Chotkovú, ktorý sa udial 28. júna 1914 v Sarajeve, pričom bol jednou s príčin začiatku prvej svetovej vojny. Herecké výkonu sú príjemne, avšak nijak oslnivo odvedené, Christopher Plummer pôsobí trochu mladšie a podobnosť tiež nie je úplne vystihnutá (skutočný Ferdinand mal vtedy 50 rokov). Za omnoho vydarenejšie sa dajú považovať roly či už držiteľa Oscara Maximiliana Schella, alebo Irfana Mensura v úlohe 19-ročného atentátnika Gavrila Principa. Českým hercom, sa kvôli im menším úlohám nedostalo až toľko priestoru. Výpravne je film pekne odvedený, pochváliť treba aj hudbu. Treba povedať, že film pri svojej dvojhodinovej stopáži nenudí, pozadie atentátu je veľmi zaujímavo spracované, i keď je tu niekoľko zbytočnejších pasáži a záver mohol byť viacej napínavejší bez miernych naťahovačiek. ,,...TO BOL POČIATOK NOVEJ ÉRY 20. STOROČIA:"(22.12.2007)

 • - Filmovanie prebiehalo v Konopišti, Prahe, Hlubokej, Sarajeve, Zvorníku i Belehrade. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace