Reklama

Reklama

Mladá Kateřina Veliká

(TV film)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Výpravný historický film ze života mladé ruské carevny Kateřiny Veliké, původně pruské princezny Sofie, zachycuje dobu od jejího příchodu k ruskému carskému dvoru až po její korunovaci jako carevny Kateřiny v roce 1762. Šestnáctiletou dceru anhaltsko-zerbstského knížete Sofii Frederiku si vyhlédla tehdejší carevna Alžběta I. jako kandidátku na manželku pro svého retardovaného synovce a následníka trůnu Petra III. Sofie byla pozvána na carský dvůr do Petrohradu a dojem, kterým zapůsobila, byl více než příznivý. Domů už se nevrátila a svůj osud navždy spojila s Ruskem, zemí, kterou se musela učit poznávat, ale které propadla. Její boj se sebou samou, s nároky přísné Alžběty a ponižující vztah s šíleným Petrem III., lásku k hraběti Orlovovi i vzpouru proti manželovi a uchopení moci, to vše zachycuje dvoudílný kanadsko-britský film, celý natáčený v ruských exteriérech. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (7)

tester 

všechny recenze uživatele

Věrně ztvárněná historická událost o nelehkém vzestupu Kateřiny II. k moci nad Ruskem. Nejzajímavější a zároveň nejohavnější postavou příběhu je bezpochyby její šílený a zaostalý manžel car Petr III. (hraje si s vojáčky, trápí zvířata apod.). Jediným nedostatkem filmu je snad přílišná rozvleklost (v televizi byl proto rozdělen na dva díly). ()

jasiska 

všechny recenze uživatele

Mám rada historické filmy. Tento mal aj slušné kostýmy a výpravu, čo sú jedny z najdôležitejších aspektov historických filmov a, pokiaľ viem, dej nebol až tak vzdialený realite ako sa to niekedy stáva. Julia Ormond je sympaťáčka a Reece Dinsdale hral toho retarda Petra dokonale presvedčivo. A predsa nemôžem povedať, že by bol tento film niečo viac ako priemerný. ()

Reklama

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Jsou dva typy historických filmů, které mám ráda. Ten první, který se o historii jen opírá a na jejím pozadí staví fenomenálné vizuálně a hudebně zpracovaný příběh, něco jako Ridley Scott v Gladiátorovi (Emmerichovo dílo 10 000 př. n. l. už považuju za znásilňování historie). A pak ten druhý, který se věrně staží zachytit určitou dobu, obejde se bez osobitých režisérů, kameramanů, scénáristů, střihačů a herců a stejně je na něm něco zatraceně zajímavého. Tohle je ten druhý. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Julia Ormond veľmi často hrávala v historicky ladených filmoch a bola v nich za krásku. Neviem prečo. Ale úloha Kataríny jej sadla. Hoci tá mala v čase natáčania 30 a hrala kráľovnú, ktorá sa na ruský dvor dostala len v 15 rokoch, nijako to tu nevadilo. Julia totiž vyzerala naozaj mladistvo, čo je na Angličanku takmer Guinessov rekord - bežná Angličanka je v tridsiatke tak prefetovaná, že vyzerá zhruba na 55. Film sa celkom vydaril. Znázornil reálnu situáciu a hlavne šibnutého následníka trónu Petra, o ktorom sa Katarína po jeho odstránení vyjadrila: „Bol to infantilný opilec s priemerným intelektom, neschopný o niečom sám rozhodnúť.” A tak vzala udalosti do vlastných rúk, aby sa stala jednou z najväčších panovníčiek histórie, alebo ak chcete a ako povedal Puškin „kurtizánou na ruskom tróne“. ()

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Přiznám si to na rovinu, film o silné ženě typu Alžbety Tudorovny se mi určitě libil na čtyři hvězdičky. Ale 3/4 * bylo odebráno za absenci mužů jako hraběte Sergeje Saltykova nebo Grigorije Potěmkina, i když ten se mohl objevit až v době, kterou už film nepopisoval a ze stejného důvodu zanedbávám jeho následníky. :-)) Ze vztahu s Grigorijem Orlovem zůstala jen krásná romantika, na kterou se veskrze dobře koukalo ;-). Kolem cara Petra III. se také vyskytlo dost polopravd... Ale celkově musím uznat, že to byl pěkný a povedený film, který se mi líbil a kterému lituji, že jsem za částečnou historickou nevěrohodnost musela odebrat necelou hvězdičku... ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama