poster

Vyprovokovaná

 • Velká Británie

  Provoked: A True Story

 • Slovensko

  Pomsta manželovi

Drama

Velká Británie / Indie, 2006, 113 min (Alternativní: 100 min)

 • Ramanam
  ****

  Jsem mile překvapen, a to vždy potěší. Mám rád jen čistě indické filmy a kdykoliv, když se do toho přimotá někdo ze Západu, tak je to na výsledku znát a nelíbí se mi to, protože tam cpou ten svůj náhled a způsob myšlení. Navíc je to příběh z Anglie, takže jsem se tomuto snímku vyhýbal jako čert kříži, ale někdy musí i čert přehodnotit svůj postoj... Velmi hezky a přirozeně natočené, dobré postavy i příběh samotný, takže smekám. A. R. B. je klasicky výborná, opět není co vytknout. Co se mi lehce nepozdává jsou jen drobnosti v příběhu. Když chci někoho podpálit, což je jeden z oblíbených zvyků v oblastech, ze kterých pocházel ústřední manželský pár, tak se poté nemohu divit, brečet a propadat žalu, když dotyčný zemře. Toho chtěla snad jen trochu opéct z jedné strany a poté doufat, že mu dojde, jaký je to totální idiot a bude vše v pořádku? Ale dobrá, dle příběhu měla Syndrom Týrané Ženy a byla při činu psychicky mimo. To bych pochopil, protože její manžel byl ostudou mužského pokolení, a s takovým hnusem musí být velmi těžké žít. Asi bych si dovedl představit jiné promyšlenější formy likvidace, ale to zde raději rozvíjet nebudu. Že dostala vyznamenání? Tak to je už hodně diskutabilní. Vůbec nechci snižovat její utrpení, manžel si to zasloužil, i když upálení je dost hnusná smrt, jestliže existují i jiné způsoby a řešení, ale je to při vší úctě stále vrah. Určitě si zasloužila, aby ji pomohli a nějaký přiměřeně nízký trest prostě musela dostat, ale vyznamenání za Příkladnou Asijskou Ženu kvůli její odvaze? To jsou zase laciné politické bodíky a určitě existují stovky jiných žen, které by si to zasloužily mnohem více. Hodnotím-li čistě jen to, co jsem viděl, tak konstatuji, že jsem spokojený a ty necelé dvě hodiny byly velmi příjemně strávené. Čtyři hvězdy po zásluze uděleny.(2.8.2018)

 • Camp_nou
  ****

  7. prosince 1989 - Indická žena Kiran je obviněná z vraždy svého manžela, od kterého byla 10 let týrána, komandována a znasilňována. Vyšetřovatelé a soud s ní ovšem i tak zacházejí jako s obyčejným vrahem a Kiram je odsouzena k trestu odnětí svobody na doživotí. Ale vězení se pro ní stává spíše novým domovem než slitinou zdí a mříží, kde by si měla odpykat svůj trest. Místem, kde cítí svobody a lásky více než v domě s manželem násilníkem. Za pomoci organizace pro práva žen a přítelkyně z celi, shodou náhod sestry schopného a známého právníka se Karim přece jen dočká částečného ospravedlení a bude ji dopřáno dále žít a vychovávat své 2 děti. Film o problematice indických žen, jejich náboženství, domácím násilí a hlavně o mezerách ve spravedlnosti a laskavosti jistých menších skupin lidí. A i když scény ve vězení jsou hodně kýčové a nepůsobí až takovým psychickým nátlakem na diváka jak by se asi u takového filmu slušilo a patřilo, i tak je Vyprovokovaná solidním dramatem, který si zaslouží minimálně zamyšlení.(30.5.2008)

 • farmnf
  ****

  Překvapilo mě, že tento film není feministický. Je to prostě popis události a docela dobře udělaný popis. Vypíchl bych jeden z dojmů. Přestěhujme kakaového klučinu z Pandžábu do Londýna a dejme mu do ruky pár liber. Klučina je potom jak z divokýxch vajec a dělá ženě to, co by si doma v Indii těžko troufal.Tam by ho obě rodiny tak sekli, že by čuměl. Proto si myslím, že by kakaoví klučinové měli zůstat doma. Nesouhlasím s komentářem LIVINGDEADa. Aishwarya Rai tu nemůže vypadat jako v Královně koření, jde do lochu a má na krku vraždu. To člověk prostě nevypadá ja na plesu průmyslovky. Aishwarya Rai to myslím zvládla velmi dobře a i jako šmudla ve vězeňským sáčku je moc půvabná.(22.3.2009)

 • Nikol10
  ***

  Aishwarya je asi nejkrásnější herečka na světe. Její půvab i ve scénách, kde by jiné herečky krásné nebyly, tak ona stále je. Navíc v teto roli byla přesvědčiva. Jenže příběh sám o sobe az tak skvěle natočeny nebyl. S hlavní hrdinkou jsem sice soucitila, ale ostatní postavy me nepřesvědčily a celkové si tak silný příběh zasloužil možná větší hloubku.(17.10.2016)

 • NinadeL
  *****

  Plynule, bez nejmenšího zaškobrtnutí, vyprávěný příběh podle skutečné události. Takové filmy vždy pozvedává poselství a rozšíření povědomí o daném problému. Bylo hodně užitečné spojit právě Aish s Kiranjit, jinak by se filmu nedostalo takové pozornosti. Proč by ale mělo být překvapením, že Aishwarya je výtečnou herečkou? Své kvality už prokázala mnohokrát v mnoha různých žánrech a činí tak stále. Skvělá Miranda Richardson udělala taky svoje a mohu jen připojit své skromné přání, kterým je akceptování filmu jako možného alarmu a nepodceňovat jeho dosah. Fakt, že pouze dobrá výchova může předejít podobným problémům, je nesporný. Po opakovaném shlédnutí přidávám i poslední hvězdičku, protože ty nejsilnější momenty nepřestávají fungovat a celek zcela automaticky vyvolává plodnou diskusi.(25.1.2009)

 • - Název filmu v angličtině odkazuje na právní pojem provokace nebo vyprovokování. Ten vysvětluje situaci neúmyslného zabití. Ačkoli interpretace toho pojmu je jasně daná, je vysvětlena také jako náhlá a dočasná ztráta sebekontroly. Pakliže ale nastane pauza mezi časem provokace a vykonáním vraždy, není dále dotyčný souzen jako vyprovokovaný. A o tohle šlo především v kauze Ahluwalie. (NinadeL)

 • - Natočeno podle autobiografické knihy Circle of Light Kiranjit Ahluwalie. (NinadeL)

 • - Natočeno za 32 dní. (NinadeL)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace